Domů » Bleskovky » S Google Glass budete ovládat spotřebiče jako Darth Vader

S Google Glass budete ovládat spotřebiče jako Darth Vader

Chytré brýle od Googlu zřejmě nebudou umět pouze navigovat, pořizovat snímky a videa, ale s nejvyšší pravděpodobností poslouží i jako dálkový ovladač pro ostatní techniku. Na tuto domněnku přišla redakce známého serveru Engadget, jež odhalila jeden z patentů, o který si gigant z Mountain View nedávno zažádal. Přihláška nese název „Wearable Computer with Superimposed Controls and Instructions for External Device“ a již z jejího znění je patrné, že Google hodlá se svými brýlemi proniknout i do těch nejběžnějších činností všedních dnů.

Myšlenka rozpoznávání spotřebičů a ostatních objektů je opravdu nesmírně zajímavá. Skrze Google Glass bychom mohli například ovládat běžnou výpočetní techniku či kuchyňské spotřebiče. V praxi by to mohlo fungovat tak, že uživatel by namířil svůj pohled například na chladničku a rázem by věděl, která z potravin se blíží k datu expirace. Samozřejmě možného využití v domácnosti se nabízí celá řada a bude pouze na výrobcích, jak tuto funkci zakomponují do svých produktů. Komunikace mezi brýlemi a ostatními objekty by mohla probíhat za pomoci bezdrátových technologií a tištěných kódů pro automatizovaný sběr dat. S nasazenými Google Glass tedy budete moci ovládat elektrozařízení vaší domácnosti pouhým pohledem téměř jako pověstný Darth Vader.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

11 komentářů

 1. Asi sem spatne hledal, ale… pujde tohle heblo pripevnit i na dioptricke bryle, tzn jakekoliv?

 2. Jen bych dodal, ze Darth Vader samozrejme myslenkami neovladal spotrebice resp.zarizeni, ale manipuloval predmenty. K cemuz Vam Google Glass nepomuzou ani o pid. Meli jste na to 3 filmy (5)….:-/

  • Martin (neregistrovaný)

   Tak tak. Už len doplním že išlo O telekinezu a s tou ozaj žiadne okuliare nepomôžu.

   Ešte sa chcem spýtať, chladnička je po česky? Ja som bol V tom že je to lednice? Či používate oboje? Vopred vďaka za odpoveď.

  • Miroslav Havlíček

   Používá se obojí. Chladnička je významově vhodnější, protože do moderních zařízení už se nevkládá led jako chladící médium, jak tomu bylo kdysi dávno (odtud název LEDnička).

   Ještě doplním: Darth Vader nepoužíval telekinezi ale Sílu. :) Mimoto, kolega měl asi na mysli spíš možnost předvádět se před ostatními s napřaženýma rukama a „pekelným soustředěním“. :)

  • A tady bych si dovolil opět upřesnění (sorry) :-) Chladnička je krabice, co chladí (třeba na 5 stupňů). Lednička je pak spojení chladničky a mrazáku (co má většina doma). Mrazák pak je krabice, co mrazí (třeba na -20 stupňů). Ale celkově se chladničky a ledničky motají dohromady, něco jako tady TFT a LCD, apod..

  • Miroslav Havlíček

   Ha, tohle vysvětlení mě nikdy nenapadlo. Je to možné, ale jistý si teď teda vůbec nejsem.

 3. d456 (neregistrovaný)

  Zatím je to jen hračka za 1 500 dolarů. V budoucnosti ji nahradí oční implantáty, které mimo jiné umožní teleskopické a infračervené vidění.

 4. A-há, a protože BT má malý dosah, třeba pro ta garážová vrata, tak budeme mít přímo na spánku wifinu. A ti bohatší z nás, kteří budou mít kompatibilních spotřebičů více si brzy udělají z mozku ham&eggs. Certifikát o udělení Darwinovy ceny bude nejspíš součástí záručáku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).