Domů » Články » Samsung Galaxy S10: čtečka otisků v displeji a tři hlavní fotoaparáty?

Samsung Galaxy S10: čtečka otisků v displeji a tři hlavní fotoaparáty?

Mluvit jen několik měsíců po představení Samsungu Galaxy S9 a S9 Plus o nástupci se může zdát trochu předčasné. Na veřejnost však již proniklo několik zajímavých informací, takže je rozhodně o čem spekulovat. Samsung Galaxy S10 bude navíc výroční desátý model jihokorejské společnosti, což znamená, že se určitě bude jednat o opravdu vyšperkované zařízení. Po povedeném, ale poněkud nudném omlazení topmodelu v podobě Galaxy S9 tak zřejmě příští rok uvidíme opravdu významně vylepšený přístroj.

Konec slavného jména?

Čím jiným začít článek o novém smartphonu, než jeho názvem. Z nouze o lepší označení používáme Galaxy S10, avšak nový vlajkový model Samsungu se tak jmenovat pravděpodobně nebude. Skončí tedy po několika letech slavná řada?

Zřejmě tak napůl. Šéf mobilní divize Samsungu v jednom rozhovoru zmínil, že určitě zachovají jméno Galaxy. Prý ale zvažují, jestli by nebylo vhodné upustit od pořadové číslovky a případně i písmene „S“. Této variantě by nahrávalo i to, že Samsung pracuje na skládacím smartphonu, který by – pokud vše půjde dobře – měl zamířit na trh taktéž příští rok. A u něj se všeobecně očekává, že ponese název Galaxy X. A představit v jediném roce „desítku“ a „Xko“ by bylo poněkud matoucí. S dvojsmyslným písmenem „X“ má ostatně trochu problém i Apple. Jeho bezrámečkový smartphone se oficiálně má jmenovat iPhone deset, avšak většina lidí „X“ v názvu nečte jako římskou číslici, ale prostě písmeno.

Tip: Podrobné parametry Galaxy S9 a S9+ (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Je tedy vcelku pravděpodobné, že se výroční smartphone bude jmenovat Samsung Galaxy [nějaké slovo].

Rychlejší než kdy dříve

Každá nová generace smartphonu je rychlejší než ta stará. To pochopitelně platí obecně, nejen u Samsungu. Následující rok se však zřejmě dočkáme značného nárůstu výkonu, který nebývá mezi každou generací běžný.

Kromě nejlepšího Snapdragonu, resp. Exynosu, totiž Galaxy S10 dostane taktéž vylepšené paměťové čipy úložiště i RAM. Známý a relativně spolehlivý leaker Ice Universe totiž na Twitteru oznámil, že Samsung ještě během tohoto roku začne se sériovou výrobou nových čipů. Půjde o úložiště UFS 3.0 a operační paměti typu LPDDR5.

Úložiště UFS 3.0 má být energeticky úspornější, schopné pracovat na plný výkon za vyšších teplot a samozřejmě i rychlejší. Výrazně vyšší rychlost se očekává i od nové RAM, což uživatelé pocítí nejen na celkové svižnosti telefonu, ale i nabídce funkcí. Blesková RAM s velkou kapacitou totiž umožní zpomalená videa s ještě vyšší snímkovou frekvencí (či vyšším rozlišením). Ještě zajímavější je pak možná podpora 8K videa, která by byla vskutku unikátní a tak trochu… zbytečná.

Bezrámečkový desing

Samsung je bezpochyby zastánce minimálních, či ideálně žádných rámečků. Ty boční začal odstraňovat formou zahnutí u Edge modelů jako jeden z prvních. Později se mu podařilo „smrsknout“ i ty zbývající, avšak i na Galaxy S9 zkrátka stále jsou poměrně výrazné. Alespoň tedy na poměry telefonů, jako je například čínské Vivo Nex.

Vivo NEX představen: smartphone budoucnosti bez rámečků a s čtečkou v displeji

U Galaxy S10 se očekává, že se Samsung radikálně vypořádá i s těmito. Zbavit se spodního není až takový problém, Samsung ho může zkrátka ohnout, jako to udělal Apple. Je to sice drahé řešení, ale lidovou cenu od výroční vlajkové lodi asi nikdo nečeká.

Trochu horší to je s tím horním, v němž jsou důležité komponenty. Tím nejvýraznějším je mřížka reproduktoru. Samsung nicméně podle zákulisních informací rozhodl, že nasadí technologii pojmenovanou Sound on Display. Nepůjde o nic jiného než piezoelektrický reproduktor, který šíří zvuk vibracemi displeje. Toto řešení využilo už poměrně dávno Xiaomi u svého původního Mi Mix. Xiaomi ovšem nebylo s kvalitou a spolehlivostí reprodukce zrovna spokojené a v druhé generaci Mi Mix 2 se už vrátilo zpátky ke klasice.

Doufejme, že se Samsungu podaří tuto technologii implementovat lépe než Xiaomi. I kdyby byl zvuk dostatečně kvalitní pro běžné hovory, přijde nový smartphone s největší pravděpodobností o stereo reproduktory. U Galaxy S9 totiž funguje sluchátkový reproduktor i jako jeden z kanálů při hlasitém poslechu.

Čtečka v displeji a výřez?

Je téměř jisté, že Samsung do Galaxy S10 nasadí čtečku otisků v displeji. Její použití už zvažoval pro Galaxy Note9, ale nakonec se rozhodl ponechat si více času a novinku představit až příští rok. Na vývoji čtečky Samsung spolupracuje se známými firmami Synaptics, Qualcomm a Aegis Tech.

Technicky by mělo jít o ultrazvukovou čtečku schopnou kromě snímání otisků detekovat i tep. Funkční by měla být i pod vodou (resp. s vodou na displeji) a měla by být spolehlivější než stávající řešení u čínských smartphonů.

Zdroje ze zákulisí hovoří taktéž o tom, že dá Samsung u nového topmodelu sbohem své již legendární čtečce duhovky. Nahradit by ji měl systém 3D snímání obličeje, který po Applu začaly nasazovat i další firmy, zejména Xiaomi a Vivo. Samsung na něm podle informací webu The Investor spolupracuje s firmou Mantis Vision. Tento izraelský výrobce vyvíjí profesionální 3D skenery, takže lze předpokládat, že má dost zkušeností i pro vývoj mobilního řešení.

Zde se však dostáváme k jednomu velkému „ale“! Kam tento systém chce Samsung umístit, pokud zároveň plánuje bezrámečkový design? Inu, jedno řešení by se nabízelo – výřez. Není tak vůbec vyloučeno, že se v roce 2019 jihokorejská společnost připojí k většině dalších výrobců a implementuje kontroverzní výřez.

Bylo by to však trochu zvláštní rozhodnutí. Eliminací reproduktoru a čtečky duhovky by Samsung mohl vzhledem k implementaci čtečky otisků pod displejem dosáhnout vysněného ideálu bez rámečků. Zbývalo by umístit pouze přední kamerku, která by mohla být v miniaturním výřezu na způsob Essential Phonu, nebo třeba ve spodním okraji jako u Mi Mix. Modul s 3D snímači je ale vcelku velký a i výřez by tak patrně zabíral docela dost prostoru. Samozřejmě by čistě teoreticky mohl být vysouvací jako u čínských smartphonů, avšak to je téměř vyloučeno.

Tři kamery…

Huawei P20 Pro byl první telefon, který představil koncept tří zadních kamer. A Samsung Galaxy S10 zřejmě bude jeho příkladu následovat. Alespoň to tedy tvrdí bezpečnostní analytik firmy KB Securities Kim Dong-won. Mimochodem, Apple údajně zvažuje trojici kamer také – možná již na podzim.

Kamery by navíc mohly být lepší i přímo na úrovni snímače. Koncem června totiž Samsung oznámil dokončení vývoje technologie ISOCELL Plus. Ta je nástupcem CMOS snímačů ISOCELL vyráběných již od roku 2013. Nová generace nabídne o 15% větší světelnou citlivost, což by mohl Samsung využít buď pro extrémně světelnou kameru, nebo kameru se slušnou světelností a obrovským rozlišením. Technologie by totiž měla umožnit jít s velikostí pixelu na pouhého 0,8 mikrometru při zachování světelnosti stávajících snímačů. To by v praxi znamenalo možnost zvýšit rozlišení na hodnoty přes 20 Mpx se zachováním kvality snímků. A vzhledem k tomu, že kamery budou tři, je možné, že Galaxy S10 nabídne obě využití nové technologie.

… a tři telefony

Kamery skutečně pravděpodobně budou tři, avšak jen v nejvyšší variantě Galaxy S10. Samsung totiž pracuje na vývoji třech variant vlajkové lodi. Kódová označení Beyond 0, Beyond 1 a Beyond 2 nám toho moc neprozradí.

„Nula“ by nicméně měla mít plochý 5,8″ displej bez zaoblených hran a pouhou jednu kameru. „Jednička“ pak má mít kamery dvě a taktéž 5,8″ displej, avšak zahnutý. Nejvyšší „dvojka“ pak kamer dostane „plný počet“ a zůstane jí 6,2″ zaoblený displej známý z Galaxy S9. Co však není jasné je to, jak Samsung zakomponuje třetí model do svého stávajícího systému. Přibude spíše „lite“ verze, nebo naopak extra prémiová verze? Údajný plochý displej a stejná úhlopříčka u dvou modelů hovoří spíše pro první variantu. Možné také je, že ne všechny modely budou určeny pro všechny trhy.

Cena: dostaneme se na úroveň iPhone X?

Přesně datum představení ještě není známo, ale dá se očekávat, že to bude počátkem roku – ostatně jako vždy. Letos to byl březen, příští rok však možná už únor či dokonce leden. Některé spekulace totiž mluví o tom, že by Samsung rád novinku stihl představit ještě před každoročním MWC, který započne 25. února v Barceloně.

iPhone X Plus se blíží: co všechno o něm víme

Spíše než konkrétní datum představení však většinu lidí bude zajímat asi cena. Ta samozřejmě není oficiálně známa, ale dovolíme si trochu spekulovat. „Plochý model“ bychom viděli cenově kousek pod letošním Galaxy S9, standardní Galaxy S10 někde mezi cenami obou letošních modelů. Nepříjemným překvapením bude zřejmě nejvyšší varianta „Beyond 2“, nebo chcete-li Galaxy S10 Plus. Ta se obáváme zamíří kvůli prémiovým funkcím a statusu výročního přístroje až někam na úroveň iPhonu X, v USA tedy k hranici 1 000 USD.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

9 komentářů

 1. To mi něco připomíná tu změnu názvu že nechtějí S a to byla LG heh ten Samsung neví co změnit a napodobit. Protože G série letos by měla končit.

 2. Vydaji to s Nougatem, nebo se pochlapi zvladnou rok stare Oreo?

 3. Podle toho jak se to čte to vypadá hodně dobře ale sakra ta nudle.

 4. A komu to vadi????

 5. Marek Studnicka

  Už dnes se spekuluje,že za Výroční model S 10 Plus zaplatí zákazník 1000 Dolarů.Takže 27 000 plus DPH,to máme kolem 30 000!!!To je realita a kdo to koupí?Jistě,amsung se mi líbí,mámS9 Plus,ale jakkoliv bude S 10 Plus nadupaná mašina a mo-o-o-oc se mi líbí i trojitý foroaparát,tak tohle JIm platit nebudu!Nejsem blázen,ostatním přeji hodně štěstí!!!!

  • Marek Christ

   Jak jste přišel na 27.000??? Při dnešním kusu je 1000 dolarů cca. 23.000 Kč ;-) Než něco plácnete, tak se zamyslete ;-)

  • ceny u nas jsou vyssi nez v USA.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).