Domů » Články » Retry: Povedená variace na Flappy Bird „od kluků, kteří sedí vedle tvůrců Angry Birds“ (recenze hry)

Retry: Povedená variace na Flappy Bird „od kluků, kteří sedí vedle tvůrců Angry Birds“ (recenze hry)

Také vás hraní Flappy Birdu dohánělo k šílenství? Retry těží právě z herního principu této hardcore hry, ale přidává notnou dávku originality a nových nápadů, což se jeví jako zaručený recept na úspěch.

Před nedávnem jsem brouzdal na Google Play a narazil jsem na nicneříkající titul Retry. 8bitová ikonka, letadýlko a u toho popisek „Hra od kluků, kteří sedí vedle tvůrců Angry Birds“. Ve chvíli, kdy jsem klikal na tlačítko instalovat se počet stažení rovnal pěti. Pocit pýchy – maximální. Konečně jsem byl někde mezi prvními.

Když se mi hra instalovala, říkal jsem si, proč jen se zatraceně jmenuje Retry. Přičítal jsem to hříčce se slovem retro. Přeci jen 8bitová grafika byla in v minulém století. Ovšem při vší úctě k ultramoderním 3D hrám mi přeci jen jednoduché a skvěle hratelné tituly na mobil připadají mnohem vhodnější. Proto jsem byl za jednoduchou 8bitovou grafiku vlastně rád. Za hrou navíc stojí studio Rovio, které vytvořilo megahit mobilních her Angry Birds. Měřítka kvality jsou tedy nastavena na vysokou úroveň. Je však nutné podotknout, že v nich Retry vcelku v pohodě obstála.

 
Ve hře na vás čeká několik prostředí s desítkami rozmanitých úrovní

Letadélko místo ptáků

Pokud bychom tuhle hru měli k něčemu přirovnat, tak jedině k Flappy Bird. Je potom pravdou, že oproti loňské hvězdě (mobilních servisů) :-) je Retry napřed o několik světelných let.

  
Za překonané úrovně a splněné cíle získáte odměnu v podobě dalších zlaťáků

V Retry se chopíte letadélka, které koná pohyb jen ve chvíli, kdy ťuknete na obrazovku, přičemž první rozdíl od Flappy Bird je fyzika letadélka. Když totiž displej držíte déle, letadélko letí do kruhu. Když displej pustíte ve špatnou chvíli a spadnete na zem, havarujete. Když se dotknete mraků, havarujete. Když narazíte do pohybujících se předmětů, havarujete. Když se budete snažit přistát na letišti moc pozdě a přejedete ranvej tak… havarujete :-).

Po velice krátké chvíli vám moje pozastavení nad jménem hry přijde jasné. Hra se jmenuje Retry, protože jí podobně jako Flappy Bird budete hrát pořád dokola. Návykovost je díky perfektnímu provedení takřka samozřejmostí. Půjčil jsem například Retry své přítelkyni. Chvíli si hrála a já po nějaké době slyšel 15x větu: „Teď naposledy.

Přistát, či nepřistát. To je oč tu běží…

Fyzika letadélka mi připomíná zákonitosti viperů z Battlestar Gallactica. Je skutečně chytlavá a když ji pochopíte, může se na vašem displeji odehrát kvalitní akrobatická show.


Já si létám, já se vznáším… :-)

Celým principem hry je pak doletět z jednoho hlavního hangáru skrz různě komplikovanou trať do druhého hlavního hangáru. Po cestě sbíráte mince a míjíte letiště, kde můžete udělat mezipřistání. Vaše snažení se tedy promítne do takřka hamletovské otázky „Přistát či nepřistát?“ Pokud po přistání na nějakém letišti zaplatíte mincí, v případě následující havárie startujete právě z tohoto letiště, což cestu může zásadně ulehčit. Jsou takoví matadoři, co i ultra těžké mapy tvrdošíjně prolétávají na jeden pokus bez mezipřistání a mincemi se vůbec nenechávají rozhodit. Řekněme však, že hra je tak těžká, že není žádnou ostudou se touto strategií neřídit.

Trailer ke hře ihned prozradí, o co vlastně půjde

Retry je k dispozici pro Android a iOS zcela zdarma. Přímo ve hře vám bude nabízen nákup mincí, ale naprosto bez problémů se dá hrát i bez nich, jen si občas počkáte. V hangárech pro mezipřistání totiž můžete shlédnout reklamní klipy s délkou v rozmezí 15 až 30 vteřin, za které se vám pozice uloží. Nelze na to ale spoléhat vždycky, a zejména v úrovních nad číslem 30 už vám přehrání reklamního klipu bude nabízeno v omezeném množství.

 

Hra vás rozhodně neomrzí – čeká na vás několik desítek úrovní včetně bonusových kol, navíc se mění i prostředí a postupně samozřejmě stoupá obtížnost. Během hraní jste čas od času odměněni „maticemi“, které můžete směnit třeba za zpomalení času a další vylepšení.

 

Celkově je pro mě Retry dobrým společníkem na cestách a nevidím důvod, proč by to u vás mělo být jiné. Připravt se ale, že tahle nenásilná hříčka dokonale prověří nejen váš postřeh, ale také trpělivost. Hra nabízí hezké 8bitové efekty, perfektní hratelnost, dobrý systém odměn a hlavně zábavu, kterou budete opakovat neustále dokola.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Pokud bych si měl udělat takový minižebříček her, které jsem od Rovia hrál, při vší úctě k naštvaným ptákům, bude i přes mou lehčí averzi vůči konceptu Flappy Bird Retry zaručeně výše. Pokud tedy hledáte titul, do kterého nemusíte investovat a který vám naservíruje hodiny hraní, určitě Retry dejte šanci.

Daniel Javorský

Diskuze k článku

  1. dash (neregistrovaný)

    Pecka hra! Už ji drtím asi dvě hodiny, ale nemůžu se dostat přes 13. level. díky za tip :) tohle až uvidí brácha, ho mrskne :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).