Domů » Bleskovky » Samsung potvrdil vývoj smartphonu s operačním systémem Tizen

Samsung potvrdil vývoj smartphonu s operačním systémem Tizen

Krátce poté, co Samsung představil svou novou vlajkovou loď Galaxy S4, přišly z jeho strany další velice zajímavé zprávy. Jihokorejský gigant potvrdil, že v druhé polovině letošního roku se dočkáme nového smartphonu s operačním systémem Tizen OS. Výkonný viceprezident společnosti Lee Young Hee ve svém prohlášení mimo jiné uvedl, že konkrétní produkt se na trh dostane již v srpnu či září letošního roku. Podle něj se bude jednat o zařízení s nekompromisní výbavou, které se zařadí do kategorie těch nejlépe vybavených smartphonů na současném trhu.

Samsung patří mezi světovou špičku výrobců mobilní elektroniky, nicméně většina jeho produktů využívá operačního systému Android a to se zřejmě stalo důvodem, proč chystá nové produkty se systémem Tizen OS. Na povrch totiž vyplouvají jisté obavy z možné závislosti výrobců hardwaru na Googlu. Proto není divu, že si Samsung pro tuto možnost připravuje zadní vrátka a nehodlá vše sázet na jednu kartu. Na závěr je též vhodné dodat, že korejský obr je klíčovým investorem nadace Linux Foundation, která zaštiťuje vývoj operačního systému Tizen.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

19 komentářů

 1. stejně si myslím, že úspěch OS závisí z velké části na tom, kolik a jaké jsou na něj dostupné 3rd party aplikace.

  • To se všeobecně říká, ale já s tím nesouhlasím. Úspěch závisí na tom, jakou má reklamu a jak se tlačí do obchodů.

   Naprostou většinu lidí absolutně nezajímá, co ten telefon umí a jaké jsou na něj aplikace. Lidi přijdou do obchodu a řeknou, že chtěj nějaký chytrý telefon – a teď přijde to, co prodává – prodavač, kterej jim něco vnutí.

   Ano, sem chodí těch pár málo lidí, kteří to řeší o něco více, ale jsme v menšině…

  • Já nesouhlasím, nebo nevím jak je to tu v ČR. V anglii, když jsem byl třeba v phones4u.co.uk obchodu a lidé se zeptali na Lumia800, prodavač řekl jaké má telefon vyhody a nevyhody a prave v tech nevyhodach zminil, že zdaleka není tolik aplikací jako u iOS či Android. TO LIDI ZAJIMA NEJVIC.

  • Ano, o tom já právě mluvím! Řekl jim o prodavač! Ale kdyby jim to neřekl, tak to neřeší. Protože většina lidí chce stejně jen pár základních věcí, které jsou na všechny OS.

  • mceza: Ale tak od toho je ten prodavač, aby řekl, co se má řešit:-) Já taky netuším, co mám řešit u bojleru, proto mi to řekne prodavač:-)

  • David Podzimek

   úspěch závisí na distribučním modelu, pak samozřejmě dostupnosti aplikací a dalších prvcích. Ale Samsungu nedá příliš práce ty TOP app přeportovat na Tizen. Jelikož je relativně jisté, že když bude chtít tak jich prodá dost.

  • kogli (neregistrovaný)

   Já jsem někde myslím četl, že Tizen bude aplikace Androidu přímo podporovat, ale teď si nejsem jistý

  • Velda (neregistrovaný)

   Bude, tak to má třeba BlackBerry :-)

 2. Nechci nijak Samsung podceňovat, ale tlačit Android, WP, Tizen a Firefox…no, nevěřím, že na to mají vývojářské kapacity.

  • Firefox netlačí

  • A pravda, tady jsem si to zaměnil se Sony. No tak na druhou stranu, ruce si uvolnil vyškrtnutím WRT, tak snad to bude plnohodnotný produkt.

   A jestli podobně jako WP zde udělají lepší design než pro Galaxy, tak to už nebude náhoda:-)

  • David Podzimek

   WP má v rámci dohody s MS a určitě jej netlačí, naopak pak bych řekl, že jeho obchodní taktika k tomu úspěch WP eliminovat.

  • Velda (neregistrovaný)

   Tak myslím, že kdyby Samsung přešel ze závislosti na Googlu k závislosti na MS, tak by byl furt ve stejné pozici. :-) Proto Tizen. :-)

 3. Čemu tak trochu nerozumím je, proč Samsung zabalil Bada 2.x, aby za rok dělal zařízení s Tizenem? A pokud Tizen, taky nechápu, proč z původně slibného MeeGo vznikly 2 větve – Mer -> SailfishOS a Tizen :-)

  • David Podzimek

   Badu zabalil, aby uvolnil prostor pro Tizen.

   Jolla je skupina nadšenců a odpadlíků z Nokie.

   Tizen je Samsung, Intel a další partneři.

  • No, skupina nadšenců/odpadlíků, to by se dnes dalo říct o komkoliv, když samotný Samsung je natolik nekompetentní, že narve peníze do vývoje svého systému, jen aby to pak zabalil, ještě dříve, než Bada 2 vpodstatě pořádně uvede :-)

   Ať je to jakkoliv, nerozumím té motivaci, obchodně. Výrobce zřejmě platí Googlu nějaké desátky za licence, pokud chce nasadit Android? V případě Tizenu tomu tak nebude? To konsorcium jej dává k použití zdarma?

  • Nevim, kolik do toho dal peněz, ale Bada měla větší podíl, než WP, tak že na tom ani možná neprodělal. Já si pořád myslím, že už tady neni pro další systém místo. Lidi dají přednost těm zavedeným.Jsou tady čtyři hlavní platformy a už tak se ta čtvrtá pořád plácá kolem tří procent.

  • David Podzimek

   Něco se platí OHA a za patenty dalším firmám, ale nejsem si jistý Samsungem. Myslím, že hlavní motivace bude mít platformu, kterou kontrolují. Vždy lepší mít vlastní, než záviset na vůli někoho jiného.

   Co když se Google rozhodně zpomalit vývoj Androidu a sníží investice. Nebo půjde směrem co Samsungu nevyhovuje. Nemají jistotu.

  • Tak jistotu nemá nikdo. WM se jim během roku tak rozsypala pod rukama…. Symbian ještě dotykáč neuměl, WM zcela mimo (po uvedení iPhone) a co teď:-) Takže ten stav už znají:-) (no ještě že měli prachy od Applu za výrobu:-D).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).