Domů » Recenze » Test smartphonu Samsung Omnia II (i8000)

Test smartphonu Samsung Omnia II (i8000)

Velká uživatelská recenze výborně vybaveného a odladěného komunikátoru s WVGA displejem a 800 MHz procesorem

-Samsung Omnia II se v České republice zatím ještě neprodává, ale ze zahraničních obchodů a aukčních portálů se dá bez potíží objednat. To je také případ tohoto recenzovaného kousku, který si náš čtenář Roman Rossmanith objednal ze Singapuru a následně jej pečlivě otestoval. Pojďme si tedy toto očekávané zařízení v uživatelské recenzi blíže představit.

Předmluva recenzenta
Na toto zařízení jsem čekal opravdu netrpělivě. Jelikož jsem z historie uživatelem mnoha typů PDA založených na operačním systému Windows Mobile, tak se už myslím po právu mohu považovat a zkušeného a náročného uživatele, a tudíž i mé požadavky na zařízení rozhodně nejsou malé. O další napjatá očekávání se postaral samotný Samsung svou celosvětovou mediální kampaní ve vztahu k celé nové sérii CUBIC, kam Omnia II také patří. Obzvláště hardwarové parametry stroje a aktivní OLED displej byly a jsou silně vychvalovány, pojďme se tedy spolu podívat, jak tomu doopravdy je. Určitě vás zajímá, zda Samsung tímto výrobkem dostál předprodejním slibům a uspokojí široké masy potenciálních majitelů, kteří napříč Pocket PC komunikátory s Windows Mobile dlouho hledají stroj bez kompromisů.

Kapitoly recenze
Obsah balení
Konstrukce a design
Systém a uživatelské rozhraní
Výdrž zařízení
Konektivita a datové přenosy
Wi-Fi a Bluetooth
Synchronizace
Volání a SMS
GPS navigace
Multimediální funkce
Fotoaparát
Hodnocení a závěr

Informace o zařízení
Verze hardware zařízení: I8000XXIG1
Phone: I8000FAMIG2
Bluetooth: 2.0.3
Wi-Fi 802.11b/g: 1.0.6.0
Systém: Windows Mobile 6.1 Professional (později bude dostupný bezplatný upgrade na Windows Mobile 6.5)
Jádro systému: CE OS 5.2.21001, build 21001.1.5.72

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional, později Windows Mobile 6.5
Displej: AMOLED, WVGA rozlišení 480×800 px, úhlopříčka 3.7″, 65k barev
Procesor: Samsung S3C6410, 800 MHz
Paměť: 256 MB RAM/2 GB ROM, podpora pro microSDHC karty
GSM: 850/900/1800/1900 MHz GSM/GPRS/EDGE, 900/1900/2100 MHz 3G/HSDPA/HSUPA
Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, microUSB (USB 2.0), 3,5 mm výstup na sluchátka
GPS: ano, 20 kanálů, A-GPS, geotagging
FM rádio: ano, podpora RDS, podpora záznamu z rádia
Fotoaparát: 5 Mpx, dvě přisvětlovací diody, autofocus, makro režim, detekce úsměvu, 4× digitální zoom. Záznam videa v rozlišení 720×480 px při 30 FPS
Senzory: Světelný senzor (podsvícení displeje), proximity senzor a pohybový senzor (automatická rotace displeje)
Rozměry: 59.6 x 118 x 12.3 milimetrů
Hmotnost: 130 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1500 mAh
Doba hovoru: 10 hodin (3G)
Pohotovostní režim: 600 hodin (3G)
Bonusový software: TouchWiz II rozhraní, widgety, Office Mobile, PDF Viewer, ZIP Manager, JAVA MIDP 2.0, Opera Mobile 9.5 a velké množství dalších programů
Webová prezentace výrobce

Informace: Specifikace evropské verze Samsung Omnia II se může lišit, při sestavování parametrů z různých zdrojů (oficiální web Samsungu, PDAdb.net a Expansys) se bohužel některé hodnoty (rozměry, hmotnost, velikost ROM paměti) lišily, proto údaje berte pouze jako orientační.


Úvod, balení, konstrukce, design
Telefon se začal prodávat v Singapuru od 18. 7. 2009. Již druhý den se na portálu eBay objevili první dva lokální prodejci a tak jsem neváhal a formou “Buy It now“ jsem jej za 719 USD koupil. Vše šlo nečekaně rychle a už v pátek 24. 7. ráno jsem jej měl u FedExu k odběru a ještě bez cla.

- - -

Balení samotné je tvořeno menší krabičkou obsahující samotný telefon, baterie Li-Ion s kapacitou 1500 mAh, CD s manuálem, uživatelskou příručku v tištěné formě pouze v angličtině, sluchátka, synchronizační USB kabel, nějaký ten méně vkusný obal s poutkem (dle mého přibalen oním lokálním prodejcem), 1 GB microSD s redukcí, dobíjecí adaptér do automobilu s microUSB konektorem a síťová nabíječka, která bohužel byla s 3 pinovou hlavou, která si s našimi zásuvkami příliš neporadí a další redukce už v balení nebyla. V evropské verzi ale samozřejmě budeme moci počítat s klasickým konektorem nabíječky. Já jsem to vyřešil dokoupením nabíječky s microUSB konektorem, která je běžně k sehnání za pár korun.

- - -

Dále je k dispozici obyčejná folie na displej, stylus s poutkem a předplacená karta na lokálního operátora ze Singapuru :-). Synchronizační kolébka či držák do automobilu také chybí, ale je možné, že se evropské balení v tomto bude také lišit. Na krabici také nechybí nápis Windows Mobile 6.5 upgradeable, v nadcházejících měsících tedy bude pro Omnii II dostupný oficiální upgrade na novou verzi systému.

Popis zařízení
Samsung Omnia II je plně dotykový telefon, stylusu netřeba. S touto filosofií začal Samsung již u starší Omnie, tam však plně dotykové ovládání vzhledem k propracovanosti grafického uživatelského rozhraní není na takové úrovni, abych s tím souhlasil. Dobrá zpráva je, že u Omnie II již stylus opravdu třeba není, byť je v balení přibalen ve formě módního šperku. V zařízení však pro stylus není žádný otvor, stylus je nutné připnout přes poutko, což mi ale příliš praktické nepřipadá. Kryt zařízení je vyrobený převážně z plastu a konstrukce působí velmi pevně. Po 14 dnech intenzivního používání nikde nic nevrže, neskřípe a vše lícuje jak má.

- -

Čelní strana má vlastní AMOLED displej s úhlopříčkou 3.7“ (zhruba 94 milimetrů). Dále nechybí reproduktor, oko kamerky pro videohovory (v 3G sítích), pohybový senzor, světlocitlivý senzor (který lze v nastavení vypnout) a proximity senzor. Pod displejem se pak nacházejí tlačítka pro příjem a ukončení hovoru. Mezi nimi je další zajímavý prvek – doteková ploška (mikro kontakt), nemá tedy žádné směrové ovládání do stran ani senzorový povrch, nevyužijete jej ani jako touchpad, což je trochu škoda. Tento prvek je známý z mediální kampaně jako “CUBIC“, tedy kostka. Toto tlačítko není kolébkou, ale vstupuje se přes něj do hlavního (nativního) uživatelského rozhraní TouchWiz poslední verze, za jehož vývojem stojí samotný Samsung. Toto rozhraní lze samozřejmě deaktivovat (pak máte k užití klasické vnitřní nevzhledné menu typické pro Windows Mobile). Lze jej uživatelsky konfigurovat a toto tlačítko lze také přemapovat interní systémovou utilitou zvanou Button.

- -

Dále jsou po obvodu přístroje tlačítka regulace hlasitosti (sdružená kolébka). Nechybí ani spoušť fotoaparátu, která je mírně vystouplá. Dále zde máme klávesy Ok/Ukončit/Zpět a další tlačítko k uzamčení (uspání) přístroje (deaktivaci podsvícení displeje). Většinu zmíněných tlačítek lze přemapovat či jim přiřadit dodatečné funkce při krátkém/delším stisku, což je velmi příjemné. Potřebná utilita pro přemapování tlačítek je v systému, jinak lze použít i oblíbené nástroje třetích stran – AE Button či SK Tools.

- - -

Některé klávesy mají rovněž různé další funkce, které lze používat jen ve vybraných aplikacích a nabídkách. Například tlačítka pro regulaci hlasitosti se při spuštěném fotoaparátu promění v zoomovací prvek. Všechna tlačítka po bocích přístroje mají krátký a docela příjemně tuhý chod, nehrozí tak samovolný stisk.

Na horní hraně je 3,5 mm konektor (konečně) na externí audio hrátky a hned vedle systémový/nabíjecí konektor microUSB, který je krytý plastovou krytkou. Strach z vylomení krytky z těla přístroje mě přepadal už u první Omnie, ale počínal jsem si opatrně a vydržela, snad tedy vydrží i v případě nové Omnie II. Úplně pevným dojmem ale nepůsobí. Na spodní hraně je maličký otvor pro mikrofon.

Vzadu na přístroji se nachází objektiv fotoaparátu s 5.0 MPx rozlišením, automatickým ostřením a přisvětlovací diodou. Dole jsou dvě malá žebírka sloužící jako otvor hlasitého reproduktorku. Zvukový výstup z něj je při menších hlasitostech k poslouchání, při vyšší hlasitosti již dochází ke zkreslení a nepříjemnému chrčení. Pod zadním krytem se nachází slot na SIM kartu, prostor pro vložení baterie a slot na microSD kartu (podporován je také standard SDHC). Držák na microSD karty je samostatný a nemusí se tak kvůli výměně karty vyndávat i baterie. Také je zde maličké tlačítko pro resetování přístroje.

- - -

Rozměry zařízení jsou 59.6 x 118 x 12.3 milimetrů a do dlaně Omnia II skvěle padne. Pocitově je docela lehký (hmotnost při plném osazení je 130 gramů, pro srovnání HTC Touch HD váží 149 gramů). K příjemnému pocitu u mne rovněž přispívá jemné zaoblení spodní části přístroje, takže mi dobře sedí v dlani a snadno se díky tomu přistupuje ke spodním tlačítkům.

Stroj je osazen velmi rychlým procesorem Samsung S3C6410, který v maximálním zatížení pracuje na frekvenci 800 MHz. Výrobci se dobře povedlo optimalizovat celý operační systém, proto je Omnia II příjemně rychlá. O zobrazování se stará velký 3.7“ displej vyrobený technologií AMOLED. Ten disponuje WVGA rozlišením 800×480 px, rychlým překreslováním a velmi širokými pozorovacími úhly. Displej je jemně zapuštěn do horní části přístroje a s nalepenou fólií se tato mezera téměř srovná.

- - -

Po vybalení, osazení baterií, microSD kartou a SIM kartou ( tedy počátečním zapnutí přístroje), začne probíhat známá inicializační fáze bootování systému a načítání potřebných souborů a knihoven včetně prvotní konfigurace parametrů datového připojení (ve vztahu k SIM kartě operátora). Já jsem vybral O2 a vše se nastavilo zcela v pořádku. Velkým překvapením byla lokalizační nabídka při prvním spuštění, kdy se v seznamu jazyků objevila i čeština, já jsem ale pokračoval s angličtinou, která je mi u PDA bližší. Interní softwarová klávesnice je multijazyčná a české znaky tam nechybí ani při výběru anglické lokalizace. Klávesnice je graficky povedená, znaky se píší prstem a vzhledem k velikosti tlačítek by problém neměli mít ani uživatelé s většími prsty.

Ještě se vrátím k displeji, který nabízí jasné a zářivé barvy, viditelné i z velkého úhlu, ostré písmo (zapnuté ClearType) i v nejmenším fontu na web prohlížeči, fotografie také jedná báseň. Také překreslování rychlých scén je špičkové a naprosto bez problémů, zde svou roli hraje kladná vlastnost AMOLED displejů a dobré softwarové odladění. Uvnitř budov je displej výborně čitelný, na přímém slunečním světle to ale příliš slavné není. Je pravda, že displej a zobrazení se dá různě nastavit, viditelnost na sluníčku lze například ovlivnit vhodným motivem tapety, fontů i barev písem, ale i tak to žádný zázrak není a opravdové kvality AMOLED displeje jsou jinde – v zobrazení a podání barev při běžném pokojovém osvětlení (s výjimkou prohlížení na denním slunci), v širokých pozorovacích úhlech, rychlém překreslování a v energetické úspornosti.

- - -

Uživatelské rozhraní, stabilita systému, ovládání, výdrž
Nová verze uživatelského prostředí oproti tomu v původní Omnii značně dospělo. Vše je velmi jasně optimalizováno pro ovládání pomocí prstů (tedy pokud si při počáteční instalaci necháte zavést Samsungem připravené TouchWiz UI a také úvodní obrazovku s widgety).

Widgety jsou jednoduché zásuvné moduly, které se spouštějí interní aplikací, zvanou Samsung WidgetPlus a v případě potřeby se dají vypnout. Widgetů je celá kolekce a brzy budou přibývat další s ohledem na počty prodaných kusů Omnie II. Samsung pro tyto potřeby uvolnil SDK, takže vývoj widgetů může začít ve velkém. Tyto widgety se posuvem prstu “připínají“ na hlavní část obrazovky Dnes, jejich pozici lze přizpůsobit podle volného místa na displeji. Celé rozhraní s widgety je možné zakázat, pak máte k dispozici běžnou obrazovku Dnes.

- - - -

Widgety jsou graficky vkusně provedené, funkčně taktéž a celá filosofie tohoto ovládání je věcí každého uživatele a je na něm, zdali jej ponechá či zakáže a nahradí jej třeba pluginy třetích stran. Widgety a přes ně naprogramované funkce či aktivity reagují na příkaz velmi rychle, nic nikde nedrhne a systém se nekouše. Musím říci, že stabilita systému u tohoto stroje je příkladná. Trápím Omnii II různými úkony už přes 14 dnů, porůznu instaluji a deinstaluji, migruji a synchronizuji a přístroj zatím nezamrzl ani jednou. Vše jede hladce, pokyny jsou vykonány bezprostředně a toto se týká i programů a modulů třetích stran. Takhle by to zkrátka mělo vypadat.

- - -

Suma sumárum se jedná se o opravdu vyspělé a propracované ovládání a dětské nemoci z dřívějších verzí jsou ty tam. Některé programy z původní Omnie také doznaly mnohých změn (grafických i co se optimalizace týče). Jde například o aplikace SmartSearch, SmartConverter, Touch Calendar a aplikace pro multimédia, že kterých mám radost dvojnásobnou. Konečně s nimi lze naprosto smysluplně pracovat.

Samozřejmě, některé specializované programy třetích stran jdou v tomto směru ještě mnohem dále, ale i tak nabízí Omnia II bohatou softwarovou výbavu, se kterou si na dlouhou dobu vystačíte.

- - -

Milým překvapením je zpracování bezdrátového Wi-Fi klienta. Má velmi příjemné grafické rozhraní a připojení do nezabezpečené Wi-Fi sítě je hračkou, stačí vám k tomu jediné přetažení prstem zobrazené sítě na ikonu Omnie II, která trůní uprostřed inicializační obrazovky. Pokud je zabezpečená, tak vás další obrazovka přirozeně vyzve k zadání parametrů k připojení. Jednoduché a účelné.

- - - -

V další fázi testování jsem potlačil widgety a nastavil si vlastní obrazovku s následujícími pluginy:
SPB Time, SPB Phone Suite, SBSH PocketBreeze, SPB Weather a do systémové lišty dole Navigon MobileNavigator 7, Handy Switcher a Handy menu (jejich obdoba v ovládání u Omnie II je), ale já jsem na tyto moduly dlouhodobě zvyklý a nechci je měnit. Taktéž jsem byl přirozeně zvědav na kompatibilitu. Mohu vás však uklidnit, vše je naprosto v pořádku a já jsem velmi spokojen, vše se rozlišení WVGA plně přizpůsobilo/roztáhlo (zejména u organizéru PocketBreeze a navigace Navigon 7 je to prima. Mimochodem zrovna navigační software Navigon MobileNavigator 7 se nedá (mě se to nepovedlo) natočit na mód Landscape, ale asi to výrobce tak chce. Naležato by asi v dolní části ubylo místo pro důležité navigační informace.

- -

Jako další programy jsem nainstaloval HiCalc, Resco File Explorer, Resco Radio, Resco PhotoViewer Pro a Registry editor, SPB Backup, A-SMS Reply (Bytesurge), ISS Battery Monitor, SPB Online a konečně také SK Tools.

Pokud stisknete prostřední kostku pod displejem, dostanete se do prostředí TouchWiz. Jedná se o nativní prostředí Samsungu plně připraveného pro ovládání prsty, přes které se dostanete ke všem aplikacím i nastavením v systému. Toto rozhraní má 4 záložky (Productivity, Office, Internet, Multimedia) a můžete si je uživatelsky upravit podle svých potřeb (přidat vlastní zástupce).

V souvislosti s tímto rozhraním jsem si všiml následujícího efektu. Pokud jsem zmáčkl prostřední tlačítko a objevila se zmíněná TouchWiz nabídka a úvodní záložka Productivity, dychtivě jsem se ihned snažil něco dělat a mačkal jsem tedy ikonu požadovaného programu, nicméně v tomto krátkém okamžiku se nic nedělo. Byl jsem pravda poněkud rozmrzelý, doposud se vše hýbalo bez zadrhnutí a nyní tohle?

- - -

Pak jsem zjistil co je příčinou. Po popsané aktivaci TouchWiz se dole v grafické stavové liště objeví další 4 tlačítka (Ostatní, Kostka, Task Switcher, Upravit). A právě tlačítko Upravit zůstává chvíli zešedlé a tedy nepřístupné mačkání. A přesně to je příčinou, je zkrátka třeba vydržet zhruba dvě vteřiny, až se zpřístupní. Pak už je vše v pořádku. Zřejmě to plně souvisí s faktem, že po stisknutí středového tlačítka se zavádí do paměti plno věcí a nahrávají se potřebné knihovny, a tak to prostě v této chvíli systému trochu trvá. Nicméně je to jediná mnou zpozorovaná akce, která se na Omnii II neprovádí bleskově, jinak je systém velmi svižný. Zajímavé je, že po nějaké době se již toto zrychluje a zpoždění je téměř neznatelné, jakoby nějaké potřebné knihovny již zůstávaly rezidentně v paměti.

Samostatnou kapitolou je rozhraní CUBE, kde se prostorově pohybem prstu po displeji natáčí kostka a na jejích stranách se objevují vybrané akce. Toto rozhraní mne ničím extra neupoutalo a je otázkou budoucího individuálního posouzení majitele Omnie II, zdali ho bude využívat či nikoliv.

- - -

U všech dříve vlastněných komunikátorů (HTC Diamond, HTC Touch Cruise, HTC Touch HD, Samsung Omnia), jsem si dříve či později výrobcem připravené UI vypínal, protože mi nevyhovovalo, ale u Omnie II jsem s rozhraním velmi spokojený. Férově je třeba říci, že i HTC Touch HD je svým TouchFLO 3D rozhraním naprosto srovnatelným soupeřem (zejména po integraci úprav z XDA-Developers a použití neoficiálních verzí ROM). Pak už tedy spíše záleží na ostatních preferencích případného majitele zařízení. Samsung ale ukázal, že nejen TouchFLO 3D prostředí musí být středem zájmu, TouchWiz je s ním totiž minimálně srovnatelné.

Informace o výdrži
Pokud pouze telefonuji (GPRS, zhruba 40 hovorů denně, sítě 3G mám trvale vypnuty), cca 3× denně se připojím přes Wi-Fi kouknu do RSS kanálu, provedu přes Data Connection/GPRS update počasí na SPB Weather, tak telefon vydrží necelého jeden a půl dne.

Pokud zapnu Wi-Fi na zhruba 2 hodiny denně a provedu několik hovorů přes Bluetooth spárované handsfree v aute, vydrží necelý den (od 8:00 do 19:00). Něco málo energie mu sice zbude, ale druhý den ráno už by to byl risk a tak s ním raději rychle na nabíječku.

Pokud ještě k tomu všemu ještě zapnu GPS navigaci, dojde k vybití baterie za 4 – 5 hodin.

Baterie typu Li-Ion má kapacitu 1500mAh a výdrž je ve srovnání s ostatními Pocket PC standardní, OLED displej se sice postará o úsporu energie, ale silný hardware ji zase spolehlivě spotřebuje. Žádný Stav baterie je indikován klasicky nahoře vpravo a po tapnutí prstem na ikonku se objeví širší grafické rozhraní zobrazující navíc sílu telefonního signálu, nastavení operátora, eventuelně i Wi-Fi a Bluetooth. K tomu aby se toto grafické rozhraní objevilo, je nutné mít v systému aktivované velké indikátory (v nastavení), jinak se objeví klasické bubliny systému Windows Mobile.

Konektivita, multimédia
Samsung Omnia II je oproti starší Omnii výrazně citlivější na telefonní signál. Operátor O2 v místě mého bydliště zrovna kvalitní signál nenabízí a u Omnie II jsem zaznamenal výrazně lepší příjem.

- - -

Jen pro upřesnění, původní Omnia zde neměla signál vůbec nebo maximálně jeden dílek, a abych si zavolal, musel jsem na zahradě svého rodinného domu zaujmout předem vysledovanou pozici. Konkurenční HTC Touch HD měl signál zhruba dvě čárky. U Omnie II je to ale jiné kafe, mám na stejném místě tři čárky a telefonuji i tam, kde si starší Omnia a Asus ani neškrtly, HTC Touch HD sice ano, ale spojení nebylo zcela kvalitní.

Wi-Fi a Bluetooth
Bezdrátový Wi-Fi čip fungoval na výbornou v zabezpečené i nezabezpečené síti. Klient pro ovládání modulu je velmi pěkně grafický zpracovaný a snadno se v něm zorientujete. Citlivost na signál je také velmi dobrá, v mé domácí Wi-Fi síti (Wi-Fi b/g/n router & ADSL gateway) mám signál daleko od domku na louce, když jsem venku se psem. V této vzdálenosti jsem na Omnii I i na HTC HD již Wi-Fi signál ztrácel a spojení se rozpadlo. Opět tedy další kladný bod pro Omnii II.

- - - -

Datové přenosy, synchronizace
Po nastavení přístupových parametrů na firemní MS Exchange Server (Over the Air) bylo vše naprosto v pořádku. Totéž platí při synchronizaci přes Windows Mobile Device Center ve Windows Vista 64bit. Datové přenosy GPRS/EDGE/3G sítě netřeba zmiňovat, žádný zádrhel, vše odladěno, i když jak jsem zmiňoval výše, zařízení používám převážně v klasické GSM síti, ale ani s 3G neměla Omnia žádné problémy. Kromě SIM karty od O2 jsem několik hodin Omnii II používal s operátorem T-Mobile, kde se také nevyskytovaly žádné potíže. Pro prohlížení internetu je kromě klasického Internet Exploreru k dispozici také Opera Mobile 9.5.

E-maily, SMS a MMS zprávy, kontakty a volání
Vše standardně funkční, od nastavení mailového klienta (POP3, IMAP, Exchange…), po klasické užívání. Účty na Exchange serveru (firemní) a Centrum e-mailu (POP3 – privátní) jsem jednoduše nastavil a používal.

Aplikace pro SMS a MMS zprávy je nahrazena vlastním řešením od Samsungu, které nabízí velmi pěkné uživatelské rozhraní a několik dalších zajímavých vychytávek. Nativní správce kontaktů je od Samsungu starý dobrý známý Phonebook se všemi svými klady a zápory.

Hlasitost telefonního hovoru je dostatečná a v případě potřeby můžete použít hlasitý odposlech. Zajímavé je propojení telefonního aplikace s pohybovým senzorem a proximity senzorem. Proximity senzor vám zaručí zhasnutí displeje po přiblížení k uchu, takže se nestane, že byste omylem zmáčknuli nějaké tlačítko na displeji. Pokud telefon od ucha oddálíte, displej se opět aktivuje. Pokud vám někdo volá, můžete si v systému nastavit, aby se otočením telefonu displejem dolů vyzvánění ztlumilo, otočením směrem nahoru naopak lze aktivovat zmíněný hlasitý odposlech. Podobných drobností Omnia II nabízí celou řadu a rozhodně jde o prvky, které dokážou příjemně zpestřit každodenní používání.

GPS navigace
Navigace funguje velmi dobře, i když s nastavením GPS parametrů pro spuštění navigace Navigon MobileNavigator7 jsem si trošku pohrál. Připravena je také utilita pro správu parametrů a aktualizaci pozic satelitů, díky které je fixace o něco rychlejší.

- - - -

Rovněž úplně první počáteční fix satelitů (v domě na vesnici uvnitř, bez okolní výškové zástavby) mne trošku vyděsil, trvalo to bezmála 10 minut. Pak jsem znervózněl, natáhl přes Wi-Fi opět pozice satelitů, spustil Navigon znovu a ejhle, najednou byla má pozice zaměřena do zhruba 20 vteřin. Každá další fixace ve venkovním prostředí už trvala jen okolo 15 vteřin, pokud je Omnia II v automobilu (v držáku na sklo), trvá fixace vždy maximálně půl minuty.

Když vám během aktivní GPS navigace někdo zavolá, navigační program zůstane aktivní na pozadí a po skončení hovoru vás do něj telefon opět přepne.

Multimediální funkce
Po připojení přibalených sluchátek do 3,5 mm jacku na horní hraně Omnie II si můžete spustit například interní aplikaci pro naladění FM rádia a stanic / RDS tuner. Bez sluchátek FM rádio používat nelze, slouží totiž jako anténa. Kvalita sluchátek je standardní, nečekejte tedy žádné zázraky, ale pro běžný a nenáročný poslech to postačí. Já jsem ale bez váhání připojil Sennheisery CX500, a to už bylo zcela o něčem jiném, kvalita zvuku byla výrazně lepší. MP3 soubory všech možných datových toků (i VBR samozřejmě) Omnia II přehrává naprosto bez problému.

Omnia II rovněž nabízí propracované programy pro prohlížení a správu fotek (PhotoAlbum a Digital Frame). Uložené snímky můžete prohlížet klasicky nebo v automatickém slideshow režimu. Nic světoborného či převratného, ale vše je pěkně funkční, velmi rychlé a svižné, včetně natáčení videa a různých grafických přechodových efektů. Dostupné snímky můžete nastavit jako tapetu, oříznout, poslat přes MMS nebo e-mailem.

Pro práci s videem jsou připraveny programy Touch Player, Video Editor a Streaming Player. Omnia II má pro demonstraci kvalit displeje, procesoru a grafiky umístěny v interní paměti dva DivX soubory s různými akčními scénami, při prvním prohlížení je to opravdu úchvatná podívaná, Samsung zkrátka ví, jak funkce svého zařízení co možná nejlépe prezentovat.

Aplikace pro přehrávání videa se nazývá Touch Player, ale pokud chcete přehrávat větší množství formátů videa, doporučuji zakoupit přehrávač CorePlayer. Jeho freeware verzi v podobě TCPMPlayeru jsem na Omnii II nezkoušel.

Fotoaparát
Pro fotografování raději používám svůj digitální fotoaparát než mobilní zařízení, ale i tak mě kvalita snímků mile překvapila (výsledky si můžete prohlédnout v naší galerii). Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 2592×1944 px.

- - -

Barevné podání mi připadá přiměřené focené scéně a realitě, zkušenější uživatelé si mohou upravit nejrůznější hodnoty pro nastavení fotoaparátu přímo v aplikaci Camera. Za dobrých světelných podmínek jsou snímky velmi kvalitní, v horším světle můžete využít služeb dvou přisvětlovacích diod, které mají vysokou svítivost. Blesk se dá používat v několika režimech (stále zapnutý/vypnutý/automaticky. Automatické ostření funguje dobře a také makro snímky (focení jízdního řádu a textu v knize) nevypadají vůbec zle. Dále má kamera k dispozici režim rozpoznávání lidské tváře.

- - -

Samotná aplikace Camera umožňuje řadu nastavení ohledně výsledné podoby a kvality fotografií. Pořízený snímek lze také ihned odeslat přes MMS, SMS, e-mail, případně sdílet do domácího úložiště/NAS přes Wi-Fi. K tomu je v Omnii II přidružena zajímavá aplikace zvaná Connected Home, která vám právě sdílení multimediálního obsahu mezi Omnií II a domácí sítí umožní.

- - -

Omnia II také nahrává velmi kvalitní video v maximálním rozlišení 720×480 px (480p) při 30 FPS. Obraz je příjemně plynulý a problémy optice nedělají ani rychlé přechody nebo změna ze světlého do tmavého prostředí.

Hodnocení a závěr
Omnia II je dle mého úsudku skutečně velmi povedený přístroj, kde se i hnidopichům budou jen obtížně hledat vážné mouchy. Omnia II je velmi vyspělý stroj, který úspěšně integruje zařízení pro práci a zábavu. Samsung nám předkládá komunikátor, který má velmi kvalitní WVGA displej, uspokojivý fotoaparát, naprosto vynikající konektivitu, příjemnou konstrukci a dostatečné množství tlačítek k přemapování. Potěší citlivý GPS modul a 3,5 mm výstup na sluchátka. Opomenout nelze ani velmi slušné programové vybavení a dostatek bonusových aplikací, možnost aktualizace na Windows Mobile 6.5 a celkové odladění operačního systému. Pokud by se vám bonusové programy v systému z nějakého důvodu nelíbily, můžete je odinstalovat a používat vlastní řešení nebo zcela čistý operační systém, volba je jen na vás a jsem rád, že Samsung dává svým zákazníkům takovou svobodu. Výdrž zařízení není vzhledem k přítomnosti úsporného OLED displeje až tak oslnivá, jak by se očekávalo, v tomto ohledu Omnia II patří do klasického průměru.

Nějaké mouchy?
Nic zásadního, co by mi nějak znemožňovalo užívání, jsem po 14 dnech neobjevil. S operačním systémem Windows Mobile již žiji několik let a limity typu “vždyť to zobrazí jen 65k barev“ opravdu neřeším. Jistě, vyšší barevná hloubka by nebyla na škodu, ale opravdu je ten rozdíl běžným okem až tak viditelný? Na drobnou chybu jsem narazil při použití grafického schéma BlackTheme, kde u některých programů třetích stran dochází k divnému podbarvení nabídek a písma, často se i změní font, což nevypadá příliš elegantně (týká se to například nástroje SK Tools). Pokud ale u tohoto motivu změníte původní tapetu na jinou, problém zmizí.

Aktuální ceny komunikátoru Samsung i8000 Omnia II naleznete na serveru Heureka.cz

Z textu to může vypadat tak, že by byla Omnia II naprosto dokonalá a že jsem kvůli prvnímu nadšení přehlédl důležité chyby, ale vzhledem k tomu, že Windows Mobile zařízení používám několik let, nejsou mé nároky vůbec nízké a Omnia II mě skutečně mile překvapila. Z každé části systému je patrné, že si Samsung dal s optimalizací záležet a jsem velice zvědavý, jaké další novinky si na nás připraví u modelu OmniaPRO, který bude navíc vybavený hardwarovou klávesnicí.

Jak jsme vás již informovali v tomto preview, Omnia II by se měla na český trh dostat do konce léta a prodávat by se měla za cenu okolo 14 899,- Kč včetně DPH. Mě přišla v přepočtu i s dopravou ze Singapuru na 13 755,- Kč. Do komentářů nebo našeho diskuzního fóra můžete směřovat své dotazy, pokud bude v mých silách, pokusím se vám na ně odpovědět.

Všechny fotografie modelu Omnia II a screenshoty z operačního systému si můžete pohromadě prohlédnout v naší galerii: fotografie zařízení / operační systém / fotoaparát.

hewlett

58 komentářů

 1. Dobry den, predem dekuji za vycerpavajici recenzi….mam par dotazu:
  1)Z par videorecenzi(pr.: pocketnow.com) jsem se dozvedel, ze pry se omnia II bohuzel louda…ze je to pry tim, ze touchwiz bezi na windowsech, ktere to cele zpusobuji…Vy pisete opak, tak me zajima, kde je pravda?
  2)Fotak-je pry spise zklamanim…oproti puvodnimu modelu…Vy zrejme vlastnite oba typy..nechtel byste prosim Vas poridit srovnavaci foto z obou zraizeni pro porovnani? Popripade i ve zhorsenych svetelnych podminkach kvuli fci blesku?
  3)sms a rezim konverzace-je i v predelane podobe? ve windosech 6.1 se mi ta konverzace moc nelibi…napriklad ta z iphonu je luxusni a pomerne chytre reseni…
  4)silne uvazuji o koupi tohoto pristroje, Vase recenze me jeste vice popostrcila k volbe prave omnie II, pres ebay…vim o tom dele, sleduji tamni ceny..jen jsem ponekud skepticky k prodejcum…nemohl byste mi prosim doporucit toho Vaseho
  Dekuji Vam predem za zodpovezeni vyse uvedenych dotazu, Preji Hezky den

 2. díky za peknou recenzi. mohl by jsi udelat nejaky testik schopnosti prehravani videa? i kdyz pevne verim, ze je v tomto ohledu Omnia II velmi schopna, ale jen tak z hecu kolik si da maximalne bitrate a rozliseni nez se zacne skubat

 3. Musím pochválit opravdu špičkově udělanou recenzi, kde jsou skutečně vidět velké zkušenosti s používáním WM. Já sám se na ni velmi těším, dle FedExu by mi měla pozítří dorazit. Sice jsem velkým příznivcem HW klávesnice, ale pokud bude SW kláveska použitelná, tak to skousnu. Je docela škoda, že není support na XDA-developers, snad s masovějším nástupem Samsungu na WM trh k tomu dojde. . Uvidím, zda mě nadstavba TW (Touch Wizz) uchvátí, rozhodně si s ní pohraju. Ale jsem podobně jako autor zvyklý na své prostředí. . Jsem rád, že HTC a TF3D má konečně více než důstojného konkurenta. Xperia, kterou rovněž vlastním se svými X Panely nic moc nepředvedla, firma SPB ji se svým SPB Mobile Shell 3 dokonale vypálila rybník.

 4. Mohl bys prosím tě vyzkoušet v Coreplayeru benchmark tohoto videa? Díky.

  [odkaz]

 5. Docela by me zajimalo, jak se hodnotite SW klavesnici, premyslim o prechodu ze symbianu(Nokia E71) na WM a nejsem si jistej jestli SW klavesnice aspon castecne nahradi tu HW. Diky!

 6. Dylan: Samsungu S8000 Jet nemá operační systém, takže CAB na něj nenainstaluješ protože CAB je pro WM. Ale Javu má takže by na něj měl jít nainstalovat JAR a JAD.

 7. A jaky je teda zivot bez joysticku? Koukam, ani Samsung se nevyhnul poiphonovatelemu designu :(

  Taky se v clanku zminuje klavesa OK – opravdu ma Omnia2 HW tlacitko OK? Potom bych po premapovani Kostky na Start menu mozna jeste nepritomnost joysticku skousnul, ale jinak bohuzel…

 8. za recenzenta – dekuji vsem ctenarum za vase prispevky (jakekoliv, kladne i zaporne) – pouze je ferove uvest na pravou miru, ze recenze je spolecne dilo s Jirkou Hrmou (sefredaktor SmartManie) a ten to ze skromnosti nikde nezminil Budu se snazit pokud mozno co nejdrive odpovedet pokud mozno na vse vase prispevky ze dneska .. preci jen, nejsem profesi tester komunikatoru a spisovatel v jednom, musim to udelat po vecerech

 9. ahoj, dekuji vsem pozornym ctenarum za pochvalna hodnoceni ale je nutno rici, ze recenze je delana ve spolupraci s Jirkou Hrmou (sefredaktor SmartManie) a neni to pouze ma prace, coz Jirka Hrma patrne ze skromnosti nenapsal. Uživatelska recenze Omnie II. si nekladla za cil predlozit ctenarum vycerpavajici popis a take kompletni otestovani vsech funkcionalit pristroje – vzhledem k dobe, ktera by na to byla potrebna a tak napr. TV Out vystup, potazmo jine ani u Omnie II nebyly doposud „zcela prozkoumany“. Doplnime v dalsi fazi, pricemz jiz urcite budou moci prispivat dalsi (doufam ze spokojeni) uzivatele Omnie II. Ja zse pokusim zodpovedet Vase dotazy nekdy vecer – preci jen nejsem profesi tester komunikatoru a spisovatel v jednom, takze velmi poprosim o strpeni, dekuji

 10. I já děkuji za recenzi, čekal jsem na ni 14 dní.
  -nevíte více o čipu GPS
  -už jste zkoušel češtinu
  -prosím o porovnávací foto displeje na denním světle s jinými WM

 11. Bohužel jsem se nedozvěděl, jestli je možné vypnout statickou navigaci a jakou technologii používá LCD (kapacitní, rezistentní).

 12. Pro Dylan
  nechci ti kazit radost,alespon ti ale usetrim spoustu drahoceneho casu straveneho instalacemi .cab souboru pro WM do S8000 Jet … vzhledem k tomu ze to je „blby“ telefon bez OS , tedy i WM …. je takovehle snazeni marne . Javovske aplikace bys ovsem nainstalovat mel , je to to jedine co tam dostanes .

 13. Šlo by ještě otestovat jaká je výdrž při mírné zátěži jako je například 2 telefonáty pár sms a víc nic ? Dále ještě jaká je výdrž pouze při puštěném filmu ? Předpokládám, že druhá otázka se bude testovat lépe tak u první bych byl vděčný alespoň za objektivní posudek.

 14. Misha kulicka

  Pěkná recenze, taky jsem na ni čekal a vybral jsem si asi svoji další hračku.

  Zajímalo by mě, jaký ma GPS čip, SiRFstar III?
  Jak je na tom foťák ve zhoršených světelných podmínkách co se týče překreslování obrazu a vůbec kvalitou fotografií?
  Díky

 15. ahoj kdyz srovnas touch hd a omnii na slunci co je lepsi??? diky

 16. Prijemny vecer,

  velmi pekne dakujem za skvelu recenziu. Do tohoto modelu som sa zamiloval na prvy pohlad a tesim sa, az bude oficialne v CR.

  Z Vasej recenzie sa zda, ze ide o bezchybny mobil, ktory ma len utvrdil v tom, ze si ho kupim. Zaujala ma vsak ta vydrz baterky – ako je na tom kombinacia zopar hovorov (max 5 po 5 minut), prehravanie hudby/videa (4 hodiny), a hranie hier?

  Chcel by totiz ten Samsung vyuzit ako all-in-one riesenie. Viem, ze na to je lepsie mat iny mobil, ale tento Samsung nema konkurenciu

  Dakujem za odpovede a zelam vela radosti z noveho Samsungu.

 17. „Samsung Omnia II je oproti starší Omnii výrazně citlivější na telefonní signál. Operátor O2 v místě mého bydliště zrovna kvalitní signál nenabízí a u Omnie II jsem zaznamenal výrazně lepší příjem.
  Jen pro upřesnění, původní Omnia zde neměla signál vůbec nebo maximálně jeden dílek, a abych si zavolal, musel jsem na zahradě svého rodinného domu zaujmout předem vysledovanou pozici. Konkurenční HTC Touch HD měl signál zhruba dvě čárky. U Omnie II je to ale jiné kafe, mám na stejném místě tři čárky a telefonuji i tam, kde si starší Omnia a Asus ani neškrtly, HTC Touch HD sice ano, ale spojení nebylo zcela kvalitní.“

 18. dekuji pozornemu ctenari E1X za vtipnou pomoc s odpovedi pro ctenare „daverie“

 19. Docela mě mrzí, že se zde odpovídá na dotazy, které jsou přímo patrné z článku nebo, které jsou přímo v článku obsažený ale nikdo se nemá na dotazy v těchto komentářích, které se nikde zjistit nedají, kdyby bylo alespoň sděleno, že bude odpověď v brzké době nebo alespoň minimální reakce a né pouhá ignorace. Opravdu toto mi moc nejde do hlavy.

 20. No nevim, co ctu, tak velky problem prvni Omnie byly chyby v ROM a to, ze Samsung kasle na vydavani updatu pro ceske verze. Pokud se to nezmeni, tak bych si dal pozor i na ceskou verzii Omnie II :(

 21. Pokud se jednalo pouze o českou verzi a anglická byla vpořádku tak bych takový problém neviděl, přecejenom jakož takož základní angličtinu si myslím zvládne téměř každý.

 22. Zivan: V úvodu recenze se píše, že součástí ROM je i česká lokalizace, telefon byl přitom určený pro zahraniční trh. Myslím si tedy, že v případě aktualizací ROM (vydávání nových verzí) s tímhle už problém nebude.

 23. V sovislosti s tou češtinou by mě zajímalo co všechno je lokalizováno. Děkuji.

 24. Pokusím se odpovědět na spor mezi symbiánovou verzí a WM Omnií. Co se týče výkonu měla by být lepší i8000 to ale neznamená rychlejší co se týče práce. Symbian dokáže být velice svižný a nemělo by docházet tak často ke zpomalování systému kvůli nesprávné nebo žádné údržbě. O zařízení s WM je nutné se alespoň minimálně starat. Já osobně sympatizuji s WM jelikož přináší oproti symbianu svobodu a uživatel si může tento systém přispůsobit dle libosti, dále není problém s jakoukoli instalací nebo odinstalací programů třetích stran. Co se týče fotoaparátu tak by se mělo jednat o ten samý hardware a i natáčené video by mělo být vpodstatě shodné.

  TdAcz: co se týčě hardwarové indikace tak ta tuším není žádná jinak klasicky vidíš na displayi nové sms, zmeškané volání … například přímo Touch wiz obsahuje widget, který dokáže toto zobrazovat je vpodstatě téměř na všech videích viditelný.

 25. Pardon myslel jsem že se jedná srovnání mezi i8000 a S8000 na srovnání s HD omnií se ale nic nemění až na to, že i8910 má lepší natáčení videa a lépe fotí než i8000 jinak zbylé srovnání platí i pro tento stroj.

 26. No měnit podoba se jistě nebude, jelikož mnoho widgetů které se prezentují na touchwizz2 jsou jen převzaté z jedničky, která je známá z první omnie. To jestli budou přibývat záleží především na lidech a komunitě okolo nových omnií. Osobně bych řekl, že samsung toho už moc nepřidá a bude doufat, že komunita využije SDK pro tyto widgety a vytvoří si je sama. Mě se ale nezdá, že by byly nějak zvlášť směšné, jen mi moc nesedí barvy například kalendáře kdetý vypadá jak duha.

 27. Zajímala by mne taky výdrž baterií při vypnutém displayi a puštěném GPS. Chodím na výlety s PDA a to mi vydrží se Smartmaps cca 8 hodin.

 28. A ještě jedno by mne zajímalo jak je na tom Samsung s originálním příslušenstvím, dělají třeba držák do auta?

 29. Nejsme si jist jestli se jedná o originálně vytvořený držák přímo pro omnii ale na ebay jsem jich několik pro tento přístroj viděl. Dle mého názoru je i docela jedno jestli se jedná o originál nebo ne u držáku není co řešit pokud ti v něm komunikátor dobře sedí.

 30. Pro ty co tu ještě bláhově čekají na nějaké info je tu video, které porovnává displeje několika tel. včetně Omnia II.
  [odkaz]

 31. Jak je vidět, AMOLED na sluníčku stojí za stejný prd jako LCD. Navíc mi nejlepší připadal ten ajfoun.

 32. Tak tak, Iphone zobrazoval na sluníčku nejlépe. Na druhou stranu v té tmě nejhůře.
  No a u Omnia II je to jen humbuk o té lepší čitelnosti na sluníčku i když bez nalepené fólie by to bylo krapet lepší.

 33. Myslím si, že co se týče opravdu tlačení tak se nemusíš bát, je jasné, že musíš nějaký tlak vyvinout ale to může být občas i výhoda a nejedná se jistě o žádné drcení displeje. Rozhodně si na to nebudeš muset nějak zvykat. Ale řeknu ti to asi tak, když máš iphone tak při koupi symbiana na tom budeš vpodstatě hůř než jsi byl, nepřinese ti nic nového zato ztratíš při nejmenším výkon a iphonové hry, kvůli kterým si jej často lidé kupuijí.

 34. CpeDratDoPDA

  Modul GPS bude Qualcomm. Pořád ukazuje polohu jako u SirfIII při vyputé statické navigaci. Jeví se mi o řád přesnější než SirfIII na Etenu X500. No a k té češtině. Nejevilo se mi, že by to mělo nějaký vliv na rychlost WM. Problém nastává že některé aplikace neumí pracovat s počeštěnými názvy úložných prostor: My Storage a Storage Card .

 35. Dobry den, dakujem za fajnu recenziu, ale zaujimalo by ma ci sa da i8000 pouzit ako modem pre PC, na tuto funkciu som si celkom zvykol pri mojej N82 len ma mrzi ze sa nenabija cez USB, tak by ma tiez zaujimalo ci sa tento Samsung da nabit cez USB na PC. Diky.

 36. Při připojení k PC přes USB se omnia normálně nabíjí. Co se týká modemu tak, tuším, že to jít má.

 37. Přemýšlím o koupi i8000, ale jsem absolutní laik a mám dotaz: pokud nainstaluji navigaci IGO 8 a spustím jí – co vše je potřeba přenastavit v telefonu tak aby se nestalo, že si telefon bude stahovat data přes internet/ – chci jen aby IGO používalo GPS čip v telefonu /neplatit za stažená data/ – snad ti co tomu rozumí chápou na co se ptám a omluví mou neznalost – za radu děkuji

 38. Zdravim,
  rad bych podekoval za vynikajici recenzi. sam se rozhoduji mezi Omnii II a HD a tato recenze me priblizila k Omnii. Chtel jsem se zeptat, kde jste ten telefon kupoval? Mohl bych poprosit o add? Dle toho co jste napsal, mate s touto firmou dobre zkusenosti.
  predem dekuji za odpoved

 39. Dobrý den, děkuji za skvělou recenzi, přispěla ke koupi tohoto přístroje. Je to první chytrý telefon který jsem si koupil a sem z něj nadšený,ikdyž ze začátku je to pro mne dost práce . Mám ale taky jeden dotaz.Při nastavení oznamovacího zvuku sms ( MP3) je hlasitost zvuku asi tak poloviční než normálně a už nevím jak to zesílit , vše mam na maximu, nevíte jak to vyřešit, děkuji.

 40. Dost lidí tu váhá nebo váhalo mezi i8910 HD a Omnií II. Takže pro další, kteří se budou rozhodovat:
  i8910 HD jsem používal cca 4 měsíce, teď mám Omnii Pro, což je plus minus to samé jako Omnia II, takže mohu porovnat.

  i8910 HD je díky Symbianu a svojí výbavě více telefon a mutlimediální zařízení. Na práci se v základní výbavě moc nehodí, protože standardní mailový klient je takřka nepoužitelný, task manager taktéž, kalendář také nic moc. Vše se samozřejmě dá vyřešit instalací aplikací třetích stran. Stejně tak pohotovostní režim. V základu je pro práci nepoužitelný, ale po instalaci Handy Shell už umí zobrazovat položky z kalendáře, úkoly, atp… Nicméně některé věci prostě nevyřešíte a v možnostech nastavení se WM zařízení nemůže rovnat. Nemluvě o možnosti úpravy registrů, o které si u Symbianu můžete nechat zdát.
  Vzhledem k 8Mpix foťáku, možnosti natáčet a přehrávat HD videa, 3.5 jacku atd. je i8910 HD určený spíše k multimediálnímu využití. To samé většina aplikací pro Symbian. Z větší části to jsou prográmky na hraní nebo mutlimédia. Pro solidní práci jich tolik není.
  Baterka vydrží den, maximálně dva.

  Já osobně jsem ho používal jako pracovní nástroj, ale po těch 4 měsících jsem usoudil, že primárně pro práci bude zařízení s WM podstatně lepší.
  Vzhledem k tomu, že Symbian telefony používám v kuse několik let, je to vcelku překvapivý krok.

  Z výběru Omnia Pro, Omnia II a Touch Pro 2 zvítězila právě Omnia Pro (cena, klávesnice, HW parametry).

  WM tu pravděpodobně všichni znáte, takže nebudu nosit dříví do lesa. Po vypnutí TouchWiz, instalaci SPB Mobile Shell aj. je to naprosto špičkové zařízení, které splňuje to co jsem hledal.

  Z vlastní zkušenosti tedy při výše uvedeném výběru doporučuji ujasnit si následující:

  Chcete pracovní nástroj bez kompromisů?
  Nebo multimediální zařízení, které má jednodušší ovládání a celkově je bližší hloupým telefonům.

  Odpovědí na otázku první je WM zařízení.
  Odpovědí na otázku druhou je i8910 HD. A troufám si tvrdit, že lepší mutlimediální telefon na Symbianu dnes neseženete. Je dobře customizovatelný a hlavně perfektně rychlý.

  Další dotazy ohledně i8910 HD nebo dotykového Symbianu můžete směřovat na mě.

 41. Pozdravujem chcem sa opytat majitelou Omnie i8000 ako je to ked vložíte do držiaka v aute PDA-cko a trci vám na vrchu kábel na napájanie nieje to trocha postavene na hlavu?
  Ved tek konektor (micro USB) musi dostat poriadne zabrat.
  Alebo ho vlozim opacne a displej sa mi tak natočí?
  S pozdravom Ondrej

 42. Na boční horní straně přístroje (u tlačítek hlasitosti) je nějaký větší otvor-ten je pro přístup k soft resetu?
  Na opačné boční straně (u tlačítka zámku) je také malý otvůrek-ten je k čemu?

 43. Zdravím,
  nedávno jsem koupil Samsung Omnia II a zatím se mi nepodařilo rozeběhnot GPS navigaci. Nainstaloval jsem Sygic mobile maps 2009. Instalace proběhla bez problémů. Najde si nastavení portů podle telefonu. Problém je s tím, že aplikace nenajde žádný signál. Má někdo radu co dělám špatně. Díky moc.

 44. Nikde jsem zatím nezjistil, zda tento telefon umožňuje hlasové vytáčení a ovládání. Je to vůbec u Windows mobile možné( nemám zatím zkušenosti s WM.)
  Děkuji za odpověď.

 45. Mám ten samý problém s GPSkou Nemohl by nám někdo poradit prosím?

 46. Standi: Mám pocit, že aplikace pro hlasové vytáčení v telefonu v základu není (stejně jako třeba u HD2), ale už se to řešilo na fóru, tak tam mrkni; někdo tam dával odkaz ke stažení (případně jej najdeš na Xda-developers).

  Nastavení GPS:
  [odkaz]

 47. ahoj, napíšemi někdo jestli je telefon v češtině. díky moc odpovědi na email- [odkaz]

 48. Dobrý den,

  děkuji za opravdu vyčerpávající recenzi. Chtěl bych se jen zeptat na pár dotazů: v jakém max. rozlišení si můžu na telefon nahrát film, jestli je na mobilu kompas, jestli fungují vibrace při příchozím hovoru, jestli se hry neovládají pouze pohybem do stran, jaká je kvalita fotek s porovnáním htc hd2, a jestli GPS jen ukazuje polohu nebo normálně naviguje cestu jako běžná GPSka, dale potom jestli se při psani SMS zpravy muže přepinat mezi klavesnicemi jako na pc nebo jako na hardwerové klávesnici. Předem děkuji za odpověď

 49. Fiďa88: Tyhle dotazy bude lepší směřovat do fóra, to je přece jenom více „sledované“ než samotná recenze.

 50. Jiři Hrma: ok chapu, ja se tim chtěl zeptat autora recenze

 51. Fiďa88: Já ale nejsem autorem recenze, Omnii II jsem nepsal já, pouze OmniiPro :-)

  dan222: Telefon by měl bez problémů zvládnout 16 GB kartu a až budou na trhu 32 GB (microSDHC), tak tam by také neměly být žádné potíže. Takže stačí vybrat podle vaší náročnosti (mně třeba bohatě vystačí 4 GB v PDA).

 52. moretti: Ano, po připojení telefonu k PC se začne ihned nabíjet, ale v nastavení je to myslím možné vypnout. Co se týče synchronizace, tak nejlepší by bylo Nokii synchronizovat přes PC Suite s Outlookem a z Outlooku to už do Windows Mobile zařízení nebude žádný problém.

 53. Zdravím. Chtěl bych si pořídit Omnii II. Může mi prosím někdo poradit jaký je rozdíl v těchto typech-verzích: Rose Black a Ruby Red??? V čem se liší a jaký je podle Vás lepší?
  Díky za odpověď.

 54. Nie su tie udaje o vydrzi baterie dake nizke?
  Mam tento stroj a v pohotovostnom rezime. Nonstop zapnuty telefon aj v noci, cca 1-2 telefonaty denne mi drzi 10 dni.
  Je pravda hodil som Windows Mobile do povodneho stavu, vyhodil takmer vsetky Samsung aplikacie, dal premenlivy vykon procaku, jas podla senzora … ale proste je to priepastny rozdiel proti uvadzanemu a neverim, ze to robi len tych par aplikacii. Ostatne udaje sedia. S GPS vydrz cca 5 hodin, MP3 – 24 hodin, Video 8 hodin.
  Ked som doma pustim Wifi, Pingeona na ICQ+Gmail s obnovou 1 min, hodim ho na stol a drzi pri zapnutom displeji 12 hodin.

 55. Mám dotaz co mam uělat když se mi tam ukazuje oznámení:Zkontrolujte své ID a heslo,nebo v případě znovu zvolte typ ověření

 56. ddddd (neregistrovaný)

  LOOOOOOOOOOOOOL napicu vsechno, nema to android nic je napicu jen na volání …

 57. 8000 (neregistrovaný)

  Telefon uz mam 5 let a to stale bez hardresetu. Takze doporucuju poridit :-).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).