TOPlist

Samsung Mondi: MID zařízení s velkým 4,3\” displejem, WiMaxem a Windows Mobile 6.1

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

imgPrávě nyní probíhá v San Franciscu další ročník konference CTIA a Samsung hned v jeho úvodu představil zcela nové MID zařízení se systémem Windows Mobile 6.1 Professional. Označení MID je zkratkou pro výraz Mobile Internet Devices, což v překladu znamená mobilní internetové zařízení. Nepůjde tedy o úplně klasický komunikátor, ostatně jeho rozměry budou o něco větší, než na co jsme zvyklí, a zařadil bych jej tedy někde mezi HTC X7500 Advantage a UMPC HTC Shift. Samsung svůj nový model prezentuje pod označením Mondi a my se na něj nyní podrobněji podíváme.

Prostředí operačního systému bude vylepšovat TouchWiz nabídka, kterou znají uživatelé Samsungu Omnia. Pro Mondi však výrobce chystá zcela nové widgety. Informace o použitém procesoru zatím Samsung tají, ale pravděpodobně půjde o početní jednotku z jeho vlastní produkce a frekvence se bude pohybovat v rozmezí 533 – 628 MHz. Kromě podpory Bluetooth verze 2.0 a Wi-Fi 802.11b/g Mondi překvapil integrovaným modulem WiMax, ale je docela možné, že WiMaxem budou osazeny jen jednotky určené pro americký trh. Displej se může pochlubit úhlopříčkou 4,3 palce, rozlišení Samsung neupřesnil, ale nic jiného, než WVGA bychom snad ani neočekávali.

img

Známa není ani velikost operační paměti RAM, na internetu se však spekuluje o 256 MB, což je pěkné číslo. Vnitřní paměť ROM nabídne 4 GB, ale ve specifikaci jsem nikde nenašel zmínku o slotu pro paměťovou kartu, což by mohl být velký zápor jinak poměrně zajímavé vyhlížejícího zařízení. Taktéž bude chybět telefonní modul, pro připojení na internet by se měl využívat právě WiMax nebo Wi-Fi. Pro GPS navigaci je připraven 20 kanálový modul a předinstalovaný navigační software Route 66, internetové stránky bude možné prohlížet v mobilní Opeře 9.5.

img

Na zadní straně má své místo 3 MPx fotoaparát, na přední se pro změnu ukrývá malá kamerka pro videokomunikaci přes WiMax. Potěšující je rozhodně přítomnost HDMI výstupu pro připojení na externí LCD monitor nebo televizi.

img

Pohodlné vkládání znaků bude zajišťovat výsuvná QWERTY klávesnice. V její levé části najdeme čtyřsměrový navigační prvek s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Na internetu se sice spekulovalo, že by zde měl být přítomný i malý TouchPad, ale ve specifikaci o ničem takovém zmínka opět není. Cena Samsungu Mondi zatím nebyla ohlášena, ale v USA by se měl dostat do prodeje někdy v druhé polovině tohoto roku a později se s ním snad setkáme i v Evropě.

Zdroje: WMExperts, Gizmodo

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku