Recenze Vodafone Smart 4 Power: Ve jménu rychlých dat a nízké ceny

Vodafone Smart byl v předchozích generacích velice kladně přijatý smartphone. U té poslední, která se právě začala prodávat, sází Vodafone na zajímavý poměr ceny/výkonu a rychlá LTE data. Jaký je tedy tento černý kůň ve stáji červených?

Vodafone sází u nového modelu Smart 4 Power na jistotu. Tou se v tomto případě stala společnost Alcatel, respektive čínské TCL, které Smart 4 Power pro červeného operátora vyrábí. Tato firma, která byla založena v roce 1981, má s výrobou mobilních telefonů velké zkušenosti. Navíc začala počátkem roku 2013 raketově růst a zakázky operátorů na sebe u takovýchto firem nenechají dlouho čekat.

Pro Vodafone je každopádně u smartphonů série Smart jasnou prioritou poměr ceny a výkonu. Nepouští se tedy do žádného experimentování a snaží se již počtvrté přinést zajímavý mobilní telefon, který naplno využije vlastností, jež síť Vodafone přináší. Především se zde tedy bavíme o technologii LTE. Kromě vysokorychlostního internetu však Vodafone Smart 4 Power láká taktéž na NFC, Bluetooth 4.0, IPS displej či procesor se čtyřmi jádry. Na první pohled se tedy Vodafone Smart 4 Power zdá jako skvělá koupě. Je tomu tak ale i ve skutečnosti?

  

Klady (+)

 • velmi dobře zpracované tělo
 • kvalitní IPS displej
 • nízká cena
 • podpora LTE i NFC
 • možnost použít SD kartu jako primární úložiště
 • dva NFC tagy v balení

Zápory (-)

 • velmi špatný fotoaparát
 • kvalita záznamu videa
 • průměrný zvukový výstup
 • nižší rozlišení displeje
 • méně výkonný hardware

Vodafone Smart 4 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení: Klasika s malým překvapením

Obsah balení víceméně odpovídá dnešnímu standartu. Kromě mobilního telefonu nalezneme v relativně vysoké bíločervené krabičce samozřejmě microUSB kabel pro připojení smartphonu k počítači. Kabel se též používá na propojení s 1000mA nabíječkou. Příjemným bonusem jsou přiložená sluchátka s integrovaným mikrofonem, ne vždy jsou totiž sluchátka v balení pravidlem.

 

I když nehrají vyloženě špatně, audiofil je samozřejmě obratem vymění za svá, pečlivě vybraná. Běžný uživatel si je ale pravděpodobně nechá. Kromě několika kusů návodu k mobilnímu telefonu v balení najdeme ještě dva NFC tagy, které si můžete sami „naprogramovat“ díky předinstalované aplikaci „Spouštěč úkolů“.

Konstrukce a design: Pevně a bez extravagance

Z hlediska vzhledu je Vodafone Smart 4 Power oproti svým předchůdcům daleko usedlejší. Vzhledem ke své ceně si ale nemyslím, že by to mělo být na škodu. Na první pohled je sice poznat, že dnes recenzovaný model patří do nižší cenové třídy, ostudu na stole mezi ostatními telefony ale neudělá, jeho atraktivita je pak především zastoupena výbavou v rámci ceny.

Čím naopak Smart 4 Power vyniká, je pevnost konstrukce, kterou by mu mohly závidět podstatně dražší přístroje. Ani při pevném úchopu se z vnitřností mobilu neozývá žádné vrzání a skřípání. Též potěší zpracování zad, jež nejsou vyrobena z levného lesklého plastu – je mírně měkčený a matný. Otisky prstů tak nemají na zádech Smart 4 Power žádnou šanci. Jako uživatel Xperia Z1 velmi dobře vím, o čem mluvím.

  

  

Povedené je i rozvržení ovládacích prvků. Pokud jste praváci, budete spokojeni. Uspávací klávesa přibližně uprostřed na pravém boku přístroje společně kolébkou hlasitostí, která je pouze o kousek výše, nezkoušejí uživatelovy akrobatické schopnosti s mobilem a prsty. Obě klávesy jsou umístěné skvěle. Žádné další mechanické ovládací prvky se na telefonu nenachází, levý bok je tedy zcela prázdný.

  

Výtku bych měl naopak k umístění microUSB konektoru pro nabíjení. Ten není umístěn uprostřed na spodní hraně, ale v její pravé části. Pokud mobil vsadíte do držáku v automobilu, můžete mít občas problém se zapojením napájení za jízdy. Používám dva univerzální držáky a v obou případech jsem musel mobil v držáku nepřirozeně posouvat do strany, abych se s kabelem dostal k microUSB zdířce a neclonil si ji samotným držákem.

  

Na přední straně je čidlo přiblížení, čidlo okolního jasu a tři senzorové klávesy. Z dnešního pohledu jsou mírně netypicky zastoupené v sestavě Zpět, Domů a Kontextové menu. Klávesa pro vyvolání multitaskingu chybí a je nahrazená dlouhým stiskem klávesy pro kontextové menu. Ovládání je tak trošku kostrbaté, nicméně nejedná se o nic, na co si nelze zvyknout.  Senzory se nacházejí pod 5″ qHD (960 × 540 pixelů) displejem a vyžadují poměrně přesný stisk.

Na zádech smartphonu najdeme čočku 5Mpx fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou, logo Vodafone, pod kterým je skrytý NFC čip, a výdech reproduktoru. Ten je umístěný velmi dobře a mobilní telefon je tak dobře slyšet i v momentě, kdy leží na zádech na měkčí podložce, typicky posteli.

  

Hardwarová výbava: Většině bude stačit

Vodafone Smart 4 Power je osazen čtyřjádrovým procesorem MediaTek MT6582 s pracovní frekvencí 1,3 GHz. Velkou výhodou tohoto procesoru je velmi úsporný provoz v momentě, kdy mobil nečinně leží a je pouze připojen na sítě. Všechna jádra procesoru dokáží měnit svoji frekvenci mezi hodnotami 598 a 1300 MHz a kromě prvního jádra mohou být ostatní systémem zcela vypnuta. V kombinaci s architekturou ARMv7 a baterií o vysoké kapacitě se můžete dočkat vysoké výdrže, o které si řekneme později. Procesor je doprovázen poměrně zastaralým jednojádrovým grafickým akcelerátorem Mali-400 MP a 1 GB operační paměti.

 

Vnitřní úložiště má kapacitu 4 GB, přičemž pro uživatele jsou dostupné pouze 1,92 GB. Na první pohled to vypadá jako obrovský problém, jelikož spousta dnešních her vyžaduje ke své instalaci stovky MB místa. Naštěstí Vodafone Smart 4 Power umožňuje volbu primárního úložiště. Z toho plyne podpora paměťových karet, u kterých výrobce udává maximálně použitelnou kapacitu 32 GB. Ani s 64 GB kartou ale nebudete mít problém. 

Výkon jsme změřili pomocí tří benchmarků s následujícími výsledky:

 •       AnTuTu: 17 691 bodů
 •       Quadrant: 7 898 bodů
 •       3D Mark Ice Storm: 3 251 bodů
 •       3D Mark Ice Strom Extreme: 2 121 bodů 

Pokud přihlédnu k cenové skupině, ve které se Vodafone Smart 4 Power prodává, jsem byl s naměřenými výsledky vcelku spokojený. Většinu her spustíte bez problémů a pouze v náročnějších titulech, jako ke Riptide GP2, nebudete mít akcelerovanou hladinu vody, a v Asphalt 8 se budete muset spokojit se středními detaily, které ale zvládá mobil bez problémů. 2D hry zvládá Smart 4 Power bez jediného problému. Naměřený výkon odpovídá Samsungu Galaxy SIII.

Zvuk už tak bezproblémový nebyl. Ať jsem použil libovolná sluchátka, včetně dodávaných špuntů, nikdy jsem nebyl se zvukovým projevem spokojený. Zvuk je plochý a bez potřebné dynamiky. Pokud jsem použil v jakémkoli přehrávači ekvalizér a posílil basy, okamžitě se velmi snížila maximální hlasitost. Propad byl tak markantní, že jsem i přes nastavenou maximální hlasitost slyšel hovor lidí vedle sebe. A to je při maximální hlasitosti špatně. Vypnutí ekvalizéru toto sice řešilo a hlasitost se vrátila na původní hodnotu, ale za cenu snížení kvality reprodukce. Jednoduše řečeno: zvukový výstup u Vodafone Smart 4 Power je velmi slabý. Testoval jsem 3 kusy, z toho dva finální, a popisovaný problém jsem měl u všech třech.

Displej: IPS ve znamení nižšího rozlišení

Displej u Smart 4 Power, jak jsem již zmínil v kapitole o konstrukci, je postavený na technologii IPS a na své 5″ úhlopříčce má qHD rozlišení, tedy 960 × 540 pixelů. Velkou výhodou použité technologie jsou bezesporu pozorovací úhly, kdy jsem neměl kromě nižšího jasu problém s čitelností ani z velmi ostrých úhlů. Barvy nemají tendenci invertovat, kontrast si drží svoji úroveň a pouze jas mírně slábne. Na svoji cenu podává telefon velmi dobrý výkon. Díky nižšímu rozlišení dosahuje hustota pixelů 220 ppi, pouhým okem jste tedy schopni jednotlivé pixely zaznamenat. Pokud se budete snažit. Bohužel pro Smart 4 Power lze i v této cenové kategorii sehnat smartphone s vyšším rozlišením.

Čitelnost na přímém slunci není příliš dobrá, displej se pere se sluncem relativně obtížně, Hangout či SMS zprávu si ale přečtete i venku. Naopak čitelnost v místnosti je velmi dobrá, a to i při používání mobilu ve velmi tmavém prostředí. Čidlo jasu funguje spolehlivě a bez větších problémů. Na minimální jas sice nemá displej tak nízkou svítivost jako Super AMOLED displeje u Samsungu, nicméně oči vám Vodafone Smart 4 Power ve tmě nevypálí.

Hlavně ve tmě jistě oceníte notifikační diodu nad displejem, která oznamuje veškeré zmeškané události, ve dne totiž není příliš dobře viditelná. Displej tak nebudete muset zapínat kvůli kontrole, „jestli náhodou někdo něco…,“ nicméně v momentě, kdy začne dioda blikat svojí bílou barvou, se odemknutí stejně nevyhnete, barva diody totiž nejde měnit a tak, jakmile se rozbliká, si pro jistotu ověříte proč.

Baterie a výdrž: Tady se ještě musí mobil doladit

Baterie má u Vodafone Smart 4 Power kapacitu 3000 mAh. To je u mobilu za pár tisíc korun velmi pozitivní zpráva. V kombinaci s procesorem architektury ARMv7 a displejem s nízkým rozlišením tak Smart 4 Power svými parametry doslova slibuje obří výdrž. Ta se sice dostavuje, ale pouze někdy.

Pokud necháte mobil ležet dva dny na stole a nebudete jej vůbec používat, budete výdrží nadšeni. Za celou noc a celé dopoledne nečinnosti mi mobil ukazoval spotřebu pouhé 1 procento baterie. Pokud tedy Vodafone Smart 4 Power budete používat zřídka v kombinaci například s vypnutými daty, počítejte s výdrží několika dní. Já se při své snaze dostal na 2,5 dne, přičemž jsem ale měl neustále zapnutá data, Wi-Fi a BT. V dané dny jsem ale téměř nevolal a občasná kontrola statusů a napsaní pár Hangoutů ukazuje velkou výdrž při střídmém používání. Pokud jsem mobil zatěžoval rovnoměrně celý den bez omezení, dostal jsem se na 1,5 dne výdrže. S neustále zapnutými daty, spoustou hovorů, poslechem hudby, čtením zpráv na internetu apod.

 
Rychlý úbytek baterie v praxi…

Bohužel se mi několikrát stalo, že Smart 4 začal baterii ztrácet doslova před očima. Většinou se jednalo o situaci, kdy jsem měl baterii okolo 10 procent kapacity. Úbytek energie byl tak rychlý, že jsem téměř nestíhal vytvářet screenshoty. Vodafone Smart 4 Power takto dokáže ztratit během jedné minuty 8 – 10 procent baterie. Při instalaci aplikace z Google Play, při hraní hry a při přehrávání filmu. Ve všech třech případech se během chvíle Smart 4 Power vypnul, byť minutu zpět indikoval například 14 procent baterie. Je otázka, nakolik špatně funguje indikátor baterie a nakolik se jedná o chybu ve firmwaru. Daný problém jsem zaznamenal při použití poslední verze FW: 4.4.2-230FKN1.

 
…kdy telefon během necelé minuty přišel o 4 % baterie

Čím naopak Vodafone Smart 4 Power potěšil, je schopnost přehrávat HD filmy bez deseti minut 7 hodin v kuse. Taktéž přehrávání hudebních souborů je na baterii velmi nenáročné, subjektivně méně náročné než u mé Xperia Z1. Doba nabíjení bohužel příliš krátká není. Vyhraďte si 3 hodiny a 40 minut na plné nabití z nuly na sto procent.

Operační systém a uživatelské prostředí

Vodafone se nesnažil prostředí čistého Androidu jakkoli upravovat a tak až na widget integrující počasí, kalendář a hodiny, nenajdete v uživatelském prostředí nic neobvyklého.

Mobil přichází na trh s operačním systémem Android 4.4.2 KitKat v „čisté“ verzi, čemuž odpovídá celé ovládání. Notifikační lišta tedy neobsahuje rychlé zástupce na první kartě. Ty jsou až na druhé kartě, na kterou se musíte přepnout nebo si ji rovnou zobrazit tahem dvěma prsty při stahování lišty. Příliš intuitivní to není, nicméně dokazuje to snahu Vodafonu nechat systém tak, jak je. Z toho může těžit při aktualizacích, jelikož nebude muset upravovat vlastní nadstavbu.

 

Během našeho testování jsem byl svědkem 3 aktualizací (Původní FW 4.4.2.-040FKN1 byl nahrazen 070FKN1, poté 110FKN1 a naposledy 230FKN1). Aktuálně mi ale spíše přijde, že Vodafone ladí chyby za běhu. První verze firmware měly problém s padáním Google Map při navigaci, což sice bylo opraveno, nyní se ale mobil potýká s občasnými problémy s extrémně rychlým vybíjením (což by mělo být opraveno v některé z dalších aktualizací).

 

Samotné prostředí, jak jsem již popsal, odpovídá čistému Androidu. K dispozici tedy máte plochy, na které si můžete umístit jak zástupce aplikací, tak adresáře a samozřejmě též widgety. Zachováno je menu aplikací, které je tříděné automaticky bez možnosti volby. Systémové nastavení je též pod taktovkou Androidu, a tak ani zde nečekejte žádné překvapení. Co v rámci nastavení systému potěší, je možnost volby paměťové karty jako primárního úložiště či schopnost mobilu naplánovat vypnutí a následné zapnutí.

  

Telefonování a organizace

Celý systém je ve znamení čistého Androidu. Aplikace Lidé je tak rozdělená do tří záložek, kdy jedna je určená pro oblíbené uživatele, jedna pro klasický seznam a poslední pro skupiny. Pokud používáte synchronizaci se svým účtem Google, jsou skupiny a oblíbené kontakty identické s vaším seznamem kontaktů v Gmailu. Číselník vytáčení hovorů je po spuštění aplikace Telefon schovaný a vy tak máte k dispozici přehled o posledním hovoru a svých oblíbených kontaktech. Evidentně se nepočítá s vytáčením čísla napřímo, jelikož číselník se musí vysunout samostatně, což vnímám pozitivně. Klasicky vytáčené číslo v době plně synchronizovaných seznamů je spíše minoritní činnost.

 

Aplikace Zprávy slouží k práci s SMS zprávami. Vše je přehledné, lze si nastavit doručenky, vlastní tón oznámení či číslo SMS centra. MMS zprávy a SMS zprávy mají oddělené nastavení, chování při daném typu zprávy si tak můžete nastavit odděleně. U SMS zpráv si lze nastavit libovolné rychlé odpovědi, které poté můžete použít v momentě, kdy nechcete zvednout příchozí hovor.

 

Vodafone Smart 4 Power používá jako výchozí klávesnici Google, na které se příliš pohodlně nepíše, i když se dá psát pomocí tahů. Klávesnici budete muset „učit“, jelikož základní fráze či slovní spojení jsou jí cizí. Našeptávač je většinou zcela mimo, tak se buď obrňte trpělivostí při jeho opravách a učení, případně vřele doporučuji instalaci alternativní klávesnice z Google Play se schopností ukládat uživatelský slovník v rámci cloudu.

Multimédia

O přehrávání hudby se stará aplikace Hudba Google Play, která disponuje relativně spartánským prostředím, ovládá se ale dobře, a pokud nepotřebujete specifické pokročilé volby, budete s ní spokojeni. Navíc zde máte možnost přímo přehrávat zakoupenou či stáhnutou hudbu z obchodu Google Play.

 

Přehrávání filmů má na starosti Přehrávač videa. Výsledkem jsem byl příjemně překvapen. Aplikace si bez větších problémů poradí s většinou MKV i AVI souborů. Nicméně prostředí je velmi jednoduché a žádné pokročilé volby zde nehledejte. Pokud chcete větší možnosti u přehrávání videí, opět si na Google Play jistě vyberete alternativu.

Bonusové aplikace

Nebyl by to Vodafone, aby svým uživatelům nepřipravil několik aplikací. V mobilu tak máte připravenou aplikaci Můj Vodafone, která vám přehledně zobrazí seznam prodejen a přesměruje na Mobilní samoobsluhu na webu. Škoda, že samoobsluha není integrovaná přímo v prostředí aplikace. Začátečníkům s Android smartphony se jistě může hodit Návod, což není nic jiného než podrobná uživatelská příručka o 59 stranách v PDF formátu.

 

Aplikace Protect je převlečený antivir od společnosti McAfee a jasný adept na odinstalaci. Pod názvem Smart Flow se skrývá jedna aktivní tapeta. Naopak Smart Weather je docela povedená aplikace, hlavně ve spojení s widgetem, který umí zobrazovat nejenom aktuální čas a teplotu, ale také její denní vývoj a schůzky z kalendáře. V mobilu dále najdete předinstalované Kingston Office či aplikaci NFC Spouštěč pro správu akcí s NFC štítky (jak bylo zmíněno v úvodní kapitole, dva najdete přímo v balení). Již ne zcela samozřejmostí jsou integrované aplikace FM rádio (nezapomeňte připojit sluchátka, která slouží jako anténa) nebo jednoduchý diktafon.

 

Fotoaparát a video: Takhle ne, prosím

I s přihlédnutím k faktu, že je Vodafone Smart 4 Power levný smartphone, nelze opomíjet fotoaparát. Ten je opravdu velmi špatný. Snímač má rozlišení 5 Mpx, fotografie jsou tak pořizované v rozlišení 2592 × 1944 pixelů. Fotoaparát sice disponuje autofokusem, ten je ale velice náladový a jsou situace, kdy budete ostřit několikrát, a stejně se výsledku nedoberete.

-

- - -

Respektive získáte rozmazanou fotografii. A je zcela jedno, jestli je den, či noc. Ani pokud se vám podaří zaostřit, nečekejte kvalitní fotografii. Nízký dynamický rozsah snímače, špatná drobnokresba, mdlé barvy. Fotografie jsou z mého pohledu dokonce tak špatné, že se nehodí ani na sdílení na sociálních sítích. Přední kamerka s rozlišením 640 × 480 pixelů je svojí kvalitou také velmi slabá.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

-

Video umí Smart 4 Power natáčet ve Full HD rozlišení bez jakékoli stabilizace. Stejně jako fotoaparát se hodí maximálně v momentě, kdy není po ruce nic lepšího, což nastane pravděpodobně pouze v momentě, kdy nebudete mít nic jiného, co umí fotografovat.

 
Srovnání: Vodafone Smart 4 Power (vlevo) vs. Sony Xperia Z1

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu a videa je navíc až příliš zjednodušená, a tak například rozlišení fotografie nastavujete pomocí dvou hodnot u položky Velikost obrázku: Velký / Malý. Toť vše. Na druhou stranu máte možnost volit ISO mezi hodnotami 100 až 1600, což vzhledem ke kvalitě působí spíše úsměvně.

Vodafone Smart 4 Power: Camera demo (Full HD)

Konektivita, GPS a prohlížení internetu: Důvod ke koupi

V této kapitole ukáže Smart 4 Power, co je v něm vlastně schované, z hlediska dat totiž nemá ve své cenové hladině konkurenci. U mobilu za cenu pod 5 tisíc korun najdete nejenom klasické GPRS/ EDGE, ale také LTE ve specifikaci Cat4, což znamená rychlost až 50 Mbps pro upload a 150 Mbps pro download. Pokud se nacházíte v místě pokrytí LTE, budete si rychlost užívat. Nechybí Bluetooth 4.0 a výrobce nezapomněl ani na NFC. Poslech hudby s bezdrátovým reproduktorem, používání Smartwatch 2 hodinek či NFC sluchátek je tak pouze otázkou přiložení mobilu k cílovému zařízení. U smartphonu za pár tisíc skvělá zpráva. Samozřejmostí je Wi-Fi, u níž jsem se nesetkal s nijak zhoršeným příjmem.

 
V Karlových Varech jsme na LTE síti se Smart 4 Power naměřili velmi slušné výsledky (více informací)

Pro spoustu čtenářů bude jistě zajímavá informace ohledně použití GPS. Mobil chytá signál zcela bezproblémově, občas byl dokonce rychlejší než můj telefon ve více než dvojnásobné ceně. Satelity drží bez problémů, výpadky jsem nezaznamenal. Po počátečních problémech s padáním Google map při navigaci Vodafone tuto chybu opravil a přes víkend jsem se Smart 4 Power a Google navigací ujel něco přes 200 km bez jediného problému. Po průjezdu delším tunelem a ztrátě signálu si mobil satelity našel po výjezdu z tunelu zhruba do 15 vteřin.


Test LTE v sítí O2

Jako internetový prohlížeč je v mobilu připravena jak standardní aplikace pro Android smartphony, tak Chrome. I když je Chrome náročnější na výkon zařízení, neměl jsem s ním během používání žádný problém, a tak byla volba oproti jednoduchému základnímu prohlížeči zcela jasná.

Závěrečné hodnocení

I přes občasný negativní tón v recenzi je Vodafone Smart 4 Power velmi dobrou volbou. Pokud tedy přihlédneme k datům – z tohoto hlediska je totiž doslova bezkonkurenční. Za částku pod 5 tisíc korun dostanete mobilní telefon s rychlými LTE daty, NFC čipem či Bluetooth 4.0, což rozhodně není standardem, u konkurenčních smartphonů v dané cenové kategorii budete podobnou datovou výbavu hledat velmi těžko.

Na druhou stranu si nalijme čistého vína. Pokud chtěl Vodafone do svého mobilu dostat rychlá data, musel někde ušetřit. Tím poukazuji na opravdu špatný fotoaparát a spíše průměrný výkon. V podobné cenové kategorii totiž můžete zakoupit například skvěle odladěný Xiaomi Redmi 1S s lepším displejem a rozhodně podstatně kvalitnějším fotoaparátem. Taktéž LG L90 je za srovnatelnou cenu skvělou volbou, a to zejména díky použitému procesoru Snapdragon 400 (a tím pádem zhruba o třetinu vyššímu výkonu) a též povedenějšímu fotoaparátu.

Proč si tedy vybrat dnes recenzovaný Smart 4 Power? Jednoznačně kvůli datům. Je-li pro vás rychlý mobilní internet zásadní funkcí nového smartphonu, je Vodafone Smart 4 Power jasnou volbou a nic lepšího v dané částce neseženete. Pokud ale rychlá data a NFC nepotřebujete, není volba Vodafone Smart 4 Power až tak jednoznačná. Konkurence nabízí vyšší výkon, lepší či stejné displeje a lepší fotoaparáty. Jestli toto obětujete za rychlejší internet, je pouze otázka osobních preferencí.

Autor článku
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku