TOPlist

Revoluční Apple? Těchto 5 funkcí z iOS 17 má Android již hodně dlouho

ios 17 01
  • Jsou novinky v iOS 17 opravdu tak revoluční, nebo jsme je viděli už u konkurence?
  • Kupříkladu offline mapy nabízí celá řada aplikací, třeba Mapy.cz nebo Mapy Google
  • Designově nápaditý režim Standby umí telefony Pixel s originální bezdrátovou nabíječkou

Apple včera večer představil iOS 17 a s ním plno novinek, které uživatelům zpříjemní používání iPhonů a iPadů. Jde ale o revoluční změny? Ani ne. Navíc, celou řadu z nich nabízí androidové telefony již několik let. Které funkce si tedy Apple „vypůjčil“ od konkurence?

Offline mapy

Pouhou textovou zmínkou v závěrečném sumáři Apple oznámil, že jeho aplikace Mapy konečně nabízí možnost stáhnout si data pro použití bez internetu. „Uložte si oblast mapy do iPhonu a prozkoumejte ji v režimu offline. Zobrazte si informace, jako jsou otevírací hodiny a hodnocení na kartách míst, získejte pokyny pro jízdu autem, pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou,“ píše na svých stránkách.



Operační systém iOS 17



Nepřehlédněte

Nestihli jste WWDC23? Apple shrnul všechny novinky do 2 minut, podívejte se

Pro uživatele Apple Map jde o hodnotnou novinku. Přichází však trochu s křížkem po funuse. Největší a nejoblíbenější aplikace tohoto typu – Mapy Google – umí stahovat a zobrazovat offline obsah již od roku 2011. A Google není sám. Offline režim podporují i mapy od Sygic, MAPS.ME, HERE WeGo nebo Mapy.cz od Seznamu.

Standby režim

Působivou novinkou v iOS 17 je Standby režim, o kterém se již dříve spekulovalo. Po umístění na bezdrátovou nabíjecí podložku můžete iPhone transformovat v ukazatel hodin, chytrý displej s widgety anebo si zobrazit ve velkém rozhraní hudební přehrávač.

google pixel standby pixel stand
Telefon Pixel na nabíječce Pixel Stand

Jenomže tato konkrétní funkce je delší dobu v zařízeních Google Pixel. Pokud Pixel postavíte na originální bezdrátovou nabíječku, zobrazí se na něm mimo jiné obrazovka s rámečkem Fotky Google, přehrávačem médií, ovládacími prvky domácí chytré domácnosti či Asistent Google.

Funkce Live Voicemail

Další působivou ukázkou byla bezesporu funkce Live Voicemail. Pakliže vám někdo volá a vy hovor neakceptujete, protější straně se zobrazí záznamník a začne vám nahrávat zprávu. Díky této funkci vy okamžitě vidíte přepis toho, co druhá strana říká a můžete hovor dodatečně zvednout.

google call screen

Tato vychytávka bohužel míří spíše na zámořský trh, v Česku záznamníky takové terno nejsou. Nicméně zase ten Google – Pixel od roku 2019 totiž tuto funkci mají taky, jmenuje se Call Screen. Google Asistent přijme hovor vaším jménem, vyžádá si totožnost volajícího a předloží vám přepis jeho odpovědi. Na základě těchto informací se můžete rozhodnout, zda hovor přijmete, nebo ne.

Videovzkaz na FaceTime

Tady jde Apple trochu oklikou. Videovzkaz není nijak nová funkce obecně. Pakliže někomu voláte na FaceTime a on hovor nepřijímá, můžete mu okamžitě nahrát libovolně dlouhý videovzkaz. Tuto funkci nabízel Android v minulosti, od roku 2018 na službě Google Duo (nyní Google Meet).

Oslovujeme voláme: Siri

Apple se konečně zbavil zvolání „Hey“ při vyvolávání hlasové asistentky Siri. Nově stačí vyřknout „Siri“ a rovnou poptávat úkon, vyhledání informací a podobně. V oblasti hlasových asistentů je ale Apple obecně pozadu – už konkurence od Amazonu Alexa umí pracovat okamžitě po vyvolání jména.

google asistent screenshot
Snímek obrazovky Google Asistenta

Google jde ještě o krok dál. Asi 4 roky už uživatelům nabízí možnost nakonfigurovat si vlastní příkazy pro umělou inteligenci. Stačí tak pronést „Set a timer for 5 minutes“ a umělá inteligence sama nastaví odpočet. Bohužel, i v Česku je tato technologie dostupná pouze v angličtině.

Abychom byli fér, iOS 17 přináší také celou řadu skutečně hodnotných a zajímavých novinek. Jmenovitě třeba NameDrop, možnost někomu nasdílet svou vizitku jen přiložením iPhonu k iPhonu. Poměrně zajímavě vypadá i Check In, vychytávka, díky které své blízké okamžitě spravíte o tom, že jste přišli domů (a nemusí se o vás tím pádem obávat).

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku