Domů » Bleskovky » Samsung představil nástupce microSD: Jeho UFS paměťovka je rychlá jako SSD

Samsung představil nástupce microSD: Jeho UFS paměťovka je rychlá jako SSD

Jedna z největších novinek letošních smartphonů Samsung Galaxy S7 je návrat slotu na paměťovou kartu. Argument, že toto médium zpomaluje chod systému, neboť nedosahuje tak vysokých přenosových rychlostí, se vytratil, neboť na této veličině výrobci zapracovali. Nelení ani samotný Samsung, který právě představil vůbec první UFS (Universal Flash Storage) „paměťovku“ na světě.

UFS_03

Novinka od Samsungu disponuje kapacitou až 256 GB a zvládne sekvenční čtení rychlostí až 530 MB/s; těchto rychlostí přitom dosahují běžně dostupné SSD jednotky, zatímco nejrychlejší microSD karty (např. od SanDisku) zvládnou pouze pětinu. Bleskurychlé je i sekvenční zapisování, a to až rychlostí 170 MB/s.

s.aolcdn

Zdá se, že nové karty jsou ideálním řešením pro zařízení schopná zaznamenávat video ve vysokém rozlišení, ovšem je zde jeden háček – karty UFS a microSD nejsou vzájemně kompatibilní, takže si těchto rychlostí ve svém současném smartphonu neužijete. Velikost obou karet je však podobná, a tak je možné, že se v budoucnu objeví telefony s hybridními šuplíky a podporou obou standardů. Prvním by mohl být například očekávaný Samsung Galaxy Note 7.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Já myslím, že vzhledem k očekávaným cenám (viz obdoby u Sony-XQD) nás to jako běžné uživatele telefonů moc trápit nemusí:) Co je škoda, že Smasung prostě „musí“ na truc vymýšlet další std. A taky to bude asi docela baštit, na pouštění hudby v telefonu až neadekvátně, tohle prostě cílí jinam.

  • Tedy (neregistrovaný)

   MicroSD s vylepšenými v závislosti na kapacitě na rychlosti tedy SDHC, SDXC třídy class10 s přídomky hype,, ultra, supernfast beru jskonstandar,, rychlostně mi na pro s to vyhovují a budu rad když tentonstandsrd bude stejné jako microUSB ještě par let žít.

 2. Gajdy (neregistrovaný)

  Kolik bude stat? 20k? :D

 3. Zvoník (neregistrovaný)

  Má to jednu vadu: Je to od Samsungu. Nemám s touto firmou dobré zkušenosti od bombastické reklamy na Omnii II a pak další nástupce elektroniky včetně foťáků. Hrůza a sekání. Zanevřel jsem na značku Samsung tak, že bych nebral dnes nic ani zadarmo.

  • lerion (neregistrovaný)

   Asi te nepotesim, ale Samsung je jeden z nejvetsich vyrobcu pametovych cipu. Je hodne pravdepodobne, ze v nejakem tvem zarizeni mas od nich disk, ramku nebo proste cokoli…

   Vsak i iPhone je z pulky Samsung…

   A musim rict, ze tohle umi Korejci dokonce i celkem kvalitne. Co neumi, tak dat to do poradneho fiunkcniho celku. (A to zejmena z SW strany)

   • Zakbsamsungnjenkritizovan a právem za obří a neohrabanou nadstavbu TW ve svých smartphonech spolu s tím se však sveze firma jako celek přitom hw má velmi kvalitní.

 4. petras (neregistrovaný)

  Je to novinka a ne masovka tak to samosebou bude stát ranec peněz. Až se z toho stane masovka tak ta cena půjde pěkně dolů. Vždyť i dnešní SD karty a jejich ekvivalenty stávali pár let nazpět i 5x více než dnes.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).