Samsung pracuje na technologii pro ovládání mobilní elektroniky za pomoci myšlenek

Společnost Samsung nezahálí a ve svých laboratořích hledá rozličné způsoby interakce, které by pomohly uživatelům k snadnějšímu ovládání spotřební elektroniky. Konečným cílem projektu početného týmu výzkumníků je nalezení vhodné technologie, která by umožnila ovládání chytrých zařízení za pomoci pouhé myšlenky. Vědci z texaské univerzity v současné době zkoumají mozkovou aktivitu za pomoci speciální EEG aparatury, která dokáže zachytit a následně zesílit elektrické signály. V podstatě se jedná o síťkový elektroencefalograf spojený s elektronickou binokulární soustavou a konkrétním zařízením, které v tomto případě zastupuje tablet Samsung Galaxy Tab 10.1.

Ačkoliv jihokorejský výrobce zatím nemá žádné bezprostřední plány pro uvedení konkrétního produktu, který lze ovládat myšlenkami, je velmi pravděpodobné, že v blízké budoucnosti se s touto metodou vstupu zcela určitě setkáme. Co se týče dosažených výsledků, tak v současnosti vědci dospěli k tomu, že testovaná osoba je schopna spustit nadefinované aplikace a zadávat další obecné příkazy. Vedoucí výzkumného týmu Insoo Kim uvádí, že v nedávné minulosti jsme mohli naše telefony ovládat pouze díky malé klávesnici, ale v dnešní době má uživatel na výběr z několika možností zahrnující hlas, dotyková/bezdotyková gesta či oční pohyb.

Přídáním dalších metod bude mít za význam pohodlnější a bohatší způsoby interakce mezi námi a mobilními zařízeními. Vědci se nyní snaží dále rozvíjet zpracování mozkových signálů, které následně extrahují do srozumitelných informací. Jednou z mnoha překážek je též nalezení vhodnějšího EEG snímače. I přes skutečnost, že v laboratořích disponují elektroencefalografem, který nevyžaduje přítomnost gelu mezi elektrodami a pokožkou hlavy, tak se stále jedná o nevzhlednou helmu s velkým množstvím drátů a ostatní elektroniky.

Další metou je tedy pro vývojáře přijít s EEG snímačem, který by mohl svým vzhledem připomínat klasickou čepici, díky které by uživatelé nevypadali jako příslušníci mimozemské rasy z amerického Sci-Fi seriálu. Samotná rychlost a přesnost ovládání tabletu záleží na konkrétním uživateli přičemž úspěšnost zpracovaných signálů vycházejících z mozku se pohybuje v rozmezí od osmdesáti do devadesátipěti procent. Ikdyž je velmi obtížné předpovědět, co nám tato technologie přinese, těší se veliké oblibě ze stran investorů a sponzorů mezi které patří i známá agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA). 

A jaký je váš názor na snahu nalezení vhodného řešení pro ovládání mobilní elektroniky pouhou myšlenkou? Dokážete si představit její smysluplné využití v běžném životě, nebo se podle vás jedná o nesmyslný výzkum. O vaše názory se s námi můžete podělit v diskuzi pod článkem.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku