Domů » Bleskovky » Samsung pracuje na technologii pro ovládání mobilní elektroniky za pomoci myšlenek

Samsung pracuje na technologii pro ovládání mobilní elektroniky za pomoci myšlenek

Společnost Samsung nezahálí a ve svých laboratořích hledá rozličné způsoby interakce, které by pomohly uživatelům k snadnějšímu ovládání spotřební elektroniky. Konečným cílem projektu početného týmu výzkumníků je nalezení vhodné technologie, která by umožnila ovládání chytrých zařízení za pomoci pouhé myšlenky. Vědci z texaské univerzity v současné době zkoumají mozkovou aktivitu za pomoci speciální EEG aparatury, která dokáže zachytit a následně zesílit elektrické signály. V podstatě se jedná o síťkový elektroencefalograf spojený s elektronickou binokulární soustavou a konkrétním zařízením, které v tomto případě zastupuje tablet Samsung Galaxy Tab 10.1.

Ačkoliv jihokorejský výrobce zatím nemá žádné bezprostřední plány pro uvedení konkrétního produktu, který lze ovládat myšlenkami, je velmi pravděpodobné, že v blízké budoucnosti se s touto metodou vstupu zcela určitě setkáme. Co se týče dosažených výsledků, tak v současnosti vědci dospěli k tomu, že testovaná osoba je schopna spustit nadefinované aplikace a zadávat další obecné příkazy. Vedoucí výzkumného týmu Insoo Kim uvádí, že v nedávné minulosti jsme mohli naše telefony ovládat pouze díky malé klávesnici, ale v dnešní době má uživatel na výběr z několika možností zahrnující hlas, dotyková/bezdotyková gesta či oční pohyb.

Přídáním dalších metod bude mít za význam pohodlnější a bohatší způsoby interakce mezi námi a mobilními zařízeními. Vědci se nyní snaží dále rozvíjet zpracování mozkových signálů, které následně extrahují do srozumitelných informací. Jednou z mnoha překážek je též nalezení vhodnějšího EEG snímače. I přes skutečnost, že v laboratořích disponují elektroencefalografem, který nevyžaduje přítomnost gelu mezi elektrodami a pokožkou hlavy, tak se stále jedná o nevzhlednou helmu s velkým množstvím drátů a ostatní elektroniky.

Další metou je tedy pro vývojáře přijít s EEG snímačem, který by mohl svým vzhledem připomínat klasickou čepici, díky které by uživatelé nevypadali jako příslušníci mimozemské rasy z amerického Sci-Fi seriálu. Samotná rychlost a přesnost ovládání tabletu záleží na konkrétním uživateli přičemž úspěšnost zpracovaných signálů vycházejících z mozku se pohybuje v rozmezí od osmdesáti do devadesátipěti procent. Ikdyž je velmi obtížné předpovědět, co nám tato technologie přinese, těší se veliké oblibě ze stran investorů a sponzorů mezi které patří i známá agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA). 

A jaký je váš názor na snahu nalezení vhodného řešení pro ovládání mobilní elektroniky pouhou myšlenkou? Dokážete si představit její smysluplné využití v běžném životě, nebo se podle vás jedná o nesmyslný výzkum. O vaše názory se s námi můžete podělit v diskuzi pod článkem.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

3 komentářů

  1. johny (neregistrovaný)

    Google pracuje na technologii pro ovládání myšlenek za pomoci mobilní elektroniky.

  2. Na tomhle pracuje asi každá firma v oboru už asi 30 let. Nic nového pod sluncem. Psát o tom má smysl až ve chvíli, kdy to bude použitelné.

  3. W8 (neregistrovaný)

    ked to robí samsung tak to bude super asi ako ovládanie zrakom

    ale najprv by mal spraviť funkčný dotyk,nezalogovaný

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).