TOPlist

Recenze Sony Xperia XZ1: špičková výbava v klasickém balení

Společnost Sony přivezla letos do Berlína na veletrh IFA dva nové smartphony. Modely nesoucí označení Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact zaujaly především svou hardwarovou výbavou, která se řadí k naprosté špičce.

Výkonný čipset, skvělý fotoaparát nebo aktuální verze systému Android budou jednoznačně největšími lákadly těchto novinek. Na stranu záporů však patří již léta okoukaný vzhled, který může některé zákazníky odradit. V dnešní recenze se zaměříme na větší model Xperia XZ1, který se na českém trhu prodává za cenu 16 990 korun.

Video recenze Sony Xperia XZ1

Konstrukce a vzhled (opět) bez inovací

Vzhled je věc, se kterou si v Sony příliš hlavu nelámou. Již od modelu Xperia Z spoléhá výrobce na tzv. OmniBalance design, který se vyvinul až do dnešní podoby. Ne, že by byl vzhled testovaného kousku přesně stejný jako u starších verzí, ale rozdílů příliš mnoho nenajdete. Někomu se tato strategie Sony líbí, my bychom však ocenili nějaké větší oživení vzhledu. Toho bychom se mohli dočkat snad již příští rok.

Základem konstrukce Xperie XZ1 je kovový boční rámeček, na který plynule navazují matná kovová záda. Horní a spodní část telefonu je plastová a naštěstí pevně lícuje se zbytkem těla. Výměnu skleněného povrchu zad za matný kov rozhodně chválíme. Tento povrch je daleko více praktičtější a odolnější vůči pádům. Na zádech sídlí primární fotoaparát doplněný o přisvětlující diodu.

Čelní strana je domovem 5,2 palcového displeje, nad kterým sídlí čelní 13megapixelová kamera, okénko se senzory a nechybí ani notifikační dioda. Inženýry ze Sony zatím nechává trend bezrámečkových telefonům chladnými a novinka má tak bohužel poměrně výrazné rámečky kolem displeje. Především část nad a pod displejem je opravdu masivní, což je škoda. Na druhou stranu zde alespoň zůstal prostor pro osazení stereoreproduktorů, které hrají překvapivě kvalitně i hlasitě.

Spodní hrana je domovem pouze datového konektoru USB-C a primárního mikrofonu. Na opačném konci telefonu sídlí sluchátkový výstup a sekundární mikrofon. Vlajkové modely od Sony jsou typické hardwarovou spouští fotoaparátu, která nesmí chybět ani v tomto případě.

Typická čtečka otisků v bočním tlačítku

V posledních letech se dalším poznávacím znamením smartphonů tohoto japonského výrobce stalo boční domovské tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů. Čtečka se řadí mezi nadprůměrné a potěšila nás především její rychlost a zároveň i přesnost. Nad čtečkou je umístěná kolébka pro ovládání hlasitosti, levý bok skrývá kombinovaný slot pro karty nanoSIM a microSD.

Kvůli širokým rámečkům kolem displeje se celkové rozměry vyšplhaly až na hodnoty 148 × 73,4 × 7,4 milimetrů, hmotnost je přijatelných 155 gramů. Díky zakulaceným bokům se telefon velmi dobře drží v ruce, přesto bychom tenčí rámečky kolem displeje ocenili. Poslední věc, která stojí za zmínku, je zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP68).

Displej: FullHD s nádechem teplých odstínů

Displej s úhlopříčkou 5,2 palců nabízí rozlišení FullHD, tedy 1080 × 1920 pixelů. Panel typu IPS má skvělé pozorovací úhly i čitelnost. Velmi dobré je i barevné podání, které je však podle našeho názoru laděné do lehce teplejších odstínů. V nastavení naštěstí nechybí možnost ruční úpravy vyvážení bílé, díky čemuž si můžete displej zkalibrovat přesně podle sebe. Displej u Xperie XZ1 podporuje také režim HDR10, což využijete například při sledování HDR obsahu na Youtube.

Displej a zbytek čelní strany kryje odolné sklo Gorilla Glass páté generace. Během dvoutýdenního testování jsme na skle nezaznamenali žádný škrábanec.

Nedostatkem výkonu netrpí

Čipset Qualcomm Snapdragon 835 je tradičním hnacím motorem většiny letošních high-endových modelů. Tento čip nabízí celkem 8 procesorových jader (4 × Kryo s frekvencí 2,35 GHz a 4 × Kryo s frekvencí 1,9 GHz) a grafické jádro Adreno 540. Operační paměť s kapacitou 4 GB je v dané třídě standardem. Díky této hardwarové výbavě si můžete užívat hraní i těch nejnáročnějších mobilních her naplno. Problémem nebudou ani náročné aplikace či jiné nástroje. V benchmarku AnTuTu jsme naměřili skóre přes 169 tisíc bodů.

Díky certifikaci IP 68 se nová Xperia vody nemusí obávat

Z vnitřního úložiště s kapacitou 64 GB zůstane při prvním spuštění volno zhruba 54 GB. Další prostor pro svá data můžete získat přikoupením paměťové karty formátu microSD s kapacitou až 256 GB. Tato karta ale zabere jeden ze dvou slotů pro nanoSIM.

Tip: Podrobné parametry Sony Xperia XZ1 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Chválu budeme pět i na možnosti konektivity. Plná podpora českých LTE pásem je samozřejmostí a stejně tak i dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 nebo třeba technologie NFC. Výborné je i určení přesné polohy, k čemuž telefon využívá družice GPS, GLONASS a BDS.

Převlečená sušenka Oreo

Sony Xperia XZ1 je jedním z prvních smartphonů na světě, který se do prodeje dostává s operačním systémem Android ve verzi 8.0 Oreo. Systém je doplněný o lehkou grafickou nadstavbu, která mění výchozí vzhled systému. Vše je ale dobře graficky sladěné a jako celek působí systém velmi pěkným dojmem.

S čím jsme byli opravdu hodně spokojeni, byla celková optimalizace systému. Přesto, že se jedná o novou verzi Androidu, tak se výrobci povedlo připravit stabilní a rychlé prostředí bez jakýchkoliv problémů.

Jediné, co si mohli v Sony odpustit, jsou některé předinstalované aplikace. Třeba ochod Amazon Shopping asi příliš českých zákazníků nevyužije. Většinu aplikací lze naštěstí odinstalovat a u těch zbývajících se dají skrýt ikony pro spuštění.

Baterie a výdrž: jednodenní průměr

Akumulátor ukrytý pod kovovými zády se chlubí kapacitou 2700 mAh. Ve srovnání s konkurenty je tato hodnota spíše lehce podprůměrná a má negativní vliv na celkovou dobu výdrže.

I přes optimalizovaný systém se doba výdrže při náročnějším využití pohybovala kolem jednoho dne. Dosáhnout lepších hodnot můžete díky aktivaci některého z úsporných režimů, ale i tak nebude Xperia XZ1 žádný maratonec. Kousek, který jsme měli zapůjčený, měl v balení pouze kabel USB-C bez napájecího adaptéru. Telefon však podporuje technologii Quick Charge 3.0 pro rychlé dobíjení. Při použití správného adaptéru tak nabíjení příliš času nezabere.

Fotoaparát míří na vrchol

Letošním trendem vlajkových lodí konkurenčních výrobců jsou duální fotoaparáty. Xperia XZ1 se však v tomto ohledu drží klasiky a spoléhá na jediný čip Exmor RS IMX400. Tento senzor má maximální rozlišení 19 megapixelů a je doplněný o laserové a fázové zaostřování a nechybí ani elektronická stabilizace obrazu. Objektiv se se svou světelností f/2,0 sice neřadí k nejlepším, ale při focení v šeru nebo ve tmě si můžete pomoci přisvětlující diodou.

Aplikace pro focení obsahuje několik snímacích režimů. Ve výchozím stavu je aktivní režim Super Auto, který automaticky upravuje parametry tak, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků. Nechybí ani plně manuální mód, díky kterému dostanete z fotoaparátu jeho opravdové maximum. Dobrou zprávou je také to, že se výrobce konečně zbavil oddělené aktivace záznamu videí v rozlišení 4k. Nyní již stačí pouze navolit režim pro záznam videa a v nastavení si vybrat požadované rozlišení.

Kvalita fotografií je výborná. U snímků pořízených během dne oceňujeme věrné barevné podání, slušnou ostrost, dynamický rozsah a nízkou hladinu šumu. Novinka se neztratí ani při focení ve tmě, kde dosahuje nadprůměrných výsledků.

Hrátky se zpomalením

Záznam videa v rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu je u vybavenějších modelů již standardem. Kvalita videí odpovídá fotografiím a oceňujeme velmi dobře pracující zaostřování, a především elektronickou stabilizaci obrazu.

Největší výhodou použitého senzoru Exmor RS IMX400 je ovšem speciální režim, díky kterému je čip schopen zaznamenat po krátkou dobu (0,182 sekundy) až 960 snímků za sekundu. Tento režim může senzor nabídnout díky integrované paměti s kapacitou 128 MB, do které lze velmi rychle ukládat jednotlivé pořízené snímky.

Zpomalená videa mají rozlišení pouze 1280 × 720 pixelů, a kromě omezeného času musíte počítat také s velmi dobrou intenzitou okolního osvětlení. Pokud budete natáčet i jen v lehce horších světelných podmínkách, musíte se smířit s velkým množstvím šumu. I přes tato omezení jsou však zpomalené záběry impozantní a ohromíte jimi snad každého, komu je ukážete. Slowmotion režim je jednoznačně velkým lákadlem testované novinky.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Závěrečné hodnocení recenze Sony Xperia XZ1

Sony Xperia XZ1 dorazila na trh nedlouho po modelu Xperia XZ Premium (recenze). Novinka se liší především kovovými zády, menším displejem s nižším rozlišením a s tím souvisejícími menšími rozměry a také novějším systémem Android. Hardwarová výbava je shodná, a to včetně výtečného fotoaparátu.

Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact

Testovaný smartphone nejvíce ztrácí na konkurenci především v oblasti designu. Okoukaný vzhled spolu se silnými rámečky kolem displeje může odlákat nejednoho zájemce. Pokud se však přes tyto nedostatky dokážete přenést, dostanete za 16 990 korun výborný telefon, který vás v žádné situaci nezklame.

Sony Xperia XZ1

Sony Xperia XZ1
8.5

Design a zpracování

8.1/10

Výkon a optimalizace

8.9/10

Hardwarová výbava

8.8/10

Kvalita fotografií a videa

8.9/10

Výdrž baterie

7.6/10

Klady

  • vysoký výkon
  • optimalizovaný Android 8.0 Oreo
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP68)
  • povedený displej
  • stereoreproduktory
  • výborný fotoaparát
  • podpora slowmotion videí při 960 fps

Zápory

  • „okoukaný“ vzhled
  • široké rámečky kolem displeje
  • pouze průměrná výdrž
  • výchozí vyvážení bílé barvy u displeje
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku