- Zesilovač WiiM Amp poslouží v mnoha situacích, od přehrávání z gramofonu po streaming z telefonu
- Za cenu 9 490 Kč můžete očekávat prémiovou kvalitu a široké možnosti konektivity
- Nechybí podpora pro AirPlay 2, Spotify Connect, Tidal Connect ani ChromeCast
Pokud jste ještě neslyšeli o značce WiiM, na úvod je nutno uvést, že se jedná o výrobce převážně hudebních streamerů, který v poslední době začal také s produkcí hudebních zesilovačů. Tato all-in-one zařízení spojují moderní standardy a služby s léty osvědčenými výhodami kabelové konektivity, zároveň se pyšní řadou designových ocenění. WiiM Amp tedy zařídí propojení vašeho telefonu, počítače, televize ale i gramofonu se sestavou pasivních reproduktorů včetně subwooferu. Značně zjednoduší hudební provoz i v domácnosti náročnějšího posluchače.
Za značkou stojí společnost Linkplay Technology, která vznikla v roce 2014 spojením několika zaměstnanců jiných technologických firem. Sídlo značky WiiM je v Kalifornii.
Design a zpracování
Zesilovač WiiM je relativně nenápadná krychle se zaoblenými rohy, která mi na první pohled připomněla Mac mini. Blíží se mu svými rozměry, minimem ovládacích prvků, povrchovou úpravou i lesklým logem výrobce na horní straně. Standardům Apple výrobků se ale blíží také kvalita a úroveň zpracování produktu. Při prvním pohledu by člověk mohl očekávat i mnohem vyšší cenovku.

Hmotnost 1,84 kg značí množství kovových prvků uvnitř i v zevnějšku, rozměry pak vypadají takto: 190 mm x 190 mm x 63 mm. U hliníkového šasi je možné vybrat ze dvou barevných variant: Silver a Space Gray. Já jsem měl možnost otestovat stříbrné provedení.
Design je opravdu minimalistický. Přední straně dominuje otočný krokový potenciometr, který slouží primárně pro změnu hlasitosti, ta je zároveň indikována páskem bodových diod vedle něj. Tlačítko je ale možné také zmáčknout, čímž spustíte nebo pozastavíte přehrávání. Dlouhým stiskem spustíte párovací režim. Na levé straně pak najdeme ještě jednu větší statusovou diodu. Dobrou zprávou je, že pokud vyžadujete úplnou tmu, oba tyto světelné prvky je možné v aplikaci deaktivovat, což často u elektroniky nebývá samozřejmostí.
Zadní strana je pak vybavena černým panelem obsahujícím veškeré konektory, které si projdeme detailně v jedné z dalších kapitol. Součástí balení je napájecí kabel, HDMI kabel, optický kabel, stereo RCA kabel a také Bluetooth dálkový ovladač. Ten je plastový a nepůsobí už tak prémiovým dojmem jako zesilovač samotný. Svůj účel ale splní. Je však nutno zmínit, že WiiM v tomto případě nepřibalil baterie, takže je potřeba sáhnout do šuplíku pro vlastní AAA články.
Konektivita hardwarová i digitální
WiiM Amp nabízí celou řadu scénářů použití a s tím spojených možností připojení. HDMI ARC poslouží především pro připojení televize, je zde ale také optický vstup, linkový vstup, USB-A pro připojení paměťových zařízení nebo ethernetový port. Pro reproduktory je zde stereo terminál i samostatný výstup pro připojení subwooferu.

Z hlediska bezdrátových standardů se zde bavíme o Bluetooth, Apple AirPlay 2, Chromecast nebo Spotify Connect. Dále nechybí Tidal Connect, Alexa Cast, DLNA nebo Roon Ready. Taktéž výčet podporovaných formátů je slušný: MP3, AAC, ALAC, APE, FLAC, AIFF, WAV, WMA, OGG.
WiiM Amp nabízí řadu scénářů použití. Pokud jej použijete primárně s televizí, která má podporu HDMI CEC, je možné zesilovač ovládat prostřednictvím televize. Nabízí se ale také připojení CD přehrávače, Blu-ray přehrávače a bezdrátově samozřejmě také telefonu, počítače nebo tabletu. Pro milovníky analogu, kteří by rádi přehrávali například z gramofonu, je nutno zmínit, že ačkoliv vstup je zde i analogový, celá signálová cesta analogová není a uvnitř zesilovače je signál převeden do digitálu a pak zpět na analog.
Testovací sestava, zvuk a ovládání
Zesilovač WiiM Amp jsem měl možnost testovat s reproduktory KEF LS50 Meta a také se subwooferem KEF Kube10b, čímž vznikla velmi slušná sestava, která potěší i kdejakého audiofila (za kterého se nepovažuji). O to více si hudbu užije i obyčejný smrtelník.
Uvnitř WiiM Amp najdeme zesilovač pracující ve třídě D s výkonem 60 W na kanál při impedanci 8 ohmů. Díky převodníku ESS Sabre ES9018 DAC je možné zpracovávat i soubory s rozlišením 24-bit/192 kHz. Bohužel chybí Dolby Digital, DTC nebo Dolby Atmos. I spojení sterea se subwooferem ale v tomto případě zní velmi vydatně. Zároveň bychom se během letošního roku měli dočkat také silnější verze zesilovače i s podporou Dolby Digital.

Ačkoliv jsem reproduktory a zesilovač neměl umístěné v ideální místnosti, s ideálními stojany atd., zvuk mne opravdu nadchl. Už při poslechu bez subwooferu bylo slyšet, že LS50 Meta si poradí se širokým frekvenčním spektrem, basy nevyjímaje. Po připojení onoho subwooferu přišla ještě další dimenze zvuku, která potěší především filmové a herní fanoušky. Osobně jsem se ale musel krotit s hlasitostí sestavy i vydatností basů, protože jsem měl pocit, že musí být slyšet a hlavně cítit i v okolních bytech.

Při poslechu jsem ocenil detailní ekvalizér i s možností přednastavených profilů. Výborné je také nastavení subwooferu, kde nechybí možnost úpravy crossover frekvence (rozsah 30 až 250 Hz), takže můžete směřovat výkon reproduktorů do středů a výšek, zatímco subwoofer se postará o širší basové pásmo. Zvuk je opravdu špičkový, obsahuje veškeré detaily a umožňuje detailní rozlišení nástrojů a hlasů. Ačkoliv nemám naposlouchané větší množství hi-fi sestav, jsem přesvědčen, že WiiM Amp ve spolupráci se sestavou značky KEF by v tomto případě uspokojil mnohé odborníky.
Doprovodná aplikace WiiM
Na první pohled vypadá rozhraní aplikace velmi jednoduše, nachází se zde ale velké množství různých detailních nastavení. Aplikace bohužel neumí česky, je však k dispozici pro iOS i Android. Úvodní podstránka Browse slouží primárně pro přístup k hudbě, máte zde uložené presety například v podobě playlistů nebo skladeb z oblíbených hudebních služeb. Níže pak najdeme playlisty oblíbených skladeb nebo nedávno přehrané skladby. Ještě níže se pak ukrývá obří výběr hudebních služeb, který můžete upravit podle toho, co doopravdy používáte. Kromě Spotify zde najdete Amazon Music, Tidal, Deezer, Pandora a mnoho dalšího. Níže je pak už jen výběr zdroje hudby a také malé okno zobrazující aktuálně přehrávaný obsah.
Oddíl Device je mnohem zajímavější. Po rozkliknutí aktuálně připojeného zesilovače vidím širokou nabídku možností nastavení: mohu přístroj přejmenovat, zjistit detailní info a verzi firmwaru, nastavit budík nebo změnit nastavení presetů. Dále jsou k dispozici detailní informace o připojené Wi-Fi síti, nastavení standby režimu a párování ovladače.
Toto vše se týkalo nastavení zařízení, níže ale najdete také veškerá hudební nastavení: ekvalizér, vyvážení sterea, omezení maximální hlasitosti, nastavení subwooferu, jeho Level i Crossover Frequency, případně změnu fáze. Níže pak vidíme nastavení vstupních zdrojů, automatickou detekci připojených zdrojů i nastavení rozlišení při linkovém propojení. Je zde také možnost probuzení zesilovače pomocí HDMI připojení z televize. Na skok se ale musím vrátit k již zmíněnému ekvalizéru.
Ten je totiž také poměrně složitý. Nabízí úpravy zvuku v deseti frekvenčních pásmech a kromě klasického grafického EQ je zde k dispozici také parametrický EQ. To ale není vše, máte totiž možnost pro každý typ vstupu nastavit jiný ekvalizér. Nechybí ani velké množství přednastavených profilů ekvalizéru, abyste vše nemuseli ladit ručně. V tomto ekvalizéru se můžete opravdu vyřádit, zároveň v jedné z posledních aktualizací vyšla také funkce pro korekci místnosti. Je ale dostupná pouze pro telefony s iOS.
Dále v nastavení najdeme také úpravy služeb Amazon Alexa a Chromecast Audio, je možné deaktivovat statusovou diodu i diodový indikátor nastavení úrovně hlasitosti. Ve vedlejším oddíle Search pak prohledávám hudební obsah a poslední záložka Settings slouží pro nastavení aplikace.
Závěrečné hodnocení
Takže pro koho je zesilovač WiiM Amp primárně určen? Z mého úhlu pohledu se jedná o člověka, který chce kvalitní zvuk s možností poslechu ve vysokém rozlišení, vyžaduje možnost bezdrátového připojení a streamingu prostřednictvím moderní aplikace a ocení jednoduchý design i relativní cenovou dostupnost v poměru k výkonu nebo spíše kvalitě zvuku zesilovače.
Jak jsem již zmiňoval v textu, díky široké konektivitě si dokážu představit mnoho různých scénářů použití, ať už se bavíme o připojení ke gramofonu, k televizi pro sledování filmů i se subwooferem, nebo jen běžný hudební streaming při každodenních činnostech, ovšem ve vysoké kvalitě. Může se jednat také o zajímavou alternativu k dnes populárním soundbarům.

Dílenské zpracování i použité materiály jsou na výborné úrovni a taktéž ovládání prostřednictvím potenciometru, dálkového ovladače, ale hlavně šikovné aplikace nabité funkcemi probíhalo bezproblémově. Negativ je zde opravdu minimum a s cenou 9 490 korun se jedná o zajímavé a velmi schopné all-in-one hudební řešení.
WiiM Amp

Klady
- prémiové zpracování i design
- široká podpora bezdrátových standardů
- praktická aplikace
- široké možnosti nastavení
Zápory
- chybí Dolby Digital
- dálkový ovladač bez baterií
- přesun mezi skladbami pouze v aplikaci nebo pomocí ovladače