SailfishOS se nevzdává, do boje proti Androidu přichází s novou verzí

V bitvě mezi Androidem a iOS je občas velmi snadné zapomenout, že na trhu nejsou pouze dva mobilní operační systémy. Ačkoli většina konkurentů, mezi nimi i například Microsoft nebo Blackberry, boj o místo na slunci již vzdalo, jedna firma se stále drží a svůj boj nevzdává. Jedná se o společnost Jolla – projekt bývalých zaměstnanců Nokie a jejich SailfishOS.

I když o vývojářích alternativního operačního systému nebylo již delší dobu slyšet, tak to rozhodně neznamená, že by zmizeli ze světa. Právě naopak – na MWC představili novou verzi svého systému s pořadovým číslem 3. Od ní si slibují především větší rozšíření mezi zákazníky. Toho se ovšem dočkáme nejdříve ve třetím kvartále letošního roku.

Co můžeme od nového SailfishOS očekávat? Především rozšíření na hloupé telefony. I přesto by měla být zajištěna kompatibilita s chytrými telefony, což je jistě zajímavá strategie, především pro rozvíjející se trhy, kde jsou hloupé telefony stále populární. Systém se také zrychlil o 30 %, přibyla podpora pro VoLTE, integrace s cloudem, automatické synchronizování fotek, nové animace nebo vylepšený multitasking.

SailfishOS je uzpůsoben pro běh na zařízeních s kapacitou RAM nižší než jeden gigabyte. Bude zajímavé sledovat, jak si alternativa k zavedeným hráčům poradí s konkurencí v podobě Android GO, který se v posledních měsících snaží Google masivně podporovat.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku