Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab 2 7.0: Příjemných sedm palců

Samsung Galaxy Tab 2 v sedmipalcové verzi láká na vyvážené hardwarové parametry v čele s 1 GB RAM, dvoujádrovým procesorem a Androidem 4.0. Zajímavá je také jeho cena.

Samsung je na poli tabletů s Androidem asi nejaktivnější značkový výrobce. Jeho nabídka začíná u sedmipalcových zařízení a končí u přístrojů s úhlopříčkou deseti palců. Samsung Galaxy Tab 2 7.0 nahrazuje na trhu model Galaxy Tab 7.0 Plus, který byl nabízen poměrně krátkou dobu. K rychlé náhradě zřejmě vedla snaha nabídnout zařízení s kompletní výbavou, které by bylo cenově dostupnější než ostatní modely výrobce. Novinka totiž některými hardwarovými parametry trochu zaostává za svým předchůdcem.

  

Samsung na našem trhu nabízí Galaxy Tab 2 7.0 ve dvou provedeních, levnější WiFi s 8 GB interní paměti (P3110) a dražší 3G verzi (P3100), které jak už označení napovídá, disponuje 3G modulem a větší interní pamětí o kapacitě 16 GB. Designově se od sebe ale nijak neliší. Doporučená cena varianty WiFi varianty je 6 799 Kč, cena provedení s 3G má cenovku nastavenu na 9 890 Kč. A právě dražší model jsme měli možnost otestovat, tak pojďme na to…

Samsung Galaxy Tab GT-P3110TSEXEZ lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Klady (+)

– Android 4.0.3
– dobrá hardwarová výbava
– slot na microSD karty
– 3G datové přenosy + možnost volání
– příjemná hmotnost
– stereo reproduktory

– cena WiFi verze 

Zápory (-)

– průměrný fotoaparát
– občasné zadrhávání
– nemožnost vypnutí prostředí TouchWIZ 

Samsung Galaxy Tab GT-P3100TSEXEZ lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení

Na to, že o peníze jde až na prvním místě, přijdete hned po vybalení tabletu ze sympatické krabičky. Kromě samotného zařízení, nabíječky a USB kabelu určeného k nabíjení, popřípadě připojení k počítači, najdete v balení už jen uživatelskou příručku. Žádné další příslušenství v podobě pouzdra, sluchátek nebo kapacitního stylusu neočekávejte. Myslím, že kdyby Samsung neskrblil a přihodil do balení alespoň čistící hadřík na displej, tak by to výslednou cenu neohrozilo, ale u uživatelů by získal alespoň malé plus.

- - - 
Balení je základní a žádné extra příslušenství nečekejte

Videopohled

Samsung Galaxy Tab 2 7.0: Obsah balení, design a software (videopohled)

Design a dílenské zpracování

S ohledem na úhlopříčku displeje 7 palců jsou rozměry přístroje příjemně kompaktní, konkrétně 193,7 x 122,4 x 10,5 milimetrů a hmotnost je příjemných 344 gramů. Velikost přímo svádí k tomu, aby se stal vaším nástrojem pro konzumování obsahu na cestách, ale ani doma ho nemusíte nechat zahálet. Váha je téměř poloviční proti tabletům s 10 palcovou úhlopříčkou a proto uběhne více času, než ji začnete cítit v rukou.

- - -

- - -

Celou přední stranu zabírá displej. Nad ním najdete v případě modelu s 3G mřížku reproduktoru, doplněnou vlevo senzory okolního světla a přiblížení, vpravo potom přední kamerku. Pod displejem už jen logo výrobce. Je škoda, že se na čelní straně nenašlo místo pro notifikační LED diodu. Kolem celého displeje je lesklý šedý plastový rámeček. Na levém boku se nacházejí sloty pro (klasickou) SIM a microSD kartu, na pravém je tlačítko pro zapnutí/vypnutí tabletu, které zároveň slouží k uspání/probuzení přístroje.

- - -

Hned pod ním je kolébka pro ovládání hlasitosti. Na horní straně je 3,5mm jack pro připojení sluchátek a jeden ze dvou mikrofonů. Spodní hraně dominuje uprostřed speciální 30 pinový konektor Samsungu a po stranách dvojice stereo reproduktorů, které doplňuje druhý z dvojice mikrofonů. Kvalita reprodukce zvuku je u tabletu nadprůměrná a oceníte to zejména při sledování filmů nebo poslechu hudby. Na zadní straně z matného šedého plastu se nachází už jen objektiv 3MPx fotoaparátu.

- - -

I přes výhradní použití plastových materiálů je konstrukce vzorně pevná a nikde nic nevrže. Díky malým rozměrům se tablet dobře drží a je jedno, zda na výšku nebo na šířku (obraz se vždy přetáčí). Jedinou výtku mám k materiálu zadní strany, který by mohl poskytovat větší jistotu uchopení, pokud by byl vyroben z měkčeného materiálu.

- - -

Hardware, baterie a výdrž: Zlatý střed

Tablet pohání dvoujádrový procesor Texas Instruments OMAP 4430 s taktem 1 GHz, který doplňuje grafický čip PowerVR SGX540 a 1 GB operační paměti. ROM má kapacitu 16 GB a uživatel má dostupných zhruba 12 GB. Prostor pro vaše data můžete dále rozšířit pomocí microSD karty o dalších 32 GB. Displej je vyrobený technologií PLS TFT a má úhlopříčku 7 palců, jeho rozlišení je 1024 x 600 bodů (WSVGA) a zvládne zobrazit 16 milionů barev. Někdo by mohl namítat, že si tablet zaslouší jemnější obraz, ale pravdou je, že vzhledem k úhopříčce je tohle rozlišení odpovídající.

- - -

Testovaný model samozřejmě podporuje 2G a 3G datové přenosy do rychlosti HSPA+ 21 Mb/s  nebo HSUPA 5,76 Mb/s, tedy za předpokladu že se nacházíte v místě s dostatečným pokrytím. Díky přítomnosti telefonního modulu a klasického reproduktoru můžete tablet používat jako „přerostlý telefon“ a volat s přiloženým zařízením k uchu. Vzhledem k hmotnosti 344 gramů to ale není nijak zvlášť pohodlné a ani praktické. Přesto věřím, že se najde pár „bláznů“, kteří tímto zařízením nahradí mobilní telefon. Ale co, proti gustu, žádný dišputát.

  

Z ostatních hardwarových parametrů stojí za zmínku Bluetooth 3.0, USB Host 2.0 (díky nepřítomnosti USB konektoru budete muset dokoupit redukci), WiFi 802.11b/g/n a pro zjišťování polohy technologie AGPS a Glonass.

   

Z výše popsaných hardwarových parametrů je jasné, že se šetřilo, aby bylo možné tablet nabídnout za zajímavou cenu. Nejvíce je to patrné na rozlišení a použité technologii displeje a procesor není také žádný závodník. Kompromis byl ale dobře nastaven a s ohledem na to, že v tabletu běží nadstavba TouchWiz z dílny Samsungu, povedlo se celý systém dobře odladit. Ojediněle se při přechodu mezi plochami nebo v nabídce aplikací tablet na okamžik „zamyslí“, ale méně zkušený uživatel si toho ani nevšimne. Zrovna tak rozlišení displeje je pro úhlopříčku 7 palců dostatečné, cokoli menšího by už bylo špatně. Všichni víme, že to Samsung umí lépe, ale to znamená také dráže.

   

Baterie má kapacitu 4 000 mAh a na tom jak dlouho vám její energie vydrží, se nejvíce podepíše styl jakým Galaxy Tab 2.0 budete používat. Pokud po většinu dne leží a večer se podíváte, co je nového na sociálních sítích, kouknete na oblíbený web a před spaním přečtete pár stránek z nové knihy, vydrží vám baterie spolehlivě 2 až 3 dny. Pokud si zapaříte nějakou nadupanou 3D hru nebo se budete věnovat sledování oblíbených filmů nebo seriálů, výdrž se smrskne na 5 až 6 hodin. Vše ovlivní také to, zda jste připojeni k internetu přes WiFi a nebo využíváte telefonní modul a 3G datové přenosy. Ty jsou samozřejmě energeticky náročnější.

Nový Android s TouchWiz převlekem

V systému je nainstalován operační systém Android ve verzi 4.0.3 s výše uvedenou nadstavbou TouchWiz. Prohlídku prostředí najdete ve videopohledu připojeném k recenzi. Takže jen v rychlosti. Na odemykací obrazovce najdete informaci o čase a datumu, v případě nabíjení zde najdete i informaci o stavu tohoto procesu. Stejně tak se zde zobrazuje informace o zmeškaných hovorech a nepřečtených zprávách SMS.

   

Tažením prstu ven z kroužku, který se objeví po přiložení prstu na displej, jej odemknete. Po odemknutí obrazovky se dostanete na domovskou plochu. Těchto ploch máte po prvním spuštění k dispozici pět a další dvě si můžete přidat. Plochy lze samozřejmě i odebrat. Na jednotlivé obrazovky si můžete přidávat zástupce aplikací, nebo jejich widgety. Nic co by uživatelé Androidu neznali.

   

Spodní lišta je lehce upravena a v levém rohu tlačítka Zpět, Domů a Správce úloh doplňuje klávesa pro snadné pořízení screenshotů obrazovky, které můžete bezprostředně po pořízení upravovat. Uprostřed lišty je tlačítko ve tvaru stříšky, které otevírá jakýsi rychlý přístup k vybraným aplikacím. Jejich seznam si můžete upravit. Osobně jsem si na možnost tohoto rychlého přístupu za dobu testování nezvykl a nevyužíval jsem jí. Je ale možné, že při dlouhodobějším používání tabletu si uživatelé na tuto možnost zvyknou. Pravá strana spodní lišty je standardní a umožní vám přístup k rychlému nastavení konektivity, jasu a otočení displeje, přístup k Nastavení a samozřejmě k notifikacím.

    

Internet & multimédia

Tablet je v prvé řadě zařízení pro konzumaci obsahu a 7 palců je pořádný skok proti běžné velikosti displeje smatphonu. Prohlížení internetových stránek přináší mnohem větší komfort než malý displej telefonu. V Galaxy Tabu 2 je výchozí androidí prohlížeč, který si s internetovými stránkami s přehledem poradí. S načítáním ani s navigací na stránkách nemá zařízení problém. V základu není nainstalován Adobe Flash Player, ale není problém si ho případně doinstalovat z Google Play. Odtud si můžete nainstalovat i některý z konkurenčních prohlížečů, kdyby vám předinstalovaný browser nevyhovoval.

   

Prohlížení videí na YouTube je další fajnová záležitost, ale pro přehrávání videa mám k tabletu jednu výtku. Překvapivě nesouvisí s obrazem, ale se zvukem. Stereo reproduktory jsou umístěny na spodní hraně telefonu a hrají opravdu dobře. Problém je v tom, že na videa koukáte logicky v režimu na šířku, a když držíte Tab 2 oběma rukama, jednou rukou si minimálně jeden reproduktor zakrýváte a tím tlumíte a deformujete zvuk. O tom, že v tu chvíli kdy máte oba reproduktory na jedné straně, je stereo efekt ten tam, ani nemusím psát. Určitě by se na těle tabletu daly reproduktory umístit lépe. Takto si budete muset dát pozor, abyste si je nezakryli.

   

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 podporuje přehrávání videa do výšky rámečku 1080p ve velkém množství formátů (3GP, ASF, AVI, MP4, WMV, FLV, MKV, WebM) a kodeků (H.264, MPEG4, H.263, DivX, VC-1, VP8, WMV7, WMV8, MP43, Sorenson Spark). Nemá problém ani s českými titulky. Ale při přehrávání se mi zdála nízká úroveň hlasitosti zvuku. Po naistalování MX Playeru z Google Play bylo přehrávání hlasitější a jako bonus mnohem širší možnosti nastavení.

   

Ačkoli tablet se asi nestane vaším hlavním MP3 přehrávačem, zejména kvůli rozměrům a hmotnosti, zvládá přehrávání hudby s přehledem. Nabízí třídění podle skladeb, alb, interpretů, žánrů, složek a dokonce skladatelů nebo roků. V nastavení si můžete nastavit, které z třídění chcete zobrazit, nebo naopak skrýt.  Ekvalizér má širokou škálu nastavených předvoleb včetně vlastní. Pokud máte v plánu nechat se hudbou uspat, lze si nastavit automatické ukončení přehrávání hudby po 30, 60, 90 nebo 120 minutách. Podporováno je velké množství kodeků (MP3, OGG, AAC-LC / AAC / AAC+ / eAAC+, AC-3, AMR-NB / WB, WMA, WAV, MID, IMY, FLAC).

Fotoaparát: Žádná sláva

Hlavní fotoaparát má rozlišení 3 MPx, postrádá ale autofokus a také jakoukoli možnost přisvětlení. Je to evidentně další položka kde se šetřilo, aby bylo dosaženo příznivé ceny. Ale fotoaparát beru u tabletu jen jako doplňkovou funkci. Kvalita fotek kolísá, některé (zejména ze střední vzdálenosti) jsou celkem povedené. Fotky se vzdálenější scénou trpí neostrostí detailů a přepalováním světlých ploch. Na blízké předměty nebo text zase fotoaparát nezaostří. Pro alespoň trochu přijatelnou kvalitu jsou samozřejmě potřeba ideální světelné podmínky. Podání barev je dobré. Smiřme se s tím, že pořizování fotek s Galaxy Tabem 2 je nouzovka.

- - -

- - -

Můj osobní názor je, že pokud šlo v prvé řadě o cenu, mohl Samsung hlavní fotoaparát úplně vypustit a mohl nabídnout tablet za ještě nižší cenu. Na druhou stranu v nedávné recenzi Vodafone Smart II jsme viděli, že fotoaparát se stejným rozlišením může podávat ještě tragičtější výsledky.

- - -

Přední kamerka má VGA rozlišení a pro potřeby videa při konverzaci je naprosto dostačující. Natáčení videa je na tom velmi podobně. Díky dvoujádrovému procesoru zvládne tablet natáčet video 720p, ale kvalita je podobná jako u fotek. Obrázek si udělejte z ukázkových fotek a videa.

Samsung Galaxy Tab 2 7.0: Ukázka záznamu videa 2 (HD rozlišení)

Samsung Galaxy Tab 2 7.0: Ukázka záznamu videa (HD rozlišení)

Telefonní a organizační funkce

Už výše bylo popsáno, že Galaxy Tab 2 7.0 3G umožní i klasické telefonování s přiloženým tabletem na uchu. Výrobce tuto možnost již v minulosti použil, ale jinak je to na poli tabletů funkce neobvyklá. Když pominu nepohodlí, zapříčiněné rozměry a hmotností tabletu a udivené pohledy okolí pokud budete telefonovat na veřejnosti, zvládá tuto funkci přístroj dobře. Všichni víme, jak vypadá displej telefonu po ukončení hovoru a že je nutné ho přeleštit. Jak to dopadne, když si na tvář přilepíte sedmi palcovou placku, si jistě dokážete představit.

 

Aplikace pro telefonování je přepracovaná a neobsahuje záložku s kontakty. Ty jsou dostupné až přes kontextovou nabídku. Telefon ale zvládá vyhledávání, takže stačí na číselníku zadávat jméno kontaktu a Tab vám v seznamu kontakt odfiltruje. Nejpohodlnější je samozřejmě telefonovat přes bezdrátové handfree, kdy můžete v klidu dál s tabletem pracovat. Telefon je ale jen doplňková funkce a přítomnost telefonního modulu je hlavně z důvodu datového připojení.

   

Zprávy SMS jsou zobrazeny v konverzacích, jak jsme na Androidu zvyklý. Práce s nimi je díky velkému displeji přehledná. Pro práci s emaily najdete v telefonu aplikace Gmail a E-mail, androidí klasika dvou přítomných emailových aplikací. První pro váš Google účet a druhá pro ostatní emailové adresy. Práce s nimi je bezproblémová a díky dvousloupcovému zobrazení přehlednější než v telefonu.

   

K organizaci času slouží hezky graficky zpracovaný S plánovač, který nabízí roční, měsíční, týdenní a denní zobrazení. Můžete si prohlédnout program na nejbližší období, nebo vytvářet a sledovat Úkoly. Synchronizace s google účtem je samozřejmá.

Bonusový software

Nechybí samozřejmě ani skvělé Mapy společnosti Google se všemi svými možnostmi a doplňkovými funkcemi. Využít můžete nejen klasický čip GPS, ale také systém Glonass.

   

Z bonusového softwaru stojí za zmínku aplikace AllShare pro sdílení multimediálního obsahu přes WiFi. Editor fotografií, který vám umožní jednoduchou úpravu fotografií přímo v zařízení. Jednoduchý správce souborů Moje soubory. Plná verze aplikace Polaris Office pro vytváření, úpravu a prohlížení kancelářských souborů Word, Excel a PowerPoint s možností ukládání na Box.net, Dropbox nebo Google Docs.

  

Tvůrce videa vám umožní sestříhat nebo jinak upravit video přímo v tabletu. Softwaru najdete v Tabu 2 víc, ale toto je souhrn toho nejpoužívanějšího. Ostatní aplikace jsou většinou z dílny Samsungu a suplují služby dodávané společností Google spolu se systémem Android, nebo jsou v našich končinách nepoužitelné. 

Závěrečné hodnocení

Je jasné, že u Galaxy Tabu 2 7.0, ať už v provedení WiFi nebo 3G, šlo v prvé řadě o cenu. Vidět je to zejména u fotoaparátu a displeje s menším rozlišením a starší zobrazovací technologií. Zčásti také na procesoru s nižším taktem. Celkově ale zařízení zanechává dobrý dojem a může vám být příjemným společníkem. Díky příznivým rozměrům a hmotnosti můžete tablet snadno přenášet a ani při delším používání vám neztěžkne v ruce. Nezklame ani dobrou výdrží. Komu se úhlopříčka 7 palců zdá málo, může si vybrat některého z brášků rodiny Tab 2 s 10 palcovým displejem s vyšším rozlišením 1280 x 800 px, vyšší cenou a téměř dvounásobnou hmotností.

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Tab GT-P3110TSEXEZ poskytuje server Heureka.cz

Z konkurence můžeme aktuálně jmenovat Huawei MediaPad nebo Vodafone Smart Tab 7. Asi největším konkurentem se ale v září stane Nexus 7, který nedávno představil Google společně s Asusem. Kterému dáte přednost, záleží na vašich preferencích, ale se Samsung Galaxy Tab 2 7.0 určitě nešlápnete vedle.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku