Domů » Bleskovky » Rozlučte se s 32bit Windows, Microsoft je přestává nabízet výrobcům počítačů

Rozlučte se s 32bit Windows, Microsoft je přestává nabízet výrobcům počítačů

Za dva týdny vyjde velká jarní aktualizace Windows 10, která přinese spoustu (byť méně viditelných) novinek. V souvislosti s updatem Windows také dochází k poměrně významnému milníku – počínaje touto verzí již nebude Microsoft poskytovat výrobcům počítačů 32bitovou kopii systému.

Na nových počítačích pouze 64bitová Windows

Tato změna se týká výhradně OEM, starší zařízení běžící na 32bitovém systému budou nadále podporována a aktualizována se stejnou kadencí jako doposud. Nutno podotknout, že 32bitová Windows byla v posledních letech u nových zařízení velkou vzácností, neboť všechny procesory z posledních let podporují 64bitové instrukce. 32bitovou verzi Windows vesměs používali pouze výrobci levných tabletů s malým úložištěm, neboť tato verze Windows byla paměťově o něco úspornější. S verzí 1903 se však požadavky na úložiště srovnaly na 32 GB a tak vymizel i tento argument.

windows

I když Microsoft bude 32bitová Windows nadále udržovat a i nadále je ponechá v prodeji pro běžné spotřebitele, dá se předpokládat, že postupně „vyhynou“. Na moderních strojích bude instalována pouze 64bitová verze a výrobci hardwaru a softwaru ztratí motivaci 32bitovou verzi podporovat ve svých aplikacích a ovladačích.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Joanny
Anonym
Joanny
Offline

Je čas přejít na macOS :-)

Skylark
Anonym
Skylark
Offline

Že všech důvodů k přechodu na konkurenční OS je toto ten nejblbější.

Karel
Anonym
Karel
Offline

Jo taky ten přechod z tohoto důvodu nechápu. Navíc mám pocit že MacOS funguje jen na Apple hardwaru.

esaras
Uživatel
esaras
Offline

To měli udělat už tak 10 let nazpět.

Karel
Anonym
Karel
Offline

No nemyslím si to. Pro zařízení nejniší konfigurace měla 32 bitové verze smysl, ještě před rokem dvěma. Stejně tak při upgradu staršího hardwaru, na nový systém. Ale zařízení co by mělo dvojádrový procesor a 2 GB ram se prakticky nevyskytují, tak že 32-bit systém stratil význam.