Domů » Bleskovky » Samsung Exynos 5430: Úsporné korejské osmijádro, které pohání Galaxy Alpha

Samsung Exynos 5430: Úsporné korejské osmijádro, které pohání Galaxy Alpha

ARMové čipy Exynos se objevují v telefonech a tabletech korejského Samsungu již od roku 2010. Aktuálně je na trhu pátá generace, ze které nejvíce vyčnívá poslední model Exynos 5430 představený tento týden společně s prémiovým telefonem Galaxy Alpha.

  

Tento čip totiž Samsung jako první vyrábí 20nm procesem, díky čemuž má nabídnout až o 25 procent nižší spotřebu energie v porovnání se současnými 28nm čipy. V oblasti výkonu k velkému nárůstu oproti dřívějším Exynosům nedojde, čip nadále tvoří osm jader (čtyři Cortex-A15s taktem 1,8 GHz a čtyři A-7 taktované na 1,3 GHz) podporujících technologii big.LITTLE Heterogeneous Multi-Processing, což mu umožňuje využívat výkon všech osmi jader současně.

 

Grafickou část obstarává čip Mali T628MP6 s frekvencí 533 MHz, který se nezalekne ani displejů s rozlišením WQHD (2560 × 1440 pixelů) či WQXGA (2560 × 1600 pixelů). Exynos 5430 také nově nabízí samostatný hardwarový audio dekodér „Seiren“, podporu videokodeku H.265, a technologie pro kompresi obrazu či adaptivní režim hibernace displeje pro menší spotřebu energie.

 

Nové čipy Samsungu, vyráběné 20nm procesem, míří do nejvyšších řad zařízení, jedna v variant chystaného Samsungu Galaxy Note 4 má být vybavena Exynosem 5433, který má oproti 5430 přijít s vyšším taktem grafického jádra. Uvidíme, jak se jim povede v zavedené konkurenci, zejména proti Intelu, jehož čipy Airmont jsou vyráběny 14nm procesem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. shepii (neregistrovaný)

    „představený tento týden společně s prémiovým telefonem Galaxy Alpha“ můžete mi prosím někdo objasnit co je prémiového na smartphonu který je výbavově někde mezi S3 a S4 když je tady highend S5 který je daleko dál a je levnějši??

  2. Uvidí sa ako moc úsporne bude v reale ale taká S5 mini prekvapila výdržou

    [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).