Recenze výkonného smartphone Samsung i900 Omnia

Velká recenze Pocket PC Samsung Omnia s 624 MHz CPU, 128 MB RAM, GPS a 5 MPx fotoaparátem.

-Už při prvním představení byl Samsung Omnia považován za konkurenci pro iPhone, výrobce pomocí bonusových aplikací upravil podobu systému Windows Mobile pro přívětivější ovládání pomocí prstů, přidal zcela nový typ pluginu na obrazovku Dnes, a aby toho nebylo málo, vybavil Omnii dostatečně výkonným hardware. Omnia je velice zvláštní komunikátor a rozhodně se v mnohém liší od běžných kapesních počítačů, v některých pozicích je dokonce předhání, jinde ale trochu pokulhává. I když se Samsungu poměrně dobře podařilo vyřešit ovládání systému bez nutnosti vytahovat stylus, v některých nabídkách to jednoduše nefunguje tak dobře, jako třeba na iPhonu. Pořád jde o telefon postavený na platformě Windows Mobile, což je operační systém navržený pro ovládání pomocí stylusu. Až v poslední době se objevila móda, že musí být vše \”touch-friendly\”, jinak to není dostatečně in. Pokud vás zajímá, jak Omnia obstála v praxi, přečtěte si naši recenzi.

Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti Sunnysoft s.r.o., u které si Omnii včetně navigačního setu můžete zakoupit. Testovali jsme finální vzorek telefonu s poslední verzí českého firmware. Lokalizace je u Omnie zajištěna Microsoftem a je integrována přímo v paměti ROM, nikterak tedy zařízení při používání nezpomaluje. Přeloženo je úplně vše, od standardní WM aplikací až po bonusový software od výrobce.

Klady (+)
624 MHz procesor
atraktivní design
128 MB RAM, 8 GB paměť
5 MPx fotoaparát, GPS
FM rádio
TouchWiz a další aplikace
rychlost a stabilita
bohaté příslušenství
Zápory (-)
WQVGA displej
chybějící otvor pro stylus
nestandardní datový konektor

Zobrazit hardwarové parametry Omnie.

Obsah balení
V balení kromě telefonu samotného naleznete bohaté příslušenství:
– cestovní nabíječka
– synchronizační kabel
– akumulátor s kapacitou 1440 mAh
– stereo headset/sluchátka s výměnnými polštářky
– redukci pro připojení standardních 3,5mm sluchátek
– vystřelovací stylus na poutku
– CD se software a synchronizačními aplikacemi
– CD s navigačním software Route 66 a mapami České republiky, Polska, Slovenska, Litvy, Maďarska, Estonska a Lotyšska
– držák do automobilu
– nabíječka do automobilu
– 1GB paměťová microSD karta (s redukcí na SD) pro instalaci map

- -
Obsah balení je poměrně bohatý

Jak vidíte, seznam je opravdu rozsáhlý a výrobce si za něj určitě zaslouží pochvalu. Nabíječka, synchronizační kabel i dodávaná sluchátka se připojují do specifického konektoru od Samsungu, na standardní miniUSB rozhraní si tedy musíme nechat zajít chuť. Dodávaná sluchátka hrají dobře, i když jsem u nich postrádal o výraznější basy. Jejich konstrukce je rovněž trochu atypická. Jedná se sice o klasické pecky s malými gumovými výstupy, které však dokonale pasují do uší. Pokud byste náhodou s velikostí měli problémy, v balení naleznete ještě další gumové redukce, které můžete v případě potřeby použít. Sluchátka mají standardní 3,5mm konektor, přes který jej připojíte k dodávané redukci, k Omnii si tak můžete připojit libovolná sluchátka.

- -
Externí stylus a sluchátka s 3,5mm redukcí

V těle telefonu bychom marně hledali otvor pro stylus, nicméně u Windows Mobile se nelze zcela spolehnout jen na ovládání pomocí prstů, a tak v balení naleznete alespoň \”externí” stylus, který k telefonu můžete připnout přes krátké poutko. Není to sice příliš elegantní řešení, zvláště při nošení takto uchycený stylus celkem ruší a rovněž hrozí poškrábání krytu přístroje. Stylus samotný v zavřeném stavu tvoří malý váleček, při sejmutí horní části pak doslova vystřelí ovládací hrot. Pokud by vám ale stejně jako mě tento externí stylus nevyhovoval, lze využít poměrně zdařilého řešení od Krusellu, se kterým navíc získáte i účelné poutko.

- - -
Samsung Omnia hledal inspiraci u iPhonu

Dodávaná baterie udrží telefon na jedno nabití při běžném používání při životě zhruba dva a půl dne, což je poměrně dobrý parametr. Výdrž samozřejmě ovlivňuje spousta aspektů, například intenzita podsvícení displeje, aktivní světlocitlivý senzor, využívání datových přenosů, GPS navigace nebo Wi-Fi. Pokud ale budeme počítat, že s telefonem uskutečním zhruba 30 minut telefonních hovorů, občas napíšu textovou zprávu nebo odpovím na e-mail, chvíli bud připojený na internet přes EDGE a na ulici si vyfotím několik snímků automobilu, který mi právě padl do oka, pak se s telefonem na dva dny výdrže opravdu dostanete. Při GPS navigaci nebo aktivním Wi-Fi modulu ale výdrž můžete počítat v jednotkách hodin (4-5 hod u GPS, 6-7 hod u Wi-Fi).

Konstrukce, provedení a design
Pokud bychom mezi Windows Mobile komunikátory hledali ten, který svým designem nejvíce připomíná Apple iPhone, pak by se Samsung jednoznačně mohl ucházet o první místo. Je zde sice ještě jeden konkurent, DaXian X999, ten se však v Evropě neprodává a dokonce prý nemá ani legálně licencovaná Windows Mobile. Omnia je středně velký telefon, spíše než šířka vyniká její délka, celkové rozměry jsou 112 x 56.9 x 12.5 mm, hmotnost včetně baterie je velice příjemných 125 gramů. Pokud telefon vezmete do ruky, máte skutečně pocit, že držíte velice lehké zařízení.

- -

Celý kryt Omnie je, podobně jak u iPhonu, velice dobře slícovaný, pevně sedí i odnímatelná krytka baterie na zadní straně, jako použitý materiál převažuje plast. Přední straně dominuje poměrně velký QVGA displej s úhlopříčkou 3.2\”, který se nachází v jedné rovině s krytem. Škoda, že zde výrobce raději nepoužil VGA rozlišení, které by na tak velké úhlopříčce mnohem lépe vyniklo. Pod displejem se nachází pouze dvě klávesy pro příjem a ukončení hovoru, mezi kterými je malý a do jisté míry revoluční touchpad. Ten je schopný pracovat ve dvou režimech, mezi kterými se můžete v nastavení systému jednoduše přepínat. Standardně funguje jako joystick, přes touchpad tedy stačí pouze přejíždět prstem ve vybraném směru. Druhou možností ovládání je režim myši, kdy se na displeji objeví standardní kurzor, jehož pohyb budete ovlivňovat pohybem prstu po touchpadu. Co se konstrukce a osazení tlačítek týče, Samsung se vydává podobnou cestou jako HTC, proto se nemůžeme divit, že zde chybí pro WM typické klávesy Win a Zpět, škoda.

Videopohled na Samsung Omnia

Nad displejem je umístěný telefonní reproduktor a kousek vedle něj má své místo VGA kamerka, kterou využijete zejména při videohovorech. Zadní strana je osazena čočkou 5MPx fotoaparátu, kterému nechybí ani přisvětlovací dioda. Samsung uznal, že zrcátko pro pořizování autoportrétu, zvláště když má telefon kamerku na přední straně, je celkem zbytečnost, a proto tento prvek zcela vypustil. Pokud zadní kryt sejmete, objeví se baterie, otvor pro SIM kartu a slot na paměťové karty micro SDHC, teoreticky tedy do telefonu můžete vložit až kartu s kapacitou 32 GB. Otázkou ale zůstává, zda ji vůbec budete potřebovat, jelikož standardní 8 GB paměť také nabízí celkem dost prostoru pro vaše data. Ve světě se dokonce Omnia prodává i v 16 GB variantě, ta ale na našem trhu oficiální cestou dostupná není. Nepříjemné ale je, že při výměně karty musíte nejprve vyjmout baterii.

- - -
Na bočních stranách naleznete několik ovládacích tlačítek

Levý bok komunikátoru nabízí konektor pro připojení nabíječky, datového kabelu a sluchátek, vniknutí nečistot zamezuje pevná gumová krytka. Kousek od horního rohu je malý výstupek, do kterého můžete uchytit poutko přídavného stylusu. Na horní straně nalezneme pouze tlačítko Power, jehož dlouhý stisk slouží k zapínání a vypínání přístroje, krátký pak pro aktivaci/vypnutí displeje. Omnia nedisponuje žádnými signalizačními diodami na přední straně, nicméně pohotovostní režim, zmeškané události, vybitou baterii a její nabíjení signalizuje malá dioda ukrytá pod tlačítkem Power. Někomu může vadit, že takovou signalizaci snadno přehlédne, mě to ale vyhovovalo, Omnia mě alespoň v noci nerušila žádným intenzivním blikáním, jako tomu občas je u jiných kapesních počítačů. Vedle tlačítka Power najdeme i malý otvor pro provedení softwarového restartu telefonu.

- - -
Zadní strana krytu je plně odnímatelná

Pravá strana disponuje programovatelnou klávesou, která v základním nastavení spouští správce programů od Samsungu. Nachází se zde i dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti, tyto klávesy mají navíc i sekundární funkci; ta horní například zvládne přiblížit obsah displeje, což je celkem užitečná funkce, a funguje to i v aplikacích třetích stran. Dále zde máme klávesu pro spuštění fotoaparátu (dlouhý stisk) a prohlížeče obrázků (krátký stisk).

Operační systém, výkon a hardware
Omnia je velice svižné Pocket PC, reakce systému a pohyb v jednotlivých nabídkách vás rozhodně zdržovat nebudou, výrobci se operační systém podařilo velice dobře optimalizovat. Svůj podíl na tom samozřejmě má i velice rychlý procesor Marvel Xscale, který pracuje na frekvenci 624 MHz. Velkou úlohu rovněž hraje velikost operační paměti RAM, ale ani zde se Samsung nedrží starých trendů a je vybavený 128 MB RAM. Konkurenční telefony sice zvládají více, vzpomeňme si ale na dobu, kdy výrobci do všech komunikátorů ládovali 64 MB paměťové moduly, které silně nedostačovaly. 128 MB je tedy dobrý základ. Skutečná hodnota RAM je oproti té papírové samozřejmě nižší, je potřeba počítat s tím, že nějakou část spotřebuje operační systém a další systémové procesy, ve finále tak zbude okolo 60 MB.

- - -
Stav paměti, malý Task manager a náhled na spuštěné aplikace

V paměti ROM, která má hodnotu 256 MB, jsou uloženy soubory operačního systému a pro vaše data tak zůstane dostupných zhruba 66 MB ve Storage. Omnia je dále vybavena 8 GB Flash pamětí, která zcela určitě postačí pro uložení velkého množství dat (v reálu je přístupných 7680 MB). Jak jsem již zmínil, 16 GB verze se v České republice bohužel oficiálně neprodává. Pokud by vám ani tato paměť nestačila, můžete do telefonu vložit paměťovou kartu micro SDHC, což s sebou přináší rozšíření až na dalších 32 GB, jedním slovem nádhera. Vnitřní paměť telefonu nebo paměťovou kartu můžete při připojení k PC používat jako Flash disk.

Displej
U displeje Samsung použil trochu netradiční WQVGA rozlišení (240×400px), při úhlopříčce pěkných 3.2″ by Omnii VGA nebo WVGA rozlišení slušelo mnohem více. Kvůli omezením operačního systému je možné zobrazit pouze 65k barevných odstínů. Podsvícení displeje je dostatečné a jeho hodnoty můžete měnit ručně nebo práci přenechat světelnému senzoru, který podsvícení přizpůsobí okolním světelným podmínkám. V takovém případě ale počítejte s tím, že se výdrž telefonu o něco sníží, jelikož displej bude většinu času poměrně dost svítit. Standardně je v telefonu aktivní funkce jemné vibrace při doteku displeje, mě ale příliš neoslovila a tak jsem ji raději vypnul. Opravdu nepotřebuji, aby mi telefon neustále vibroval, například při psaní na softwarové klávesnici.

-
Podsvícení displeje ve tmě je dostatečné

Pohybový senzor
Omnia je vybavena pohybovým senzorem, který dokáže velice rychle přizpůsobit obsah displeje aktuálnímu natočení telefonu. V nastavení si můžete vybrat, zda chcete displej automaticky přetáčet v celém systému, nebo zda tuto volbu ponecháte vypnutou, k dispozici je nabídka s regulací citlivosti. Reakce na změnu polohy jsou velice rychlé, o čemž se můžete přesvědčit z přiloženého videa. K dispozici je i několik efektů, které přetočení displeje mohou doprovázet; kupodivu nijak nebrzdí systém a ještě to pěkně vypadá.

- -
Nastavení pohybového senzoru; konfigurace touchpadu

Telefonování, data a několik zajímavých funkcí
Omnia je schopna pracovat jak v GSM, tak i v sítích třetí generace. V GSM můžete pro datové přenosy používat technologie GPRS a EDGE, oboje třídy 10. Výrazně rychlejší je ale přenos přes HSDPA či HSUPA, kde lze dosáhnout teoretické rychlosti až 7.2Mbps. Při prvním spuštění Omnia rovněž rozpozná vašeho operátora a podle toho nastaví profily pro datové přenosy. V telefonu se rovněž nachází velice užitečná utilita, ve které můžete napevno nastavit, jaký datový profil se má používat výhradně pro připojení internetového prohlížeče. Aplikace pro vytáčení čísel a zobrazení historie hovorů prošla poměrně velkými úpravami, jednotlivé nabídky jsou dostatečně velké na to, aby je bez problémů bylo možné obsluhovat výhradně prsty.

- - -
Vylepšená správa hovorů, editor vibrací a možnosti datových profilů pro prohlížeč

Během telefonního hovoru si můžete aktivovat hlasité handsfree, zvuk se v tomto případě přesměruje do zadního reproduktoru. Hlasitost hovoru je dostatečná a zvuk je čistý. Během aktivního hovoru můžete klidně pracovat v operačním systému, psát si poznámky nebo spouštět další aplikace, toto je ale standardní vlastnost všech Windows Mobile telefonů. Třešničkou na dortu je jednoduchý editor vibrací, kde si můžete vybrat několik předdefinovaných stylů, kterými může telefon při příchozím hovoru vibrovat.

Wi-Fi a Bluetooth
Co by to bylo za pořádný komunikátor, kdyby postrádal podporu bezdrátových sítí. Omnia je samozřejmě vybavena bezdrátovým modulem pro přístup do Wi-Fi a pro komunikaci s ostatními telefony a připojení dalších periferií je k dispozici Bluetooth ve verzi 2.0 (včetně podpory A2DP). S Omnií jsem se bez komplikací připojil ke svému domácímu routeru od D-Linku i do sítě v kanceláři, vše tedy fungovalo bez problémů, citlivost přístroje na signál byla velice dobrá. Bluetooth jsem otestoval s neznačkovými A2DP sluchátky a stereo reproduktorem Justmobile Bluetune, a i zde byl přenos bezproblémový. Synchronizace s PC přes Bluetooth rovněž funguje výborně.

GPS a navigační software Route66
Přímo v balení výrobce dodává navigační software Route66, který se instaluje z dodávaného CD-Rom disku na paměťovou kartu microSD. Při zasunutí karty do telefonu se pak automaticky spustí instalace software do telefonu, při prvním spuštění projdete aktivačním procesem a pak už vám nic nebrání navigaci naplno využívat. K dispozici máte mapové podklady České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska. Jistě potěší, že licence na mapy není nijak časově omezena. Snadné umístění Omnie do automobilu zajistí dodávaný držák, o přísun energie se postará cigaretový zdroj napájení (vše je standardní součástí balení).

-
Příslušenství do automobilu

Citlivost GPS čipu je velice dobrá, specifikace bohužel nezmiňuje, o jaký tip se přesně jedná, ale SiRF Star III ani Qualcomm to není, i tak si ale na funkcionalitu nemohu nikterak stěžovat. V husté městské zástavbě (panelákové sídliště) mi Omnia nalezla platný GPS signál během 45 vteřin, ve volném prostranství byl tento čas podstatně kratší. Podporu funkce TMC bychom hledali marně. Pokud k telefonu připojíte dodávaná sluchátka, můžete využívat funkcí integrovaného rádia s funkcí RDS. I když telefon podporuje funkci TV-Out, propojovací kabel bychom v základním balení hledali marně, je tedy nutné jej dokoupit.

- -
Navigační software Route 66 a aplikace pro ladění FM rádia

Fotoaparát
Běžné mobilní telefony od Samsungu se vyznačují velice dobrou optikou, a ani u Omnie tomu není jinak. 5 MPx čočka dokáže vykouzlit velice kvalitní snímky, které jsou nejen dostatečně ostré, ale nabízejí i dobré barevné zpracování, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií. Obstojně si stojí i při focení textu.

-
Nastavení různých režimů fotoaparátu

Standardní fotografie můžete obohatit o nejrůznější efekty, jako je vyvážení bílé, barevné filtry nebo zrcadlení, nezapomnělo se ani na různé scénické režimy. Velice zdařilé je zejména pořizování panoramatických fotek, kdy vám telefon z několika za sebou pořízených snímků sestaví jednu fotografii se širokým záběrem. Při focení portrétů narazíte na malou specialitu, a sice že optika dokáže sledovat a ostřit přímo na obličej, a jakmile detekuje úsměv, automaticky vyfotí snímek.

- - -

Svůj podíl na dobré kvalitě fotografií má i integrovaný stabilizátor obrazu a autofocus. Pro focení v horších světelných podmínkách lze aktivovat přisvětlovací diodu, která je velice silná a bez problémů dokáže v noci osvětlit malou místnost. Omnia zvládne i záznam videa v QVGA rozlišení a včetně zvukové stopy. Výsledná kvalita je ale spíše průměrná a video není místy úplně plynulé, pro ukládání telefon využívá formát MP4.

- - -

Další snímky pořízené 5 MPx fotoaparátem Omnie naleznete v naší Galerii.

Uživatelské prostředí TouchWiz, bonusové aplikace, widgety na Today
Omnia se veze na vlně trendu poslední doby, kterým je upravené uživatelské prostředí optimalizované pro ovládání pomocí prstů, to je i jeden z důvodů, proč přímo v telefonu nenajdeme stylus. V nastavení systému a programech najdeme celou řadu aplikací, které umožní lehce upravit vzhled systému. Například si můžete aktivovat velké ikony v nabídce Start nebo si vytvořit zcela vlastní barevné témátko.

- - -
Editor videa, prohlížeč obrázků a přehrávač hudby

Uživatelské prostředí TouchWiz je tvořeno několika aplikacemi, v předchozích odstavcích jsem zmínil například vylepšenou historii hovorů. Dále je k dispozici správce programů, který zobrazuje zástupce k základním systémovým aplikacím, ty si však snadno můžete nahradit vlastními. Za velice zdařilý považuji i Task manager, který lze vyvolat krátkým tahem prstu od spodní lišty směrem nahoru. V tu chvíli se vám zobrazí ikonky právě spuštěných aplikací, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat, třeba i všechny najednou.

Jednoduchý editor fotografií dokáže vaše obrázky a snímky obohatit o zajímavé efekty, vaše výtvory pak můžete přes službu ShoZu nahrát na server, nejprve je ale potřeba zaregistrovat si uživatelský účet, který je zdarma. Upravovat si můžete i videosoubory, v systému je k tomu opět určena speciální utilita. Pro přehrávání hudebních souborů je v systému kromě standardního Windows Media playeru připravený také Touch player, který už z názvu dává tušit, že půjde o program optimalizovaný pro prsty. Po importu MP3 souborů do knihovny je můžete filtrovat nejen podle názvu, ale i podle alba nebo interpreta, v aplikaci rovněž funguje kinetické skrolování, díky kterému můžete rychle listovat v rozsáhlém seznamu hudby.

- - -
Převodník jednotek, softwarová klávesnice, světový čas

Pokud byste náhodou někdy potřebovali přepočítat jednotky do jiných hodnot, lze k tomu využít integrovaný převodník. Program hodiny vám zase dovolí zobrazit časy v různých světových městech, jejichž poloha je přímo vidět na zmenšené mapě světa. Pro psaní lze využít zvětšenou klávesnici, na které se při troše cviku dá psát i pomocí prstů, na můj vkus byla ale velikost jednotlivých písmen trochu úzká a občas jsem se tedy překlikával. Díky otevřenosti operačního systému si můžete do systému doinstalovat vlastní klávesnice, velice dobře funguje například Resco Keyboard. Potěšila mě přítomnost českého slovníku xT9, který lze naučit i vlastním výrazům.

- - -
Aktivace velkých nabídek, nastavení barevného schéma, správce programů

Za mírně revoluční můžeme označit speciální widgety, kterými můžete obohatit obrazovku Dnes. V nastavení si tyto pluginy stačí aktivovat, poté se na hlavní obrazovce objeví úzká lišta, která obsahuje ikonky různých widgetů. Z této lišty je pak snadno můžete přetáhnout na volnou plochu, telefon si dokonce pamatuje i pozici každého objektu, a to jak v portrait, tak i landscape režimu, nemůže se vám tedy stát, že by se nějaké položky při přetočení displeje překrývaly. Widgetů je k dispozici celá řada. Od těch jednodušších, které dokážou zobrazit hodiny, přes foto kontakty, poznámky, ovladač Media Playeru až po tlačítka aktivující bezdrátové moduly.

- -
Obrazovku dnes si můžete přizpůsobit k obrazu svému

Pokud by se vám widgety z nějakého důvodu nelíbily, můžete využít i obyčejný Samsung plugin, který zobrazuje velké hodiny a několik zástupců ke klíčovým aplikacím systému (zprávy, e-maily, hovory). A kdyby vás ani toto řešení neoslovilo, jednoduše vše vypnete a necháte si zobrazit jen standardní Windows Mobile pluginy.

- - -
Srovnání s MDA Compactem IV, HTC X7510 Advantage a Airisem T482


Samsung Omnia je plný nejrůznějších vylepšení, která jej od ostatních Windows Mobile komunikátorů trochu odlišují, zaujmout dokáže i svým atraktivním designem. Ocenit musím i dobrou optimalizaci systému a množství bonusových aplikací, během testovaní jsem si navykl i na touchpad, který je určitě příjemným zpestřením. Někomu může vadit nestandardní rozlišení displeje, mohu vás ale uklidnit, většina aplikací bez komplikací funguje. Bohatá datová výbava z Omnie dělá téměř ideálního společníka pro pohodlné prohlížení internetu na cestách. Co ale Samsungu neodpustím, je absence stylusu, je sice hezké, že základní úroveň systému je celkem dobře optimalizována pro prsty, ale v dalších nabídkách je to zase ten klasický Windows Mobile, a zde je stylus povětšinou potřeba. Cena telefonu není vzhledem k jeho výbavě nikterak přemrštěná. V době psaní recenze se pohybovala okolo hranice 13 000,- Kč včetně DPH, k telefonu navíc získáte i příslušenství do automobilu a balík map pro GPS navigaci.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku