Domů » Recenze » Recenze Uniq Lyfro Blast: UVC čistička, která umí ochladit vzduch

Recenze Uniq Lyfro Blast: UVC čistička, která umí ochladit vzduch

Hledat univerzální přístroj, který vyčistí a zároveň ochladí vzduch, není jednoduchý úkol – většina přístrojů umí jen jednu z těchto věcí. Uniq Lyfro Blast nejenže funguje jako UVC čistička a ochlazovač vzduchu zároveň, ale po přidání vonného oleje zastane také funkci aroma difuzéru. Jak obstál v našem testu?

Zpracování a design

Uniq Lyfro Blast je malá a snadno přenosná čistička a ochlazovač, který se hodí především na pracovní stůl do kanceláře. Díky tomu, že se jedná o krabičku o rozměrech 14,4 x 15,9 x 16,1 centimetrů a hmotnosti 730 gramů, jej lze poměrně snadno přenášet a s umístěním si taktéž příliš hlavu lámat nemusíte.

Uniq Lyfro Blast 1
Design Uniq Lyfro Blast nenadchne ani neurazí

Design nenadchne, ale ani neurazí. Malý kvádr je vyroben kompletně z plastu a působí poměrně bytelně. Vrchní část je odnímatelná a ukrývá se pod ní nádržka na 500 mililitrů vody a odpařovač. Na přední straně je dále výdech, který lze vysunout pro přístup k filtru. Zadní straně dominuje větrák.

Parametry a funkce

S kompaktními rozměry souvisí také napájení – Uniq Lyfro Blast můžete připojit klasicky do zásuvky, ale pohánět jej může také váš počítač či powerbanka. Při napájení z powerbanky o kapacitě 10 000 mAh zvládne Uniq Lyfro Blast fungovat 8–12 hodin, což není vůbec špatný výsledek. Nevýhodou je použití staršího microUSB konektoru a absence integrované baterie či alespoň možnosti napájení skrze monočlánky.

Uniq Lyfro Blast 2
Uniq Lyfro Blast si poradí také s koronavirem

Uniq Lyfro Blast funguje nejen jako zvlhčovač vzduchu, ale částečně také jako čistička. Díky filtru zvládne zničit až 99,99 % bakterií, mikrobů a škodlivých organismů v dosahu 1,5 metru díky UVC o vlnové délce 265–280 nanometrů. To je také přibližně okruh, který zvládne efektivně ochladit. Určitě nepočítejte s tím, že by Uniq Lyfro Blast plně nahradilo klimatizaci či nějaký větší zvlhčovač vzduchu, byť umí vypouštět vzduch o teplotě 5–8 °C při rychlosti 2,4–3 metry za sekundu.

Větrák umí fungovat až ve třech rychlostech, které lze regulovat tlačítkem na horní straně. Na nejslabší chod vydává Uniq Lyfro Blast hluk okolo 55 dB, přičemž na maximální rychlost je hlučnost okolo 65 dB. To není špatný výsledek a po chvíli jej přestanete vnímat. Zajímavou funkcí je 7 ambientních světelných nastavení, které pomohou dotvořit atmosféru.

Uniq Lyfro Blast nemusíte využívat pouze jako zvlhčovač a ochlazovač vzduchu. Pokud do nádržky nakapete několik kapek aromatického oleje, můžete jej snadno proměnit v aroma difuzér, který zvládne provonět celou místnost.

Uniq Lyfro Blast 14
Při vysokých otáčkách se voda nestíhá odpařovat

Při zvolení vyšších rychlostí větráku si nicméně dejte pozor na to, kam Uniq Lyfro Blast umístíte. Při delším provozu totiž nezvládá efektivně odpařovat vodu, což vyústí ve vytvoření kapek u výdechu. Nejedná se o nikterak velký problém, nicméně byste s tímto měli počítat a Uniq Lyfro Blast adekvátně umístit do prostoru, kde trocha vody příliš škody nenadělá.

Propojení s chytrou domácností

Pokud jde o chytré funkce, nečekejte od Uniq Lyfro Blast ani propojení s chytrou domácností, ani s mobilní aplikací. Pakliže si z mobilní čističky budete chtít udělat příslušenství v rámci chytré domácnosti, budete muset využít například řešení skrze chytrou zásuvku.

V čem naopak Uniq Lyfro Blast chytré je, je v onom ničení bakterií a virů. Uniq Lyfro Blast totiž prošlo náročnými laboratorními testy, ve kterých se prokázalo, že zvládne ničit také virus, jehož název se v poslední době skloňuje nejvíce – COVID-19, alespoň podle výsledků testů, které nám výrobce poskytl. Ačkoli se nejedná o 100% řešení, obzvláště v kancelářích se může jednat o vhodný doplněk, jenž může zpomalit šíření nechvalně proslulého viru.

Závěrečné hodnocení

Uniq Lyfro Blast je zajímavým kusem příslušenství, který oceníte jak v parných letních dnech, tak v suchých zimních nocích. Mezi jeho největší přednosti patří kompaktní rozměry, možnost napájení také z powerbanky, využití jako aroma difuzér, nenápadný design, příjemné ochlazení vzduchu ve třech stupních a likvidace až 99,99 % bakterií a virů včetně COVID-19.

Uniq Lyfro Blast 13
Pokud hledáte v parných letních dnech ochlazení, Uniq Lyfro Blast stojí za zvážení

Nevýhodou je občasné protékání vody skrze výdech, absence jakýchkoli chytrých funkcí, chybějící integrovaná baterie či napájení skrze starší microUSB. Za cenu 1 299 korun se nicméně jedná o zajímavý doplněk do domácnosti i kanceláře, který jistě stojí za zvážení.

Uniq Lyfro Blast

6.9

Design a zpracování

8.0/10

Parametry a funkce

9.3/10

Propojení s chytrou domácností

3.5/10

Klady (+)

 • kompaktní rozměry
 • možnost napájení z powerbanky
 • využití jako aroma difuzér
 • nenápadný design
 • příjemné ochlazení vzduchu ve třech stupních
 • likvidace až 99,99 % bakterií a virů včetně COVID-19

Zápory (–)

 • občasné protékání vody skrze výdech
 • absence jakýchkoli chytrých funkcí
 • chybějící integrovaná baterie
 • napájení skrze microUSB

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. Osobně tyhle věci nesnášim. Akorát to přídává vlhkost do vzduchu. Viry to fakt neničí, nemá jak. Maximálně se profiltrovaný vzduch chytí na filtr, velká část ho je ale vrácena zpátky do oběhu. Filtr fakt není antivirový a i kdyby byl, tak svoji účinost ztratí při druhym nebo třetim protočení. A to v případě, že ten filtr je celý zakrytý a nejsou to jen žebra, jinak je dobrej fakt akorát na prach. Ten to i tak odebírá v zanedbatelném množství, protože fakt prach z celé místnosti nečeká na to, až ho bude moct posát 30×30 cm velká kostka. Jinak to funguje jako ventilátor, protože litr vody bez ohledu na chlad místnost opravdu neochladí. Všechny tyhle IceBoxy a ArcticAiry jsou podvod na zákazníka. Stačí se podívat na nějaké testy. Dobrý ledatak na to zatáhnout si domů plíseň.

  • Naprostý souhlas. A je mi fakt líto, že Smartmania propaguje takový čínský scam.

  • *tak jen bych dodal, že podle všeho to UV-C dezinfikuje jen tu vodu, co do toho dáte. Prostě je to naprostý šmuk. S klasickými ionizátory vzduchu se to vůbec nedá srovnávat. Taky asi ani nemůže, protože by vám v práci pochcípaly všechny kytky :D

  • tak oni to sice recenzují, ale hodnocení ten produkt nedostal úplně valný, takže za mě fair

  • Lumpa: Není úplně valný? A co má jako znamenat tohle – „PARAMETRY A FUNKCE: 93%“? Vždyť to je k smíchu…

 2. To není ,,čistička,, ani náhodou. Je to normální ochlazovač vzduchu té nejlevnější kategorie.Ventilátor žene vzduch na papír nacucaný vodou…Stejnou funkci uděláte když na ventilátor hodíte mokrý hadr…
  Čistička vzduchu žene vzduch před x filtrů a neslouží k ochlazování vzduchu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).