Domů » Bleskovky » Samsung oznámil průlom ve vývoji pamětí: RAM a interní úložiště vměstnal do jediného čipu

Samsung oznámil průlom ve vývoji pamětí: RAM a interní úložiště vměstnal do jediného čipu

Společnost Samsung si může připsat další průlom ve vývoji součástek pro mobilní zařízení. Jihokorejský výrobce se na svých stránkách pochlubil novým čipem, který v sobě kombinuje operační paměť a interní úložiště. Celá jednotka tak zabere o čtyřicet procent méně místa než konvenční řešení v současných smartphonech. Čip nese komerční označení ePoP (embedded package on package) a podle oficiálních informací obsahuje 32GB interní úložiště a 3 GB operační paměti typu LPDDR3 DRAM s rychlostí 1,866 Mb/s a podporou 64bitových instrukcí.

 

Celý modul zabere plochu o velikosti 15 x 15 milimetru, což s ohledem na titěrné útroby smarphonů znamená nemalou úsporu. Ušetřené místo tak může posloužit například pro osazení akumulátoru s vyšší kapacitou. Podle zástupců společnosti se nejedná pouze o konstrukční přínos, ale s nástupem ePoP čipů se můžeme těšit na nárůst výkonu v oblasti multitaskingu. Představený modul má tvořit základ nabídky a postupem času se na trhu objeví jeho modifikované verze s vyšší kapacitou obou pamětí. Další příjemnou zprávou je zahájení sériové výroby, která se aktuálně rozbíhá. Zda se ovšem nový typ paměti objeví ve výbavě modelu Galaxy S6, je prozatím otázka na křišťálovou kouli.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

7 komentářů

 1. Ještě tam vměstnat procesor a je to…

 2. Shield (neregistrovaný)

  Nějaký starý ram LPDDR3 když už je LPDDR4.

 3. Martin (neregistrovaný)

  Není to nějak zbytečný pokud se nebude dál ztenčovat… jako ideální beru tloušťku u mé Lumie 925 která má 8,5mm nebo tak nějak… a i tak by se tam vlezla dobrá baterka (Kvůli tomuto asi RAMkouložiště vymysleli) Takže nevím jestli to není moc zbytečný

 4. shd (neregistrovaný)

  tak pokrok to urcite je, o tom sa hadat neda len ci to naozaj vyuziju pre tu baterku alebo stensia fon z 6 mm na 5 co je uplne k nicomu..

 5. zkill (neregistrovaný)

  RAM s FLASH pamětí v jednom pouzdře není ničím novým. Takové součástky se používají nějakou dobu (poprvé jsem je viděl snad před 5ti lety).

  Výhodou těchto čipů je to, že řadič dokáže přesouvat data mezi RAM a FLASH pamětí bez přenosu přes hlavní sběrnici připojenou k procesoru. Procesor pouze řekne řadiči co mám kam kopírovat a pak čeká pouze na zprávu (přerušení) od paměťového řadiče. Pokud operační systém počítá s tímto způsobem komunikace, tak se dají významně urychlit I/O operace.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).