Domů » Recenze » Recenze Samsung Galaxy S4 Zoom: Ani ryba, ani rak

Recenze Samsung Galaxy S4 Zoom: Ani ryba, ani rak

Galaxy S4 Zoom je velmi netradiční zařízení. Můžeme jej zařadit jak mezi smartphony, tak i mezi kompaktní fotoaparáty. Je ale výrazná optika na zadní straně tak kvalitní, jak výrobce slibuje? To prozradí naše recenze.

Samsung letos uvedl na trh několik modifikací své vlajkové lodi, modelu Galaxy S4. Po odolném Galaxy S4 Active a zmenšeném Galaxy S4 mini tu máme zajímavou kombinaci kompaktního fotoaparátu a chytrého telefonu v podobě Samsungu Galaxy S4 Zoom.

Jeho hlavním lákadlem je 16Mpx fotoaparát s desetinásobným optickým zoomem. Mimo to tu máme výbavu téměř totožnou jako u Galaxy S4 mini. To v praxi znamená 4,3palcový displej s qHD rozlišením 540 x 960 px, dvoujádrový procesor na frekvenci 1,7 GHz a 1,5 GB operační paměti RAM. Operačním systémem se stal Android 4.2.2, tradičně s rozsáhlou uživatelskou nadstavbou TouchWiz. Galaxy S4 Zooom je svým způsobem originální zařízení, které by mělo velkou šanci na úspěch nebýt několika výraznějších „ale“, která si podrobněji rozebereme v následujících odstavcích.

Skoro to vypadalo, že tenhle kousek je ideálním pomocníkem nejen pro novináře, kterým by usnadnil rychlé sdílení fotografií z tiskových konferencí, ale i pro fanoušky moderních technologií, kteří rádi fotí a zároveň chtějí být neustále ve spojení s okolím. I my jsme se proto na tenhle kousek v redakci velice těšili, avšak výsledné dojmy jsou spíše rozporuplné.

Klady (+)

 • 16Mpx fotoaparát
 • desetinásobný optický zoom, optická stabilizace
 • slušná výdrž baterie
 • Super AMOLED displej s HD rozlišením
 • Android 4.2.2 a prostředí TouchWiz

Zápory (-)

 • horší optimalizace systému
 • rozměry a hmotnost
 • vyšší cena
 • kvalita fotografií
 • rušivé zvuky při nahrávání videa
 • absence notifikační diody

Podívejte se, kde můžete Galaxy S4 Zoom pořídit nejlevněji?

Obsah balení

Do redakce nám zařízení dorazilo v předprodukční verzi balení, jeho obsah je nám ale i tak dobře znám. V klasické dvoudílné krabičce naleznete mimo telefonu s baterií také nabíječku s oddělitelným USB – MicroUSB kabelem a vcelku obstojná špuntová sluchátka s mikrofonem, která využijete také jako headset. Výčet ukončují nezbytné příručky a záruční list.

- - -

- - -

S telefonem jsme dostali také flipové pouzdro, které navlečete na bok zařízení. Chválíme dobře dostupné ovládací prvky, nicméně kryt musel jít po jednom dni dolů, jinak by Galaxy S4 Zoom do konce recenze nejspíše nevydržel vcelku. „Dvířka“ nemají žádné jištění, takže nezůstanou uzavřená, když to potřebujete a naopak se chtějí zavřít, pokud chcete telefon ovládat. Uvážíme li, že za tento kus pryže, z něhož se navíc začal po dni kousíček odloupávat, si výrobce účtuje bezmála 800 Kč, pak je asi jasné, že tento kus příslušenství, slušně řečeno, nedoporučíme.


Kromě flipového pouzdra Samsung nabízí i speciální battery kit s dobíjecí stanicí a druhým akumulátorem, jehož cena se pohybuje lehce pod hranicí 1 000 Kč.

Videopohled

Design a dílenské zpracování: Tlouštík s objektivem

Svými rozměry vás Galaxy S4 Zoom rozhodně nemile překvapí, a to zejména v oblasti tloušťky přes 15 milimetrů (a ještě více v části, kde je umístěna baterie). Výška 125,5 mm a šířka 63,5 mm pak již nijak katastrofální hodnoty nejsou, přesto vám zařízení bude v ruce připadat větší, než mnohé jiné přístroje s větší úhlopříčkou displeje. Svou daň na tom má také vyšší hmotnost, která činí 208 gramů.

- - -

- - -

Asi nikoho nepřekvapí, že ergonomii určitě nepochválíme. Praxe ukazuje, že se používá špatně jako telefon a ne o mnoho lépe jako fotoaparát. Úchop na výšku je poněkud složitější, jelikož v místě, kam obvykle patří ukazováček a prostředníček, překáží objektiv.

-  -  -

Situace není lepší ani pokud zařízení vytahujete z kapsy. V takovém případě se mnohdy stane, že se přístroj zachytí za objektiv a budete s ním muset trochu zápasit. Chválíme alespoň rozmístění ovládacích prvků, odemykací klávesa i ovladač hlasitosti jsou při držení v pravé ruce dobře dostupné palcem.

 - -  -

- - -

Z hlediska vzhledu Samsung v rámci možností odvedl slušnou práci. Při pohledu na přední stranu byste ani neřekli, že se jedná o křížence fotoaparátu s telefonem a zezadu se pak jedná spíše o stylový kompakt, než smartphone. Kromě námi testované bílé varianty můžete sáhnout také po černé. Dílenské zpracování je na velmi dobré úrovni a to samé platí i o výsuvném mechanismu optiky fotoaparátu.

- - -

Displej: Super AMOLED panel s qHD rozlišením

Obrazovka u Samsungu Galaxy S4 Zoom nabídne úhlopříčku 4,3 palce v kombinaci s qHD rozlišením. Jemnost tedy není zdaleka taková, jako u standardní Galaxy S4, jinak ale zobrazovací panel podává solidní výsledky. Barevné podání je velmi dobré, výborné jsou i pozorovací úhly.


Čitelnost displeje na přímém sluníčku není ideální

Zklamala naopak čitelnost na přímém světle, která je podprůměrná, což může u fotoaparátu být na škodu. Citlivost na dotek je perfektní a multidotykové taktéž funguje bezchybně. Obrazovka je kryta ochranným sklíčkem Gorilla Glass druhé generace, které spolehlivě ochrání před drobnými škrábanci.

- -

Hardwarová výbava

Srdcem Galaxy S4 Zoom se stal dvoujádrový procesor Samsung Exynos 4210 na frekvenci 1,5 GHz, kterému dělá společnost grafický akcelerátor Mali-400 a 1,5GB operační paměti RAM. Po spuštění zbývá volných okolo 700 MB, jelikož nadstavba TouchWiz je na hardware velmi náročná a část si také ukousne grafický čip.

Interní paměť nabyla hodnoty 16 GB a po prvním spuštění zbývá něco přes 11 GB. Výrobce naštěstí nezapomněl přidat slot na microSDXC karty, díky čemuž se s nedostatkem místa nejspíše potýkat nebudete, jelikož paměť můžete rozšířit až o dalších 64 GB.

  

Baterie a výdrž: Odměna za enormní tloušťku

Díky rozměrnějšímu tělu se do zařízení dostala velká baterie s kapacitou 2330 mAh. Naše předprodukční verze měla akumulátor o 200 mAh menší, v rámci příslušenství „Battery kit“ jsme ale dostali i tu, kterou naleznete i při nákupu v oficiální české distribuci. To v kombinaci s qHD displejem a vcelku úsporným dvoujádrovým procesorem znamená velmi dobrou výdrž a v praxi nebude problém při méně náročném používání přežít až tři dny, při standardních nárocích pak dva.

Situace se samozřejmě mění při hraní náročných her a pokud budete intenzivně fotografovat, pak budou procenta také utíkat o něco rychleji. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže – telefon bez vložené SIM karty s vypnutou synchroznizací, zapnutou WiFi a maximálním jasem displeje přehrával fullHD film do sluchátek s poloviční hlasitostí – v tomto režimu vydržel úctyhodných 8 hodin a 56 minut. S použitím standardní 2330 mAh baterie pak hodnota ještě o kousek zvýší.

Operační systém, uživatelské prostředí

Operačním systémem se stejně jako u předchozích modelů řady Galaxy S4 stal Android 4.2.2 obohacený o rozsáhlou nadstavbu TouchWiz. Protože už jsme se o samotném prostředí rozepisovali několikrát a prostředí i funkce jsou zde stejné, jako u Samsungu Galaxy S4, dovolíme si vás odkázat právě na jeho recenzi.

  

Je pravda, že Galaxy S4 Zoom oproti klasické „es-čtyřce“ postrádá některé chytré funkce jako například automatické posouvání obrazu, Air View, bezdotykové ovládání či chytré otočení, což ale nijak výrazně nevadí. Je také škoda, že na těle zařízení nenajdeme notifikační diodu, která by nás upozorňovala na zmeškané události.

Pozastavíme se ale u optimalizace systému, která nám úplně ideální nepřišla. Navzdory vcelku výkonnému hardware si občas počkáte, než telefon provede požadovanou činnost, animace nejsou úplně plynulé a celkový dojem zkrátka diskvalifikuje slova jako „plynulý“ nebo „dobře optimalizovaný“. Při běžném používání to až tak nepostřehnete, ale jakmile budete provádět náročnější úkony (aktualizace aplikací, načítání galerie fotografií…), prodleva už bude znát. Doufejme tedy, že tento neduh Samsung v některé z dalších aktualizací opraví.

Telefonování, zprávy, konektivita a webový prohlížeč

Kdo někdy držel v ruce nějaký telefon, v jehož názvu je Galaxy S4, nemusí číst dál a to ostatně platí i pro ty z vás, kteří již recenzi některého z dalších klonů vlajkové lodi Samsungu četli. Aplikace pro telefonování je rozdělena do čtyř záložek, jmenovitě jde o klávesnice, protokoly, oblíbené a kontakty. Líbila se nám třeba praktická vychytávka, kdy přejetím po kontaktu zleva doprava začnete telefonovat, v opačném směru zase pošlete textovou zprávu. Pokud máte nějaký kontakt otevřený a přiložíte telefon k uchu, automaticky dojde k uskutečnění telefonního hovoru.

   

Ani aplikace pro zprávy nijak nepřekvapí – ty jsou přehledně rozděleny do jednotlivých konverzací a z rozepsané SMS můžete jednoduše přidáním souboru udělat MMS.

 

Z hlediska konektivity není příliš co vytknout. Nepřekvapí WiFi, Bluetooth, GPS (citlivost patří k lehkému nadprůměru) a potěší i NFC nebo infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Vzhledem ke tvaru zařízení to možná zní trochu šíleně, ale Galaxy S4 Zoom můžete používat i jako dálkový ovladač k TV. Předinstalovány jsou dva webové prohlížeče – jeden od výrobce a dále klasika v podobě Google Chrome. Displej je dostatečně velký na to, aby prohlížení bylo pohodlné a rychlost posouvání či přibližování je naprosto bezproblémová.

 

Přehrávání hudby

Velmi nás potěšila skutečnost, že telefon bez problému přehraje fullHD video a základní přehrávač si poradí i s externími titulky. Hudební přehrávače zde najdete rovnou dva, jeden od Samsungu a Google Play Music. Oba nabídnou přibližně stejnou nabídku základních funkcí jako opakované či náhodné přehrávání, pro pokročilejší nastavení ale bude potřeba sáhnou po některé z alternativ v obchodě Play.

  

Kvalita zvukového výstupu je na velmi dobré úrovni, hlasitost je poměrně výrazná a repráček na těle telefonu rozhodně ostudu nedělá.

Group Play

Funkce Group Play umožňuje přes WiFi Direct po spárování s dalšími zařízeními letošní modelové řady Galaxy S4 synchronně přehrávat hudbu na všech telefonech najednou.

  
Šikovný nástroj Group Play pro okamžité sdílení multimediálního obsahu a dalších dat

V aplikaci dokonce můžete měnit hlasitost každého zařízení. Stejně pohodlně můžete skrze Group Play sdílet obrázky a dokumenty. Třešničkou na dortu je pak multiplayerové hraní, i když zatím skrze Group Play lze hrát jen dvě hry – Poker a logickou hru  Canimals Match 3. Později ale mají být dostupné i další tituly, jako nejužitečnější se nám ale jeví právě možnost společného přehrávání hudby na několika zařízeních najednou (maximálně 5).

Fotoaparát a video: Lepší než většina telefonů, přesto zklamal

Hlavní devizou Samsungu Galaxy S4 Zoom je 16Mpx fotoaparát s desetinásobným optickým zoomem a xenonovým bleskem. Pokud chcete fotit ve standardním poměru stran 16:9, pak bude nutné rozlišení snížit na 12 megapixelů, daleko důležitější je ale kvalita fotografií samotná.

- - -

- - -

A ta nám dech úplně nevyrazila, naopak. Ano, je lepší než u absolutní většiny ostatních smartphonů, vzhledem k ceně bychom však čekali ještě o kus lepší výsledky. Samsung Galaxy S4 Zoom totiž pořizuje fotografie v kvalitě obdobné, jako ty nejlevnější kompaktní fotoaparáty, nad nimiž vede snad jen desetinásobným optickým zoomem. Hloubka ostrosti je podprůměrná a radost neudělá ani vyšší koncentrace šumu.

- - -

- - -

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii, snímky v původním rozlišení si můžete stáhnout zde

Často se setkáte s přepaly, jelikož malý snímač si s velkými rozdíly ve světle neporadí. Tuto část recenze bychom tedy mohli zakončit s tím, že kompaktní fotoaparát Galaxy S4 Zoom nahradí, zázraky ale rozhodně nečekejte. Těšili jsme se, že tohle zařízení konečně nahradí kombinaci chytrého telefonu a kompaktu, ale bohužel se tak nestalo.

- - -

- - -

Režimy pro fotografování

Překrásná tvář: Zařízení rozpozná obličej na fotografickém portrétu a následně můžete tvář na snímku zeštíhlit, zvětšit jí oči nebo zredukovat šum.

Nejlepší fotografie: Režim známý i z různých jiných zařízení – vyfotíte několik snímků a z nich následně vyberete ten nejvydařenější.

Panoramatický snímek: Nejspíše poněkud chybný překlad skrývá možnost fotografování rychlostí až čtyři snímky za vteřinu. Maximální počet fotografií následně činí 20.

 

Nejlepší obličej: Tento režim přijde vhod, pokud fotíte například skupinovou fotografii. Přístroj zachytí pět snímků a následně rozpozná všechny obličeje. Vy si vyberete vždy u dané tváře ten nejlepší moment a zařízení následně sloučí pět fotografií s vybranými obličeji do jedné. Jedná se o takovou chudší obdobu funkce Time Shift, kterou nabízejí například nové smartphony BlackBerry Z10 a BlackBerry Q10.

Dětské foto: Běžný automatický režim, avšak před zaznamenáním snímku vydá telefon zvuk tak, aby se dítě podívalo jeho směrem a vy jej vyfotili dívajícího se do objektivu.

Na šířku: Klamavý název skrývá upravené vyvážení barev pro snímání na barvy bohatých scenérií.

Úsvit: Upraví vyvážení barev tak, aby co nejlépe vynikla barva oblohy a vycházející slunce během svítání.

Sníh: Pro focení zasněžené krajiny zvýrazní Galaxy S4 Zoom bílou barvu.

Makro: Slouží pro fotografování detailů v blízké vzdálenosti od objektivu.

Potraviny: Pokud chcete vyfotografovat nějaký pokrm, pak použijte tento režim, jenž zvýrazní živé barvy jídla.

Party/uvnitř: Režim vhodný pro fotografování ve tmavých interiérech.

Zastavená akce: Nastavením dlouhého expozičního času tento režim zajistí ostrost v případě rychle se pohybujícího se objektu. Méně zkušeným připomenu, že je zapotřebí dostatek světla.

Sytý odstín: Jiný název pro HDR fotografii. Spojení podexponovaného (tmavého), přeexponovaného (světlého) a správně exponovaného snímku vznikají zajímavé kontrasty barev.

Panoráma: Pomalým posouváním zařízení ve vertikálním směru můžete zachytit velkou část scenérie rozkládající se před námi. Pohled na ukázkovou fotografii nicméně napoví, že stativ rozhodně nebude na škodu.

Vodopád: Nastavením dlouhého expozičního času dojde k vytvoření oblíbený efektu matné vody. Pokud však nepoužijete stativ, bude rozmazané i vše ostatní. A je také potřeba, aby bylo přinejmenším pod mrakem.

Animovaná fotografie: Kdo zná Cinemagraph od Nokie, bude jako doma. Po vyfocení můžete tahem prstu znehybnit některé hýbající se objekty na fotografii.

Akční snímek: Telefon vyfotí pětici snímků pohybujícího se objektu a následně je sloučí do jednoho.

Guma: Po vyfocení můžete z fotografie odstranit pohybující se objekty, jak ale ukazuje ukázkový snímek, bez stativu to není ono a ani s ním nejspíše výsledky nebudou perfektní.

Zvuk a foto: Umožňuje obohatit několik obrázků zvuky na pozadí.

Silueta: Slouží k focení siluet, například postav stojících proti zapadajícímu slunci.

Západ slunce: Během rovnodenní budete tento režim používat přesně o dvanáct hodin později, než režim Úsvit. Jak již název napovídá, přizpůsobí barvy tak, aby západ slunce vypadal co nejlépe.

Noc: Standardní noční režim pro focení nočních snímků bez blesku.

Ohňostroj: Pokud telefon na Silvestra do dvanácti hodin neztratíte, (nejen) pak určitě přijde vhod tento režim určený pro snímání velkolepých ohňostrojů.

Světelná stopa: Další oblíbený efekt světel rozmázlých po celé fotografii opět znamená nastavení dlouhé expozice a stativem rozhodně neuděláte chybu.

  

Tím můžeme výčet zakončit. Je bohužel znát, že díky malému čipu na některé úkony fotoaparát úplně nestačí, pořád se ale může mnohdy najít situace, kdy se některý režim bude hodit. Škoda jen, že jeho zvolení a načtení zabere déle, než by bylo příjemné.

Pokud nejste příznivci automatických nastavení, pak vám udělá radost možnost manuálně nastavovat clonu a expoziční čas. Prostředí nereaguje vždy adekvátně na dotek, ale je to nejspíše jen otázka zvyku.


Speciální nabídka, která se objeví při otočení kolečka v systému

Zoomovat můžete skrze kolečko v prostoru objektivu, ale pouze v případě, že máte spuštěnou aplikaci fotoaparát. Pokud kolečkem otočíte kdekoliv v operačním systému, objeví se speciální nabídka, ze které se dostanete do několika fotografických režimů. Aplikaci pro fotografování můžete spustit nejen skrze zástupce na ploše nebo v nabídce s programy, ale také delším přidržením hardwarové spouště fotoaparátu na těle zařízení. V nastavení lze rovněž aktivovat volbu automatického vysunutí objektivu (spuštění fotoaparátu) po zapnutí telefonu, ale to za příliš užitečné nepovažujeme.

Pozastavme se ještě na chvíli u nahrávaného videa. To nabídne rozlišení fullHD a obrazová kvalita je překvapivě dobrá. HD video dokonce můžete nahrávat až při 60 snímcích za vteřinu. Velkou nevýhodou jsou ale nepříjemné zvuky, které snímač vydává při změně přiblížení a přeostřování. V záznamu jsou pak tyto prvky velmi rušivé. 

Konkurence a závěrečné hodnocení

Musíme říct, že jsme v redakci od Samsungu Galaxy S4 Zoom čekali trochu více. Výbavou se jedná o telefon střední třídy, cenou se ale blíží některým high-endům a to rozhodně není správně. Kompenzovat by to měl kvalitním fotoaparátem srovnatelným s lepšími kompakty, bohužel nás ale výsledná kvalita snímků zklamala a nepřipadá nám, že rozměry a špatná ergonomie jsou adekvátní obětí. Mezi kladné vlastnosti zařadíme solidní výdrž baterie. Od koupě vás odradí i cena, která činí v oficiální distribuci téměř 12 000 Kč a na dobrém dojmu nepřidá ani hůře optimalizovaný systém.

Podívejte se, kde můžete Galaxy S4 Zoom pořídit nejlevněji?

Vybrat nějaké konkurenty je velice těžké, protože pokud se nad tím zamyslíte, tak v podstatě žádní nejsou. Proto budeme uvažovat nad kombinací levného kompaktu za 2 až 3 tisíce korun a chytrého telefonu, pak tu máme například Huawei Honor 2. Jako nouzový fotoaparát poslouží dobře a stydět se nemusí ani za výdrž baterie. Výbava obsahuje 4,7palcový displej s HD rozlišením, čtyřjádrový procesor a Android 4.0. Dále stojí za zmínku Sony Xperia SP se 4,6palcovým HD displejem, dvoujádrem od Qualcommu, stylovým designem či Androidem 4.1.

Není-li vám po chuti Android, podívejte se třeba na Nokii Lumii 920, jež se nyní dá i oficiálně sehnat pod 10 000 Kč. Ačkoliv se jedná o poměrně velký telefon, oproti Galaxy S4 Zoom vám stále bude připadat kompaktní. Navíc nefotí vůbec špatně. Jinak nabídne operační systém Windows Phone 8, 4,5palcový HD displej a solidní 8,7Mpx fotoaparát. Od stejného výrobce bychom se brzy měli dočkat novinky s označením Lumia 1020, jež nabídne 41Mpx fotoaparát a podává velmi solidní výsledky. Chybí jen optický zoom. Výbava je obdobná, jako u výše zmíněné Lumie 920, nepočítejte ale s tak příznivou cenou, ta se totiž nejspíše v počátcích prodeje bude pohybovat nad hranicí 15000 Kč.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

8 komentářů

 1. sssugi (neregistrovaný)

  Neplanujete porovnavaci test fotografii s lumiou 920 htc one alebo SGS4? :)

  • Dobrý den, rádi bychom spíše provedli test s Lumií 1020, ale v tuto chvíli už Galaxy S4 Zoom nemáme k dispozici.

  • 920 by měla logicky fotit hůře, než S4 ZOOM. Pokud by tomu tak nebylo, tak by ze strany Samsungu bylo něco hodně špatně…

   Ale v oblasti zoomu musí zcela jistě vést.

   Také bych ocenil test s Lumií 1020.

 2. Tak nějak nevím, ve video recenzi jste baterku strhali a tady to píšete jako klad, tak jak je to?

  [odkaz]

  • Dobrý den, je to moje chyba – videopohled jsem točil se vzorkem, který neměl finální verzi firmware, nicméně kolega už pak testoval prodejní verzi, kde se výdrž baterie zlepšila. Do videa tuto informaci přidám ve formě poznámky.

 3. korbel (neregistrovaný)

  od vás bych chtěl recenzi,jak vidím,fotky jsou super, žádný mobil to nemá,video taky dobré, cena??vždyt to stojí 6900 kde jste nabrali 13 litrů??

  • Korbel… a uvědomujou si, že reagujou na rok starý článek?

  • Korbel: Možná se příště podívejte na datum vydání článku (28. 8. 2013). Z ten rok a kousek cena spadla – my jsme uváděli tu, za kterou se zařízení prodávalo v době psaní testu :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).