Domů » Bleskovky » Samsung Exynos 9810 oficiálně: Galaxy S9/S9+ budou o 40 % výkonnější než jejich předchůdci

Samsung Exynos 9810 oficiálně: Galaxy S9/S9+ budou o 40 % výkonnější než jejich předchůdci

Společnost Samsung dnes představila svůj nový čipset Exynos 9810, který je určen do příští generace vlajkových smartphonů řad Galaxy S a Galaxy Note. Korejský gigant při návrhu čipu kladl důraz především na podporu bohatého multimediálního obsahu a na aplikace využívajících umělé inteligence.

Exynos 9810 je vyroben druhou generací 10nm procesu FinFET. Procesorovou jednotku tvoří osm jader rozdělených do dvou clusterů, přičemž výkonnější čtveřice jader vlastního návrhu se může chlubit taktem až 2,9 GHz, efektivnější jednotku tvoří 4 jádra Cortex-A55 s taktem 1,9 GHz. V určitých situacích tak má být procesorový výkon ve srovnání s předchozí generací až o 40 % vyšší. Grafickým čipem je Mali-G72, který zajistí nárůst výkonu až 20 procent.

Samsung také vyzdvihuje sofistikované funkce založené na strojovém učení a umělé inteligenci – rozpoznávání lidí nebo předmětů na fotografiích, vnímání hloubky fotografií, snímání obličej uživatele ve 3D, apod. Čip má v sobě rovněž zabudované bezpečnostní prvky pro silnější biometrické zabezpečení, data jako otisk prstu, duhovky či sken obličeje nyní zpracovává separátní výpočetní jednotka.

Nový Exynos se také může chlubit rychlejším LTE modemem (Cat 18; agregovaný download až 1,2 Gbps) a širokou podporou multimediálních standardů a kodeků. Čip podporuje kompresní formáty 10-bit HEVC, VP9, zvládá zobrazovat 4K video ve 120 snímcích za vteřinu. Vylepšena má být i kvalita zvuku, až na 32bit/384 kHz.

Exynos 9810 má být ale také silný v pořizování obsahu, jeho duální ISP (Image Signal Processor) podporuje až 4 obrazové senzory, takže může obsluhovat např. duální fotoaparát na zádech, selfie kameru a čtečku duhovky na straně přední. Samsung slibuje vysokou kvalitu pořizovaných snímků a videí, a to i ve zhoršených světelných podmínkách. Rychlejší a přesnější má být i autofokus založený na fázové detekci. Fotoaparáty mohou mít maximální rozlišení 24 Mpx, u duálních fotoaparátů kombinaci 16 + 16 Mpx.

Samsung oznámil, že Exynos 9810 je již v masové produkci, obsažen bude ve smartphonech Galaxy S9 a S9+, které mají být představeny na konci února v rámci veletrhu MWC v Barceloně.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Co bych za to dal aby měla S9ka takhle oddělený fotoaparát. Takhle to mám vždy v nevhodnou dobu upatlané :(

  • Mě osobne čtečka na zadech nevadí.Rěkl bych že je to pohodlne.

  • Taky nepíšu že by mi vadila… Ale jestli ji hodí podle spekulací zase těsně pod čočku, tak je to stejná chyba. Po zkušenostech s LG je ta čtečka o dost horší a jen lehce upatlaná čočka dost zhoršuje fotky. A co si budeme povídat, na to si hned člověk nevzpomene a je to vidět až na PC.

  • Jakub (neregistrovaný): Tak co mají dělat, když dopředu neumí jako např. Honor, a na zádech mají Qi smyčku? Prostě se čeká na alternativu k FaceID. Dva roky čekačka, minimálně.

  • na žiadnu alternatívu k FAce ID sa nečaká(aj Oppo ju už má), čaká sa na skener v displeji

  • mino (neregistrovaný): To mi připomíná jeden neméně podařený vtip, na Force Touch se nečeká, Huawei už má:D

  • Ty už máš S9ku?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).