Domů » Bleskovky » Dalších 10 let na prvním místě? Šéf Samsungu věří, že značka čínské konkurenci odolá

Dalších 10 let na prvním místě? Šéf Samsungu věří, že značka čínské konkurenci odolá

Samsung dlouhodobě drží pozici jedničky mezi největšími výrobci smartphonů. Ve třetím čtvrtletí roku 2018 Samsung ovládal 19 % globálního trhu, ovšem rok předtím to bylo ještě 21 %. Poslední dostupná data pak ukazují aktuálně 18% podíl.

Převedeno na konkrétní čísla, v období od července do září 2018 jihokorejský výrobce prodal 72,2 milionů přístrojů. O 12 měsíců dříve to však bylo ještě 83,3 milionů a meziroční pokles tak představuje 13 %. Celkově prodeje smartphonů v tomto období klesly jen o 5 %, a tak je zjevné, že Samsung pomalu snižuje svůj náskok.

Šéf mobilní divize DJ Koh však v nedávném rozhovoru prohlásil, že si je jist, že Samsung obhájí pozici jedničky na trhu s chytrými telefony po celou další dekádu. Čínská konkurence by však s tímto tvrzením asi nesouhlasila.

Moderní technologie vs. „tvrdá čísla“

V rozhovoru poskytnutém francouzskému deníku Le Figaro Koh také osvětlil, jak tohoto cíle chce dosáhnout. Samsungu s tím prý pomohou moderní technologie a inovace. Konkrétně zmínil skládací telefony, 5G a umělou inteligenci.

Zejména v segment skládacích telefonů klade velké naděje, neboť podle něj jde o zcela „novou kapitolu mobilního průmyslu“. Přístroje jako Galaxy Fold údajně perfektně řeší touhu zákazníků po větších displejích při zachování kompaktních rozměrů.

„Vždy jsme byli a jsme průkopníky nových technologií. A slibuji Vám, že jimi nadále zůstaneme. Naším cílem pro následujících deset let je přinášet Vám nové zážitky prostřednictvím inovativních mobilních technologií, které se stanou naprosto přirozenou součástí každodenního života. Využijeme k tomu možnosti 5G sítí a umělé inteligence. A představíme Vám novou generaci inteligentně personalizovaných a naprosto pohlcujících zážitků.“ – Dopis DJ Koha zákazníkům

Tato tvrzení mají nepochybně logický základ, Samsung jako přední výrobce ohebných OLED panelů skutečně může této vznikající kategorii smartphonů dominovat. Pokud se však podíváme na neúprosné srovnání obchodních výsledků s konkurencí, nelze se ubránit jistým pochybnostem o tom, zdali bude Samsung schopen svým závazkům dostát.

Nepřehlédněte – Samsung očekává 60% propad zisku. Na vině je malý zájem o čipy a displeje

Pokud se ještě vrátíme k datům o prodejích ve třetím čtvrtletí roku 2018, spatříme totiž zajímavý trend. Zatímco Samsung meziročně ztratil oněch 13 %, Huawei za stejné období naopak o 33 % vyrostl. Podle nejnovějších dat z Counterpoint Research už v současnosti Samsung drží jen tříprocentní náskok nad Huawei, což vskutku není vzhledem k rozdílu v růstu (resp. poklesu) prodejů příliš významný náskok.

Jestli se předpověď CEO mobilní divize Samsungu potvrdí, zjistíme alespoň částečně již koncem tohoto roku. Pokud se totiž nepodaří zvrátit současný trend, Huawei by mohl pozici mobilní „jedničky“ získat již letos.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

12 komentářů

 1. To si říkal Apple taktéž a kde je nyní? Pod Huawei, další bude Samsung.

  • Kdy si to rikal Apple? :D

  • Martin a jeho slovní průjem – nejspíš snědl moc jablek a neudělalo mu to dobře :-)

  • Tak to nevím, kde si na takový blábol přišel :D Apple je jednička možná tak v tržbách a o to jim primárně i jde. Jestli myslíš jedničku v prodaných kusech, tak je to fakt nereálný při jejich stanovených cenách.

  • Telefonu začínají na nějakých 13k. Ale ano, pro většinu mimo záběr.

  • uni, ale za to že nemáš na iPhone a jsi odkázán na nejlevnější výběr bazaru, si můžeš sám. Stačí skončit s nepřetržitým placaním po diskusích, najít si konečně práci a z první výplaty můžeš mít svůj první iPhone. Možná že i začneš být min zapskly a otravný.

 2. Vlk taky sliboval :D
  Njn, ale co jiného mohl říci, že :P

 3. :-) :-) :-) Lepší vtip jsem už dlouho neslyšel, nebo nečetl :-) :-) :-) Šéf Samsungu by se měl začít léčit.

  • už mu přeskočilo stačí se podívat na nová Áčka jeden jako druhý bez štítku v obchodě nebudeš vědět co je co :D

  • Hlavně ve střední třídě nikdy Samsung zrovna nevynikak ač se teď s modely M a A snaží, tady ho Čína válcuje s přehledem… třeba se jim to podaří mid a low jsou zejména na rozvojových trzích klíčové, jen jestli už není pozdě

 4. Firma Samsung přestala naslouchat zákazníkům, kteří se snaží o rozlišení portfólia, tak aby to nebyla jedna placka jako druhá. Opravdu nechápu proč řada „note“ má být kopii rady „S“. Proč všechny modely od střední třídy výše musí mít průstřel? Proč je stále dáván důraz na selfie, které značná část uživatelů ani nepotřebuje, proč je nadstavba nad OS stále zahlcena duplexem funkci a apk?
  A v neposlední řadě, proč čip Exynos nedosahuje výkonu Snapgragon, tak aby úroveň byla stejná v EU, jako v USA , ČLR? Možná by se tím mohlo vedeni firmy inspirovat.

  • Ano ta „dvojí kvalita“ procesoru dneska není IN a ač k tomu mají své důvody, zákazníky to nezajímá, bohužel Apple to měl nebo má podobné u jiných součástek

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).