Selfie zabiják? Rusko za letošní rok hlásí 10 mrtvých a přes 100 zraněných. Pomůže nová kampaň?

Kdo někdy sledoval na YouTube kompilace videí z Ruska, ten ví, že pud sebezáchovy mezi některými obyvateli této země není zrovna silný. Vzrůstající trend pořizování selfie má v souvislosti s tím za následek, že za rok 2015 měla touha pořídit si nevšední autoportrét již deset obětí na životech a více než sto zraněných. Příkladem budiž známý případ, kdy se jednadvacetiletá dívka fotografovala s pistolí u hlavy a zmáčkla tu špatnou spoušť.

 

Právě výše uvedená statistika spolu s touto mediálně propíranou událostí vedla ruskou vládu k tomu, že rozjela edukativní kampaň, jež poučuje o zásadách bezpečnosti při dělání selfie. To v praxi znamená, že autoportréty by neměly být pořizovány například na výškových budovách, s velkými zvířaty, se zbraněmi či před jedoucími vozidly či vlaky.


Letáček, který radí, za jakých situací selfie rozhodně nepořizovat

Jakkoliv se takové chování nám může zdát jako samozřejmé, příkladů, že to tak neplatí pro každého, je hned několik. Mimo ten výše uvedený můžeme uvést také ten, kdy si skupinka mladých chlapců chtěla pořídit selfie s vytaženou pojistkou od granátu. Jak to dopadlo si asi každý dokáže domyslet. Doufejme, že se ona kampaň dostane mezi lidi a ti si uvědomí, že riskovat kvůli vysokému počtu „lajků“ není nejmoudřejší.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku