Domů » Bleskovky » Samsung představil 14nm čip Exynos 8 Octa s architekturou ARMv8

Samsung představil 14nm čip Exynos 8 Octa s architekturou ARMv8

Divize společnosti Samsung Electronics představila nový čipset Exynos 8890 pro mobilní zařízení. Jak už bývá u polovodičových součástek podobného typu zvykem, můžeme se těšit na vyšší hardwarový výkon při současném snížení energetických nároků. Novinka vychází na čipové sady Exynos 7420, kterou využívají například modely z rodiny Galaxy S6. Co se týče produkce, tak Exynos 8 Octa stále těží 14nm FinFET procesu a přináší částečná vylepšení.

Nejmarkantnější změnou je integrace kvarteta procesorových jader založených na vlastní architektuře Mongoose (M1). Příjemným překvapením je grafická část v podobě koprocesoru Mali-T880, který patří mezi absolutní špičku na poli s mobilní grafikou.

Jihokorejský gigant slibuje až 30% nárůst výpočetního výkonu a snížení spotřeby o deset procent. Opomenou nesmíme ani nejnovější LTE (CAT 12/13) s maximální teoretickou rychlostí stahování 600 Mbps a 150 Mbps při uploadingu. Netřeba dodávat, že před sebou máme srdce chystaného smartphonu Samsung Galaxy S7, jehož debut je očekáván v prvním čtvrtletí roku 2016.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

11 komentářů

 1. shield (neregistrovaný)

  To bude zajímavé snap 820 už není ARM ale kryo.

  • uni (neregistrovaný)

   No ARM je to stále, je to prostě architektura. Možná jsi měl na mysli, že to není koupené jádro od ARM Holding a mají po pauze (trh jim utekl) vlastní jádro. Což je dobře. Bude to aspoň zajímavější.

  • Richard Streit (neregistrovaný)

   to UNI: Naprostý souhlas, hodně se těším na srovnání Snapdragon 820 vs. Exynos 8 Octa. Je pouze škoda, že Samsung zvolil podobnou strategii jako Intel. Čekal jsem totiž místo redesignu zcela nový čipset.

  • Fore (neregistrovaný)

   Bude to zcela nový chipset – 4jádro pro výkon už nebude postaveno na referenčních ARM jádrech ale na vlastních jádrech pod označením Mongoose, neboli M1. Pouze *úsporná* část zůstává na referenčních A53 – v tomto má autor chybu!

 2. Richy (neregistrovaný)

  Pro mě je důležitější grafický výkon, hrubej výpočetní výkon v antutu neříká naprosto nic. Takže podle Snapdragon 820 s Adreno 530 to bude válet.

  • Fore (neregistrovaný)

   Válet nebude, protože ta Mali-T880 bude 12 jádrová a znamená že Adreno 530 bude mít co dělat aby se vůbec udrželo na stejné úrovni, nejspíš bude i slabší (což doposud nebývalo).

  • shield (neregistrovaný)

   když si vezmu že tegra 3 má 12 jádro grafiku. A tegra X1 256.

  • shield (neregistrovaný)

   Adreno 430 a Mali-T760MP8 jsou totožně výkonné takže Adreno 530 a Mali-T880MP12 bude to samé.

  • Fore (neregistrovaný)

   Styl jakým porovnáváš jádra je naprosto mimo a nic neříkající.

  • shield (neregistrovaný)

   Ono tegra X1 drtí exynos jako nic v grafice to samé i k1

  • Fore (neregistrovaný)

   To je sice hezky, ale kolik smartphonu s timhle cpu/gpu na trhu je? Ani jedno – neni realne tak silne GPU v malem tele smartphonu uchladit a uzivit. Takze opet o nicem ;)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *