Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Recenze » Recenze Vodafone Smart Speed 6: Android 5.1 s LTE za méně než 2400 Kč

Recenze Vodafone Smart Speed 6: Android 5.1 s LTE za méně než 2400 Kč

Vodafone do nabídky zařadil extrémně levný smartphone s plnou podporou LTE, 4,5″ displejem, Androidem 5.1 a 5Mpx fotoaparátem. Ve volném prodeji za něj zaplatíte pouze 2 377 Kč. Jaký je v praxi, prozradí náš test.

Vodafone v poslední době uvedl na trh hned několik zajímavých a cenově velmi dostupných smartphonů s Androidem. V redakci jsme podrobili testu jak model Smart Ultra 6 s Full HD displejem a cenou pod pět tisíc korun (recenze), tak i levnější Smart Prime 6 (recenze). U obou platí, že za srovnatelnou cenu budete lepší chytrý telefon hledat marně a to mimo jiné i díky plné podpoře českých LTE pásem, což v této kategorii rozhodně není samozřejmostí.

Operátor nám nyní do redakce poslal svoji třetí novinku v podobě nejlevnějšího modelu Smart Speed 6, za jehož výrobou opět stojí čínská společnost TCL. Ten koupíte za pouhých 2 377 Kč včetně DPH a hned na úvod prozradíme, že výbava výrazně převyšuje cenu. Novinka nabízí 4,5palcový displej s WVGA rozlišením, čtyřjádrový procesor, pětimegapixelový fotoaparát, nejnovější Android 5.1 a kompletní podporou evropských LTE pásem. Je tedy patrné, že se jedná o zařízení určené především pro nenáročné uživatele, nicméně v těchto cenových hladinách mají některé telefony často problémy, přes které se nepřenesou ani ti.

 

Má tedy Vodafone Smart Speed 6 smysl nebo je lepší si připlatit necelých tisíc korun za zmiňovaný model Smart Prime 6? Odpověď na tuto otázku hledejte na následujících řádcích.

Klady (+)

 • velmi nízká cena
 • Plná podpora LTE pásem
 • nadprůměrná výdrž
 • aktuální Android 5.1
 • optimalizace systému

Zápory (-)

 • průměrný displej s nízkým rozlišením
 • téměř nepoužitelný fotoaparát
 • chybí čidlo automatické regulace jasu

Obsah balení: Jen to nejnutnější

Již vzhled samotného balení dává najevo, že se uvnitř neukrývá příliš drahý přístroj. Obsah krabičky je zcela standardní – mimo samotný telefon zde najdete stručný návod, záruční list, nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem a jednoduchá pecková sluchátka s mikrofonem. Jakkoliv by nás nějaká drobnost navíc potěšila, s přihlédnutím k ceně nemůžeme mít výhrad.

 

Od dodávaných sluchátek pochopitelně nečekejte zázraky, hrají opravdu hodně podprůměrně, ale využít je lze i jako headset pro telefonování. A díky 3,5mm výstupu není problém ke smartphonu připojit libovolná jiná.

Konstrukce a design: Nuda, kterou odpustíte

Výrobce se po stránce designu nepouštěl do žádných experimentů a Smart Speed 6 je tak vcelku obyčejně vypadajícím zařízením. Na přední straně zaujmou výrazné (mozná až moc) navigační klávesy, vzadu poté uprostřed umístěné logo Vodafone a drobný nápis Designed by Vodafone.

Žádné zvláštnosti nejsou k nalezení ani u rozmístění ovládacích prvků – ovladač hlasitosti i odemykací tlačítko naleznete na pravém boku, kde je obojí dobře dostupné pomocí palce pravé ruky. Rozměry 132,2 × 65,1 × 9,9 mm jsou sice s přihlédnutím k úhlopříčce nepatrně vyšší, než bychom si přáli, stále jsou však v normě. Totéž platí i pro hmotnost, která činí 146 gramů.

 

Kvalitu konstrukce bychom zhodnotili jako přiměřenou. Telefon působí vcelku pevně a žádné zásadní nedostatky jsme na těle nenašli. Při pevnějším stisku si však nelze nepovšimnout povrzávání v oblasti zadního krytu. Ten k tělu telefonu sice lícuje dobře, ale díky mírnému výstupku jsem zejména v prvních chvílích měl pocit, že kryt není správně docvaknutý. Výstupek (či spíše ostřejší hrana krytu) je hmatatelná po celém obvodu a chvíli si na to zkrátka budete zvykat.

  

Díky úhlopříčce displeje 4,5 palce zařízení dobře padne do ruky a jak jsme zmínili výše, dobře dostupné jsou i ovládací prvky. Palcem navíc dosáhnete po většině plochy přední strany a není tak problém smartphone ovládat jednou rukou.

 

Displej: Někde se šetřit muselo

Jak už jsme zmínili, úhlopříčka displeje činí 4,5″, což je v současné době hluboce pod průměrem. Zde záleží na preferencích, nicméně ergonomie zařízení díky tomu rozhodně získala. IPS panel dostal do vínku WVGA rozlišení 480 x 854 px, což znamená jemnost 218 pixelů na palec. Jak už asi tušíte, obrazovka rozhodně mezi silné stránky Vodafone Smart Speed 6 nepatří. A to nejen kvůli nízkému rozlišení.

Ostrost je průměrná, barvy vybledlé a při pohledu z úhlu (především shora) dochází k výraznému zkreslování barevného podání. Automatická regulace jasu chybí, nastavovat jej však můžete přímo z notifikační lišty a tak se to s přimhouřením oka dá překousnout. Nenáročný uživatel kvalitu displeje překousne, pokud jste však zvyklí na lepší, pak si rozhodně budete muset chvíli zvykat.

Hardware a zvuk: Za málo peněz hodně výkonu

V útrobách novinky naleznete čtyřjádrový procesor MediaTek 6735M, který pracuje na frekvenci 1,0 GHz. Tomu sekunduje operační paměť o velikosti 1 GB a 8GB vnitřní úložiště, z čehož je pro uživatelská data dostupných 3,8 GB. Jakkoliv se nejedná o příliš vysokou hodnotu, výrobce naštěstí neopomněl slot pro paměťovou kartu standardu microSD (max. 32 GB).

Na danou cenovou kategorii tak hardware vůbec není špatný, ačkoliv zázraky od něj samozřejmě čekat nelze. Stačí však pro plynulý běh systému i méně náročné hry, což nám ke spokojenosti naprosto stačí. Výkon jsme prověřili i pomocí několika benchmarků a zde jsou výsledky:

 • AnTuTu benchmark: 20 180 bodů
 • Geekbench 3: 1 373/477 bodů
 • 3DMark Ice Storm: 3 332 bodů

 

Papírově se jedná o velmi solidní hodnoty, v praxi je však výkon o trochu slabší, než by se mohlo zdát. Například populární Goat Simulator běžel zhruba při 15 snímcích za vteřinu, což není příliš mnoho. Vyzkoušeli jsme také na hardware poměrně náročnou (a zároveň skvěle optimalizovanou) závodní hru Real Racing 3, která dosahovala vyšší snímkovací frekvence a pokud pomineme občasné drobné záseky (které závodění nijak nekomplikují), můžeme ji označit za hratelnout.


Real Racing 3 si na levném smartphonu od Vodafonu zahrajete

Možnosti telefonu jsme dále prověřili i na závodní hře Asphalt 8: Airborne. S výchozím nastavením grafiky (detaily na Medium) jsou závody poměrně dost trhané. Při snížení na hodnotu Very low se situace zlepší, ale stále to není ono. Z náročných titulů tedy nejlépe funguje právě Real Racing 3 a překvapivě plynulá je také budovatelská strategie SimCity 3: BuildIt (recenze), která má velmi pěknou a náročnou grafiku. U SimCity 3 pouze počítejte s o něco delším spouštěním.


SimCity 3: BuildIt běhá překvapivě dobře. Počítejte jen s delším spouštěním.

Hlasitý reproduktor nalezl své útočiště na zadní straně, takže při položení telefonu se přirozeně utlumí. S přihlédnutím k jeho kvalitě to však není úplně od věci; a se zvyšující se hlasitostí je to jen horší. Pro účely vyzvánění poslouží dobře a s odpovídajícím nastavením jej nepřeslechnete ani v rušnějším prostředí, hudbu ale raději přehrávejte z něčeho jiného. Zvukový výstup do sluchátek pak také není úplně čistý a ucho znalce zde občasné nedokonalosti postřehne, nenáročný posluchač by nicméně měl být spokojen.

Baterie a výdrž: Příjemné překvapení

Vodafone Smart Speed 6 dostal do vínku akumulátor s kapacitou 1780 mAh. Ačkoliv to není mnoho, v praxi nás výdrž velmi příjemně překvapila. A svůj podíl na tom pochopitelně má úsporný procesor a nízké rozlišení displeje. Při běžném používání, kdy je telefon využíván k telefonování, posílání zpráv a občasnému brouzdání po internetu, jsme se dostali na dva dny bez nabíječky a to ještě se zhruba 20% rezervou.

Nenáročným uživatelům tak zařízení vydrží ještě o den více, ani ti náročnější by se však neměli potýkat s tím, že jim smartphone nevydrží od rána do večera. Provedli jsme také standardizovaný test, kdy bylo ve smyčce přehráváno video v HD rozlišení s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku (do sluchátek). Telefon se vypnul po obstojných 5 hodinách a 53 minutách.

Operační systém, bonusový software: V jednoduchosti je krása

Příjemným překvapením u Smart Speed 6 je fakt, že stejně jako jeho sourozence jej výrobce uvedl do prodeje s aktuálním Androidem 5.1 Lollipop. V těchto cenových hladinách se často setkáte se starší verzí a o aktualizacích raději ani nemluvě. S těmi sice ani Vodafone v minulosti neexceloval, třeba se ale tentokrát polepší. A s verzí 5.1 má rozhodně na nějakou dobu „předplaceno“.

 

S přihlédnutím k použitému hardwaru je také moudrým rozhodnutím použití Androidu v takřka čisté podobě, pouze s minimem grafických úprav a několika aplikacemi navíc. I díky tomu je plynulost zařízení na to, že se jedná o Android za necelých dva a půl tisíce korun, na velmi dobré úrovni. Za normálních podmínek se se záseky nesetkáte, při náročnějších úkonech si občas chvíli počkáte, nejde ale o nic tragického. Za dobu testování jsme se také takřka nesetkávali s pády aplikací a odladění tak můžeme hodnotit jako takřka příkladné.

 

Mimo standardní výčet programů, jež naleznete v základní verzi Androidu, je k dispoici jen několik aplikací od Vodafonu, které však bez SIM od tohoto operátora nespustíte. Jedná se o Můj Vodafone a Vodafone Protect, jenž umožní vzdáleně uzamknout zařízení, spustit na něm hlasitý alarm, blokovat hovory a zprávy od vybraných čísel a dále antivirus McAfee. Nutno podotknout, že poslední dvě funkce lze používat pouze v placené verzi, která přijde na 49 Kč měsíčně.

 

S přihlédnutím k tomu, že je Smart Speed 6 dobrým adeptem na první chytrý telefon pro nenáročné uživatele, určitě přijde vhod aplikace s názvem Smart Tips, která obsahuje návody na základní i pokročilejší operace s telefonem, navíc přehledně zpracované v grafické podobě s popiskem. Mimo to zde nad rámec standardu naleznete již jen jednoduchého správce souborů. Potěší také fakt, že výše uvedené programy od Vodafonu můžete odinstalovat.

 

Telefonování, zprávy a konektivita: Plné LTE je velkým lákadlem

Jako základní aplikace pro zprávy je přednastaven software od Vodafonu, který však bez jeho SIM nespustíte. Proto je třeba nejprve zvolit jinou (výchozí z Androidu), následně však již vše probíhá bez problému. Jediná výtka směřuje k rychlému vyhledávání pomocí číselníku, které si nerozumí s diakritikou a v našich podmínkách je tak občas k ničemu. Jinak ale vše zůstalo při starém.

 

Při samotném telefonování potěší dostatečně hlasité sluchátko, díky čemuž protistranu uslyšíte i v hlučnějším prostředí. Dobrá je rovněž kvalita zvuku během aktivního hovoru. Na zmeškané události upozorní jednobarevná informační dioda v pravém horním rohu, s její funkčností jsou však místy drobné problémy. Například když v liště visí upozornění o nízkém stavu baterie, zbytečně poblikává a tím trochu mate.

Konektivita je u Smart Speed 6 na velice dobré úrovni. Mimo dostatečně citlivé WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 a velmi dobře fungující GPS nechybí také podpora veškerých LTE pásem, která se v České republice používají (800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz). S přihlédnutím k ceně se jedná o poměrně nevídanou záležitost a výrobce si za to rozhodně zaslouží pochvalu.

Fotoaparát a video: Čistokrevná nouzovka

Pět megapixelů nutně neznamená špatný fotoaparát, u smartphonu za 2 377 Kč už jsou ale obavy o kvalitu na místě. Bohužel, žádný zázrak se nekoná a snímač je zde opravdu spíše jen do počtu. Barevné podání je ještě celkem přijatelné, ostrost a úroveň detailů ale přímo tristní a za zhoršujících se světelných podmínek je situace ještě horší (čtěte nepoužitelná). Celkově je tak fotoaparát vhodný jen pro nouzové použití. Doplňme jen, že na přední straně naleznete ještě dvoumegapixelovou kamerku, její kvalita je ale také silně podprůměrná.

-

- - -

- - -

- - -

- - -

Zaznamenávané video špatnou pověst optiky bohužel nezachránilo. Chvála opět končí u barev, detaily jsou naprosto tragické a celková kvalita dosti nepřesvědčivá. Zařízení má navíc občas problémy s přeostřováním, což se bohužel na výsledku znatelně podepisuje. Zvuk poté bohužel nijak nevyčnívá z průměru levných telefonů a je jen pomyslným hřebíkem do rakve.

Aplikace pro focení je vyvedena velmi jednoduše a nabídne pouze základní možnosti nastavení doplněné o několik režimů, mezi nimiž naleznete například panorama, HDR či manuální mód. V něm však lze nastavit pouze vyvážení bílé, blesk, výchylku expozice a ISO. Na čas závěrky a manuální ostření můžete zapomenout, s přihlédnutím ke kvalitě fotoaparátu to však ani nevadí.

Konkurence

Za cenu pod tři tisíce korun dnes již koupíte poměrně schopná zařízení. Jedním z nich je mimo testovaný Vodafone také LG L Fino. To shodně nabídne 4,5palcový WVGA displej a čtyřjádrový procesor, spolu s tím však dostalo do vínku lepší osmimegapixelový fotoaparát. K dispozici je ale pouze hůře odladěný Android 4.4 KitKat a chybí také podpora LTE. Navíc si připlatíte zhruba 400 korun.

 

Zhruba o stokorunu levněji seženete výprodejový model HTC Desire 310, jenž dostal do vínku 4,3palcový WVGA displej a čtyřjádrový procesor od MediaTeku. Fotoaparát i zde nabídne rozlišení 5 Mpx a baterie o zhruba 10 % vyšší kapacitu, výdrž ale mezi slabé stránky Vodafonu rozhodně nepatří a tak v praxi tak bude rozdíl neznatelný. Bohužel, podpora HTC se opět vyznamenala a Desire 310 tak běží na postarším Androidu 4.2.

Do třetice z levných zařízení zmiňme Microsoft Lumia 435, jenž díky operačnímu systému Windows Phone vyniká především prvotřídní optimalizací. Jinak má zařízení displej o velikosti pouhé čtyři palce a rozlišení 480 x 800 px. Dvoujádrový procesor od Qualcommu pak doplňuje 1GB operační paměť a fotoaparát nabídne rozlišení nevalné dva megapixely. Po stránce kvality je však s podobně drahými smartphony srovnatelný. Příjemná je poté cena, jež činí necelé dva tisíce korun.

 

Závěr: Levná pracovní síla s překvapivě dobrými výsledky

Vodafone Smart Speed 6 nás v redakci příjemně překvapil. Displej sice není příliš kvalitní, z designového hlediska je zařízení dosti nudné a o fotoaparátu raději nemluvě. Pokud však přihlédneme k ceně 2 377 Kč, jsme ochotni tyto nedostatky odpustit a to i díky světlým stránkám zařízení, jako je skvěle optimalizovaný Android 5.1, obstojný hardware či plná podpora LTE. Potěší také skvělá výdrž baterie.

Náročnějším uživatelům doporučujeme si připlatit necelých tisíc korun za vyšší model Smart Prime 6 (recenze), který nabízí bezkonkurenční poměr cena/výkon. Pokud ale hledáte například první telefon pro potomka či někoho, kdo do světa chytrých telefonů teprve vstupuje, je Smart Speed 6 skvělou volbou.

 

Obecně je Smart Speed 6 plně dostačující pro každého, kdo telefon používá především k volání a psaní zpráv a občas si k tomu zabrouzdá na internetu. Díky operačnímu systému Android ale navíc získá obrovské množství bonusových funkcí, které z telefonu dělají chytrý. A spolehlivě poslouží také při GPS navigaci.

Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments