Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Recenze » Recenze Samsung Galaxy Xcover 2: Druhá generace s méně kompromisy

Recenze Samsung Galaxy Xcover 2: Druhá generace s méně kompromisy

Samsung se už dříve vydal do segmentu odolnějších telefonů, ale jeho první počin rozhodně nebylo možné nazvat zdařilým. Nástupce, kompletně přepracovaný, už působí mnohem lépe. Je o tolik lepší, abyste ho chtěli používat?

Samsung již dříve experimentoval s odolnými smartphony a na našem trhu se v minulosti prodával model Xcover. Nebyl špatný, ale byl mnohem horší a celkově působil trochu těžkopádně. Slabý hardware, špatný displej, zvláštně optimalizovaný systém, podprůměrný fotoaparát a v neposlední řadě, subjektivně, nezajímavý vzhled. To vše přispělo k tomu, že obrněný telefon nezaznamenal nijak zářný úspěch.

  

Jihokorejci se poučili z vlastních chyb a na nové generaci odolného telefonu si nechali více záležet. Ta předchozí působila dojmem, že jde jen o překrytovaný Galaxy Ace, Galaxy Mini nebo tak něco. Nový model je přeci jen o něco svébytnější a nebudete tak mít dojem, že jste si koupili levnější Android a připlatili za hromadu plastu navrch.

Líbí se vám odolný Galaxy Xcover 2? Podívejte se, kde jej můžete pořídit nejlevněji…

Segment, do kterého se nový model pouští, není na našem trhu tolik obsazen a konkurence není nijak silná. Podíváme se na ní podrobněji dále v dnešní recenzi. Vyvstává tu několik podstatných otázek. Je Xcover 2 dostatečně dospělý telefon, aby se dal používat každý den? Povedlo se Samsungu namíchat tu správnou směsici odolnosti a použitelnosti? Nečeká nás to samé zklamání jako minule, kdy takřka veškerá funkčnost ustoupila odolnosti?

Galaxy Xcover 2 byl představen už na Mobile World Congressu v Barceloně a na našem trhu se nějaký ten pátek prodává. Může být vhodným kandidátem pro ty, kteří chtějí odolný telefon střední třídy; svého zástupce v tomto segmentu má i CAT se svými dualSIM modely B10 (testovali jsme) a B15 (testujeme). Jsou-li pro vás důležité výkonné parametry, rozhodně byste měli věnovat pozornost novince Galaxy S4 Active, která se rovněž pyšní stupněm krytí IP67, na český trh však dorazí až za několik týdnů a cena nebude zrovna lidová.

Klady (+)

 • použité materiály, zpracování
 • stupeň odolnosti IP67
 • výdrž baterie
 • čitelnost displeje
 • cena

Zápory (-)

 • občasné záseky systému
 • absence NFC a světelného čidla
 • malá interní paměť
 • nemožnost přesouvat aplikace na pam. kartu

Obsah balení

Xcover 2 dorazil ve stejné krabičce jako jiné Samsungy dříve a na první pohled tak nedává najevo, že jde o něčím výjimečný smartphone. Uvnitř pak naleznete klasickou výbavu v podobě microUSB kabelu, adaptéru do zásuvky a sluchátek. Ta nejsou špatná, řadí se spíše k lepšímu průměru. Dobře sedí v uchu a jejích zvukové podání je na očekávané úrovni vzhledem k ceně, za kterou se telefon prodává. Je škoda, že se v balení nenachází ochranné pouzdro či fólie na displej, které by ještě zvýšily odolnost telefonu.

- - -

Design a dílenské zpracování

Telefon jsme dostali v šedé barvě, která se hodí k jeho zaměření. Nějaké to bláto, písek, špína nebo dokonce oděrky na ní nebudou tolik vidět. Jinak ale Xcover 2 není žádný velký krasavec, nicméně na odolný telefon vypadá dobře. Nicméně na to se tu nehraje a cílová skupina tohoto modelu nejspíše nebude řešit jeho vzhled, ale podstatný fakt, že jde o celkově odolný telefon.

- - -

- - -

Z přiložených fotografií si můžete udělat svůj vlastní názor, a pokud máte dojem, že je Xcover 2 takový odolný tank, nejste daleko od pravdy. V ruce působí velmi robustně a nemáte z něj pocit, že by se po nějakém pádu na zem rozletěl na několik kusů.

- - -

Příjemné je, že i přes svoji robustnost není Xcover 2 zbytečně veliký a vcelku dobře padne do ruky. I jeho hmotnost, 148 gramů, není tak závratná, aby vám telefon utrhl kapsu u montérek. Velmi dobře jsou zpracované krytky všech konektorů. Drží na svém místě opravdu pevně a občas je to trochu o nervy, pokud se třeba potřebujete rychle připojit k nabíječce. Svoji funkci ale plní skvěle, kryjí pevně a nepropustně, jak se od nich očekává.

- - -

Hardwarová výbava

Hardwarově na tom Xcover 2 není špatně, rozhodně výrazně lépe než jeho předchůdce. Dvoujádrový procesor o frekvenci 1 GHz, s grafikou MALI-400MP a 1 GB RAM (uživateli je dostupných 804 MB) jsou parametry, které by měly dostačovat pro plynulý běh systému. Že tomu tak mnohdy není, je problém spíš na straně optimalizace software, ale o tom až později.

- - -

Prověřili jsme Xcover 2 našimi oblíbenými benchmarky a dosáhl těchto výsledků: 3D Mark – 1 732 bodů, AnTuTu Benchmark – 2 225 bodů Tyto výsledky řadí Xcover 2 spíš do nižšího výkonového spektra. Na druhou stranu u telefonu tohoto zaměření se neočekávají kdoví jaké výkony pro hraní náročných her a podobně.

 

Další parametry už jsou běžným standardem, včetně podpory microSD karet. Ta je důležitá, protože interní paměť telefonu má hodnotu jen 4 GB a uživateli je dostupných jen něco málo přes 1 GB, což je žalostně málo. Příjemná je vysoká citlivost na signál WiFi a rychlý náběh GPS a vyhledání dostupných satelitů. Na výletě uprostřed přírody tak nebudete muset dlouho čekat, abyste zjistili, kde jste se to vlastně ztratili.

  

Už jsem psal dříve, že předchozí model byl vyloženě zklamáním co se týče displeje. Druhá generace je na tom lépe, a ač na to parametry možná nevypadají, displej je velmi použitelný. Rozlišení (480 x 800 pixelů) je vzhledem k úhlopříčce (4 palce) dostatečné a rastr není běžně viditelný, pokud se na něj extra nezaměříte. TFT displej zaručuje celkem dobré pozorovací úhly a věrné podání barev.

- --

Displeji bohužel chybí čidlo automatického jasu, takže se budete muset spokojit s manuálním ovládáním, které je naštěstí dostupné v notifikační liště, takže je dobře při ruce. V kontextu zbytku celého telefonu je displej chráněn vysoce odolným sklem. To může utržit drobné škrábance, ale rozhodně by nemělo jen tak jednoduše prasknout po pádu.

Baterie a výdrž: Na dva dny do přírody

Baterie o kapacitě 1700 mAh a poměrně nenáročný hardware by mohly být příslibem dobré výdrže. Je to tak, ale jako u jakéhokoli jiného smartphonu, záleží na způsobu jeho využití. Při opravdu náročném provozu, kdy využíváte data, sociální sítě, prohlížeč, GPS a mapy, lze Xcover 2 bez problému vybít za jeden den. Někdy i rychleji.

Předpokládám ale, že cílová skupina bude telefon využívat odlišným způsobem, a tak při několika hovorech a SMS za den, využití e-mailu, občasném nahlédnutí do prohlížeče a vyfocení pár fotografií, Xcover bez problému vydrží 2 až 3 dny, což je zajímavá hodnota. Pokud byste snad telefon chtěli používat jako přehrávač hudby, pak se připravte na 43 hodin nonstop zábavy na jedno nabití. Video pak zvládne přehrávat zhruba sedm a půl hodiny (s maximální úrovní jasu). Dobití akumulátoru na plnou kapacitu proběhne zhruba za 2 hodiny a 20 minut.

Fotoaparát a záznam videa

Pětimegapixelový čip s vcelku běžnou hardwarovou (přisvětlovací dioda) a softwarovou (autofocus, zoom, pořizování obrázků během natáčení videa, rozpoznání obličeje a úsměvu, geotagging) výbavou je ve své třídě průměrem, který vás nejspíš nezklame, ale ani nenadchne, nicméně pro občasné fotografování během cestování a v terénu své uplatnění najde. Nečekejte od něj ale žádné zázraky, i když za dobrého světla jsou výsledky lehce nadprůměrné. Z ukázkových fotografií je jasně patrné, že za špatných světelných podmínek fotoaparát nepodá nijak ucházející výsledky, spíše naopak.

  

  

  

Xcover 2 je dalším smartphonem, který lépe natáčí HD video (720p), než pořizuje fotografie. Velmi chválím možnost pořizovat snímky během natáčení videa. Stejně tak přítomnost microSD slotu, protože HD videa vám interní paměť zaplní raz dva.

Operační systém, prostředí a software

Xcover 2 se na náš trh dodává s Androidem 4.1.2 a nadstavbou TouchWiz, brzy by ale měla dorazit akualizace na novější verzi 4.2.1. O TouchWiz si můžete myslet co chcete, nelze ji však upřít o něco lepší uživatelský komfort a přidané funkce. Na druhou stranu, Samsung si nejspíš nijak extra neláme hlavu s optimalizací své nadstavby, takže stejně jako u jiných levnějších modelů tohoto výrobce, i zde narazíme na drobná zadrhnutí během používání.

  

A to bohužel i při procházení mezi plochami, práci s notifikační lištou a podobně. Zlí jazykové tvrdí, že Android je použitelný až se čtyřjádrovými procesory. A některé nadstavby, které výrobci dávají do svých telefonů, jim bohužel dávají za pravdu. Optimalizovat, optimalizovat a optimalizovat… a u tohoto kousku to platí dvojnásob.

  

Jinak TouchWiz jako takové je stejné, jak ho známe z jiných jihokorejských smartphonů, a to včetně doplňkových aplikací v podobě S Plánovače, S Voice, Samsung Apps, Music Hub, widgetů a dalších. Samsung nedal Xcover 2 do vínku nic navrch, což bych u odolného telefonu přeci jin očekával. Krokoměr? Vodováhu? Měřič vzdálenosti? Aplikaci pro fotografování a nahrávání pod vodou? Nic takového nehledejte, a je to škoda. Pro venkovní využití se nabízí snad jen aplikace Baterka, která využívá přisvětlovací diody coby svítilny.

Zvýšená odolnost: Certifikace IP67

Toto téma se táhne jako tenká nitka celou recenzí a protože se říká, že to nejlepší patří až nakonec, dostávám se k němu záměrně až teď. Už jste asi pochopili, že Samsung Xcover 2 je smartphone se zvýšenou odolností proti vodě, prachu a dalším nečistotám a nepříznivým živlům. Jeho „obrněné“ zpracování napovídá, že vydrží hrubší zacházení a nějaký ten pád na zem. Stejně tak krytky všech otvorů a zámek zadního krytu dávají jasně najevo, že vlhkost a špína se k citlivým vnitřnostem telefonu jen tak nedostanou.

- - -

S telefonem jsme záměrně neházeli o zem, ale i tak jsme mu dali co proto a několik „nechtěnných pádů“ z výšky okolo 1 metru na beton přesto absolvoval. Užil si takovou běžnou dovolenou se spoustou vody, písku a také nepříznivého počasí. Nic z toho ho ani v nejmenším nerozhodilo a po běžném rozebrání a odebrání vyjímatelných komponent (baterie, SIM, microSD slot) jsme uvnitř telefonu nenašli nic, co by nasvědčovalo vliv nepříznivých podmínek. Troufám si tedy tvrdit, že jednu ze svých nejdůležitějších funkcí, tedy zvýšenou odolnost, plní na výbornou.

Doplníme však ještě jednu poznámku z testování – ještě před uvedením telefonu na trh jsme měli k dispozici lehce předprodukční verzi, a ta bohužel problém s odolností měla. Jakmile jsme telefon ponořili do vody, ihned jsme si všimli bublinek, které signalizovaly, že se voda dostává do útrob telefonu, kterému už pak nepomohlo ani vysušení a odporoučel se do křemíkového nebe. Jak jsme se později od českého zastoupení společnosti Samsung dozvěděli, bylo to způsobeno nefinální konstrukcí, která stoprocentně netěsnila a druhý zapůjčený kus, tentokrát už prodejní balení, tímto neduhem netrpěl a telefon nám ponořený v umyvadle bez známek poškození vydržel 45 minut.

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy Xcover 2 není špatný telefon, pokud požadujete zvýšenou odolnost a nechcete platit horentní sumy za Sony Xperia Z a podobné. Xcover 2 svoji práci odvede bez zbytečných škobrtnutí a díky vyšší výdrži vás nenechá na holičkách ani při víkendovém výletu do přírody. Jedná se o jeden z mála telefonů, ke kterému se nemusíte chovat jako v rukavičkách.

Líbí se vám odolný Galaxy Xcover 2? Podívejte se, kde jej můžete pořídit nejlevněji…

Na druhou stranu pokud nepožadujete vyšší odolnost proti prachu a vodě, vyhněte se mu obloukem, protože proti běžným modelům nenabídne nic navrch, ba právě naopak. Horší fotoaparát, nižší hodnota interní paměti a občasné zadrhnutí systému dokáže běžného uživatele otrávit. A lehké to nebude mít ani díky konkurenci, například odolné modely CAT B10 a B15 nabízejí stejný stupeň krytí (IP67) a navíc přidávají i podporu pro dvě SIM karty, systém mají dobře odladěný a lákají na příznivější cenu.

Marek Hajn

16 komentářů

 1. Yxo_lm (neregistrovaný)

  Recenzia zaujímavá, ale niečo podobné som už čítal dávnejšie na inej stránke. Senzor okolního světla !!! toto každý server uvádza rozdielne (alebo radšej neuvádza), tak by ma ako potencionálneho zákazníka zaujímalo či tam ten senzor je aktívny alebo nie, nakoľko každý druhý článok to udáva opačne (už som čítal 4 články dva že má senzor a dva že nie) ale skôr ten senzor vôbec neuvádzajú. Dúfam že ten proximity senzor je ten ktorý meria intezitu svetelného žiarenia lebo tieto nové telefóny ich majú hádam zo desať a už sa v tom strácam, ale aj samsung na svojich kontinentálnych stránkach to má rozdielne a taktiež to niekde radšej neuvádza. PS: proximity senzor riadi intenzitu jasu (osvetlenia) display-a alebo len vypnutie a zapnutie display-a voči vzdialenosti hlavy od telefónu? (sorry za primitívnu otázku)

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Dobrý den, světelné čidlo telefon opravdu nemá, tzn. jas musíte regulovat ručně třeba skrze posuvník v notifikační obrazovce nebo v nabídce Nastavení – Displej – Jas. Proximity senzor je, jak píše Tomasnm podemnou, čidlo, které vyhodnocuje vzdálenost a v tomto případě se používá k vypínání displeje během aktivního hovoru (po přiložení telefonu k uchu), aby omylem nedošlo ke stisknutí některého z tlačítek na displeji.

  • uni (neregistrovaný)

   Já myslím, že je to rozumě ušetřených 30centů v nákladu.

 2. TomasNM (neregistrovaný)

  Proximity je v preklade priblizenie. Cize proximity senzor je senzor,ktory snima ci je nieco v jehom okoli. Moze to byt bud tvar,vrecko a pod. V tomto pripade sluzi na to,aby display zhasol,ked si tel.prilozis k uchu,vlozis do vrecka a pod. Tento senzor nema nic spolocne so svetlom.

 3. stm01 (neregistrovaný)

  Telefon jsem si pořídil před pěti dny. Před ním jsem vlastnil SGN2 a dá se říci ,že po všech stránkách jsem šel do horšího. Co se týče parametrů tak rozhodně jo,pro mě je ale jediný nedostatek ta vnitřní pamět. Po nainstalování několika aplikací přišel na řadu Sygic a byl problém. Výrobce není schopen aplikaci naprogramovat,aby data byla na kartě a těch prvotních 400MB chce aplikace do paměti telefonu. Takže jsem si nainstaloval na zkoušku MapFactor Navigátor. Narozdíl od Sygicu nabídne hned při instalaci kam dát data.Před rokem jsem vlastnil SGS2 a řekněme že to je výkonově podobný telefon. Dle mého názoru vypadá telefon velice hezky ,přestože to je „obrněnec“,v ruce sedí výborně.Po koupi jsem udělal test a hodil ho do akvárka,abych zjistil hned na začátku,že se nemusím bát vody při dešti , vlhkosti v kapse při jízdě na kole či pádu do vody a dopadlo to výborně.Výdrž je dle mého názorů výborná a fotky za světla jsou dost dobré.Chybějící automatický jas je mi jaksi ukradený,protože jsem ho nikdy nepoužíval.

  • Michal Sabol (neregistrovaný)

   Zdravim, ja som si tiez tento telefon kupil a hodin som ho tiez do vody, len mi nefunguje dobre reprak, sd kartu nenacitava a sim kartu vyhadzuje. Bocne tlacidlo na zamykanie displayu nefunguje. Mali ste aj Vy taketo problemy ?… Dakujem :)

 4. bkf1 (neregistrovaný)

  „Optimalizovat, optimalizovat a optimalizovat…“

  Spise nainstalovat, nainstalovat, nainstalovat… jiny launcher :D Treba Holo Launcher ;-) Jednoduchy, funkcni, rychly ;-)

  • Pavol Mahút (neregistrovaný)

   Pre MICHAL SABOL odporucam telefon reklamovat mne sa po obstriekani vodou stalo nieco podobne cca po 1 dni zacali saliet tlacidla hlasitosti neskor sa telefon prepol do nudzoveho rezimu a za 3 dni sa uz nenabijal. Prisiel mi zo servisu PSI aj odbornym posudkom kde bolo uvedene, reklamacia zamietnuta telefon zateceny podotykam IP67. Ihned som si nasiel znalca a dal som si vypracovat znalecky posudok. V posudku je uvedene dany telefon nema krytie IP67 a je to vada vyrobku idem kontaktovat dany servis + Samsung a ziadat vysvetlenie a preplatenie mojich vydavkov. Odporucam postupovat podobne nech nas nezavadzaju a neklamu spotrebitela.

  • htcjirka (neregistrovaný)

   Pěkný podvod od Samsungu na zákazníka..

 5. Milan Čermák (neregistrovaný)

  Odolnost vůči pádu se rovná nule – pád z cca 10 cm display nepřežil a samozřejmě společnost Samsung na mě udělala dlouhý nos, takže jsem si musel v rámci záruky koupit nový telefon zas cenu obvyklou na trhu a starý jsem z nich nedostal, takže si nákup dobře rozmyslete .Jiný druh inzerované odolnosti radši zkoušet nebudu a příště se nákupu výrobků Samsung radši vyvaruju.

 6. michal (neregistrovaný)

  Potvrdzujem nekvalitu, a NEodolnost voci vode. Pri pokuse urobit fotku pod vodou nedeaktivuje displej (rezim Voda) kazdym pohybom pod vodou skace zoom hore dolu. Navyse po cca 5 minutach v hlbke cca 10cm a naslednom otvoreni zadneho krytu sa pri baterke nechadza voda!

  • Radomír (neregistrovaný)

   Potvrzuji, že nejde udělat pod vodou pořádná fotka, protože zoom skáče nahoru a dolů. Voda se mi dovnitř nedostala.
   Nárazy a pády už 2 roky přežívá, po prvních šrámech jsem si ale raději pořídíl pouzdro a ochrannou folii, jinak bych ho asi už dávno rozsekal. Po dvou letech teď odpadly krytky USB a konektoru na sluchátka.

 7. Michal (neregistrovaný)

  To jsem tento mobil chtěl koupit tátovy, ale když čtu ty recenze na tento mobil z více zdroju, slyším jen nadávky. Neznáte prosím nějaký pěkný outdorový mobil který by byl za pěkné peníze max 6 500,-. Děkuji

 8. Kristýna (neregistrovaný)

  Mobil jsem několikrát ponořovala do vody, do piva, do Coly. Občas nepřijímá mobilní signál ani sítě, ale po restartování se vše zase vrátí do normálu. Mobil zatím normálně funguje, bohužel krytka k USB se uvolnila a již netěsní jak by měla. Na displeji mám pouze malinký škrábanec od klíče. Největší zlo je asi ta malá interní paměť.

 9. michal (neregistrovaný)

  Nemam poneti co s tim telefonem delate mam ho uz pul roku chodim s nim do bazenu i do rybnika,tvrde pady v dilne i na stavbe a chodi jako hodinky.Nepouzivam zadny ochrany kryty jen sem dal univ. foliji na displej.

 10. Orsagova (neregistrovaný)

  Dobrý den, ,taktez jsem si zakoupila tento mobil ráda bych vedela zda je baterie o větší kapacitě a zda lze všechny nahrane aplikace presunout na paměťovou kartu. Děkuji.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel