Domů » Bleskovky » Samsung odhalil Exynos 9820, mozek řady Galaxy S10. Tohle všechno bude umět

Samsung odhalil Exynos 9820, mozek řady Galaxy S10. Tohle všechno bude umět

Letošní vlajkové Samsungy bude na většině trhů pohánět čipset Exynos 9820 vyrobený 8nm LPP procesem, díky čemuž mají být nové telefony tradičně efektivnější a výkonnější než v minulém roce. Korejský gigant se nyní ve svém blogovém příspěvku pochlubil, co od nového čipsetu můžeme ještě očekávat.

Osm jader pro vysoký výkon i efektivitu

Procesorová jednotka čipsetu bude složena z osmi jader rozložených do tří clusterů – dvě jádra od Samsungu pro náročné úkony, dvě jádra Cortex-A75 pro optimální výkon a pak čtveřice jader Cortex-A55 pro běžné úkony. Nejvýkonnější jádra mají být díky vylepšené práci s pamětí a pokročilému návrhu až o 20 procent výkonnější než u minulé generace, nasazování jader má na starosti inteligentní plánovač úloh, který má optimalizovat rovnováhu mezi výkonem a efektivitou. O 40 procent výkonnější (nebo o 35 procent efektivnější) má být grafický čip Mali G76 MP12.

Exynos 9820 také dostane vlastní neurální koprocesor (NPU), který najde využití především v operacích týkajících se umělé inteligence. Samsung se chlubí až 7× rychlejším zpracováním těchto operací než u předchozí generace, těšit se tak máme na nižší latenci, lepší energetickou účinnost a silnější bezpečnost v porovnání s cloudovými řešeními. Umělou inteligenci bude v telefonech využívat např. hlasová asistentka, fotoaparát či aplikace rozšířené reality.

Až pět fotoaprátů

Exynos 9820 je také navržen pro zachycení kvalitních snímků za jakýchkoliv podmínek. K tomu slouží vlastní IPS podporující vícečočkové fotoaparáty, k ruce mu je navíc umělá inteligence. Počet snímačů se zvýšil ze čtyř na pět, čehož Samsung hodlá do puntíku využít – Galaxy S10+ bude mít tři kamery vzadu a dvě vpředu.

Čipset má v sobě také integrovaný pokročilý multiformátový kodek (MFC), který dokáže komprimovat až 8K video a díky 10bitovému kodeku HEVC jej ukládat do souborů s menší velikostí. 10bitový kodek dokáže generovat 1 024 různých tónů pro každou primární barvu, dohromady tak zvládá zpracovat více než miliardu barevných kombinací. Pochopitelně se můžeme těšit i na podporu HDR10+, pouze však do rozlišení 4K.

Připraven na rychlá data

Exynos 9820 má v sobě integrovaný LTE-A modem s 8násobnou agregací, díky které může dosahovat stahovací rychlosti až 2 Gb/s. Volitelně lze modem doplnit i 5G modemem Exynos 5100.

Bezpečnost především

Samsung se také pochlubil funkcí PUF (Physically Unclonable Function), tedy digitálním otiskem, který zpracovává osobní data izolovaná a tedy zabezpečená. PUF generuje neklonovatelné klíče pro šifrování dat pomocí jedinečných vlastností každého čipu. Toho zřejmě Samsung využije v chystané peněžence kryptoměn, kterou mají smartphony Galaxy S10 obsahovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).