Domů » Bleskovky » Revoluce se nekoná, Harmony OS je pouze převlečený Android (oživeno)

Revoluce se nekoná, Harmony OS je pouze převlečený Android (oživeno)

V květnu roku 2019 se společnost Huawei dostala na černou listinu amerického ministerstva obchodu, čímž přišla o přístup k americkým komponentám, technologiím a službám. Huawei citelně zasáhl zákaz používat ve svých telefonech systém Android se službami Google, a tak čínská firma narychlo přispěchala s vlastním řešením nazvaným Harmony OS. Nejprve se jednalo o systém pro chytré televizory a zařízení internetu věcí, verze 2.0 je však určena i pro smartphony, z nichž některé mají dorazit už v letošním roce.

huawei harmonyos mobile beta hdd december 16 1 1024x576 1

Společnost Huawei dosud o Harmony OS hovořila jako o nově vznikajícím třetím systému, který je postaven zcela od základů ve vývojových laboratořích Huawei a již brzy bude chtít narušit hegemonii platforem Android a iOS. Jak ale ukazují zjištění redaktorů serveru Ars Technica, skutečnost je poněkud odlišná.

Harmony OS je prozatím pouze převlečený Android

Redaktor Ron Amadeo podnikl úspěšný pokus stát se vývojářem pro Harmony OS, dokonce musel Huawei zaslat fotografii svého pasu a kreditní karty a projít ověřovací kontrolou. Nakonec se mu podařilo vývojářský účet získat a k testovací verzi Harmony OS se dostal, byť pouze skrze cloud; zatím není možné testovací verzi nahrát do některého současného telefonu. A co se podařilo zjistit?

harmonyos

Zjednodušeně se dá říci, že Harmony OS 2.0 beta je pouze čistý Android 10 s nadstavbou EMUI, v jehož prostředí byly nahrazeny všechny výskyty slova Android za Harmony OS; v samotném kódu jméno Android na mnoha místech zůstalo. A to je vlastně vše. Do systému je dokonce předinstalován obchod Huawei App Gallery, ve kterém se nacházejí klasické aplikace navržené pro Android. Jedná se tedy o podobný systém jako je Fire OS od Amazonu, ten se ale za svůj původ nijak nestydí.

Ron Amadeo po hodinách zkoumání Harmony OS nenašel prakticky žádnou odlišnost od Androidu, kromě několika přejmenovaných položek. Vzhledem k tomu, že Huawei chce své první Harmony OS telefony uvádět na trh ještě letos, je skoro nepředstavitelné, že dojde k nějakému radikálnímu přehození výhybky a kompletní výměně jádra.

Do článku jsme doplnili oficiální vyjádření společnosti Huawei, ve kterém o Androidu není ani zmínky. Společnost jej chytře maskuje pod systém Linux, protože právě na jeho jádře je systém Android založený.

Oficiální vyjádření společnosti Huawei

Operační systém HarmonyOS, postavený na distribuované technologii společnosti Huawei, je zbrusu nový operační systém. Byl navržen tak, aby jedinečným způsobem odpovídal všem potřebám budoucnosti včetně propojení zařízení přes IoT. Využít jej lze napříč širokou škálou zařízení a zároveň jej lze flexibilně přizpůsobit různým hardwarovým zdrojům a aplikačním parametrům.

Jelikož HarmonyOS zajišťuje, aby byla příslušná pravidla open-source přísně dodržována, k urychlení vývoje komplexního systému využívá velkého množství open-source zdrojů třetích stran, včetně operačního systému Linux.

Ačkoli některé prvky uživatelského rozhraní z EMUI 11 zůstávají v aktuální vývojářské beta verzi, HarmonyOS se dočká spuštění se zcela novým uživatelským rozhraním společně s připravovanými smartphony Huawei. Beta program pro vývojáře stále probíhá, přičemž vítáme jakoukoliv zpětnou vazbu od našich vývojářů a partnerů, se kterými společně přivádíme naše vize k životu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.