Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia Z3+: Voděodolný sympaťák s nelítostnou cenou

Recenze Sony Xperia Z3+: Voděodolný sympaťák s nelítostnou cenou

Nový vlajkový model značky Sony přišel na trh o něco později. Do karet mu hraje solidní hardwarová výbava, výborný fotoaparát a voděodolné tělo. Obhájí si Xperia Z3+ svou velmi vysokou cenu, nebo se jedná jen o předražené pozlátko?

Sony při představování nové letošní vlajkové lodi všem pořádně zamotalo hlavu. Jako první se dočkal japonský trh, kde se novinka začala prodávat v dubnu pod označením Xperia Z4. Ihned po uvedení se ovšem objevily spekulace, že na ostatní trhy zamíří jiný smartphone. Jak se nakonec ukázalo, jiné je pouze označení. Evropská verze je totiž pojmenována jako Sony Xperia Z3+. Veškeré parametry i vzhled obou zařízení jsou naprosto shodné.

Modelová řada Xperia Z je snadno rozpoznatelná na první pohled. Společným znakem všech telefonů z této řady je unibody tělo, které je z obou stran kryté sklem – prim zde hraje tzv. OmniBalance design. Hardwarová výbava téměř vždy patří k tomu nejlepšímu, s čím se lze na trhu setkat. Kromě elegantního vzhledu a solidního výkonu je hlavním lákadlem odolnost vůči vodě a prachu. Původní Sony Xperia Z splňovala podmínky pro získání certifikace IP57, současný model je na tom ještě o kus lépe a splňuje certifikaci IP68 (co to znamená?).

Sony se při vývoji nenechalo zlákat současným trendem neustálého navyšování rozlišení displejů. 5,2palcový IPS panel nabízí „pouze“ Full HD rozlišení (1080 × 1920 px), což znamená výslednou jemnost 424 ppi. Osobně si myslím, že je tato jemnost dostatečná a osazení Full HD panelem se pozitivně podepsalo na výdrži. Zbývající hardwarová výbava ovšem patří k současné špičce – čipset Snapdragon 810, 3 GB operační paměti, 32GB vnitřní úložiště a 20,7Mpx hlavní fotoaparát.

Cena Xperie Z3+ v ověřených obchodech atakuje hranici 20 000 Kč. Konkurence v podobě Samsungu Galaxy S6 a HTC One M9 se již dostala pod hranici 17 000 Kč a LG G4 se dokonce prodává již za 15 000 Kč. Pokud risknete kusy dovezené ze zahraničí (neoficiální distribuce), můžete ušetřit i několik tisíc. Tak jako tak to nová Xperia to nebude mít snadné, přesto má co nabídnout.

Klady (+)

 • kvalitní konstrukce
 • odolnost vůči vodě a prachu (IP68)
 • výborný fotoaparát
 • velmi vysoký výkon
 • skvěle odladěný systém
 • dobrý zvukový výstup
 • nadpůrměrná výdrž

Zápory (-)

 • nepřiměřeně vysoká cena
 • povrch klouže a snadno se upatlá
 • chudý obsah balení
 • potíže s přehříváním
 • absence optické stabilizace obrazu

Obsah balení: Chudší než low-end

Sony u většiny svých smartphonů používá velmi minimalistické balení. Výjimkou není ani testovaný kousek, který dorazil v opravdu velmi malé papírové krabičce. Po jejím otevření spatříte samotný telefon, který je stabilně usazený v papírovém výlisku. Po jeho vyjmutí se dostanete k dodávanému příslušenství.

 

To je tentokrát opravdu velmi skromné. Kromě telefonu totiž dostanete pouze nabíječku s odpojitelným kabelem microUSB a návody. Výrobce nepřibalil ani sluchátka, která většinou nechybí ani u nejvíce low-endových telefonů. Od vlajkové lodě za 20 000 Kč jsme očekávali mnohem bohatší obsah balení. Alespoň že jsme z továrny dočkali nalepení ochranné fólie na přední stranu.

Konstrukce a design: Kluzké sklo z obou stran

Díky poměrně tenkým rámečkům 5,2palcového displeje se celkové rozměry telefonu zastavily na hodnotě 146 × 72 × 6,9 mm. Svou zásluhu na tom má také to, že Xperia nemá ovládací tlačítka hardwarová, ale jsou přímo součástí displeje. Hmotnost 144 gramů je vzhledem k velikosti odpovídající. Ovládat veškeré funkce jednou rukou bude pro spoustu uživatelů poměrně oříšek.

 

Displej zabírá téměř 71 % čelní plochy telefonu. Nad ním je kromě loga výrobce umístěna také čelní selfie kamera s rozlišením 5 Mpx a senzor přiblížení a intenzity okolního světla. Nechybí ani vícebarevná notifikační dioda umístěna v levém horním rohu. Všimněte si také slabých škvírek u horního a spodního okraje. Pod nimi je ukryta dvojice hlasitých reproduktorů. Celý předek je krytý odolným sklem a fólií. O jaký typ skla se jedná, bohužel nevíme. Jisté je pouze to, že se nejedná o oblíbené Gorilla Glass.

  

Sklo je použito i na zadní straně. Zda se jedná o stejný typ, jako je na předku bohužel nevíme; na něm už ale žádná ochranná fólie nanesena není. Levému hornímu rohu vévodí čočka hlavního 20,7Mpx fotoaparátu, pod kterým najdete přisvětlovací diodu. Je škoda, že výrobce integroval jen jednu, většina konkurentů nabízí dvě diody. Fotoaparát není vystouplý nad povrch zad. Kromě toho na zádech najdeme už jen logo výrobce umístěné v polovině výška, symbol označující polohu NFC čtečky a v dolní části ještě nápis Xperia.

  

 

Boky smartphonu jsou lehce vyboulené a jsou z kovu. Na levém se ukrývá slot pro paměťovou a SIM kartu. Pro vyjmutí šuplíčku musíte nejprve otevřít krytku, která zabraňuje průniku vody do vnitřku přístroje. Veškeré ovládací prvky jsou umístěny na pravém boku. Zhruba v polovině výšky se nachází pro Sony typicky kulaté tlačítko Power, pod ním je potom ještě kolébka pro ovládání hlasitosti a nechybí ani hardwarová spoušť fotoaparátu, za kterou výrobce chválíme.

  

Napájecí konektor má své místo na spodní části. V jeho blízkosti najdete otvor pro upevnění poutka, se kterým už se v poslední době moc nesetkáváme. Na opačné straně telefonu je osazen sluchátkový výstup (3,5mm jack) a vstupní otvor primárního mikrofonu.

  

Skleněný předek i záda se možná dobře vyjímají na fotografiích, pro běžné používání je ovšem tato povrchová úprava dost nepraktická. Neustále budete muset otírat otisky prstů a obavy mám i z možného poškrábání povrchu. Kvůli hladkým zádům si také budete muset dávat pozor, kam telefon položíte. Stačí jen lehce naklonit podložku a Xperie sklouzne pryč.


Voda nové Xperii nijak nevadí

Stejný neduh jsme mimochodem kritizovali už u recenze Xperie Z3 Compact a zdá se, že se výrobce doposud nepoučil. Jinak je ovšem konstrukce velmi bytelná a zpracování je na špičkové úrovni. Smartphone se dobře drží v ruce, ovšem takové LG G4 (recenze) je na tom co se týče ergonomie ještě o kus lépe.

 

Displej: Full HD s dobrými barvami

Na začátku této recenze jsem zmiňoval, že Sony novinku na rozdíl od hlavních konkurentů osadilo pouze Full HD (1080 x 1920 px) IPS displejem s úhlopříčkou 5,2″. Honba za pixely v podobě Quad HD rozlišení se nekoná, ale ono to vlastně vůbec ničemu nevadí.

Quad HD panely jsou díky výrazně většímu počtu pixelů energeticky mnohem náročnější a rozdíl v jemnosti na první pohled není jinak výrazný (rozumějte – Full HD také nabízí krásně jemný obraz). Barevné podání je dle mého názoru věrohodné a v nastavení je navíc možnost volby mezi třemi režimy, které lehce upraví teplotu a sytost barev. Díky použité technologii IPS jsou pozorovací úhly bezchybné.

Rozsah nastavení jasu je poměrně slušný. Při nastavení nejnižší úrovně displej téměř nezáří, což je velmi vhodné na použití v noci. Maximální úroveň by mohla být alespoň o malinký kousek nastavena výše. I tak ovšem nebudete mít s čitelností na přímém slunci žádné problémy. Pokud svěříte nastavení jasu automatice, budete nejspíš zklamáni. Na změnu okolního světla sice reaguje telefon rychle, ale nastavená úroveň je podle mého vkusu až příliš nízká.

Hardware: Snapdragon, který vám zatopí

Sony si s výběrem čipsetu hlavu nelámalo a jednoduše zvolilo to nejvýkonnější z nabídky Qualcommu, tedy osmijádrový Snapdragon 810. Čtyři jádra Cortex A57 běží na frekvenci 2 GHz, čtveřice jader Cortex A53 je taktována na 1,5 GHz. Operační paměť s kapacitou 3 GB je standardem v této cenové kategorii. Nově je však použita paměť DDR4, která nabízí až o polovinu vyšší výkon než předchozí typ a zároveň i nižší spotřebu. Grafický čip Adreno 430 zajistí plynulý chod i těch nejnáročnějších her typu Real Racing 3, či Modern Combat 5: Blackout.

 • AnTuTu benchmark: 53 282 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 20 553 bodů
 • Basemark OS II: 1 552 bodů

Ani nová Xperia se nevypořádala s přehříváním, za což vděčí především použitému čipsetu. Nejvíce omezující je to v případě, že se chystáte natáčet videozáznam, případně fotit fotografie. Telefon se velmi rychle zahřál a aplikace fotoaparátu se sama ukončovala, aby se smartphone zchladil. Venku na slunci bylo tak focení v podstatě nemožné (zvláště v těchto extrémně tropických dnech). Za tento nedostatek si Sony rozhodně pochvalu nezaslouží.


S touto hláškou se během teplých letních dnů budete setkávat poměrně často – minimálně do doby, než výrobce nevydá softwarový update, který by snížil takt procesoru.

Z celkových 3 GB operační paměti zůstává vždy volno zhruba 1,7 GB místa. Ani při spuštění několika náročných aplikací současně jsem se nedostal pod hranici 800 MB volného prostoru v operační paměti.

Vnitřní 32GB úložiště je snadno rozšiřitelné prostřednictvím paměťových karet formátu microSD. Při prvním spuštění zůstalo uživatelsky volných 21,84 GB, což je obvyklá hodnota. Telefon neměl ani problémy s velmi rychlým a přesným určením polohy. Pro tyto účely se využívá příjem signálu GPS, GLONASS a také čínského družicového systému Beidou.

Konektivita

O kompletní podpoře sítí GSM, 3G a LTE se snad ani nemá cenu zmiňovat. U lépe vybavených modelů se už dost často objevuje podpora WiFi sítí na frekvenci 5 GHz a ani tento kousek není výjimkou. Podpora pomalejšího 2,4GHz pásma je samozřejmostí. Nechybí ani bezdrátová technologie NFC, která už začíná hrát poměrně významnou roli při placení, případně při spárování s jinými zařízeními. Je škoda, že výrobce neosadil infraport, který by sloužil jako náhrada dálkových ovladačů vašich zařízení. Konkurence tuto vychytávku dost často nabízí a podle mého názoru se jedná o velmi příjemný bonus.

 

Zvuk: Ve dvou se to lépe táhne

Hlavní reproduktory se ukrývají pod štěrbinami na čelní straně telefonu. Jejich hlasitost na nejvyšší úrovni je až překvapující. Dobře je na tom také kvalita zvukového přednesu, která rozhodně patří k tomu nejlepšímu, s čím se můžete setkat. V tomto ohledu si vede nová Xperia opravdu velmi dobře a reproduktory budou stačit například pro pohodlné sledování filmů během cest.

Dobře si vede i sluchátkový výstup. Ke zvukovému projevu nemám žádné výtky, všechna pásma jsou dobře zastoupena a vyvážena. Hlasitost na nejvyšší úrovni je také více než dostatečná. Jak jsem se zmiňoval v první kapitole tohoto článku, výrobce bohužel k telefonu nepřibaluje žádná sluchátka. Budete tak muset vynaložit další prostředky na jejich pořízení.

Baterie a výdrž: Šetrné používání odmění dlouhou výdrží

Velké množství uživatelů si při představení stěžovalo na snížení kapacity baterie. Předchozí model Xperia Z3 disponovala akumulátorem s kapacitou 3100 mAh, nástupce dostal „pouze“ 2930mAh baterii. Více se výrobci do tenkého těla telefonu nepodařilo vměstnat. Nižší kapacita se naštěstí nepodepsala na zhoršení výdrže. Při náročném provozu jsem musel nabíjet každý večer, když jsem používání omezil pouze na několik telefonátů, vyřízení několika emailů a chvilce surfování, dostal jsem se v pohodě na dvoudenní výdrž.

Testovaný kousek si velmi dobře vedl i při testu přehrávání. S polovičním jasem displeje a poloviční hlasitostí reproduktorů se telefon odporoučel až po 8 hodinách. Nabíjení dodávaným 1,5A adaptérem z prázdného stavu až do maxima trvalo zhruba 2,5 hodiny.

Systém a uživatelské prostředí: Ve znamení svižnosti

Operační systém Android 5.0.2 Lollipop je zahalen do prostředí Xperia UI. Se stejným vzhledem launcheru se setkáváme u telefonů Sony již nějakou dobu a musím říci, že se výrobci povedlo systém postupně velmi dobře odladit (byť telefony od Sony neměly s plynulostí problémy ani v minulosti). V současném stavu je na tom, alespoň co se týče rychlosti, v podstatě stejně dobře jako čistý Android. V brzké době by také snad měla dorazit aktualizace na novější verzi systému, jehož základem bude Android ve verzi 5.1 Lollipop. Sony už také delší dobu koketuje s Androidem M, na jehož základech běží vývojářská verze systému.

 

Launcher je velmi jednoduchý, ale nepostrádá nic, po čem by uživatel toužil. Nechybí možnost řazení ikon do složek, přidávání widgetů a další funkce. Ve spodní liště je čtveřice ikon, které zůstávají na svém místě i po přechodu na jinou plochu. Zástupci aplikací nejsou umístěny na samotných plochách, jako je tomu například u systému iOS, ale jsou přehledně umístěny v otevíracím menu. Pořadí ikon si můžete upravit v nabídce.

 

Hlavní dotyková tlačítka mají v prostředí launcheru průhledné pozadí, po spuštění kterékoliv aplikace se pozadí změní na černé. I horní lišta má transparentní pozadí. Pokud ji rozbalíte, dostanete se do přehledu aktivních notifikací. Pokud lištu rozbalíte ještě jednou, dostanete se k přepínačům nejčastěji používaných funkcí. Nechybí ani posuvník pro manuální nastavení jasu displeje.

Nastavení má podobný vzhled jako znáte z jiných telefonů. Celkově je celé prostředí velmi podobné čistému Androidu, jen některé prvky jsou lehce graficky pozměněné. Rozhodně by se však nemělo stávat, že se ztratíte v nabídkách.

Bonusové aplikace: Slušný nášup

Výrobce svůj vlajkový model pořádně vybavil nejen po hardwarové stránce, ale přidal také pořádný balík bonusových aplikací. Navigon je jednoduchý navigační software z produkce Garminu. S touto aplikací se u Xperií setkáváme již delší dobu a pro mnoho zákazníků se jedná o příjemný a často používaný bonus. V dnešní době už ovšem nemá tak velký význam, protože v obchodě Google Play se dají bezplatně stáhnout i jiné navigace.

Poslední dobou se objevuje čím dál, tím více bezpečnostních hrozeb. Na vaši ochranu myslí i Sony, čemuž napovídá předinstalovaný antivirový program AVG Protection. Jeho součástí je kromě antivirové ochrany také nastavení ochrany soukromí, možnost ukončení procesů na pozadí, které zpomalují telefon, nebo ochrana proti krádeži.

 

Lifelog slouží ke sledování vaší denní aktivity. V této pěkně zpracované aplikaci se dozvíte, kolik kalorií jste za den spálili, počet ušlých kroků, čas který jste strávili například poslechem hudby, či sledováním videí apod. Měření ušlé vzdálenosti probíhá prostřednictvím určení polohy. Pokud ovšem vlastníte některý z fitness náramků od stejného výrobce, můžete jej s Lifelogem propojit a data z náramku se budou započítávat do statistiky.

Movie Creator automaticky sestřihá z vámi pořízených fotografií a videí krátký klip, který doplní o zvukový doprovod. Aplikace pracuje nezávisle na uživateli na pozadí, a když je klip dokončen, informuje o tom uživatele prostřednictvím notifikace. Výsledné video můžete buď uložit, nebo rovnou sdílet na sociálních sítích.

 

Filmoví nadšenci jistě ocení program Privilege Plus. V prostředí aplikace najdou totiž přístup k filmům a seriálům z produkce Sony Pictures. Nechybí ani pohledy do zákulisí a další prémiový obsah. Pro herní nadšence je připravena aplikace PlayStation. Díky ní se můžete připojit do sítě PlayStation Network a získáte přístup k aktuálním novinkám ze světa her, můžete napsat svým přátelům na této síti, případně se připojit přímo k vaší herní konzoli a ovládat ji prostřednictvím smartphonu.

Poslední aplikace, které zmíním, nesou název What’s New a Zprávy ze služby. V prvně jmenovaném programu uvidíte aktuální novinky z obchodu Google Play a z jiných podporovaných služeb (např. Spotify). Položky se upravují na základě vašich preferencí. Druhá jmenovaná služba s poněkud podivným názvem je v podstatě agregátor aktuálních zpráv z domova i ze světa.

Telefonování, zprávy, organizace a multimédia

V jednoduchosti je síla. Přesně tímto heslem se řídil výrobce při návrhu aplikace pro telefonní hovory a musím uznat, že udělal dobře. Číselník podporuje vyhledávání kontaktů, a pokud by vám to přeci jen nestačilo, můžete se přepnout na přehledný seznam všech uložených čísel. Nechybí pochopitelně ani historie hovorů s lištou nejčastěji volaných kontaktů.

 

Ve stejném duchu se nese i prostředí pro psaní SMS zpráv a kalendář. Ten podporuje několik režimů zobrazení. Veškeré naplánované události jsou přehledně řazeny a lze je pochopitelně i snadno upravovat, či přidávat.

 

Předinstalovaný přehrávač hudby zvládá všechny obvyklé funkce a přidává navíc například podporu přehrávání ze zařízení v domácí síti, případně z cloudu. S hudbou také souvisí služba TrackID. Ta slouží k identifikaci právě přehrávané hudby. Pokud se vám zalíbí nějaká píseň a nevíte její název, TrackID vám pomůže. Videopřehrávač působí na první pohled velmi jednoduše, překvapí ale svými funkcemi.

 

Podpora MKV videí není vždy samozřejmostí. Asi nevíce mě překvapilo, že si přehrávač poradí i s externími titulky k filmu. Většina uživatelů tak nebude muset instalovat žádný jiný přehrávač z ochodu Google Play, ale vystačí si s tím originálním.

Fotoaparát a video: Používejte manuální režim

Sony Xperia Z3+ dostala do vínku 20,7Mpx senzor Exmor RS. Velikost čipu je 1/2,3″ a podporuje citlivost ISO až 12800. Objektiv nabízí slušnou světelnost f/2,0. Poměrně nečekaně se bohužel nesetkáme s optickou stabilizací, kterou povětšinou konkurenční vlajkové modely nabízejí. Její funkci se snaží alespoň částečně vynahradit funkce SteadyShot.

Pro přisvětlení tmavých scén poslouží integrovaná LED. Vítaná je také dvoupolohová hardwarová spoušť na boku smartphonu. Zkrátka nepřijdou ani příznivci selfie. Čelní kamera totiž disponuje rozlišením 5 Mpx, což pro selfies bohatě stačí.

-

- - -

Aplikace fotoaparátu má stejnou podobu s jakou se můžete setkat u jiných smartphonů značky Sony. Při spuštění se automaticky aktivuje režim Super auto, který ovšem příliš nedoporučuji používat. Fotografie pořízené v tomto režimu nevyužijí plné rozlišení fotoaparátu a jejich kvalita není zrovna oslňující. Naštěstí si můžete přepnout do režimu nazvaného Ručně, který vám umožní dostat z fotoaparátu maximum.

- - -

Snímacích režimů je v základu opravdu požehnaně, navíc si můžete stáhnout ještě řadu dalších. Mezi nejpovedenější patří mód Timeshift video, kdy jednoduše pořídíte videozáznam a poté si vyberete určitou část, která bude zpomalena. Díky tomu můžete vytvořit opravdu působivé klipy.

- -

Kouzla s manuálním režimem

Jak jsem se již zmínil, pokud toužíte po kvalitních fotografiích, použijte manuální režim. Pouze v tomto režimu totiž můžete zvolit maximální rozlišení 20,7 Mpx (5248 × 3936 px). Má to ovšem jeden háček. Při maximálním rozlišení totiž nejsou dostupné některé funkce (například HDR, výběr scénických režim, nastavení citlivosti ISO apod.). Pokud se bez těchto funkcí neobejdete, budete se muset spokojit s maximálním rozlišením 8 Mpx. Doufáme, že výrobce tento nedostatek opraví v některé z následujících aktualizací. Celkově mi chyběl plně manuální režim, kde by bylo možné nastavit vyvážení bílé, čas závěrky, případně clonu.

 

Kvalita výsledných snímků mě opravdu velmi mile překvapila. Dynamický rozsah je velmi dobrý, stejně tak i barevné podání a ostrost. Veškeré detaily jsou velmi pěkně prokreslené, slévají se až při horších světelných podmínkách. Špatně si Xperia nevede ani při focení v noci. Při vyšší citlivosti ISO se začíná projevovat šum, ale nejedná se o noc hrozného. Ještě jednou si musím postěžovat na absenci plně manuálního režimu, který by posunul focení ještě o úroveň výše. Celkově ale patří testovaný kousek k tomu nejlepšímu, s čím se lze na trhu setkat.

-

- - -

Dobře je na tom také záznam videa. Xperia Z3+ zvládá maximální rozlišení 4K (2160 × 3840 px) při 30 snímcích za sekundu. Pokud si vystačíte s Full HD (1080 × 1920 px) budete mít možnost natáčet se 60 FPS. Pokud toužíte ještě po vyšší snímkovací frekvenci, musíte se spokojit s rozlišením HD (720 × 1280 px), kdy zvládne telefon zachytit až 120 snímků za sekundu.

Sony Xperia Z3+ (camera demo)

Videa jsou ostrá a plynulá. Telefon si dobře poradil s přeostřením z blízkého objektu na daleký (i opačně). K barevnému podání nemám žádné výtky. Jak jsem se již zmiňoval, telefon nedisponuje optickou stabilizací, ale spoléhá pouze na softwarové řešení. To naštěstí pracuje velmi spolehlivě a rozdíl proti jiným smartphonům, které jsem měl možnost otestovat a které byly vybaveny stabilizovaným čipem, je opravdu velmi minimální a ve většině případů nepozorovatelný.

Konkurence

Velmi silná konkurence bude hlavním problémem nové Xperie. Nejblíže má k testovanému kusu zřejmě starší model Xperia Z3 (recenze). Ta nabízí v podstatě identický vzhled (včetně odolnosti vůči vodě a prachu), displej i fotoaparát. Jedinou výraznou odlišností je pouze použitý čipset. Starší model je totiž vybaven Snapdragonem 801 od Qualcommu, což ovšem rozhodně není žádné ořezávátko. Pokud nepožadujete opravdu špičkový výkon, můžete si pořídit tohoto staršího sourozence, jehož cena je zhruba o 7 000 Kč nižší.


Sony Xperia Z3

V cenové hladině kolem 20 000 Kč drží pozici také iPhone 6 od Applu (recenze). Ten působí přeci jen o něco luxusnějším dojmem. Nabídne také vynikající dílenské zpracování, povedený displej a kvalitní fotoaparát. Pro někoho může být výhodou rovněž systém iOS a především čtečka otisků prstů. Snad jediným výrazným trumfem Xperie je odolnost vůči vodě a prachu.

-

Vlajková loď Samsungu, model Galaxy S6 (edge) (recenze) je vybaven lepším displejem s Quad HD rozlišení, výtečným fotoaparátem a dílenským zpracováním. Také nástavba TouchWiz se dočkala značného vylepšení a celý systém je tak velmi svižný. Samsungu nechybí ani bezdrátové nabíjení, jen s výdrží je to horší. Zamrzí rovněž absence slotu na microSD kartu, či absence voděodolnosti. Cena již od představení značně klesla a v současné době můžete vlajkovou loď Samsungu pořídit zhruba kolem 16 500 Kč.

Opomenout nesmím ani novinku ze stáje LG. Model G4 (recenze) lépe padne do ruky, nabídne lepší displej, srovnatelný fotoaparát a velmi slušně nasazenou cenu (15 000 Kč). G4 má sice nepatrně slabší čipset, ten se ale nezahřívá tolik jako Snapdragon 810. Na trhu je dostupná navíc i varianta, která má zadní kryt potažený pravou kůží.

 
LG G4 s koženými zády

Z telefonů se systémem Windows Phone přichází do úvahy snad jen Nokia Lumia 930 (recenze). Její hardwarová výbava je ale již o notný kus horší než v případě Xperie a v současné době se již čeká na nástupce, kterým se nejspíše stane Lumia 940. Pokud pro vás není horší výbava problémem a jste příznivcem systému Windows Phone, můžete si za cenu jedné Xperie Z3+ koupit rovnou dvě Lumie 930.


Dvě barevné varianty Lumie 930 jsou skutečně výrazné

Jak je vidět, novinka od Sony to bude mít na trhu opravdu velmi těžké. V podstatě jediné, čím se odlišuje od konkurence je odolnost vůči vodě a prachu. Musíte ovšem zvážit, zda vám tato vlastnost stojí za nemalý finanční příplatek. Doufáme, že cena v brzké době klesne na úroveň největších konkurentů, jinak se z Xperie Z3+ stane v podstatě neprodejný smartphone.

Závěrečný verdikt

Sony Xperia Z3+ je velmi rozporuplný telefon. Kvalitní zpracování, výkonný hardware, kvalitní fotoaparát, odladěný systém a solidní výdrž jsou výborné předpoklady k úspěchu. Kamenem úrazu je ovšem velmi vysoko nasazená cena a problémy s přehříváním situaci taky nevylepší. Jediným aspektem, kde testovaná novinka drtí konkurenci na plné čáře, je odolnost vůči vodě a prachu. Jinak ale nemá telefon proti konkurenci moc co nabídnout.

Pokud se potvrdí aktuální spekulace, měl by výrobce na zářijovém veletrhu IFA v Berlíně představit konečně plnohodnotnou vlajkovou loď. Model Xperia Z5 by měl podle předpokladů nabídnout čtečku otisků prstů, Quad HD displej a možné se dočkáme i podpory bezdrátového nabíjení. Pokud se bude ovšem výrobce držet stávající cenové strategie, nemůže počítat s extra vysokými prodejními čísly.

Netvrdím, že je testovaný kousek špatný. Naopak si myslím, že má zákazníkům co nabídnout, ale nejedná se o výhodnou koupi – Xperia Z3+ je prostě moc drahá. Kupci tak nejspíš budou příznivci značky, manažeři, nebo lidé hledající stylový telefon. Kdyby se její cena pohybovala okolo hranice 16 000 Kč, byla by to podstatně rozumnější investice.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

21 komentářů

 1. m.i.m.o (neregistrovaný)

  Sry, ale táto veta je značne nevhodná: „Hardwarová výbava téměř vždy patří k tomu nejlepšímu, s čím se lze na trhu setkat.“ Veď je aj prakticky okamžite vyvracaná. Displej „iba“ 1080p – nevravím, že nepostačuje, ale technológie sú už ďalej. Pamäť 32 GB je štandard a absencia OIS je fail a tak fotoaparát k tomu najlepšiemu nemôže ani pričuchnúť. Očividne sa tu veľké peniaze priplácajú za to IP68.

  • Tak nějak, 1080p SLCD3 není dnes nic moc, ať již SLCD3 jako takový, tak obyč LCD (bez Quantum dots), ppi (jasně…), nepřítomnost Gorily 4 a kdo ví, zda to má aspoň LTPS, Air Gap atd.

  • JaroB (neregistrovaný)

   O čom to tu spievaš??? nepoužívaj skratky ak im nerozumieš…

  • JaroB (neregistrovaný)

   technologicky je displej od SONY to najlepšie čo sa dnes vyrába…nejaký SAmoled od samšuntu sa nechytá ani náhodou

   [odkaz]

   a taký istý má Z3+/Z4

 2. „Vlastním“ Z3 Dual a Sony mě docela zklamalo. Telefon je to designově celkem hezký, ale nesmírně křehký. Nedopatřením mi upadl na zem, podotýkám že v originálním ochranném pouzdře. Cestou se svezl po noze, takže to nebyl nijak zásadní náraz. A displej prasknul po celé délce. Tímpádem přestal fungovat dotyk. Nechal jsem v aut. servisu vyměnit za bratru 4500,- ale nový displej vykazoval vady ve formě žlutých a bílých flíčků, jako by byl omačkaný. Tak jsem jej tam poslal znovu a od té doby čekám, už 40 dní :( Prý jsou buď displeje nedostatkové nebo z těch co jim přijdou vykazují všechny podobné vady. Nehledě na to, že první oprava byla odfláknutá a z okolí displeje vylézal těsnící silikon a začal špatně fungovat mikrofon! Obávám se, jestli se vůbec toho telefonu ještě dočkám, ale už jsem ztratil chuť a radši bych se vrátil k mnohem lepší a pevnější Lumii 920. Ta mi upadla na zem nesčetněkrát a kromě odřeninek to vždy bez problémů přežila. Kéž bych se mohl vyvázat z kupní smlouvy a počkat na Lumii 850/950, ale bohužel to u reklamované opravy zřejmě není možné :-(

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Takze sve derave ruce svadis na telefon.moc teto tve pohadce neverim, protoze prodejce ma povinnost vyridit reklamaci do 30 dni, takze uz davno jsi mohl mit zpatky penize. Navic jednu Z3 dual mam ve svem okoli a zaziva docela zahul u extremne aktivniho cloveka – sportovce v drsnych podminkach a kupodivu vydrzela zatim vsechno.

  • Tady nejde o svádění na telefon, nehody se snad stávají ne? Jen jsem to srovnal s tím, že Lumia toho zažila mnohem víc a bez problému. Ale to je jedno, štve mě spíš ten přístup servisu. A nejedná se o reklamaci, ale o reklamaci opravy, tady se obávám že není úplně snadné požadovat vrácení peněz po 30ti dnech, protože reklamuji vykonanou práci a ne vadu zařízení. To by se muselo možná řešit právní cestou a kdo má na to chuť že.

  • A další věc – je snad normální, aby každý další zkoušený displej, podle slov servisu, projevoval vadu? To se asi někde stala chyba ne?

  • Poslete jim tam predzalobni vyzvu a uvidite jakej to bude fofr :)

  • Je dobře, že se píšeš svou zkušenost se servisem. Toto si mnoho lidí neuvědomuje, ale montovaný přístroj na pásu a montovaný přístroj v servisu JE něco jiného. Proto si radši vyměnit aku sám přes zadní kryt uživatelsky, než nuceně servisně, kde je riziko, že vše nedopadne jak má (osobní zkušenosti dvě: Výměna Apple přístroje kus za kus-jupí, jako bonus nová aku v novém kusu, po roce, proč ne. Výměna zákl. desky u HTC-posílání zpět s reklamací práce servisu). Samozřejmě to není pravidlo, naprostá většina proběhne min. „uspokojivě“, ale to riziko tu prostě je. A s tím, jak se věci čím dál více lepí to riziko stoupá.

 3. Nedaji ani sluchatka do telefonu za 20000,-? Ubohost. Ja je mel a kvalitni s telefonem Xperia J, a to je uplne jina trida. A 5.2 displej je moc. Dalsi lopata v rade v prodeji.

  • JaroB (neregistrovaný)

   Predstav si , že existuje TOP smartfón a nieje to lopata….hádaj kto ich vyrába ???

   nápoveda: Z1C a Z3C

 4. komar006 (neregistrovaný)

  Bude i xperia z3+ ve verzi dual?

 5. pet (neregistrovaný)

  uplne vam tam chybi ze nema zasadni veci a sice bezdratove nabijeni, usb-c, lte-a a dokonce i infraport. tzn je to predrazene pozlatko bez zakladnich funkci tom smartphonu.

  navic ma jen 5,2 displej v tele vetsim a tezsim nez konkurencni 5,5 telefony

  • JaroB (neregistrovaný)

   a ktorý smart renomovanej firmy má USB-C ??? LTE-A ..no ktorý smart ho má???…. infra je ti na prd ako prd vo vode…. Mám a použil som ho 2x …Podstatnejšie je USB s IP68 a MHL 3…bezdrát je najväčšia cípovina akú kedy vymysleli…že bezdrát…a čo asi ide k tomu „bezdrátu“ ??? ďalší žiarič do prostredia a sa ľudia budú diviť prečo majú v 40 nádor…

   Ešte nejaký tvoj duchaplný názor???

 6. JaroB (neregistrovaný): Tak USB-C se tu s námi plácá skoro rok, neříkej, že za tu dobu Sony nemohlo stihnout zapracovat do přístroje… LTE-A je std.

  Mezi negativy pak nevím proč absentuje nepřítomnost magnetického napájecího konektoru.

  V zásadě je to zbytečný model.

 7. JaroB (neregistrovaný)

  EŠTE RAZ…. môžeš mi napísať ktorý predstavený mobil, renomovanej značky už má USB-C ??? Klasický a nie to ešte IP68???

  LTE-A tak isto čakám …keď je to štandard tak nebudeš mať problém vypísať …

  Čakám

  Jedine s čím súhlasím, je upustenie od magnetických konektorov…

  • Už letitá Samsung S4ka (i9506) má LTE-A a pak cokoli dalšího z top řady Galaxy S a další výrobci. Apple to má v telefonech a tabletech možná i tři generace.

   „Předobraz“ USB Type-C má Apple v podobě Lightningu již min. 2 generace, nicméně pravda, toto std. zatím není. Nicméně u nejnovějšího HiEndu v polovině r. 2015 za 20k by to již skutečně obsaženo mělo být…

  • JaroB (neregistrovaný)

   keď to má nejaká S4ka tak to má aj Z2ka keď nie Z1 …tak neviem o čom točíš …

   o USB-C budeš písať aj pri MEGATOP NOTE 5??? a čo nepíšeš to isté o S6ke za 900€ ???

   Rozdielne metre na výrobcov ???

   USB-C má APPLE už 2 roky??? ty si dobrý …nechcem tu napísať čo je to nadávka

  • Reaguji na příspěvek od „pet (neregistrovaný)“, který vyznívá, že LTE-A (tedy min. specifikace pro 4G) není součástí daného přístroje. Já netočím nic.

   „“Předobraz“ USB Type-C má Apple v podobě Lightningu“…

  • Recenze hovoří „O kompletní podpoře sítí GSM, 3G a LTE…“ což upřímně netuším, co značí. Asi tedy zařízení obsahuje všechna světová pásma, LTE-A, VoLTE, pak není co řešit. Tak jak se na Android HiEnd za 20k sluší a patří.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).