Revoluce místo prodeje: BlackBerry dostalo miliardovou injekci a mění vedení

Dlouho spekulovaný prodej BlackBerry se nekoná, společnost místo toho dostala od investorů miliardu dolarů výměnou za dluhopisy a mění vedení. Bude to stačit pro záchranu společnosti?

Kalendář hlásí 4. listopadu, den do kdy měla být vyřešena předběžná dohoda o prodeji BlackBerry holdingové společnosti Fairfax Financial nebo jinému zájemci, a v Kanadě se koná zásadní zvrat v obchodní taktice. BlackBerry dnes v tiskové zprávě oznámilo, že 4,8miliardová transakce k Fairfaxu se neuskuteční, místo toho výrobce ostružin sjednal investici o hodnotě 1 miliardy amerických dolarů (přibližně 19 miliard CZK) od Fairfax Financial a dalších partnerů výměnou za dluhopisy do budoucna konvertibilní za akcie společnosti v hodnotě 10 USD.

Současná cena za akcii BlackBerry se pohybuje kolem 6,5 dolarů, investoři tedy dluhopisy nakupují s tím, že věří v obrat situace a navýšení ceny akcií nad 10 dolarů. Pro BlackBerry to znamená především to, že zůstává veřejnou akciovou společností a zároveň získá dostatek financí, který by ji měl v kombinaci s vhodným vedením a hospodařením pomoci překonat krušné období.

S tím souvisí i další významná změna – dosavadní CEO BlackBerry Thorsten Heins dnešním dnem odstupuje z vedení společnosti i z představenstva, na jeho místo dočasně nastoupí John Chen, který bude rovněž zastávat funkci předsedy představenstva. není to ale definitivní řešení, neboť představenstvo bude v nejbližší době hledat člověka, který by nastoupil do pozice CEO trvale a měl dost zkušeností, aby dokázal společnost vytáhnout lidově řečeno „z bryndy“. John Chen nyní jistě očekává hromadu rozhovorů s novináři, prozatím stihl serveru Reuters prozradit, že BlackBerry rozhodně neplánuje uzavřít svou hardwarovou divizi a k aktuální situaci dodal:

„Vím, že máme dostatek ingrediencí pro postavení dlouhodobě udržitelného byznysu. Už jsem takovou přeměnu v minulosti prováděl, takže v tomhle umím plavat“

Za pomyslné nitky bude ale v nejbližší době tahat spíše Prem Watsa, CEO společnosti Fairfax Financial, který dnes získal na starost výbor pro kompenzaci, nominaci a kontrolu vedení společnosti a bude to pravděpodobně on, který rozhodne o novém CEO BlackBerry a částečně i o směru, kterým se společnost bude dále ubírat. Watsa komentuje dohodu v tiskové zprávě slovy:

„Fairfax je dlouhodobým podpůrcem, investorem a obchodním partnerem BlackBerry a touto investicí jen posiluje svou důvěru v budoucí úspěch této společnosti“

Zatím si netroufáme odhadovat, zda je to pro BlackBerry ten správný krok a zda mají ještě šanci vybojovat zpět alespoň část své zašlé slávy, nicméně pro nás uživatele je to rozhodně lepší varianta než rozprodání majetku společnosti a ukončení provozu. Prodáním po částech by jistě přineslo mnohem větší zisk, jelikož BlackBerry vlastní poměrně velké portfolio patentů, síť zabezpečených serverů a další majetek, tudíž alespoň za vytrvalost a odhodlání bojovat si od nás zaslouží palec nahoru.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku