Domů » Bleskovky » Revoluce v mobilním psaní? BlackBerry Passport nabídne dotykovou hardwarovou klávesnici s gesty

Revoluce v mobilním psaní? BlackBerry Passport nabídne dotykovou hardwarovou klávesnici s gesty

Nedávno jsme vás informovali o tom, že se John Chen po pozitivních finančních zprávách pochlubil dvěma novými ostružinami, které mají vyjít na podzim tohoto roku. Naší pozornost nejvíce upoutalo konkrétně BlackBerry Passport – zařízení, které se jak konstrukcí i klávesnicí výrazně liší jak od ostatních ostružin, tak i od telefonů konkurence. Tato nová ostružina, jak její název napovídá, kopíruje tvar cestovního pasu a měla by do věna dostat pěkně výkonný hardware a velký jemný displej; mnohem více zajímavá je ale její klávesnice.

Na první pohled se zdá být nesmyslně malá a chybí ji veškeré funkční klávesy jako Alt či tlačítka pro vyvolání diakritiky. BlackBerry má ale obrovské zkušenosti s vývojem mobilních klávesnic, spolu s vysokým zabezpečením je to jedna z jejich nejvyšších priorit. Ani tentokrát se nezbláznili a nerozhodli se obětovat funkci vůči designovému výstřelku a bez nadsázky se dá říci, že mají na svědomí největší inovaci v mobilním psaní za poslední léta. BlackBerry totiž zkombinovalo výhody jejich fyzické i softwarové klávesnice a vytvořilo inovativní hybrid – hardwarovou dotekovou klávesnici.

Klasická hardwarová klávesnice na BlackBerry Passport je rozšířena o kapacitní vrstvu, díky čemuž na ní můžete provádět různá gesta podobně jako na celodotykových ostružinách a další funkce převzaté od kapacitních displejů. Podívejme se na oficiální popis těchto funkcí:

 • Pohyb (scrollování) v dlouhých seznamech, na webových stránkách atd.
 • Ovládání kurzoru a označení textu: Dvojitým poklepáním na klávesnici zobrazíte kurzor, jemným pohybem po povrchu klávesnice dokážete kurzor precizně ovládat. Text se označuje úplně stejně jako se vždy označoval na BlackBerry – podržením Shiftu a tahem kurzoru.
 • Speciální symboly zobrazíte rychlým tahem prstu dolů přes klávesnici stejně jako na té softwarové, znaky se pak zobrazí na displeji těsně nad klávesnicí. Systém bude taktéž speciální znaky inteligentně rozpoznávat a nabízet ve vhodných situacích. Pokud například budete v políčku pro zadání hesla, automaticky se nad klávesnicí zobrazí číselná řada, při psaní emailové adresy se nabídne zavináč atd.
 • Predikce textu bude fingovat opět velice podobně jako na softwarové klávesnici BlackBerry – nabízená slova budete moci do textu doslova vhazovat švihem nahoru.
 • Mazání slov: další šikovná funkce přejata ze softwarové klávesnice.  Pokud jste udělali překlep a chcete smazat celé slovo nebo rovnou dvě, tři – nemusíte v kuse mačkat Delete, švihem doleva smažete celé slovo, stejné gesto dvěma prsty smaže dva slova atd.
 • Diakritika: tato část bude zajímat především české uživatele. Háčky a čárky doplníte tak, že podržíte zvolené písmeno a následně krátkým jemným klepnutím na povrch písmenka přidáte diakritiku.

Závěrem doplním, že tyto informace pochází z oficiálního blogu BlackBerry, avšak dostali se ven nejspíš předčasně, jelikož byl článek z blogu stažen chvilku po zveřejnění. Jakmile ale něco zveřejníte na internetu, už se z toho jen tak nevyvlíknete a text byl zkopírován dříve než jej stáhli. Dále si zopakujeme, že BlackBerry Passport má vyjít na trh v září tohoto roku a my se na něj v redakci už moc těšíme.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

20 komentářů

 1. HW klávesnice s gesty? Microsoft se už těší na poplatky za patenty: [odkaz]

  • Doufám, že ne. Jsem na to hodně zvědavý v praxi a inovace by se neměla brzdit díky poplatkům. Navíc ta klávesnice od MS funguje na jiném principu, žádná kapacitní dotyková vrstva, u té klávesnice MS se nemusí klávesnice člověk ani dotknout, tady bude muset.

  • Zajímalo by mě, jestli MS platí všechny poplatky například vůči Applu? Pochybuju

  • Vojta (neregistrovaný)

   Názorná ukázka brzdy vývoje. Jsem rád, že alespoň v Tesle měli rozum a dali patenty na elektrický auta zdarma.

  • TheJelen (neregistrovaný)

   BlackBerry to má patentovaný, takže asi těžko bude něco platit Microsoftu.

  • To je pro ně jen dobře. V tom případě doufám, že (jak tu někteří hlásají) nebudou brzdit vývoj a každý to bude moci libovolně kopírovat :D

  • Martin II (neregistrovaný)

   GreenArrow: MS ma s Apple licencnu dohodu a navzajom si poskytuju patenty. Kto z tych dvoch ma tie patenty hodnotnejsie a teda kto doplaca komu ten rozdiel v peniazoch, nezverejnili. Ale tipujem ze MS je na tom lepsie.

  • Ano, kapacitní hardwarovou klávesnici má BlackBerry skutečně patentovanou, viz [odkaz]

 2. „chybí ji veškeré funkční klávesy jako Shift“

  • „Text se označuje úplně stejně jako se vždy označoval na BlackBerry – podržením Shiftu a tahem kurzoru.“

   Nechápu jak to teda bude fungovat…omlouvám se za doublepost

  • Díky za upozornění, upsal jsem se, Shift tam je :)

 3. Passport sa mi strašne páči. Je ako z iného sveta :)

 4. Ovladani kurzoru tahy po klavesnici – toto je uplne super vec, pouzivam to na SW klavesnici diky utilite swipeselection z cydie a je to senzacni reseni pro pohyb kurzoru – clovek si nekryje kurzor prstem a hned vidi kde je. Jsem zvedavy, jak to bude fungovat na hardwarove klavesnici, ale rozhodne v tomhle BB verim vic, nez ostatnim vyrobcum.

  OT: Ruslan: vyfizké, nevyvlíknete.

  OT: redakce: ten jiny radkovy proklad u odrazek mate schvalne? Pusobi to, jako by to tam nekdo vykopiroval odjinud a neopravil si styl pisma… Nebudete to opravovat v nove verzi smartmanie?

  • Díky za upozornění, ohledně „vyfizké“ už mi psal Standa, povedl se mi docela humorný překlep :D Jinak „nevyvlíknete“ je správně pokud vím, dle pravidel pravopisu jsou uznávané obě verze – jak vyvléknout, tak i vyvlíknout, viz [odkaz] ;)

  • Mea culpa. Zameril jsem se na [odkaz] a ta verze s i me nesla do huby:).

   Ale „vyfizke“ je moc pekne. Clovek holt nekdy neco pise a potrebuje tak holt dostat vsechny pismenka, co tam patri:D.

 5. Řekl bych, že se na něj netěšíte jen Vy v redakci :D Klasicky jsou dvě možnosti, buď to bude průser nebo úspěch a já spíš věřím té lepší variantě :-)

 6. No vidím v tom potenciální problém, člověk je přeci jen zvyklý klouzat po klávesnici, nikoli plně zvedat mezi jednotlivými stisky prsty, ale pokud se vyvarují nechtěných gest, zní to super. Pak by mě zajímalo těžiště, zda to nemá tendence se vyklopit z rukou při psaní.

  • Presne to jsem si rikal taky, kdyz jsem tel. videl poprve. Ta klavesnice je strasne nizko…

  • Ruslan Botsyurko

   Zajímavý postřeh, myslím že všichni jsou zvědaví jak se tahle metoda osvědčí v praxi. Jinak je to asi záležitost zvyku, ale já píšu dvěma palci a mezi jednotlivými stisky je zvedám. Pokud člověk nepoužívá vysloveně swype klávesnici, tak by toho přece moc nenapsal taháním prstů po klávesnici :)

 7. S. (neregistrovaný)

  „Diakritika: tato část bude zajímat především české uživatele. Háčky a čárky doplníte tak, že podržíte zvolené písmeno a následně krátkým jemným klepnutím na povrch písmenka přidáte diakritiku.“

  – co mi uniklo? Držím „S“, bo chci napsat „Š“ a jak mám jako klepnou na písmeno, co držím?

  Hmm a pokud je to myšleno asi takto: držím „S“ napíše se mi „S“ do textu a teď na něj musím klepnout a bude se mi zobrazovat „š“, „ś“, „ş“… Hmm, tohle se mi nelíbí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).