Domů » Bleskovky » Samsung údajně plánuje tvorbu vlastních procesorů podobně jako Apple a Qualcomm

Samsung údajně plánuje tvorbu vlastních procesorů podobně jako Apple a Qualcomm

Prakticky všechny chytré telefony a tablety, které dnes nakupujeme, běží na čipech označovaných jako ARM. Ale co to vlastně znamená? ARM je britská společnost, která navrhuje design procesorů, na který si později společnosti nakupují licence pro výrobu. Pro příklad nedávno představený Exynos 5 Octa užívá čtyři jádra ARM Cortex A15 a čtyři ARM Cortex A7. Stejnou technologii užívá MediaTek, Broadcom a dokonce i NVidia.

 
ARM procesor Apple A5 vyráběný Samsungem

Další společnosti volí jinou cestu. Kontaktují ARM a požádají o „architektonickou licenci“. Na jejím základě dostanou potřebnou dokumentaci k tvorbě vlastního procesoru. Qualcomm je nejlepším příkladem a jeho jádra Krait v procesorech Snapdragon jsou dobře známa. Stejně dělá vlastní jádra i Apple do svých zařízení se systémem iOS. Do této kategorie se chce zařadit nově i Samsung a pracuje na návrhu vlastního procesoru. Informaci přinesl server ET News, který ji dostal od nejmenovaného zaměstnance společnosti. Dále uvedl, že procesor uvidíme v zařízeních v první, nebo druhé polovině příštího roku.

David Podzimek

5 komentářů

 1. Velda (neregistrovaný)

  Konečně trochu konkurence i mezi procesory a nejen SoCkami.

  No poďte, jen se poperte Intele, ARMe, Qualcomme, Intrinsity a MIPSi. ;-)

 2. PHiLiPZ (neregistrovaný)

  Ale ved Samsung si uz ARM cipy davno vyraba, napr. tie Exynosy

  • .... (neregistrovaný)

   Vyrabat a navrhovat je rozdiel. Rovnako samsung vyraba cpu pre apple, ale nenavrhuje ich. Len ich vyraba.

  • David Podzimek

   Snažil jsem se to vysvětlit na začátku článku na příkladu Exynos Octa.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).