Samsung Galaxy S4: Nová vlajková loď představena

Velkolepá keynote Samsungu v New Yorku je u konce, představený Galaxy S4 nabídne velice jemný 5″ SuperAMOLED displej, čtyř nebo osmijádrový procesor a pořádnou nadílku nových funkcí (aktualizováno).

A je to tady – Samsung zahájil svou prezentaci poněkud dříve a pěkně zhurta a zatímco kolega Richard Streit je na místě a jakmile bude mít možnost a přístup k internetu, připraví pro vás videopohled a fotografie, my si zatím shrneme co již bylo během malé chvilky řečeno na pódiu v New Yorku.

Design: Žádné velké překvapení

Na obrázku výše si můžete prohlédnout oficiální vzhled Galaxy S4 tak, jak byl představen v New Yorku. Pokud celou situaci sledujete delší dobu, jistě pro vás design zařízení není žádným velkým překvapením, zařízení vypadá přesna tak, jak naznačovaly úniky posledních několik dnů (viz článek). Nelze nezmínit, že design do značné míry vychází ze svého předchůdce Galaxy SIII.

Samsung Galaxy S4: Společník do života

Společnost svou novou vlajkovou loď označila štítkem „Life companion“ neboli „Společník do života“. Na trh by se měl dostat hned ve 155 zemích zároveň, a to koncem dubna letošního roku. S4 váží 130 gramů, má rozměry 136,6 x 69,8 x 7,9 milimetrů a stejně jako jeho předchůdce se snaží zaujmout úžasným displejem. Samsung vsadil na technologii SuperAMOLED, dislej „es-čtyřky“ má 4,99 palců, fullHD rozlišení a denzitu pixelů neuvěřitelných 441 ppi, půjde tedy o jeden z nejjemnějších displejů na trhu. Dotyková vrstva displeje by měla být tak citlivá, že jej půjde ovládat i v rukavicích. Šasi chytrého telefonu bude vyrobena z polykarbonátu.

Konektivita a další specifikace

Galaxy S4 bude podporovat sítě čtvrté generace (LTE), poměrně zajímavým prvkem je infračervený senzor, který by měl sloužit pro bezkontaktní ovládání telefonu. Kromě dnes již klasické výbavy s akcelerometrem, digitálním kompasem, gyroskopem a proximity senzorem se můžeme těšit i na tlakoměr, teploměr, senzor vlhkosti vzduchu a jistě zajímavá bude i podpora gest pomocí IR senzoru. Baterie by měla mít kapacitu 2600 mAh.

Drama Shot a retuš fotografií

Pro prezentaci nových funkcí fotoaparátu Samsung uspořádal na pódiu menší muzikál, my se ale budeme držet technické stránky. Fotoaparát v Galaxy S4 dokáže pořídit až 100 snímků během čtyř vteřin a vy si pak budete moci vybrat ten nejlepší záběr, nebo vyvořit multiexpoziční obrázek, této funkci Samsung říká Drama Shot. Mezi další vychytávky přibude i jednoduchý nástroj pro retušování obrázků, pokud vám tedy někdo vejde do záběru, budete jej moci snadno a rychle vyretušovat rovnou na telefonu. Celá keynote se nese v hodně teatrálním duchu a spíše připomíná divadelní hru.

Translator: Váš kapesní tlumočník

Slovník se dostává na poněkud jinou úroveň než na kterou jsme byli zvyklí dosud. Ten zabudovaný do Galaxy S4 umí 9 světových jazyků a především umí překládat text na mluvené slovo a naopak, můžete jej tedy využít při živé komunikaci s cizincem, se kterým byste si za normálních okolností nerozuměli, nabízí dokonce i tématické okruhy ke konverzaci.

Samsung Home Sync

Home Sync se tváří na první pohled jako další cloudová služba, ve skutečnosti se ale jedná o fyzické zařízení s terabajtovým harddiskem. K tomuto zařízení se připojíte pomocí NFC a budete na něj moci přesouvat fotografie, videa a další multimédia pořízená es-čtyřkou a následně je přehrávat na televizi ve fullHD rozlišení. Synchronizace funguje i zpětně, tedy budete moci obraz z televize sledovat i na chytrém telefonu.

S Voice Drive a Smart Switch

Na pódiu je bokem zavěšený skutečný automobil Mini Cooper, je vidět, že si Samsung dal s kulisami pro dnešní show poměrně dost práce. Mezitím se dozvídáme, že chce společnost usnadnit uživatelům migraci z jiných platforem díky nástroji Smart Switch, jednoduše překopírujete svá data například z iPhonu do počítače a program je pak přenese do Samsungu. Dostáváme se k hlasové asistenci S Voice, nová verze mobilní asistentky umí předčítat příchozí zprávy, komunikace s ní funguje aniž byste museli stisknout tlačítko a odpoutávat svou pozornost od řízení.

Samsung Group Play

Tato funkce jistě potěší teenagery, díky ní budete moci spárovat několik telefonů tak, aby přehrávaly stejnou hudbu zároveň a vytvořit tak provizorní sadu stereo reproduktorů.

ChatOn: Videohovory jak si je představuje Samsung

Videohovory dnes nabízí velké množství chytrých telefonů, Samsung se snaží přidat několik funkcí navíc. Například budete moci využívat zároveň jak přední, tak i zadní čočku fotoaparátu. Tedy zatímco se osoba na druhé straně linky bude dívat na váš obličej zobrazovaný přední kamerkou, můžete zároveň ukázat i záběr viditelný hlavním fotoaparátem na zadní straně telefonu. 

Air Gestures: Ovládejte svůj telefon jako David Copperfield

Jak jsme psali výše, Samsung do nového Galaxy S4 nasadil infračervený senzor, ten budete moci využít pro ovládání telefonu aniž byste se jej museli dotkout. Společnost se snaží polichotit především dámám, neboť jako hlavní důvody proč tento způsob ovládání preferovat uvádí situace, kdy máte nalakované nehty, nebo nechcete odložit svůj drink.

Smart Scroll/Pause

Mezi další softwarové vychytávky patří funkce Smart Scroll/Pause. Telefon bude zkrátka sledovat váš pohled a jakmile při čtení článku dosáhnete očima konce stránky, automaticky posune text. Jako další využití se uvádí chytré pozastavení přehrávaného videa v momentě, kdy zvednete oči od telefonu, přehrávání se opět spustí jakmile upřete svůj zrak do telefonu.

S Health: Váš osobní trenér a lékař

Show se dále točí spíše kolem nových softwarových vychytávek než kolem samotného smartphonu. Jako další je představena funkce S Health. Po nákupu volitelného příslušenství budete moci sledovat své tělesné parametry jako srdeční puls, váhu nebo spálené kalorie během cvičení. Na plátno jsou promítány ukázky dalšího příslušenství, za zmínku stojí ochranný kryt S View Cover, který chrání displej, ale zároveň díky malému okénku můžete při příchozím hovoru vidět jméno volajícího.

Technické parametry

Tiskové fotografie

 

Kolega Richard Streit pro vás právě v New Yorku připravuje první videopohled i živé fotografie nového Galaxy S4. Obrázky a videa doplní jakmile se dostane na dosah sítě WiFi (odkaz na článek).

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku