Domů » Bleskovky » Samsung Gear VR: Spojení Oculus Rift a Samsungu Galaxy Note 4

Samsung Gear VR: Spojení Oculus Rift a Samsungu Galaxy Note 4

Na veletrhu IFA představil Samsung spolu s modelem Galaxy Note 4 také zajímavé příslušenství, které vzniká ve spolupráci s firmou Oculus Rift. Někteří z vás již nyní tuší, o čem bude řeč. Samsung Gear VR jsou v podstatě brýle určené pro virtuální realitu, jež fungují na podobném principu, jako Project Cardboard od Googlu. To znamená, že zepředu vložíte pod kryt svůj Samsung Galaxy Note 4, zařízení si nasadíte na hlavu a skrze čočky v brýlích je vytvořen 3D efekt. Ovládají se pohybem hlavou a dotykovou plochou na pravém boku, kde naleznete ještě tlačítko zpět. Do budoucna bude také možné využít herní ovladač připojitelný přes Bluetooth. 

 

Zatímco o hardwarovou stránku věci se stará Samsung, software má na práci Oculus Rift. Vývoj přitom vedl samotný John Carmack, který je šéfem Oculus Rift a stojí například také za legendárními hrami Doom, Wolfenstein či Quake. Po nasazení ztratíte vizuální kontakt se skutečným světem a místo toho hledíte na 5,7palcový QHD displej Samsungu Galaxy Note 4. Můžete ale zapnout speciální mód využívající zadní fotoaparát a rozhlížet se tímto způsobem. Údajně je patrné mírné zpoždění, u finálního produktu ale může tento problém být odstraněn. V horní části headsetu se nachází ovladač, který slouží ke změně ostrosti. Lidé s dioptriemi tak nemusí měnit čočky nacházející se uvnitř. 

   

Samsung demonstroval schopnosti zařízení pomocí několika videí a her. Rozhlížet se můžete v úhlu až 96 °. K dispozici tak byl například záznam vystoupení Cirque de Soleil či hra, kde jste pohybem hlavy ovládali stíhačku a pomocí touchpadu stříleli po nepřátelích. Prohlédnout jste si mohli také kanceláře Tonyho Starka, nebo chcete-li – Ironmana. Je toho samozřejmě víc a u finálního produktu se určitě zapojí i třetí strany, dočkat se tak můžeme poměrně zajímavých věcí.

  
Na pódiu se objevil i samotný John Carmack (na snímku vlevo) 

S rozměry 198 x 116 x 90 mm Gear VR není nijak obrovský a ačkoliv nebyla přesně specifikována hmotnost, není údajně na překážku a nošení je pohodlné. Novinka by se do obchodů měla dostat ještě letos, přesné datum nicméně není k dispozici. Totéž platí také o ceně, u které neočekáváme, že by byla příliš lidová.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Diskuze k článku

  1. Aneb oboustranne vyhodna dohoda – Oculus dostane displeje, Samsung „svoje“ bryle pro VR…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).