Sledujte nás na YouTube

Samsung představil 14nm čip Exynos 8 Octa s architekturou ARMv8

Divize společnosti Samsung Electronics představila nový čipset Exynos 8890 pro mobilní zařízení. Jak už bývá u polovodičových součástek podobného typu zvykem, můžeme se těšit na vyšší hardwarový výkon při současném snížení energetických nároků. Novinka vychází na čipové sady Exynos 7420, kterou využívají například modely z rodiny Galaxy S6. Co se týče produkce, tak Exynos 8 Octa stále těží 14nm FinFET procesu a přináší částečná vylepšení.

Nejmarkantnější změnou je integrace kvarteta procesorových jader založených na vlastní architektuře Mongoose (M1). Příjemným překvapením je grafická část v podobě koprocesoru Mali-T880, který patří mezi absolutní špičku na poli s mobilní grafikou.

Jihokorejský gigant slibuje až 30% nárůst výpočetního výkonu a snížení spotřeby o deset procent. Opomenou nesmíme ani nejnovější LTE (CAT 12/13) s maximální teoretickou rychlostí stahování 600 Mbps a 150 Mbps při uploadingu. Netřeba dodávat, že před sebou máme srdce chystaného smartphonu Samsung Galaxy S7, jehož debut je očekáván v prvním čtvrtletí roku 2016.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

11 komentářů

 1. shield (neregistrovaný)

  To bude zajímavé snap 820 už není ARM ale kryo.

  • uni (neregistrovaný)

   No ARM je to stále, je to prostě architektura. Možná jsi měl na mysli, že to není koupené jádro od ARM Holding a mají po pauze (trh jim utekl) vlastní jádro. Což je dobře. Bude to aspoň zajímavější.

  • Richard Streit (neregistrovaný)

   to UNI: Naprostý souhlas, hodně se těším na srovnání Snapdragon 820 vs. Exynos 8 Octa. Je pouze škoda, že Samsung zvolil podobnou strategii jako Intel. Čekal jsem totiž místo redesignu zcela nový čipset.

  • Fore (neregistrovaný)

   Bude to zcela nový chipset – 4jádro pro výkon už nebude postaveno na referenčních ARM jádrech ale na vlastních jádrech pod označením Mongoose, neboli M1. Pouze *úsporná* část zůstává na referenčních A53 – v tomto má autor chybu!

 2. Richy (neregistrovaný)

  Pro mě je důležitější grafický výkon, hrubej výpočetní výkon v antutu neříká naprosto nic. Takže podle Snapdragon 820 s Adreno 530 to bude válet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *