Domů » Recenze » Recenze stavebnice Boffin Magnetic: výuka fyziky hravou formou

Recenze stavebnice Boffin Magnetic: výuka fyziky hravou formou

Naplnit heslo Jana Ámose Komenského „škola hrou“ není jednoduchý úkol. Zaujmout žáky a studenty pro náročnou a abstraktní látku je mnohdy velmi obtížné, a proto přijdou vhod správné pomůcky. Jednou z nich může být také stavebnice Boffin Magnetic, která hravou formou učí, jak funguje elektrická vodivost a jaký smysl mají elektrické obvody.

Boffin Magnetic 9
Stavebnice Boffin Magnetic láká na výuku fyziky hravou formou

Musím se přiznat, že právě tato látka mi z výuky fyziky na základní škole utkvěla v paměti nejvíce. Nejen proto jsem byl zvědavý, jak tato stavebnice převedla tuto látku do praxe a zda dokáže zaujmout nejen mladé, ale také odrostlejší děti.

Obsah základní sady je poměrně bohatý

Po vybalení základní sady budete doslova zasypáni spoustou různých součástek, konkrétně se jedná o 58 kusů. K tomu navíc dostanete také magnetickou podložku, která vám umožní realizovat všechny projekty z návodu, který v tištěné podobě bohužel není v češtině. To se nicméně dá vyřešit stáhnutím PDF, ve kterém již český návod s více než 200 projekty najdete.

Největšími součástkami je modul pro 4 AAA baterie (nejsou součástí balení), malý počítač a ovládací mechanismus. Zbytek jsou větší či menší plastové a kovové dílky, které můžete jednotlivě propojovat na jejich koncích, a to jak z horní, tak ze spodní strany. Možností zapojení je poměrně dost, nicméně vždy musí splňovat základní fyzikální principy.

Boffin Magnetic 2
Výrobce slibuje možnost doinstalovat do počítače další hry

Právě zde nastupuje edukační prvek. Návod vás kompletně provede od naprostých základů, jako je funkční vypínač ovládající malou žárovku, přes zkoušení vodivosti materiálů až po jednoduché hry, jako je například Tetris.

Boffin Magnetic 3
Počítač, displej, baterie a ovladač jsou základem pro složitější obvody

Pokud fyzika a elektrická energie nespadá do oblasti vaší expertizy, doporučuji držet se návodu. Ten vám veškeré základy vysvětlí, stejně tak vás upozorní například na to, abyste využívali rezistory, neboť některé součástky může přílišné napětí poškodit.

Výuka fyziky hravou a zábavnou formou

Kromě více než 200 projektů se můžete pustit také do vlastních sestavení. Co s dodanými součástkami vymyslíte, je čistě na vás, nicméně mějte na paměti, že pokud váš projekt nebude fungovat, přijít na správné řešení musíte sami.

Boffin Magnetic 4
Jednoduché elektrické obvody lze snadno postavit i bez návodu

V případě předem daných sestavení totiž máte jejich přehledné schéma nakreslené vedle návodu, takže po detailním prostudování snadno zjistíte, kde jste udělali chybu.

Boffin Magnetic 5
Malý počítač je mozkem celé stavebnice

Mezi zajímavá sestavení patří například plynulá změna jasu (Dvě LED v sérii s paralelně připojeným potenciometrem), Schmittův obvod (speciální typ dvoustupňového zesilovače), soumrakový spínač (za využití Schmittova obvodu), detektor vlhkosti či dvouprstové dotykové svítidlo (mimo grafitový potenciometr lze k sepnutí tranzistoru použít vlastní prsty).

Na obvody můžete napojit počítač a hrát jednoduché hry

Zajímavou variantou v pokročilých sestaveních je využívání dodávaného malého počítače. Díky němu můžete sestavovat celou řadu jednoduchých her, které se sice s těmi z chytrých telefonů a konzolí nemohou měřit, ale pocit, že jste si je sestavili sami, jen tak něčím nenahradí.

Boffin magnetic - Presentation

Sestavení her nepatří mezi nejsložitější, pakliže se držíte návodu. Občas se mi stalo, že mnou sestavená hra nechtěla fungovat, a já nemohl přijít na to, proč se tak stalo. Ve finále byla většinou potíž ve špatné pozici hlavního počítače, který stačilo jen pootočit, a rázem vše fungovalo tak, jak má.

Jako paměť pro počítač slouží microSD karta, což otevírá možnost pro doinstalovávání dalších her a programů, které sami autoři stavebnice přislíbili.

Závěrečné hodnocení

Elektrická stavebnice Boffin Magnetic slibuje nejen spoustu zábavy, ale také vzdělávání nenásilnou formou. Stavění elektrických obvodů si užijí nejen děti školou povinné, ale také jejich rodiče, kteří jim mohou pomoci vysvětlit fyzikální jevy a případně je nadchnout pro další studium elektrotechniky. Stavebnice je doporučena od 8 let, nicméně i mladší děti se jistě mohou pod zkušeným dozorem pustit do stavění.

Boffin Magnetic 13
Boffin Magnetic je skvělá stavebnice, která naučí základy fyziky hravou formou

Základní velký set stojí 3 400 Kč, což není zrovna malá částka, na druhou stranu se nejedná pouze o jednoúčelnou hračku, ale také o výukový nástroj. Stavebnici Boffin Magnetic lze také doplnit o další moduly a příslušenství a zajímavou možnost mají též školy, které mohou zakoupit větší množství stavebnic za zvýhodněnou cenu.

Boffin Magnetic

9.1

Zpracování stavebnice

9.1/10

Možnosti sestavení

9.5/10

Přístupnost

8.7/10

Klady (+)

  • výuka fyziky hravou formou
  • velké množství různých sestavení
  • malý počítač pro složitější projekty
  • možnost dokoupit další dílky stavebnice

Zápory (–)

  • pro někoho vyšší cena
  • český návod pouze v digitální podobě
  • baterie nejsou součástí balení

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).