Cena:

Samsung Galaxy S4 Active představen: Odolná „es-čtyřka“ s certifikací IP67

Samsung dnes nečekaně představil odolnou variantu modelu Galaxy S4, která se pyšní stupněm krytí IP67. V České republice se začne prodávat na konci července.

O odolné variantě Samsungu Galaxy S4 se spekulovalo dlouhou dobu a poslední úniky informací naznačovaly, že bychom se brzy měli dočkat oficiálního představení. Původně se očekávalo, že Samsung svou novinku Galaxy S4 Active představí 20. června na tiskové konferenci v Londýně, proto je dnešní odhalení velmi nečekané.

 

Hardwarová výbava je téměř shodná s klasickou „es-čtyřkou“, i když několik rozdílů zde najdeme. Tím nejvýraznějším je zřejmě změna designu v souvislosti s odolností vůči vodě a prachu. Model Active se pyšní stupněm krytí IP67 (více informací), který zajišťuje úplnou odolnost vůči vniknutí prachu (6) a odolnost vůči vniknutí vody po dobu 30 minut v hloubce jednoho metru (7).

Zatímco Galaxy S4 disponuje pětipalcovým Super AMOLED displejem s fullHD rozlišením, u varianty Active najdeme horší TFT LCD panel. Displej se rovněž chlubí zvýšenou citlivostí, takže jej bez problémů půjde ovládat i v rukavicích.

   
Galaxy S4 Active se bude prodávat v několika barevných variantách, do ČR oficiálně dorazí pouze šedá verze

Změny najdeme i u fotoaparátu. Namísto 13Mpx čipu zde Samsung použil 8Mpx snímač, který si poradí se záznamem videa ve fullHD rozlišení při 30 FPS. Nebojíme se, že by zde kvalita snímků byla nějak výrazně horší oproti klasické variantě Galaxy S4. Chybět nebude ani celá řada speciálních režimů pro focení – HDR, překrásná tvář, animovaná fotografie, panorama a další. Příjemným zpestřením je pak speciální Aqua mód, při kterém bude možné fotografovat a natáčet video pod vodní hladinou. V těchto případech se jako spoušť fotoaparátu budou využívat hardwarová tlačítka pro regulaci hlasitosti na levém boku.

Vnitřní paměť má kapacitu 16GB, uživatelsky přístupných bude zhruba 11,25 GB. To je příjemný nárůst oproti klasické verzi Galaxy S4, kde má uživatel volných jen zhruba 8,7 GB. Uživatelský prostor půjde dále rozšířit skrze paměťové karty microSDXC (až 64 GB).

Tip ke čtení – recenze Samsung Galaxy S4: Za hodně peněz hodně muziky

Ve výbavě dále najdeme čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 600 s taktem 1,9 GHz pro každé jádro, 2 GB RAM, infračervený port, NFC, Bluetooth 4.0, GPS a Glonass či rychlá data přes LTE. Pro videohovory ve fullHD rozlišení je připravena přední 2Mpx kamerka. Kapacita akumulátoru zůstala stejná, tedy 2 600 mAh. Hmotnost se zvýšila ze 130 gramů na 151 gramů.

   

Na přelomu června a července se Galaxy S4 Active začne prodávat v USA a Švédsku, dostupný bude ve třech barevných variantách – šedé (Urban Grey), modré (Dive Blue) a oranžové (Orange Flare). Speciálně pro operátora AT&T bude existovat ještě červená verze.

V České republice se odolný Galaxy S4 Active objeví na konci července, avšak zatím pouze v šedé verzi. Cena stanovena nebyla, ale očekáváme, že se bude pohybovat okolo hranice 17 000 Kč včetně DPH.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.