Domů » Bleskovky » Revoluce se nekoná, Harmony OS je pouze převlečený Android (oživeno)

Revoluce se nekoná, Harmony OS je pouze převlečený Android (oživeno)

V květnu roku 2019 se společnost Huawei dostala na černou listinu amerického ministerstva obchodu, čímž přišla o přístup k americkým komponentám, technologiím a službám. Huawei citelně zasáhl zákaz používat ve svých telefonech systém Android se službami Google, a tak čínská firma narychlo přispěchala s vlastním řešením nazvaným Harmony OS. Nejprve se jednalo o systém pro chytré televizory a zařízení internetu věcí, verze 2.0 je však určena i pro smartphony, z nichž některé mají dorazit už v letošním roce.

huawei harmonyos mobile beta hdd december 16 1 1024x576 1

Společnost Huawei dosud o Harmony OS hovořila jako o nově vznikajícím třetím systému, který je postaven zcela od základů ve vývojových laboratořích Huawei a již brzy bude chtít narušit hegemonii platforem Android a iOS. Jak ale ukazují zjištění redaktorů serveru Ars Technica, skutečnost je poněkud odlišná.

Harmony OS je prozatím pouze převlečený Android

Redaktor Ron Amadeo podnikl úspěšný pokus stát se vývojářem pro Harmony OS, dokonce musel Huawei zaslat fotografii svého pasu a kreditní karty a projít ověřovací kontrolou. Nakonec se mu podařilo vývojářský účet získat a k testovací verzi Harmony OS se dostal, byť pouze skrze cloud; zatím není možné testovací verzi nahrát do některého současného telefonu. A co se podařilo zjistit?

harmonyos

Zjednodušeně se dá říci, že Harmony OS 2.0 beta je pouze čistý Android 10 s nadstavbou EMUI, v jehož prostředí byly nahrazeny všechny výskyty slova Android za Harmony OS; v samotném kódu jméno Android na mnoha místech zůstalo. A to je vlastně vše. Do systému je dokonce předinstalován obchod Huawei App Gallery, ve kterém se nacházejí klasické aplikace navržené pro Android. Jedná se tedy o podobný systém jako je Fire OS od Amazonu, ten se ale za svůj původ nijak nestydí.

Ron Amadeo po hodinách zkoumání Harmony OS nenašel prakticky žádnou odlišnost od Androidu, kromě několika přejmenovaných položek. Vzhledem k tomu, že Huawei chce své první Harmony OS telefony uvádět na trh ještě letos, je skoro nepředstavitelné, že dojde k nějakému radikálnímu přehození výhybky a kompletní výměně jádra.

Do článku jsme doplnili oficiální vyjádření společnosti Huawei, ve kterém o Androidu není ani zmínky. Společnost jej chytře maskuje pod systém Linux, protože právě na jeho jádře je systém Android založený.

Oficiální vyjádření společnosti Huawei

Operační systém HarmonyOS, postavený na distribuované technologii společnosti Huawei, je zbrusu nový operační systém. Byl navržen tak, aby jedinečným způsobem odpovídal všem potřebám budoucnosti včetně propojení zařízení přes IoT. Využít jej lze napříč širokou škálou zařízení a zároveň jej lze flexibilně přizpůsobit různým hardwarovým zdrojům a aplikačním parametrům.

Jelikož HarmonyOS zajišťuje, aby byla příslušná pravidla open-source přísně dodržována, k urychlení vývoje komplexního systému využívá velkého množství open-source zdrojů třetích stran, včetně operačního systému Linux.

Ačkoli některé prvky uživatelského rozhraní z EMUI 11 zůstávají v aktuální vývojářské beta verzi, HarmonyOS se dočká spuštění se zcela novým uživatelským rozhraním společně s připravovanými smartphony Huawei. Beta program pro vývojáře stále probíhá, přičemž vítáme jakoukoliv zpětnou vazbu od našich vývojářů a partnerů, se kterými společně přivádíme naše vize k životu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. A čekal snad někdo něco jiného ?
  Tady se jenom ukazuje, že soudruzi z číny prostě SW neumí. A dost dobře je to vidět na těch jejich omalovánkách… Od Xiaomi, přes Huawei, Oppo, Realme, a další a další… Jen kopírujou vzhled iOS a baslej Android jak to jen jde…

  • A čím potom je třeba to, že Android na tom čínském telefonu jede rychleji, než třeba na Samsungu?

  • Možná nestandardně agresivním típáním aplikací na pozadí. Stačí si projít diskuse např. u Garminu a podívat se, co řeší nováččci s Huawei nebo Xiaomi.

  • ziipik
   Ano u někdejšího Xiaomi to samé, nebýt rady jednoho človíčka, nikdy se mi s aplikací zajišťující připojení auta nespojí
   .. tohle je doména China výrobců….pak už problém po malém zásahu do nastavení a aplikace nebyl.

  • To už tady psal kdysi uni. Že prej třeba Strava. Jelikož jezdím na kole a chodím běhat a používám sports tracker, tak jsem teda zkusil ještě na Mate 20 pro Stravu. No a nic, vše v pořádku, tak já nevím. Garmin měl problém sám se sebou, tak těžko říct. Jak teda jinak ověřím to tipani aplikací na pozadí? Má někdo nějaký tip?

  • Ten Samsung by mě taky zajímal, co se SW dělá, že je tak energeticky náročný. Mám teď v S10e LianageOS (A11) a proti ONE UI (2.5, 3.0) je zkrátka mnohem efektivnější a při stejném používani vydrží cca o 1/2 déle(a nemůže být řeč o rychlém zavírání app na pozadí). Samsung účet nepoužívám, jen Google služby. To je jediný, co mě na One UI štve a stále utíkám k jinym ROM(kde je samozřejmě taky nějaký kompromis).

  • Nevšiml jsem si, že by telefony Huwei měly pontonový vzhled jako ufon. Jak by jste chtěl dosáhnout kompaktibilitu s adroidem?

 2. Tak nevím viděl sem video jak to někdo měl v mobilu tak je divné že mu to nešlo náhrad do mobilu ll

 3. Takže google robi svoj os uz 20 rokov, tak isto aj ios. Ale soudruzi to nestihli za 1 rok. Hmm fakt necakane.len by ma zaujimalo co ste čakali. Vyrobili funkčný android os s vlastným obchodom.

  • No my nic, to ty a tobě podobní jste tvrdili, jaká to bude pecka. Tohle ale není žádný nový OS, je to jen spouštěč androidích aplikací

 4. 1. Jen blázen by věřil, že vydají vlastní OS.
  2. Kdyby se jim to náhodou i povedlo, tak doplatí na nedostatek aplikací.
  3. Android byl jediná cesta

  • Myslím, že si uvědomili, že je to cesta, která je jednodušší pro použití aplikací androidu. Asi si neuvědomujete proč skončil windows mobile, symbian a jiné operáky. Google zneužil své postavení na popud americké administrativy. Zneužil filosofii otevřeného operačního systému. Podívejte se na trh z mobilními telefony a dojdete k závěru, že je jen otázkou času kdy se asijské firmy odstřihnou od Google. Tlačit na pilu se nedá do nekonečna.

 5. marastudna 50

  Je to paradox.Huawei se natřásá,že přijde s Novým systémem a ted jistě zkušený člověk se dostane přímo k podstatě věci a Ejhle-najednou je to jen kopie Android?No fajn,to at si přebere každý jak chce,ale toto je takový průhledný důkaz,že v tomto případě Huawei nic nevymyslelo,jen upravilo a názor,si každý jistě vytvoří sám.

 6. Četl jsem ten původní článek a musel jsem se smát, že tohuhle paskvilu, který od vývojářů chce fitku pasu i kreditní karty!!! může někdo věřit více, než „šmírovacímu“ Androidu od Googlu….:-P:-P:-P

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).