Domů » Bleskovky » S Google Glass budete ovládat spotřebiče jako Darth Vader

S Google Glass budete ovládat spotřebiče jako Darth Vader

Chytré brýle od Googlu zřejmě nebudou umět pouze navigovat, pořizovat snímky a videa, ale s nejvyšší pravděpodobností poslouží i jako dálkový ovladač pro ostatní techniku. Na tuto domněnku přišla redakce známého serveru Engadget, jež odhalila jeden z patentů, o který si gigant z Mountain View nedávno zažádal. Přihláška nese název „Wearable Computer with Superimposed Controls and Instructions for External Device“ a již z jejího znění je patrné, že Google hodlá se svými brýlemi proniknout i do těch nejběžnějších činností všedních dnů.

Myšlenka rozpoznávání spotřebičů a ostatních objektů je opravdu nesmírně zajímavá. Skrze Google Glass bychom mohli například ovládat běžnou výpočetní techniku či kuchyňské spotřebiče. V praxi by to mohlo fungovat tak, že uživatel by namířil svůj pohled například na chladničku a rázem by věděl, která z potravin se blíží k datu expirace. Samozřejmě možného využití v domácnosti se nabízí celá řada a bude pouze na výrobcích, jak tuto funkci zakomponují do svých produktů. Komunikace mezi brýlemi a ostatními objekty by mohla probíhat za pomoci bezdrátových technologií a tištěných kódů pro automatizovaný sběr dat. S nasazenými Google Glass tedy budete moci ovládat elektrozařízení vaší domácnosti pouhým pohledem téměř jako pověstný Darth Vader.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

11 komentářů

 1. Asi sem spatne hledal, ale… pujde tohle heblo pripevnit i na dioptricke bryle, tzn jakekoliv?

  • Zprávička z 12. března ujišťuje, že půjde. [odkaz]

  • no… to neni uplne presne to, co sem chtel, to jen rika, ze do jejich ramecku pujdou dat dioptricke skla, ne ze to pujde dat na hotove bryle… Ale lepsi, nezli nic.

 2. Jen bych dodal, ze Darth Vader samozrejme myslenkami neovladal spotrebice resp.zarizeni, ale manipuloval predmenty. K cemuz Vam Google Glass nepomuzou ani o pid. Meli jste na to 3 filmy (5)….:-/

  • Martin (neregistrovaný)

   Tak tak. Už len doplním že išlo O telekinezu a s tou ozaj žiadne okuliare nepomôžu.

   Ešte sa chcem spýtať, chladnička je po česky? Ja som bol V tom že je to lednice? Či používate oboje? Vopred vďaka za odpoveď.

  • Miroslav Havlíček

   Používá se obojí. Chladnička je významově vhodnější, protože do moderních zařízení už se nevkládá led jako chladící médium, jak tomu bylo kdysi dávno (odtud název LEDnička).

   Ještě doplním: Darth Vader nepoužíval telekinezi ale Sílu. :) Mimoto, kolega měl asi na mysli spíš možnost předvádět se před ostatními s napřaženýma rukama a „pekelným soustředěním“. :)

  • A tady bych si dovolil opět upřesnění (sorry) :-) Chladnička je krabice, co chladí (třeba na 5 stupňů). Lednička je pak spojení chladničky a mrazáku (co má většina doma). Mrazák pak je krabice, co mrazí (třeba na -20 stupňů). Ale celkově se chladničky a ledničky motají dohromady, něco jako tady TFT a LCD, apod..

  • Miroslav Havlíček

   Ha, tohle vysvětlení mě nikdy nenapadlo. Je to možné, ale jistý si teď teda vůbec nejsem.

 3. d456 (neregistrovaný)

  Zatím je to jen hračka za 1 500 dolarů. V budoucnosti ji nahradí oční implantáty, které mimo jiné umožní teleskopické a infračervené vidění.

 4. A-há, a protože BT má malý dosah, třeba pro ta garážová vrata, tak budeme mít přímo na spánku wifinu. A ti bohatší z nás, kteří budou mít kompatibilních spotřebičů více si brzy udělají z mozku ham&eggs. Certifikát o udělení Darwinovy ceny bude nejspíš součástí záručáku.

  • W8 (neregistrovaný)

   :D

   ja dufam,že sa z tej garáže dostanem a nebude to zabugované

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).