Recenze Sony SmartWatch: Chytré hodinky pro chytré Androidy

Společnost Sony uvedla na trh sympatické příslušenství v podobě Bluetooth hodinek, které jsou kompatibilní se všemi telefony s Androidem. Jak fungují, vám prozradíme v naší recenzi.

Sony, respektive už Sony Ericsson pro své přístroje vždy nabízel celou řadu originálního příslušenství. Posledním, dalo by se říci i nejvýznamnějším počinem jsou „chytré hodinky“ s označením SmartWatch. Nejedná se o první zařízení svého druhu. V loňském roce jsme se již mohli setkat s předchůdcem tohoto modelu označeným jako Sony LiveView.

  

Netradiční hodinky…

Stručně a výstižně charakterizovat toto zařízení není vůbec jednoduché. Na první pohled se samozřejmě jedná o hodinky (Watch), které se však dají od svého pásku oddělit a používat samostatně (v tomto případě se již označení jako hodinky příliš nehodí). Výrobce v názvu používá také slovo „chytré“ (Smart), což nemusí být tak docela pravda. Toto zařízení je sice oproti klasickým hodinkám „chytré“, prakticky však nedisponuje žádným výpočetním výkonem. Sony SmartWatch jsou tedy jakýmsi bezdrátovým dotykovým displejem pro jakékoliv zařízení s operačním systémem Android.

 

A jak tedy SmartWatch v praxi fungují? Základem je ovládací software, který je nainstalován v telefonu a do hodinek prostřednictvím technologie Bluetooth předává data pro následné zobrazení. Veškerý výpočetní výkon a funkčnost je tedy na straně přístroje a softwaru. Smartwatch zastávají pouze funkci dotykového displeje. 

Klady (+)

– přidaná hodnota pro přístroje s Androidem
– multifunkční využití (různé způsoby uchycení, velký výběr aplikací)
– atraktivní design, rozměry a hmotnost 
– ovládání

Zápory (-)

– čitelnost displeje na slunci
– způsob nabíjení

Obsah balení, design a dílenské zpracování

Vlastní koncepce celého zařízení je velice dobře promyšlená. Základem je samotný přístroj čtvercového tvaru s oblými rohy. Velkou část přední strany zaujímá displej, který by však mohl být o něco větší. Po obvodu je poměrně velká mezera – strana hodinek = 36mm, strana displeje = 22 mm). Některým uživatelům s většími prsty dokonce rozměry displeje mohou způsobovat komplikace s ovládáním.

- - - 

Přední strana je ohraničena stříbrným proužkem z broušeného hliníku, který plynule přechází přes boky přístroje. Vlastní displej je oproti hliníkovému obvodu jemně zapuštěn, což zajišťuje jeho částečnou ochranu. Zadní strana je vyrobena z bílého plastu a obsahuje také sponu, která slouží pro přichycení k pásku. Mechanismus spony je dostatečně pevný a díky zobáčkům na konci nehrozí samovolné uvolnění pásku.

- - -

Samotný pásek, který je součástí balení, je vyroben z gumy. Bohužel je zcela plochý, což způsobuje poměrně značné pocení ruky. Je škoda, že výrobce toto nezohlednil a pásek alespoň trochu nevytvaroval tak, aby pokožka trochu dýchala. Drobnou kritiku si zaslouží také samotný materiál, respektive jeho povrchová úprava. Guma totiž není na povrchu hladká a lesklá, ale spíše matná s nepříliš kluzkým povrchem. Na pásku se tak často zachytává prach a drobné nečistoty.

Graf ceny produktu Sony SmartWatch MN2 poskytuje server Heureka.cz

Přiložený pásek ale vůbec nemusíte používat. Součástí balení je totiž příslušenství v podobě kovového výlisku, který je možno pomocí klasických osiček připevnit k libovolnému pásku. V balení dále naleznete speciální nabíjecí USB kabel, ke kterému se ještě v průběhu této recenze vrátíme.

- - -

Proti svému předchůdci (Sony LiveView) vypadají Sony SmartWatch podstatně lépe. Předchozí model byl vybaven velice laciným páskem na suchý zip a vlastní tělo přístroje bylo vyrobeno z nepříliš pěkně vypadajícího plastu. Design aktuálního modelu vypadá podstatně lépe, dalo by se říci, že dokonce i luxusně. Škoda jen použití bílé barvy na zadní straně, která k černému pásku příliš neladí. Na druhou stranu, k dispozici jsou i další barevné varianty hodinek, takže se při výběru až tak omezovat nemusíte.

Displej

Nejdůležitější částí Sony SmartWatch je samozřejmě displej. Na úvod je třeba říci, že je zásadně lepší, než u předchůdce (LiveView). Bohužel jej stále není možné hodnotit kladně. Samotný panel disponuje drobnou uhlopříčkou 1,3 palce, rozlišením 128 x 128 bodů a technologií OLED. Jemnost displeje tak není žádný zázrak (respektive je poměrně špatná), ale pro běžné použití dostačuje. Totéž se bohužel nedá říci o čitelnosti na slunci; ta by se dala v podstatě přirovnat klasickým LCD displejům, které se používají u těch nejlevnějších chytrých telefonů. V tomto srovnání si tedy jistě dovedete představit, jak problém s čitelností vypadá. V praxi je tedy nejlepší čitelnost v interiéru a o trochu horší venku ve stínu, kde je však displej stále čitelný. Pokud na něj ale zasvítí slunce, nevidíte prakticky nic (kromě velkých hodin). Je tedy nutné vždy displej druhou rukou zastínit, což je trochu složitější, jelikož touto rukou musíte hodinky zároveň také ovládat.

- - - 
Kompletní sadu fotografií najdete v naší galerii

Čitelnost displeje je tedy velkým problémem, který výrazně ubírá na použitelnosti tohoto jinak povedeného zařízení. Je třeba se smířit s tím, že na přímém slunci si prostě e-mail nepřečtete. Uvidíte, že přišel, s trochu snahy zjistíte i odesílatele, ale pro přečtení textu bude třeba vyhledat stín nebo si jej vytvořit rukou. Na druhou stranu je třeba zvážit, jak často se vyskytujete na přímém slunci a hlavně kolikrát v této době budete potřebovat číst drobné texty na svých hodinkách. Většina uživatelů následně zjistí, že tato nevýhoda je sice nepříjemná, ale v praxi není až tak zásadní.

- - -

V případě, že budete SmatWatch používat jako hodinky, je třeba se pozastavit ještě nad povrchovou úpravou displeje. Na první pohled se zdá, že displej není nijak speciálně ošetřen a poškrábat jej nebude žádný problém. Po několikatýdenním používání ale zatím na displeji není žádný škrábanec, i když je pravda, že jsem se k hodinkám snažil chovat slušně.  Každopádně se domnívám, že ochranná fólie bude nutnost. Škoda, že Sony nezvolilo u takto exponovaného displeje technologii Gorilla Glass. 

- - -

Propojení zařízení

Než začnete hodinky používat, je nutné nainstalovat do telefonu aplikaci „Správce LiveWare“ a následně také „SmartWatch“ z Google Play. Poté zapnete Bluetooth v telefonu a také samotné hodinky a provedete standardní spárování. Po spuštění aplikace „Správce LiveWare“ již v seznamu uvidíte své hodinky. Po kliknutí na tuto ikonku můžete hodinky spravovat či instalovat další aplikace.

Ovládání vyřešeno na jedničku

Když je vše připraveno, přichází na řadu vlastní ovládání hodinek. V tomto případě nutno říci, že v Sony předvedli perfektní práci. Na první pohled se sice zdá ovládání chaotické a pokud někomu hodinky jen na chvíli půjčíte, pravděpodobně tomu nepřijde na kloub. Stačí však shlédnout krátký tutorial, který je obsažen v ovládací aplikaci, a hned vám vše bude jasné.

- - -

Hodinky jsou vybaveny jediným hardwarovým tlačítkem, které slouží k probouzení (to je možné provést i poklepáním na displej) a následně také k návratu do zobrazení hodin. Pro většinu úkonů tak budete používat dotykový displej. Základní pohyb v menu a výběr položek je standardní (tažením prstu do stran, respektive kliknutím na položku), pro plnohodnotné používání je však třeba znát ještě několik dalších gest. Jedním z těch nejdůležitějších je pohyb dvou prstů směrem k sobě, což vás vrátí o úroveň výše (toto gesto ale displej vždy neregistruje a někdy je nutné jej opakovat). Dále je nutné pochopit strukturu menu, která je rozdělena do dvou úrovní. Po probuzení se zobrazují jednotlivé widgety (jejich počet a pořadí je možno měnit v ovládací aplikaci) s téměř libovolnými informacemi. Spouštět je možné i samotné aplikace, jejichž seznam naleznete při posunu prstu směrem dolů.

Software a funkce

Nyní se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – co vlastně SmartWatch nabízejí? Díky přenesení veškerého výpočetního výkonu do zařízení a velké podpoře ze strany vývojářů se dá říci, že téměř cokoliv.

Z těch základních funkcí (nutno doinstalovat jako samostatné aplikace z menu ovládacího software) je to samozřejmě zobrazení příchozího hovoru (jméno + fotografie) s možností odmítnout hovor nebo ztlumit vyzvánění. Číst můžete SMS, které se na displej vejdou v podstatě celé. Příchod SMS (respektive jakékoliv jiné upozornění) hodinky oznámí pomocí zavibrování a zobrazení ikonky na displeji (reproduktor není součástí zařízení). Mezi další základní funkce patří zobrazení upomínek z kalendáře, ovládání hudebního přehrávače (zobrazení obrázku alba, názvu skladby, hlasitost a přepínání skladeb).

Pro SmartWatch však z Google Play můžete stáhnout velké množství dalších aplikací. Zmíním několik těch nejzajímavějších:

 • Emaily (GMail, K9)
 • Twitter (zobrazení příspěvku z timeline, nebo jen mentions a další)
 • Facebook (nové příspěvky na zdi, případně pouze soukromé zprávy)
 • Počasí (aktuální počasí s předpovědí na několik následujících dní)
 • Find Phone (začne přehrávat zvuk na Vašem přístroji, když jej hledáte)
 • Phonebook (telefonní seznam)
 • Nové události (všechny nové události v jednom widgetu)
 • Endomondo Sport Tracker (zobrazení aktuálních informací při běhu)
 • Seznam volání
 • RSS
 • Google Mapy (Zobrazení aktuální polohy na mapě)
 • Kamera (Dálková spoušť fotoaparátu)
 • gTalk, WhatsApp notifikace
 • vlastní hodiny, poznámky, kalkulačka a mnoho dalších… 

Výběr je skutečně obrovský a snad každá známější aplikace, která by mohla SmartWatch využít, zde má vlastního zástupce.

Na chvíli se ještě pozastavíme u klasických hodin. Na výběr jsou 3 možnosti zobrazení. Největší digitální hodiny, které uvidíte pouze po probuzení hodinek, a menší digitální či analogové hodiny, které se zobrazují při pohybu ruky. Konkrétní vzhled hodin je možné měnit pomocí doinstalovaných aplikací.

- - - 
Hlavní obrazovka; informace o počasí; zobrazení e-mailu 

- - - 
GMail; přehled aplikací; kalendář 

- - - 
Wdigety: Twitter; hudební přehrávač a e-mail

Výdrž a nabíjení

Než se pustíme do zhodnocení výdrže tohoto zařízení, je třeba si uvědomit, že se jedná o „chytrý“ přístroj, který prostě bude třeba častěji nabíjet. I když zpočátku může mnohým chvíli trvat, než si zvyknou, že vedle svého mobilu musí nabíjet i hodinky, které předtím vydržely na jednu baterii běžet dlouhé roky.

Praktické testy ukazují reálnou výdrž 2 až 4 dny. Délka se samozřejmě odvíjí od intenzity používání. Pokud budete SmartWatch používat naplno a necháte se informovat o každé události (všechny příspěvky na zdi Facebooku, aktualizace timeline z Twitteru…), je nutné počítat s dobou používání zhruba 2 dny, pak se hodiny přihlásí o nabití. Naopak pokud notifikace trochu omezíte (Facebook – zprávy, Twitter – mentions, DM) a hodinky na noc vypnete, můžete se bez problémů dostat na 4 až 5 dnů výdrže.

Z pohledu využitelnosti se nejedná o nijak závratné hodnoty, ale průměrná výdrž v rozmezí třech až čtyřech dnů je snesitelná.

Drobný problém ovšem nastává v případě nabíjení. U SmartWatch byl zvolen poněkud zvláštní systém uchycení USB kabelu. Aby bylo možné zachovat alespoň mírnou odolnost vůči vodě (např. déšť), byl USB konektor umístěn na zadní stranu hodinek (pod sponu). V případě, že chcete hodinky nabít, je nutné použít pouze přibalený USB kabel, který má koncovku zahnutou ve tvaru písmena L. Po přiložení kabelu pod sponu dojde k jeho následnému „přimáčknutí“ ke kontaktům samotnou sponou. Na první pohled se jedná o celkem důmyslné řešení. Zkušenosti z praxe jsou bohužel opačné. I když pominu fakt, že kvůli speciálnímu konektoru můžete hodiny nabít pouze přiloženým kabelem (s běžným microUSB nepochodíte), nabíjení stejně není příliš pohodlné. Na vině je nedostatečné tuhý mechanismus spony, která nedokáže USB konektor dostatečně přetlačit. Výsledkem je nemožnost s hodinkami při nabíjení jakkoliv pohybovat. Někdy dokonce dochází k přerušení nabíjení i u hodinek ležících v klidu na stole (alespoň u testovaného kusu).

- - -

Naštěstí je řešení tohoto problému jednoduché, stačí mezi sponu a konektor vložit kus kartonu, který zajistí větší přítlak. Škoda, že nebyl zvolen trochu jiný způsob nabíjení, dokonce by i stačilo, kdyby se kabel ke kontaktům jen nepřikládal, ale kdyby jej bylo nutné trochu zasunout. 

Závěrečné hodnocení

Sony SmartWatch je geniální zařízení, které posune možnosti ovládání vašeho přístroje s Androidem na další úroveň. Nejen, že na ruce budete nosit celkem pěkně vypadající hodinky, ale tyto hodinky vám budou umět zobrazit veškeré aktuální informace z telefonu, který tak můžete klidně nechat ležet na dně tašky či batohu (vhodné obzvláště u větších telefonů a tabletů). Budete mít okamžitý přehled o všech SMS a e-mailech, budete moci ovládat svůj hudební přehrávač a řadu dalších oblíbených aplikací (Facebook, Twiter…) bez nutnosti použití telefonu či tabletu. Věřte, že tento způsob je velice pohodlný a extrémně návykový.

Sony SmartWatch MN2 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Samozřejmě každá mince má dvě strany. Ačkoliv musím Sony pochválit za obrovský pokrok, který u SmartWatch (při srovnání se LiveView) udělali (design, dílenské zpracování, výběr aplikací, bezproblémová komunikace a připojení), stále je co vylepšovat. Řeč je především o displeji, který je na přímém slunci velmi obtížně použitelný (přitom by stačilo tak málo – jiná technologie, nebo alespoň větší jas) a také o nedomyšleném způsobu nabíjení pomocí speciálního kabelu, který má tendenci se stále uvolňovat. V součtu je však SmartWatch velice pokrokové zařízení, které si zaslouží vaší pozornost.

Tip: Diskuzi o hodinkách Sony SmartWatch naleznete v našem fóru.

Autor článku
Jindřich Lukeš
image/svg+xml
+

Kapitoly článku