Revoluční haptický displej od Tactusu: Sériová výroba se blíží

Pokud trend dotykových displejů má nějaké nevýhody, pak jím je například psaní. Klávesnice na obrazovce totiž nemá žádnou zpětnou vazbu a neumožní psát poslepu, navíc vyhnout se překlepům není úplně snadné. Sehnat dnes dobře vybavený telefon s hardwarovou klávesnicí snad vyjma přístrojů BlackBerry není snadný úkol a tak mnoha lidem nezbylo, než se smířit s menší přesností. O společnosti Tactus jsme vám již psali.

Jako první na světě představila koncept telefonu s tzv. haptickým displejem, tedy takovým, který umí dočasně vytvářet různé vyvýšeniny na obrazovce. V praxi to tedy znamená, že bychom se mohli na plně dotykovém telefonu dočkat zase mnohdy postrádané hmotné klávesnice. Na veletrhu CES nyní Tactus prezentoval prototyp takového přístroje, konkrétně sedmipalcový tablet s Androidem.

Tactus Morphing Touchscreen Keyboard hands-on | Engadget At CES 2013

Protože na přístroj si ale mohli sáhnout jen vyvolení, výrobce nám ostatním rozjasnil den alespoň krátkým videem ukazujícím technologii v praxi. Působí to skoro, jako nějaký sci-fi film, technologie má však velký potenciál. Mimo klávesnici či číselníku může také vytvářet tlačítka u her, což by mohlo alespoň trochu pomoct při jejich poněkud nepřesném ovládání.

  

Zajímá-li vás, jak technologie funguje, pak vězte, že pod displejem se nachází malé kapsičky s kapalinou. Ty mohou být nafouknuty zvýšením tlaku kapaliny. Jakmile vzroste nátlak, tak se kapalina vzepře proti obrazovce, což umožní vytvořit vyvýšeniny na předdefinovaných místech. Ve vývoji jsou údajně flexibilnější obrazovky, jež by mohly umožnit upravovat svůj tvar podle potřeb jednotlivých aplikací. Přesnější datum masové produkce není známo, údajně bychom se však mohli dočkat na konci letošního roku nebo na začátku toho příštího.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku