Společnost Samsung dnes představila velkou spoustu nových zařízení, přičemž s většinou z nich se brzy setkáme v běžném prodeji. Tak trochu v pozadí zůstala druhá generace ohebného smartphonu Samsung Galaxy Fold, kterou korejský gigant pouze poodhalil s tím, že se dočká samostatné premiéry. Ta proběhne 1. září letošního roku – opět prostřednictvím online streamu.
Nepřehlédněte – Velká recenze Samsungu Galaxy Z Fold 2: otevřené okno do budoucnosti
Větší ohebný displej s ultratenkým sklem
Od představení prvního korejského pionýra mezi ohebnými telefony uplynul a půl, a v Samsung v tomto mezičase pilně pracoval na tom, aby dokázal toto zařízení vylepšit v mnoha ohledech. Korejský gigant nechce, aby na něj bylo pohlíženo jako na experiment pro pár tisíc lidí, ale jako na plnohodnotný telefon pro každodenní použití.
Druhá generace telefonu přidala do názvu číslovku dvě a písmeno Z, které jsme poprvé viděli u ohebného véčka Galaxy Z Flip. Toto písmeno patrně najdeme ve jméně každého příštího ohebného telefonu značky Samsung. Konstrukce se mezigeneračně nijak nezměnila; stále se jedná o poměrně velké a těžké zařízení, které v zavřeném stavu nejvíce připomíná dva telefony ležící na sobě.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 159,2 × 128,2 × 6,9 mm (rozevřený), 159,2 × 15,7 - 16,8 × 68 mm (zavřený), hmotnost: 282 gramů, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Tip: srovnání parametrů původního a nového Folda si můžete prohlédnout zde
Samsung se nicméně pochlubil, že zmenšil tloušťku zařízení, v otevřeném stavu má v pase pouze 6 mm. Menší má být i vnitřní mezera v zavřeném stavu. Obě poloviny zařízení jsou propojené unikátním kloubem, který nově umožňuje aretaci v několika polohách jako to umí Galaxy Z Flip, což má díky novinkám v prostředí systému značně rozšířit možnosti použití. Této schopnosti se přizpůsobí i aplikace Office od Microsoftu. Kloub je také lépe chráněn proti vniknutí jemných částic.
Prý odolá stříkající vodě
Vzhledem k použité konstrukci Galaxy Z Fold 2 nemá žádný stupeň krytí, nicméně… Na keynote to nezaznělo a Samsung se tím ani nechlubí nikde na webu, ale podle dobře informovaného „leakera“ Maxe Weinbacha má Galaxy Z Fold 2 na klíčových místech konstrukce speciální voděodolnou nanovrstvu, která by měla zabránit vniknutí vody například v případě nechtěného postříkání či při používání v dešti.
Voděodolný telefon není, ale v případě nehody by zde alespoň nějaká základní ochrana nanopovlakem měla být. Max také prozradil, že kódové označení Z Foldu 2 je “Top”. V případě první generace to bylo “Winner”.
Spoustu věcí vyřídíte i na vnějším displeji
Pro zvýšení použitelnosti Samsung vnitřní displej zvětšil, z 7,2″ (první Fold) na 7,6 palce. Jedná se o Dynamic AMOLED 2X panel s netradičním rozlišením 1 768 × 2 208 pixelů (poměr stran 5:4), obnovovací frekvencí 120 Hz a podporou pro HDR10+.
Panel je nově vyztužen novou generací ultratenkého skla (UTG), která má zajistit spolehlivé ohýbání za každého počasí a teploty. Svrchní vrstva ale nadále zůstává plastová, a je tedy náchylná na škrábance všeho druhu. Zobrazovač letos přišel o nevzhledný výřez pro sestavu vnitřních kamer, zůstal pouze jeden portrétní 10Mpx snímač umístěný do otvoru uprostřed horní části pravé půlky displeje. Galaxy Z Fold 2 má dvě shodné selfie kamery – jednu na vnitřním, druhou na vnějším displeji.

Výrazně narostl i vnější displej, na který se u první generace snesla vlna kritiky. Nově má vnější zobrazovač úhlopříčku 6,23″ (oproti kritizovaným 4,6″ u původního Folda) a táhne se prakticky přes celou přední stranu. Rozlišení činí 816 × 2 260 px, zobrazovač podporuje zobrazení HDR10+, na zvýšenou obnovovací frekvenci v tomto případě ale nedošlo a zůstává zde klasická 60Hz.

Díky znatelnému zvětšení vnější displej zastane bez kompromisů drtivou většinu činností, tudíž otvírání telefonu nebude v mnoha případech vůbec nutné. Vnější displej je typu Super AMOLED a i v něm najdeme otvor pro 10Mpx selfie kameru.

Fotoaparáty: třikrát dvanáct megapixelů
Aby těch kamer nebylo málo, máme zde ještě sestavu fotomodulů umístěnou do obdélníkového prostoru na zádech, který mírně vystupuje oproti zbytku telefonu. Konfigurace je následující:
- Základní 12Mpx snímač s objektivem o světelnosti f/1.8 a optickou stabilizací obrazu
- Širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů a světelností objektivu f/2.2
- 12Mpx teleobjektiv se světelností f/2.4 schopný 3× optického přiblížení

Oproti řadě Galaxy S20 či Note 20 novinka nedisponuje funkcí SpaceZoom pro další hybridní přiblížení obrazu. Nenajdeme zde ani podporu záznamu videa v 8K rozlišení (i když použitý čipset to zvládá), nicméně podle mého to ničemu nevadí – v obou případech jde spíše o marketingové fičury než něco, co byste každý den chtěli používat. 4K video Galaxy Z Fold 2 dokáže nahrávat při 60 fps.
Samsung Galaxy Z Fold 2 je prémiové zařízení, a proto je špičková i vnitřní výbava. O pohon se postará nedávno představený čipset Qualcomm Snapdragon 865+ s podporou sítí 5G (SA, NSA, mmWave) doplněný o rychlých 12 GB RAM typu LPDDR5. Kapacita vnitřního úložiště se zmenšila z 512 GB (původní Fold) na 256 GB, rozšíření paměťovou kartou není možné. Stejně tak do telefonu nezasunete klasická kabelová sluchátka. Po obvodu najdeme tlačítka hlasitosti, čtečku otisků prstů v zamykacím tlačítku a USB-C konektor.
Tím se dobíjí duální akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, který lze dobíjet buď kabelem (maximální výkon 25 Wattů) nebo bezdrátově (11 Wattů). Podporováno je i reverzní Qi dobíjení dalších zařízení, například hodinek či sluchátek výkonem 11 Wattů.

Cena, dostupnost & vlastní barva
Samsung Galaxy Z Fold má jít podle dostupných informací do prodeje 18. září, přičemž 1. září má být zveřejněno více detailů a zahájen předprodej. Telefon dorazí v barvách Mystic Black, Mystic Bronze a speciální Thom Browne Edition, která bude pravděpodobně výrazně dražší. Oficiální cena zatím prozrazena nebyla, ale očekáváme, že by se na českém trhu měla pohybovat okolo hranice 53 tisíc Kč včetně DPH.
Na vybraných trzích by měl rovněž Samsung nabízet možnost výběru vlastní barvy pro prostor, kde se ohýbá displej. Standardně má tato část stejnou barvu jako zbytek telefonu, nicméně uživatel bude mít možnost barvu změnit na červenou, zlatou, stříbrnou nebo modrou. Barevná modifikace bude dostupná pouze pro objednávky skrze oficiální web Samsungu, ale zatím není vůbec jisté, zda se této možnosti dočkáme i na českém a slovenském trhu. Spíše si myslím, že nikoliv.