Domů » Bleskovky » Samsung financuje vývoj na centimetr přesného GPS, využijete jej však pouze venku

Samsung financuje vývoj na centimetr přesného GPS, využijete jej však pouze venku

Současné čipy v chytrých telefonech dovolují zaměřit polohu pomocí GPS poměrně přesně, v otevřených prostorách se přesnost pohybuje v řádu metrů. To se však vědcům na Texaské univerzitě v Austinu, ve spolupráci se Samsungem, který vědce financuje, zdálo příliš. Přišli proto s technologií, která dokáže s pomocí GPS zaměřit polohu na centimetr přesně.

  

Ačkoliv takové technologie existují poměrně dlouho, a v geodézii jsou využívány běžně, jejich velikost a cena nedovolovaly využití v chytrých telefonech a dalších menších zařízeních. Díky využití GPS a dalších antén, které se běžně nacházejí v telefonech, se však vědcům podařilo tuto překážku obejít.

S nasazením technologie se počítá především v pouzdrech pro chytré telefony a v zařízeních pro vytváření virtuální reality v reálném prostředí, kde je maximální přesnost důležitá pro co nejvěrnější prožitek. Jelikož je však systém závislý na GPS, centimetrové přesnosti dosahuje pouze ve venkovním prostředí, kde signálu nebrání žádné překážky. Vědci proto vidí největší potenciál ve venkovních hrách, ve kterých bude okolní prostředí změněno k nepoznání, a které využijí maximální možné přesnosti.

 

I přes to, že virtuální realita se nejspíše může stát poměrně návykovou, a prozatím není možné odhadnout, co s psychikou člověka udělá delší pobyt v imaginárním prostředí, u této technologie může být malým plusem to, že pro její využití je třeba pohybovat se venku, pro tělo to tedy nebude takový nápor, jako dlouhé sezení na židli před monitorem.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

15 komentářů

 1. Už první věta je nesmysl. GPS zdaleka nemá přesnost na desítky centimetrů. Stále to jsou metry (a ještě více metrů ve vertikální poloze).

  Až novější systémy toho jsou schopny. Potřebují na to ale samozřejmě adekvátní satelity, s přesnějšími hodinami, atd.

  • Pardon, druhá věta:)

  • Qefik (neregistrovaný)

   Omyl, ono GPS je samo o sobě celkem přesné, jen pro civilní potřeby má úmyslnou chybu, aby se to nedalo zneužít.

  • Qefik (neregistrovaný): Omyl, GPS je let stará věc, technologicky je to poplatné dané době. Pro civilní užití není GPS rozptýlené, pokud tak tomu není nad válečným územím. Právě ono zpřístupnění přesnosti byl impulz pro Geochaching a obecně spotřebitelský trh.

   Až Glonass apod. umí vyšší přesnost. Zkrátka nová generace.

  • 30 let….

  • Dobrý den, máte pravdu, omlouvám se. Přesnosti na centimetry se dá opravdu dosáhnout až s použitím dodatečných technologií, které se však v mobilech nenacházejí a přesnost zaměření se tedy běžně pohybuje v metrech, přesně, jak jste psal :)

  • Hornisseman (neregistrovaný)

   Nemáte pravdu ani jeden z vás, i když QEFIK je nejblíž. GPS sice je stará technologie, ale oni Američani nebyli úplní blbci. GPS je navrženo opravdu tak, že umí určit polohu na centimetry. Jenže – ne pro civilní použití. Příčinou není úmyslná chyba, ta už se zpravidla léta nepoužívá. Příčinou je, že je pro civilní použití zpřístupněna jen polovina systému.

   Problémem GPS je, že signál je zkreslován (mimo jiné) průchodem atmosféry. Vliv atmosféry se přitom neustále mění, a proto není možné její efekt potlačit fixním koeficientem (respektive opravnou funkcí). Z tohoto zkreslení plyne přesnost GPS na jednotky metrů.

   Pokud chcete přesnost zvýšit, musíte signál opravit na vliv atmosféry. Jenže jak ten vliv zjistit? Částečně to jde pomocí stanic WAAS/EGNOS, které v reálném čase vysílají informace pro korekci. Funguje to jen do určité míry, ale jako civilisté nic lepšího nedostanete.

   Oproti tomu armáda má způsob, jak korekce určovat přímo na zařízení. Jde o to, že GPS satelity vysílají na více kanálech. Pro civilní použití je jen kanál L1. Vojáci ale umí rozšifrovat kanál L1 i L2, přičemž využívají toho, že každý kanál je atmosférou zkreslený jinak. Porovnáním obou kanálů umí určit korekce hned a pro každý jednotlivý satelit a tím dosáhnout přesnosti o řád vyšší, než civilní jednokanálové systémy.

   Jen tak pro zajímavost, pro ty co tvrdíte, že je GPS už zastaralý systém s limitem na několika metrech, nenapadlo vás, jak asi americká armáda zaměřuje své rakety s centimetrovou přesnosti? Mimochodem, většina satelitů nemá ještě ani 20 let, spousta jich je ve vesmíru opravdu jen chviličku.

  • Hornisseman (neregistrovaný): Tak raketa není zaměřována na centimetry, ale na metry, což až tak nevadí, ten barák stejně spadne. Navíc jejích přesnost není až tak extra, to jen tak vyznívá z médií (desítky procent).

   Nejde tak ani o fyzické stáří satelitů, jako technologie. A ty jsou datovány opravdu několik desetiletí zpětně.

   Navíc WAAS není součást GPS, ale samostatná síť, což nic nemění na přesnosti GPS jako takové.

   To je jako argumentovat, že to není pravda, protože s Glonass je přesnost vyšší. Ano, ale pointou je….GPS.

   Navíc i s WAAS se stále zdaleka nejedná o přesnost na centimetry.

  • Hornisseman (neregistrovaný)

   UNI: Pointa vám obávám se zcela unikla.

   -O skutečné přesnosti raket se bavit nebudu, protože o tom stejně jako vy nic nevím (tzn. mám jen hrubou představu z médií a dostupné literatury, nemám přístup ke skutečným vojenským specifikacím).

   -Já jsem neargumentoval stářím satelitů, to jsem uvedl jen jako zajímavost. Nezpochybňuji, že možná máte pravdu, že jejich technologie je mnohem starší.

   -Ani jsem netvrdil, že s WAAS je přesnost na centimetry. Pouze jsem řekl, že s WAAS je přesnost lepší než bez WAAS. Stejně tak jsem netvrdil, že WAAS je součástí GPS. Pouze tvrdím, že WAAS je rozšířením GPS (tj. systém související s GPS, zaměřený kromě jiného na zvýšení přesnosti).

   Pointa byla: Civilní GPS není ani zdaleka tak přesné jako vojenské GPS. Přičemž tento rozdíl NENÍ způsoben vnášením chyby jako v minulosti, ale tím, že civilní přijímače využívají POUZE ČÁST systému GPS. Civilní přijímače přijímají pouze kanál L1, zatímco vojenské kanál L1 i L2. Příjem obou kanálů vede ke zvýšení přesnosti teoreticky až na centimetry.

   Chtěl bych Vás poprosit, abyste případně reagoval pouze na mou pointu, ne na jakékoliv nepřesnosti nebo argumentační díry, které jsem udělal v odstavcích nad tím. Pouze tak budeme mluvit k věci místo toho, abychom se chytali za slovo jako malé děti.

  • Hornisseman (neregistrovaný): Dobře, v teoretické rovině (co my víme) je GPS přesnější, což ale nic moc nemění na věci, že k vyšší přesnosti Vy i já potřebujeme něco jiného než GPS. Což je pointa tohoto článku a vlastně mé prvotní reakce.

   Tedy konečná premisa, technologie GPS není schopna poskytnout přesnost na centimetry. Civilně toto není možné, vojensky víme kulový (ale osobně se nedomnívám, že by byl tohoto schopen byť i jen teoreticky).

  • Resp. pokud jsme pochopil, druhý kanál má potlačovat atmosférické zkreslení, nikoli zvyšovat přesnost jako takovou.

 2. dudkod (neregistrovaný)

  Samsung na tom nepracuje on len podporil finančne spoločnosť spoločnosť alebo lepšie povedane inštytuciu ktorá na tom pracuje zavadzajuci nadpis.

  • Bary (neregistrovaný)

   Úmyslná chyba (60m) byla odstraněna někdy v roce 2000 pro to bylo letos 15 výročí geocachingu.

   V dnešní době je pro civilní využití přesnost několik metru.

   Pro vojenské použití je přesnost menší. (??cm??)

  • Hehe, skoro článek na přepsání co?:)

  • Opraveno, děkuji za upozornění :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).