Domů » Bleskovky » Rozborka Galaxy Z Flip: displej skutečně chrání sklo, prachotěsnost by mohla být vyřešena lépe

Rozborka Galaxy Z Flip: displej skutečně chrání sklo, prachotěsnost by mohla být vyřešena lépe

Samsung se u svého smartphonu Galaxy Z Flip chlubí tím, že je jeho displej chráněný ultratenkým ohebným sklem, což si drtivá většina uživatelů vyložila tak, že bude částečně odolný proti poškrábání. Korejský gigant se ovšem nechlubí tím, že nad ohebným sklem se ještě nachází méně odolná plastová ochrana a jejím odloupnutím dojde ke znehodnocení celého displeje. Tento fakt odhalil ve svém druhém videu youtuber JerryRigEverything.

Samsung Galaxy Z Flip Teardown! - Where is the Glass?!

Nepřehlédněterecenze Samsung Galaxy Z Flip: véčka se vracejí v té nejlepší formě

Sklo schované pod plastovou fólií

Ohebný displej Samsungu Galaxy Z Flip je tvořený z několika vrstev, ovšem do přímého kontaktu s okolím přijde pouze ta svrchní. Jedná se o plastovou fólii, kterou lze při troše neopatrnosti poškodit i pouhým nehtem. Úplně stejnou fólii Samsung použil i u svého prvního ohebného smartphonu Galaxy Fold, ovšem v jeho případě se pod ní nacházela polyimidová vrstva. Tu u Galaxy Z Flip vystřídalo právě ultratenké ohebné sklo, které je navíc ještě podložené vrstvou pro absorpci nárazů.

z flip vrstvy

Pozor na prach

Výrazně odbornější rozborku Samsungu Galaxy Z Flip provedl i server iFixit, který mimo jiné zjišťoval odolnost telefonu vůči prachovým částicím; právě ty totiž mohou nepříjemně ovlivnit chod zavíracího mechanismu, popř. mohou zevnitř poškodit ohebný displej. Samsung u Galaxy Z Flip nedeklaruje žádnou certifikovanou odolnost, ovšem při premiéře telefonu se chlubil, že se na tuto oblast při návrhu zaměřil – oblast kloubu například chrání „les“ štětinek, které mají vniknutí jemných částic dovnitř telefonu zabránit.

Galaxy Z Flip Teardown and Dust Test FAILURE!

Jak ovšem prokázal test iFixit, drobné částice se stejně do telefonu dostaly a způsobily drhnutí mechanismu kloubu. Není to sice tak drastické jako u Motoroly RAZR, je však nutné s tím počítat a snažit se držet telefon daleko od prašného prostředí.

ifixit

Samsung Galaxy Z Flip není jednoduché rozebrat, avšak pokud se dovnitř dostanete, lze vyměnit některé modulární komponenty. Redakce iFixit přesto udělila Galaxy Z Flip skóre opravitelnosti 2, takže na jakékoliv domácí opravy (např. výměnu baterie) raději zapomeňte.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. tohle je pro eplovce uplna scifi literatura. tak pro ne je scifi i 7W nabijecka

  • Už ti někdo ty trapáku řekl, že Apple má 18W nabíječku?

  • Už? :D
   No, chvilku to od roku 2014 zabralo.

  • Kdo měl v roce 2014 rychlonabíječku?

  • jako fakt ji uz pribalujou? :-D jo ty si tupa ovce a jen beeeekas

  • Asi lepsi nez byt stary a zapskly dedek, ktery jen beeeeka, ze mu nedali slevu a ze na to nema :-D

   Tyhle socialni pripady nemaji chybu :-D

  • :-D tak odted budou uhroviti pubeccenti pouzivat hlasku socka a stary zapskly dedek. kolik je ta hranice socka a stary zapskly dedek? 80tis mesicne a 40let?

  • A ted tu o Karkulce. Jestli mas tohle potrebu v diskuzich delat ve svem veku a chlubit se prumernou mzdou, tak to jsi uplna troska, dedku :-D

  • to ze si negramot ktery nevi co znamena otaznik na konci vety vse vysvetluje. to jsou vesmes vsichni uzivatele eplu. tak jeste jednou. ja nekde sdeluju vek a vysi vyplaty? ptam se jaka je v ocich uhroviteho pubescenta, jako jsi ty, hranice pro dedka a socky.

  • Kazdopadne zasah na malinke ego luxusni, dedo :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).