TOPlist

Recenze Sony Xperia Tablet S: Důstojný nástupce s řadou vylepšení

Před nedávnem se na českém trhu začala prodávat druhá generace tabletu od společnosti Sony, která přichází s vylepšeným designem a vyšším výkonem. Jak tenhle kousek obstál v našem testu?

Své první počiny na poli tabletů s operačním systémem Android představilo Sony loni v dubnu; jednalo se o modely Tablet P a Tablet S. Dvě zařízení s poněkud netradičním a odvážným vzhledem. Těžko říct, jaký měly úspěch u zákazníků, na našem trhu se bohužel oficiálně neprodávaly.

  

Na veletrhu IFA2012, který se konal na přelomu srpna a září v Berlíně, představila společnost Sony designově střízlivějšího a výkonnějšího nástupce Tabletu S. Jeho jméno doplnil název brandu Xperia, který známe ze smartphonů již několik let. Nyní, necelé čtyři týdny po představení, se začíná Sony Xperia Tablet S prodávat i v České republice. Jak si povede ve válce, ve které zatím „jeden tablet vládne všem“, ukáže až čas, my si tuto zajímavou placku představíme v dnešní recenzi. K testu jsme měli verzi s WiFi a 16 GB interní paměti. Později se u nás začne prodávat také verze s 3G modulem a dostupné budou ještě WiFi modely s pamětí 32 a 64 GB.

Klady (+)

– neotřelý design
– kompaktní rozměry
– výborný zvuk
– ochrana před stříkající vodou
– infraport a jeho aplikace

Zápory (-)

– nižší výdrž
– chybějící lokalizace některých systémových aplikací
– absence české klávesnice
– problémy s WiFi

Obsah balení

Tablet je zabalen v nízké krabici, která barevně ladí s balením ostatních Xperií. Po jejím otevření na vás vykoukne zařízení zabalené v ochranné fólii. Pod ním najdete sadu stručných příruček. Spodní patro pod tabletem obsahuje dvě přihrádky, ve kterých byste čekali příslušenství. Bohužel je zde jen další štos manuálů. V nejdelším „kaslíku“ najdete nabíjecí zdroj, ne nepodobný těm používaným u netbooků. Liší se jen přítomností konektoru USB.

- -

Společně s ním je přibalen napájecí kabel a USB kabel s koncovkou Multiport, kterým můžete zařízení pomocí zdroje nabíjet nebo ho připojit k počítači. To je z obsahu balení vše. Žádné další příslušenství v krabici nenajdete, což je v rozporu s tím, na co jsme zvyklí z balení smartphonů tohoto japonského výrobce.

- -

Videopohled

Design a dílenské zpracování

Vzhled Sony Xperia Tablet S navazuje na svého předchůdce, ale v mnohem umírněnější podobě. Horní hrana připomíná stále hřbet knihy nebo časopisu, výrazně se ale snížila jeho tloušťka. Když si přístroj prohlížím, tak si říkám, že zezadu trochu připomíná obálku a Sony v tomto případě rozhodně jde vlastní cestou a nesnaží se nijak kopírovat konkurekci, takže design můžeme označit za poměrně originální a navíc praktický, protože právě díky „přehybu“ na horní hraně se dobře drží v rukou.

- - -

Na přední straně najdeme displej s úhlopříčkou 9,4 palce, nad kterým má své místo čidlo pro regulaci jasu displeje a přední 1Mpx kamerka pro videokomunikaci, například prostřednictvím Skype. Horní hranu tvoří zmíněný ohyb imitující hřbet knihy. Je v něm ukryt infračervený port, který slouží pro ovládání domácí elektroniky a mikrofon. Tento ohyb plynule přechází v zadní stranu tabletu a pokračuje zhruba do jedné třetiny. Vyroben je z plastu a jeho povrch je zdrsněn tečkami, které jsou zřejmě vygravírovány.

- - -

Díky tomu na povrchu nezůstávají otisky prstů, ale proti zbytku zařízení působí trochu laciným dojmem. V této části zadní strany najdete hlavní fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů, přisvětlovací dioda bohužel chybí, ale přece jenom se jedná o tablet, a tyto přístroje nejsou primárně určeny pro focení, takže to můžeme tolerovat.

- - -

 - -

Zbytek zad je vyroben z matného hliníku a v jejich dolní části najdete dvě „nožičky“, které zajistí, že si hliník neodřete při položení na pevnou podložku. Na přechodu mezi zadní stranou a dolní hranou najdete uprostřed speciální Sony konektor s označením Multiport, jež je schovaný pod krytkou. Po stranách pak vykukuje dvojice opravdu výkonných reproduktorů, které mají jasný a čistý zvuk a tablet s nimi spolehlivě ozvučí středně velkou místnost.

- -  -

Levý bok má v horním ohybu zasazený 3,5mm konektor pro sluchátka a pod ním je krytka slotu na SD kartu. U 3G verze tabletu se v tomto prostoru bude nacházet ještě slot na SIM kartu. Na pravé straně je v horním ohybu schovaná notifikační LED dioda. Pod ní je tlačítko Power a kousek níže kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti. Mezi klávesou Power a kolébkou je ještě jedna dioda pro signalizaci stavu nabíjení, což je velmi praktické.

Odolnost vůči stříkající vodě

Xperia Tablet S se chlubí ochranou před stříkající vodou podle normy IPx4, to samo o sobě dává předpoklad k dobrému dílenskému zpracování. Kdyby některé části dobře nelícovaly, těžko by zařízení ochránily před průnikem vody. S tím souvisí přítomnost krytek na slotu pro SD kartu a Multiport. Zatímco ta pro paměťovou kartu je s tělem tabletu spojena hodně subtilním gumovým páskem, ta která chrání Multiport je pouze nasunutá. Může se tedy snadno stát, že jednu snadno utrhnete a druhou buď zapomenete vrátit zpět na konektor nebo ji někde ztratíte. Tohle mohli v Sony určitě vyřešit lépe.

- - -

Jak jsem již zmiňoval, díky ohybu se tablet drží dobře v ruce, chytnete ho za tenčí část a ta silnější nedovolí, aby vám vyklouzl. K tomu přispívají také kompaktnější rozměry, za něž Xperia Tablet S vděčí použití o něco menší úhlopříčky než konkurenční 10,1palcové tablety. To platí při používání v režimu na šířku, při držení tabletu na výšku vám rozdílná tloušťka a materiál na protilehlých stranách může překážet. Navíc ke konci testování se z oblasti kolem krytky SD karty začalo občas ozývat nepříjemné vrzání. Sony Xperia Tablet S má rozměry 239,8 x 174,4 x 8,8/11,85 mm a hmotnost 570 gramů. Verze s 3G je o 15 gramů těžší.

Hardwarová výbava, výkon

O zajištění dostatečného výkonu se stará quad-core procesor NVidia Tegra 3 taktovaný na 1,3 GHz s pátým úspornějším jádrem a 1 GB paměti RAM. Interní paměť má kapacitu 16 GB, pro uživatele zbývá přístupných 9,55 GB. Další rozšíření prostoru pro data umožní slot pro SD kartu. V PC je po připojení tabletu vidět pouze interní paměť, SD karta nikoliv. Datovou konektivitu zajišťuje WiFi a Bluetooth (3.0), které doplňuje GPS, naopak technologii NFC ve výbavě nenajdete. Příjemným překvapením je přítomnost infračerveného portu, o kterém si ještě povíme v dalších odstavcích. Tablet podporuje funkce USB Host a HDMI, ale nevyhnete se nákupu patřičných redukcí na Multiport.

TFT displej s úhlopříčkou 9,4 palce má rozlišení WXGA, tedy 1280 x 800 bodů. Přes starší zobrazovací technologii zde odvádí dobrou práci, má věrné podání barev a dobré pozorovací úhly. Automatická regulace jasu pracuje dobře a mění rychle intenzitu podsvícení. Jen při používání počítejte s tím, že se na tabletu poměrně výrazně budou usazovat otisky prstů.

  

Vestavěný akumulátor má kapacitu 6 000 mAh a výrobce uvádí výdrž 12 hodin při přehrávání videa (bitrate 6 Mbps, 720p, H.264) a 10 hodin sufrování na internetu prostřednictvím WiFi. Tyto hodnoty samozřejmě ovlivní náročnost přehrávaného videa, nastavení displeje (jas) nebo kvalita připojení. V praxi počítejte s zhruba výdrží o 30% nižší. Málokdy budete zatěžovat tablet nepřetržitě, takže reálná výdrž se podle zatížení pohybuje v rozmezí 1 – 3 dny. Největšími žrouty energie jsou samozřejmě náročné 3D hry, zejména ty, které si stáhnete prostřednictvím TegraZone. Potom se vám výdrž smrskne na 4 až 5 hodin i s přestávkami na toaletu :-).

Nabíjení baterie z 15 % na 100 % trvá při vypnuté WiFi celé 4 hodiny. Trochu nepochopitelně se tablet již při nabití na 90 % začne tvářit, že je doplňování energie ukončeno. Kontrolka i zamykací obrazovka hlásí Nabito.

  

Xperia Tablet S má výkonu opravdu dostatek, můžete se o tom přesvědčit na screenshotech z benchmarků. V úvodu jsem sice Sony chválil za rychlé uvedení zařízení na trh, zdá se ale, že to přece jenom bylo trochu unáhlené. Od začátku testování nás provázely problémy s WiFi, které není možné nastavit na „Vždy zapnuto“, takže se při vypnutí displeje WiFi odpojí. Pokud navíc tablet zůstal v režimu spánku delší dobu, už se mu nepodařilo připojení obnovit a dokola zapínal a vypínal WiFi. Jediným řešením byl restart zařízení, což je celkem otravné. Po několika dnech dorazila od Sony OTA aktualizace, která vyřešila problém s připojením k WiFi po delším režimu spánku, možnost stálého připojení se však stále nezdá stoprocentně funkční. Někdy notifikace chodí v pořádku, ale někdy tablet mlčí a po probuzení stavová lišta hlásí Žádné připojení k internetu. Jak se zdá, v Sony o problému vědí, tak snad brzy dojde k jeho úplnému odstranění.

  

Další z věcí, která mi pila krev, byla reakce na zmáčknutí tlačítka Power při uspaném zařízení. Než se rozsvítil displej, uběhly většinou minimálně 2 vteřiny, někdy i více. Až mě to nutilo zmáčknout tlačítko opakovaně, protože jsem si myslel, že na první pokus tablet stisk neregistroval. Tak pomalá reakce je u takto výkonného zařízení nepochopitelná, protože jinak je pohyb v systému svižný. Pouze při přechodu mezi plochami se objeví drobné zaseknutí, nicméně tuto „vlastnost“ měly zatím všechny tablety s Androidem 4.0, které jsem měl v ruce. Jedinou výjimkou byl Nexus 7, ale ten má od počátku Android 4.1 „Jelly Bean“.

Operační systém a uživatelské prostředí

Xperia Tablet S je vybavena operačním systémem Android ve verzi 4.0.3, který by měl být v budoucnu aktualizován na 4.0.4 a později také na 4.1 “Jelly Bean”. Základní rozhraní Androidu 4.0 Sony rozšířilo o několik nových funkcí a přibyla i grafická témata známá z jejich nadstavby TimeScape.

  

Zamykací obrazovka zůstala beze změny, najdete na ní datum a čas, spolu s kolečkem pro odemknutí, případně k rychlému spuštění fotoaparátu. Systémové plochy jsou doplněny o několik nestandardních novinek. V levém horním rohu najdete vedle vyhledávání od Google prostor pro umístění čtyř rychlých zástupců aplikací, které jsou potom dostupné na každé ploše. V pravém horním rohu kromě ikony pro nabídku aplikací a widgetů narazíte ještě na tlačítko aplikace Režim hosta.

 

To oceníte zejména v případě, že tablet budete chtít půjčit někomu jinému, typicky třeba dětem na hraní. V nastavení vyberete, které aplikace bude pod dalším uživatelským účtem možné spouštět, ostatní se vůbec nezobrazí. Bohužel u těch programů, které spouštět povolíte, nefunguje oddělený přístup k uživatelským datům, takže pokud druhému uživateli nastavíte viditelnost aplikace Gmail, uvidí všechny vaše e-maily, to samé platí třeba pro Galerii s fotografiemi. Je škoda, že tohle Sony nedotáhlo do úplného závěru, oproti konkurenci by to byla velmi zajímavá funkce navíc (ukázku najdete ve videopohledu v první kapitole).

  

Spodní lišta zůstala téměř bez úprav, pouze ve středu je ikonka pro vyvolání praktické nabídky miniaplikací. Tyto aplikace zůstávají nad prostředím Androidu v tzv. plovoucím režimu, ať se nacházíte kdekoli v systému. U aplikace Kalkulačka nebo Memo je to velmi praktické, stejně tak u webového prohlížeče.

  

Rád bych si odbyl popis systému tím, že se vše točí okolo služeb Googlu. To je samozřejmě pravda, ale tak jednoduché to nebude. Sony přidalo do systému své vlastní aplikace, které doplňují nebo doslova duplikují nativní software od Googlu. Velké mínus vidím také v tom, že dokonce některé systémové aplikace nejsou lokalizované do češtiny. Aplikace Gmail je česky, Email pro ostatní účty je v angličtině. Kalendář/Calendar je také v angličtině. Stejně tak Prohlížeč/Browser, Lidé/People, Fotoaparát/Camera nebo Galerie/Gallery. Zbývající systémové aplikace jako Mapy, Místa, Navigace, Google+, Hudba Play, Obchod Play a YouTube jsou lokalizovány.

  

S češtinou mají vůbec v Japonsku problém, protože v zařízení není český slovník pro predikci textu a nainstalovaná klávesnice nepodporuje české znaky. Samozřejmě si můžete doinstalovat z Google Play klávesnici s českou znakovou sadou i slovníkem, ale nezkušeného uživatele to může na začátku pěkně otrávit. Lokalizace do češtiny je zkrátka polotovar se značkou „Udělej si sám“.

 

Pro surfování na internetu můžete použít systémovou aplikaci Browser nebo prohlížeč Chrome, který je nainstalován již od výrobce. Obě aplikace plní svůj úkol dobře a je jen na vás, kterou upřednostníte.

Fotoaparát a záznam videa

Na tabletu najdete dva fotoaparáty. Přední kamerka pro videohovory má rozlišení 1 Mpx. Zadní8Mpx fotoaparát s autofocusem je vhodný nejen pro pořizování momentek, ale celkem dobře zvládá i makro nebo snímání QR kódů. Za dobrých světelných podmínek nepostrádají blízké předměty detaily, ale čím vzdálenější kompozici fotíte, tím jde kvalita fotek dolů. S ubývajícím světlem se detaily se slévají a fotky jsou neostré, objevuje se také nežádoucí šum.

  

Maximální rozlišení fotografií je 3248 x 2432 bodů v poměru stran 4:3, pokud byste chtěli fotografie v režimu 16:9, musíte se spokojit s rozlišením 5 Mpx (3072 x 1728 bodů). Možnosti nastavení jsou jen základní, ale plně dostačující. Přeci jen fotografování je u tabletu pouze jako doplňková funkce. Nastavit lze rozlišení snímků, zoom, zapnout/vypnout GPS souřadnice, expozici, vyvážení bílé, scénu a změnit režim ostření.

- - -

- - -

Fotoaparát zvládne natáčet video ve fullHD rozlišení, ale výsledky jsou podobné jako u fotografování, tedy spíše takový slabší průměr. Stejně tak nastavení je pouze základní. Aplikace Fotoaparát navíc plýtvá spoustou místa na displeji, který využívá velmi neergonomicky. Například hledáček by mohl být mnohem větší.

K prohlížení fotografií poslouží buď systémová aplikace Galerie nebo Album dodávané společností Sony. Album řadí fotografie podle měsíce a roku, jednoduchým přejetím prstu po displeji vpravo nebo vlevo si můžete zvětšovat nebo zmenšovat náhledy obrázků. Záložka Mapy vám umožní podívat se do mapových podkladů na místa, kde jste jednotlivé snímky pořídili. Záložka Online vám zpřístupní vaše obrázky ze vzdálených služeb nebo ze zařízení připojených ve stejné síti.

 

Zvukový výstup mě během testování neustále překvapoval svojí kvalitou. Hlasité stereo reproduktory patří k tomu nejlepšímu, co jsem na mobilním zařízení slyšel. Stejně tak výstup do sluchátek je perfektní. K přehrávání hudby můžete zvolit buď aplikaci Hudba Play nebo Sony dodávaný přehrávač Walkman. Obě aplikace zobrazují seznamy skladeb, interpretů a alb. Umožňují využít vylepšení zvuku ClearAudio+ či systémového ekvalizéru s množstvím přednastavených profilů a možností nastavit si tři vlastní. Podmínkou jeho použití je vypnutí funkce ClearAudio+. Aplikace Walkman navíc přidává možnost přehrávat soubory z domácí sítě a použití vizualizátoru a množstvím efektů.

 

Pro přehrávání videa najdete nainstalovanou aplikaci Filmy, která umožní přehrání podporovaných formátů (H.263, H.264/AVC, MPEG-4, WMV) a souborů z místní sítě. Má však jen úzké možnosti nastavení. Pro získání širších možností nastavení, podpory titulků a rozšíření podporovaných formátů doporučuji nainstalovat z Google Play oblíbené přehrávače MX Player nebo DicePlayer. Oba navíc podporují hardwarovou akceleraci videa. Díky ní přehrajete i ty datově náročnější klipy. K dispozici máte také téměř nekonečnou zásobu online videí z YouTube.

 

Bonusový software

Sony si pro nás připravilo celou řady softwaru navíc. Pro sledování a předpověď počasí je připravena aplikace AccuWeather, která mě graficky neoslovila a navíc je pouze v angličtině. Stejně tak Evernote a Skype jsou k dispozici na Play a Sony nám je nemuselo nutně vnucovat. File Transfer je jednoduchý správce souborů. MediaRemote slouží pro ovládání domácí elektroniky Sony. OfficeSuite je pouze ve free verzi určené pouze pro prohlížení dokumentů a naštěstí jde kompletně odinstalovat, abyste si mohli nainstalovat vlastní kancelářskou aplikaci.

  

Reader by Sony je obchod s eBooks, v České republice bohužel nevyužitelný. Socialife sdružuje statusy vašich přátel ze sociálních sítí v jedné aplikaci. Graficky je aplikace povedená, ale pokud máte hodně přátel a používáte více služeb, stává se nepřehlednou. A přesto, že jsem měl nastavenu automatickou aktualizaci, musel jsem statusy ve výsledku stejně updatovat ručně. Sony Select je internetová nabídka aplikací od Sony (obdoba Play). Xperia Link slouží pro snadné připojení k mobilnímu telefonu, pokud ho chcete využít jako WiFi hotspot.

  

Asi nejzajímavější aplikací je Remote control, která využívá vestavěného infračerveného portu pro ovládání domácí elektroniky, například televizního přijímače. Remote control se neomezuje pouze na produkty Sony a můžete s ní bezproblémově ovládat i zařízení jiných značek. Vyzkoušel jsem jí na televizoru Sharp a pracovala naprosto spolehlivě. Můžete vybírat z různých vzhledů ovladače na displeji, navíc má vlastní miniaplikaci, která vám umožní rychle vyvolat „plovoucí“ nabídku ovladače kdykoliv potřebujete.

Závěrečné hodnocení

Sony Xperia Tablet S je výkonné zařízení s netradičním designem, díky kterému vybočuje z řady běžných tabletů, které jsou si podobné jako vejce vejci. Po stránce hardwaru mu není téměř co vytknout, snad jedině slabší fotoaparát. U něj mohli v Sony ubrat megapixely a raději přidat na kvalitě. Mnohem horší je to po softwarové stránce. Nad tím, že některé systémové aplikace jsou lokalizovány a některé nejsou, zůstává rozum stát. Stejně tak nad absencí českého slovníku a klávesnice.

Problémy s WiFi jsou s největší pravděpodobností také spíše softwarovou záležitostí. Výrobce si je problémů vědom, jen během našeho dvoutýdenního testování byly vydány dvě aktualizace, ale raději měl zařízení poslat na trh o pár týdnů později – lépe odladěné, takhle jsme měli občas pocit, že si Sony z uživatelů dělá beta testery. Většina problémů je tedy pouze softwarového charakteru a je škoda, že právě tyto chybky kazí dojem z jinak zajímavého tabletu, který by při lepší odladěnosti mohl konkurenci solidně zatopit.

Autor článku Roman Vitámvás
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku