TOPlist

Recenze Vivo Y70: vypadá skvěle, přesto se každému nezavděčí

Vivo Y70 recenze

Nalijme si čistého vína – ačkoli je značka Vivo pátým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, v našich končinách jej pravděpodobně zná jen hrstka nadšenců. Nicméně to samé platilo před deseti lety také o firmě Huawei, která nyní zažívá velké problémy, alespoň co se prodejů smartphonů týče.

Vivo Y70 13
Dokáže Vivo sesadit z trůnu Huawei coby nejúspěšnějšího čínského výrobce na našem trhu?

Na českém trhu se už pohybují sesterské značky OnePlus a Realme, přičemž právě Realme se podařilo zajistit si páté místo v prodejích na našem trhu. Je tak přirozené, že se k nám nyní dostává také Vivo. Prozatím se ale jedná spíše o malé vlaštovky střední třídy. Jak Vivo Y70 obstálo v naší recenzi? A má šanci nahradit Huawei?

Design a konstrukce

Už na první pohled je jasné, že Vivo Y70 „drží basu“ se svými kolegy ze stejné stáje. Designový jazyk je v mnohých ohledech velmi podobný Realme, což dle mého názoru není na škodu. Záda jsou sice plastová, ale mají příjemnou matnou úpravu a světle modrá barva hází decentní perleťové odlesky. Fotomodul mírně vystupuje z těla a tvarem připomíná Realme 7.

Vivo Y70 14
Designem se Vivo inspiruje u svých stájových kolegů

Hrany svými odlesky sice matou, ale skutečně se jedná o plast. Přechod mezi rámem a zády je dobře zvládnutý a není rušivý. Přední straně dominuje displej s výrazným rámečkem, který nepatří mezi ten nejtlustší, ale ani ten nejtenčí. Kapkovitý výřez uprostřed je decentní a nepřekáží. Ovládací tlačítka se nacházejí na pravém boku a jsou umístěna blíže středu, takže se dobře tisknou.

Rozměry 161 x 74,1 x 7,8 mm jsou v ruce velmi příjemné, obzvláště tloušťka na mě udělala dobrý dojem. Výrobci se již nepředhání, kdo vyrobí nejtenčí telefon, a tak jsme mnohdy svědky přístrojů, které mají takřka centimetrovou tloušťku. Váha 171 g se sice nezdá zázračná, ale celkově Vivo Y70 působí lehkým dojmem. K dispozici jsou dvě barevné varianty, konkrétně modrá a černá. Chválím také za nalepenou ochrannou fólii na displeji a silikonové pouzdro v balení.

Parametry a funkce

Dominantou Vivo Y70 je 6,44″ AMOLED displej s poměrem stran 20:9 a rozlišením 1 080 x 2 400 pixelů (409 ppi). Nechybí mu HDR, 103 % barevného spektra NTSC, kontrastní poměr 2000000:1 či lehké zakřivení. Displej je dostatečně jasný i na přímém slunci, má skvělé pozorovací úhly, dobré barevné podání a troufnu si říci, že se jedná o jeden z nejlepších panelů ve své třídě. Nezapomnělo se ani na integraci technologie Always-on pro zobrazování notifikací, nicméně ve srovnání například se Samsungem jsou možnosti této funkce o poznání omezenější. K dokonalosti displeji chybí snad jen 90Hz obnovovací frekvence.

Vivo Y70 12
Vivo Y70 má nejlepší displej ve své cenové kategorii

Uvnitř tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 665, který je doplněný grafikou Adreno 610, 8 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD karty. V AnTuTu získal Vivo Y70 183 562 bodů, což je na můj vkus trochu málo, nicméně vzhledem k použití staršího čipsetu se není čemu divit. Přeci jen i stájoví konkurenti nabízí co do výkonu trochu více muziky. Na běžnou práci či hraní méně náročných her to nicméně stačí.

Hardwarové parametry Vivo Y70

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 665, octa-core, 4× 2,0 GHz Kryo 260 Gold + 4× 1,8 GHz Kryo 260 Silver, GPU: Adreno 610, RAM: 8 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 161 × 74,08 × 7,83 mm, hmotnost: 171 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,44", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4100 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.8, 25mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, druhý: 2 Mpx, makro, f/2.4, třetí: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Z další výbavy nechybí Bluetooth 5.0, GPS/A-GPS/GLONASS/Beidou/Galileo, NFC, 3,5mm jack, USB-C, FM rádio nebo čtečka otisků prstů ukrytá v displeji. Ta bohužel nepatří mezi nejrychlejší a prodleva mezi přiložením prstu a odemknutím je znát, na druhou stranu je velmi spolehlivá, stejně jako odemykání obličejem. Majitelé dvou SIM karet potěší dvě místa pro nanoSIM karty a k tomu ještě zvlášť slot pro microSD kartu. Není tedy třeba podstupovat Sofiinu volbu, jestli do telefonu vložíte druhou SIM kartu, nebo SD kartu.

Vivo Y70 11
Odemčení telefonu doprovází řada efektů

Co mi ve výbavě chybělo, je podpora sítí 5. generace, takže telefon nebude odolávat zubu času tak dobře jako konkurenti s touto technologií. Na druhou stranu je na 5G stále dost času. Zamrzela mě také absence odolnosti proti vodě a prachu a stereo reproduktorů (vůči kvalitě hlavního reproduktoru nemám výhrad).

Nabíjení a výdrž na baterii

Baterie dostala úctyhodnou kapacitu 4100 mAh a také podporu pro rychlé 33W FlashCharge nabíjení. Nabíječka s tímto výkonem je přímo v balení, takže nemusíte nic dokupovat. Výdrž je příkladná, běžným používáním se dostanete klidně na den a půl, a pro jednodenní výdrž musíte Vivo Y70 pořádně zapřáhnout. Na dva dny se dostanete také, ale musíte už hodně omezit styl používání.

Vivo Y70 5
Výdrž na baterii a rychlé nabíjení je velkou předností telefonu

Při přehrávání Full HD videa na plný jas po dobu jedné hodiny klesla baterie o 9 procent, což je velmi dobrá hodnota. Nabíjení je taktéž velmi rychlé, alespoň pokud jde o první půlhodinku, během které se dostanete k hranici 60 procent. Do plné kapacity telefon nabijete za něco málo přes hodinu.

Operační systém

Operačním systémem je Android 10 s nadstavbou FunTouch OS. Kdo by čekal radikální zásahy a přestavbu v podobě One UI či EMUI, toho musím zklamat. FunTouch OS vychází z čistého Androidu, takže na první dobrou ani nelze poznat, že si výrobce systém nějak upravil. Když ale budete po úpravách dostatečně dlouho pátrat, pár jich najdete.

Vivo Y70 9
Vivo Y70 nemá příliš mnoho zbytečných aplikací

Jednou z nich jsou široké možnosti úprav animací. Vybrat si můžete jinou animaci pro nabíjení, odemykání otiskem prstu, odemykání obličejem, připojení k počítači skrze USB kabel či animaci odemykání. Tady se Vivo opravdu vyřádilo. Pochválit také musím množství předinstalovaných aplikací, které se omezuje v podstatě jen na to nejnutnější. Bohužel některé z nich nejdou standardní cestou odinstalovat. Tiktoku se tak zbavíte, odkazu na vivo.com ale nikoli.

Mezi výraznější zásah patří také herní režim, který ocení především zarytí hráči a fandové e-sportu. V něm si můžete přizpůsobit například kvalitu zvuku, nastavit si ochranu před nechtěným dotykem či zapnout blokování oznámení během hry. Jinak se ale jedná o zážitek podobný čistému Androidu, včetně rychlosti, plynulosti a odladění systému, které je příkladné.

Fotografie a záznam videa

Zadní stranu okupuje trojice fotoaparátů, která se tradičně skládá z hlavního 48Mpx senzoru se světelností f/1.8 a dvou „doprovodných“ fotoaparátů pro bokeh efekt a makro, které mají shodně 2 Mpx a světelnost f/2.4. Na přední straně je ještě 16Mpx snímač se světelností f/2.0. Mrzí mě, že i Vivo pokračuje v nasazování podle mě zbytečné dvojice fotoaparátů.

Vivo Y70 10
Fotoaplikace je propracovaná a přitom jednoduchá na ovládání

Za dobrých světelných podmínek jsou výsledky velmi kvalitní. Barevné podání je přesné, snímky netrpí na neostrost ani digitální šum a dynamický rozsah snímky dobře prosvětlí. Občas by automatika mohla sáhnout po vyšší expozici, ale raději mít trochu tmavší snímky a později si je upravit, než aby fotografie byly přeexponované.

K dispozici máte na jedno kliknutí také 2x digitální zoom. Ten je veskrze použitelný, ale jen za opravdu dobrých světelných podmínek. Digitální výřez totiž nepracuje s dynamickým rozsahem a barevným podáním tak dobře, stejně tak má občas tendenci snímky trochu rozostřit při okrajích. Dvojice snímačů pro bokeh a makro svou práci odvede, ale mnohem lepší je sázka na hlavní fotoaparát. Na makro totiž potřebujete dokonalé podmínky a ani tak vás výsledek patrně neuspokojí.

Za zhoršujících se světelných podmínek a v noci jsou snímky průměrné, příležitostně ale dokáže Vivo Y70 vykouzlit relativně přesný snímek. Fotky nejsou příliš prosvětlené ani v případě, kdy se nacházíte u silného zdroje umělého osvětlení. Detaily mají tendenci se slévat, nicméně postprocessing je poměrně dobrý. Noční režim rozhodně není spásou, fotky jsou zkrátka příliš tmavé.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit/stáhnout zde.

Video umí Vivo Y70 natáčet až ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Pakliže chcete vyšší počet snímků, musíte sáhnout po nižším rozlišení. Za dobrých světelných podmínek video nemá potíže s agresivním přeostřováním ani s rychlou změnou scény, barevné podání je rovněž dobré. Výtku mám jen k nedostatečné stabilizaci, která činí záznamy velmi roztřesenými, a horšímu záznamu zvuku, který nejenže není příliš přesný, ale často zachycuje nedůležité zvuky v pozadí v podobě „bublajícího“ šumu.

Po soumraku jsou výsledky tristní. Problémy se zaostřením jsou patrné na první pohled, nedostatek světelnosti se projevuje na výrazném digitálním šumu a chybějících detailech a příležitostně jsou vidět také zmatky automatiky, pokud jde o vyvážení bílé. Noční záznam videa zkrátka není příliš dobrý a je vhodný spíše pro nouzové použití.

Závěrečné hodnocení

Vivo Y70 je aktuálně nejvybavenějším telefonem této čínské značky na našem trhu. Stále se jedná o telefon spadající do střední třídy, který má ambice otestovat náš rybníček předtím, než do něj naplno skočí. Pokud Češi překonají prvotní obavy z neznámé značky, mohli by si novinku oblíbit stejně, jako si kdysi oblíbili Huawei.

Vivo Y70 1
Vivo Y70 je povedený vstup na český trh

Přednostmi Vivo Y70 jsou skvělý AMOLED displej, dostatek výkonu pro běžnou práci i nenáročné hry, velká 4100mAh baterie s rychlým 33W nabíjením, příjemný design, odladěná nadstavba FunTouchOS a dobré fotografie za dne. Nedostatkem je absence 5G, chybějící 90Hz obnovovací frekvence displeje, horší natáčení videa, nepřítomnost stereo reproduktorů a pomalejší čtečka otisků prstů v displeji.

Vivo Y70 3
I přes drobné nedostatky si jistě najde své zákazníky

V konečném součtu je Vivo Y70 povedeným smartphonem střední třídy, který má co nabídnout, aniž by kanibalizoval své stájové kolegy. Zajímavá je také cena 5 499 korun za černou či modrou variantu, která může zatopit především Samsungu a jeho smartphonům Galaxy A41 a A51. Stájoví konkurenti OnePlus Nord N10 a Realme 7 jistě trochu z prodejů ukousnou, ale i přesto má Vivo Y70 šanci se prosadit.

Vivo Y70

Vivo Y70
8.3

Design a zpracování

8.7/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

7.7/10

Kvalita fotografií a videa

7.9/10

Výdrž na baterii

8.8/10

Klady

  • špičkový AMOLED displej
  • odladěná nadstavba FunTouchOS
  • velká 4 100mAh baterie s rychlým 33W nabíjením
  • příjemný design
  • dobré fotografie za denního světla

Zápory

  • starší procesor nemusí v budoucnu dostačovat
  • absence 90Hz obnovovací frekvence
  • kvalita záznamu videa
  • pomalá čtečka otisků prstů
  • chybí podpora 5G a voděodolnost
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku