Domů » Recenze » Recenze Samsung Galaxy Note 8.0: Tablet, který umí telefonovat

Recenze Samsung Galaxy Note 8.0: Tablet, který umí telefonovat

Samsung chrlí tablety jako na běžícím páse. Galaxy Note 8.0 se však drží na pomezí tabletů a telefonů, jelikož si z něj zavoláte. Nechybí ani další řada vylepšení včetně speciálního pera S-Pen. Jaký Note 8.0 je, vám prozradíme v dnešní recenzi.

Samsung již nějakou dobu kraluje trhu se smartphony a slušně šlape Applu na paty i v segmentu s tablety. V nabídce jich má několik, řady Note a Tab se rozšiřují a na scénu přichází nová řada Mega, která je tak nějak na pomezí mezi telefony a tablety. Respektive zařízení z této řady vám při lehké dávce masochismu dokáží nahradit kombinaci telefon plus tablet. A zároveň utrhnout kapsu u kalhot nebo košile.

Příjmy jihokorejského giganta jsou astronomické a stejně tak výdaje na marketing a propagaci produktů. Není tedy s podivem, že si Samsung může dovolit tak trochu experimentovat a uvádět na trh zařízení, která bychom mohli označit za hybridy. Vždycky se totiž najde někdo, kdo si podivné zařízení pod tlakem mediální masáže koupí.

Testovaný tablet Galaxy Note 8.0 určitě nechci označit za hybrid nebo divné zařízení. Ale je to vůbec tablet? Není to spíš telefon? Nebo tabletofon? Těžko říct, protože je zde několik sporných bodů, které řadí tento přístroj každý do jiné kategorie. A zvlášť testovaný model s 3G modulem, díky kterému můžete po vložení SIM karty i telefonovat. Důkladně si Note 8.0 proklepneme a sporné body si vypíchneme. Třeba nakonec zjistíme, kam vlastně toto zařízení zařadit a jak ho pojmenovat. Prozatím mu nechme označení tablet, bude to pro potřeby recenze o něco jednodušší.

Klady (+)

 • kvalitní dílenské zpracování, hmotnost
 • dotykové pero S-Pen
 • výdrž baterie
 • rychlý a stabilní systém
 • bonusové aplikace
 • konektivita a podpora pro telefonování

Zápory (-)

 • průměrný displej
 • plastová konstrukce
 • absence NFC
 • vyšší cena
 • absence notifikační diody

Podívejte se, kde můžete Galaxy Note 8.0 ve verzi se slotem na SIM kartu, koupit nejlevněji?

Obsah balení

Note 8.0 dorazil ve stejné krabičce, kterou jsme už viděli u Galaxy S4 a která působí dojmem, že je ze dřeva. Samozřejmě není, jde o obyčejný karton a přiznejme si, že působí trochu kýčovitě. Uvnitř je obligátní trojkombinace microUSB kabel, adaptér do zásuvky a sluchátka.

- - -

Ta jsou stejně kvalitní jako ta u Galaxy S4 a pro poslech hudby naprosto vyhovující. Zároveň dobře sedí v uších a nemají tendence vypadávat, třeba při pohybu. Ale běhat s Note 8.0 nejspíš nebudete, takže jako bych nic neřekl. V těle tabletu najdeme speciální dotykové pero S-Pen. Náhradní kousek v balení nenajdeme, ale to jsme, přiznejme si to, snad ani nečekali. Takže opatrně a neztratit.

Videopohled

Design a zpracování: Nízká hmotnost a plastové tělo

Galaxy Note 8.0 se zcela striktně drží aktuálního designového stylu jihokorejského výrobce a pokud ho položíte vedle Galaxy Note 2 nebo dokonce Galaxy S4, jako by jeden druhému z oka vypadl. Liší se jen rozměry. Pokud tedy rádi fungujete na jednotné vlně, kombinace Galaxy S4 a Galaxy Note 8.0 v bílé barvě vám určitě udělá radost. V jiném barevném provedení se tablet zatím nenabízí, ačkoli by časem měl dorazit i v hnědém provedení, které už ale ke Galaxy S4 ladit nebude.

- - -

Často je Note 8.0 v diskuzích označován za ošklivé zařízení. Připisováno je to širokým okrajům kolem displeje a použitým materiálům. Musím se přiznat, že široké okraje kolem displeje se mi také nelíbí, ale při držení tabletu jednou rukou jsou praktické, protože si palcem nezasahujete do displeje, což se mi třeba stává u iPadu mini. Proto tento nehezký designový prvek hodnotím kladně, funkčnost je přeci jen o něco důležitější než vzhled.

- - -

S použitými materiály je to o něco horší, ale na to se u Samsungu prostě nehraje. Zapomeňte na kov nebo jiný elegantní materiál. Plasty, plasty a jenom plasty. Stříbrný rámeček po obvodu zařízení to nezachrání, je také plastový. Nutno však dodat, že vzhledu určitě přidává kladné body.

- -

Plasty, barva a použitý vzor jsou zcela identické jako u bílé varianty Galaxy S4. Proto k sobě tyto dva přístroje perfektně ladí a vytváří dobře vypadající set. Na druhou stranu, právě díky plastům, není Note 8.0 vzhledem ke svým rozměrům nijak extra těžký, ale při telefonování s přístrojem u ucha se opravdu pronese. Když jej ale budete používat jako klasický tablet, budete z hmotnosti překvapeni.

- - -

Několik výhrad ale mám k povrchovému zpracování, které je velmi lesklé a zachytává mastnotu a otisky z rukou. Zvlášť za současného hezkého počasí, kdy se mi ruce potí více než v zimě, je to obzvlášť nepříjemné. Jenže matný povrch by v bílém provedení nevypadal dobře, tak nezbývá než utírat a utírat.

- - -

Překvapilo mě, že u takto velkého zařízení je dvojtlačítko ovládání hlasitosti na pravém boku, hned pod zapínacím tlačítkem. Na jeho obvyklém místě se pak usadil slot pro microSD kartu. Je to přinejmenším nepraktické řešení, protože ona tři tlačítka se při nahmatání poslepu dost pletou. Po obvodu pak najdeme ještě slot pro microSIM kartu, microUSB konektor a 3,5 mm jack. V pravém dolním rohu je šachta pro S-Pen a je aktivní, protože jakmile stylus vyndáte, Note 8.0 to pozná a automaticky se přepne na do té doby schovanou plochu, která je přízpůsobena právě pro S-Pen (ukázku najdete ve videopohledu v předchozí kapitole).

- -
Srovnání velikosti s iPadem mini

Čelní strana kromě displeje a tlačítek obsahuje i čidla a přední kamerku. Bohužel ale, zcela nepochopitelně, chybí tolik praktická notifikační dioda. Nechápu a nezjistil jsem proč, ji Samsung do Note 8.0 nedal. Zadní stranu pak tvoří kryt, který je opět velmi tenký, ale zároveň pružný a díky mnoha úchytům velmi dobře sedí na svém místě. Překvapivé je, že vzhledem k své ploše se v žádním místě nijak nehýbe, neprohýbá. V horní části pak z těla tabletu vystupuje čočka fotoaparátu a je tak náchylnější k poškrábání.

Hardwarová výbava: Rychlík s průměrným displejem a bez NFC

Řada Galaxy se svými parametry řadí lehce nad levnější Tab. Note 8.0 na tom není vůbec špatně, protože v jeho útrobách tepe čtyřjádrový Exynos s frekvencí 1,6 GHz, grafika Mali-400MP a 2 GB RAM. Doplněno o další standardní a nadstandardní položky včetně 16 GB interní paměti, kdy je uživateli k dispozici cca 9,8 GB prostoru.

Suchá fakta jsou ale nuda, jak funguje Note 8.0 v praxi? Jednoduše dobře. Nenarazil jsem na situaci, kdy by mě nechal ve štychu. Problémy měl snad jen s beta verzí twitter klienta Falcon Pro 2.0, ale ty bych připsal na vrub právě aplikaci, ne tabletu. Jinak hry, přehrávání videa, surfování po webu, vše plynulé a bez zádrhelů. Tak to má být.

 

Galaxy Note 8.0 jsme prohnali benchmarky a dopadl následovně:

 • AnTuTu benchmark: test se nepovedlo spustit, aplikace vyhazovala chybovou hlášku, nicméně by měl dosáhnout 17 708 bodů
  3D Mark: 3 301 bodů v Ice Storm a 2 506 bodů v Ice Storm Extreme

 

Překvapivě nás zklamal displej. Sám o sobě není vůbec špatný. Osm palců, 800 x 1280 bodů, TFT LCD, jenže není zlato vše, co se třpytí. Rozlišení na této úhlopříčce je vcelku dostatečné, ale ne při přímém srovnání s LG Nexus 4, nedej bože Samsung Galaxy S4. Jak jsem používal tablet i telefon zároveň, byl rozdíl v jemnosti displejů o to markantnější, nemluvě o barevném podání v případě Note 8.0, které má k realitě hodně daleko. Barvy jsou více vybledlé, snad bych se ani nebál použít označení „vyblité“ a ideální není ani čitelnost na přímém sluníčku.

- -

- -

Pozorovací úhly jsou naštěstí dobré, ale i tak je displej zřejmě jediná slabší stránka Note 8.0. Jinak je jako hardwarový celek dobře sladěný a rozhodně nezklame. Ani v otázkách příjmu signálu GPS, WiFi a v našem případě i GSM/3G sítě. Dobrá je i kvalita zvuku při hovoru, ale upřímně, vážně s tímhle budete telefonovat bez nějaké handsfree sady?

- - -
Galaxy Note 8.0 umí telefonovat. Ve srovnání s poměrně velkým Galaxy S4 však u ucha působí trochu komicky.

Tím jsem se dostal k jedné trochu zvláštnosti, Note 8.0 je v podstatě telefon. Tedy dá se z něj telefonovat, má telefonní prostředí, ale dělá z něj toto telefon? Nevím. Naopak si myslím, že v určitých ohledech, jako je využitelnost plochy a rozlišení displeje, mu třeba jeho telefonní prostředí systému škodí. Nicméně GSM/3G modul tu je, plně k dispozici a považuji jej za velmi příjemný nadstandard. A Samsung se s tímto modelem snaží cílit zejména na uživatele tabletů, kteří po telefonních funkcích volali. A nikdo také netvrdí, že musíte s tabletem telefonovat u ucha, šikovným pomocníkem v tomto případě může být kompaktní Bluetooth sluchátko. Note 8.0 je rovněž dostupný v levnější WiFi variantě.

   
Konfigurace dálkového ovladače

Příjemným překvapením je přítomnost infračerveného portu, který v kombinaci se speciální aplikací od Samsungu dokáže Note 8.0 proměnit v dálkový ovladač pro televizi, domáci kino a další techniku. Databáze výrobců je poměrně rozsáhlá a pokud by náhodou vaše televize v seznamu chyběla, můžete Note 8.0 coby ovladač přepnout do režimu učení, který je poměrně úspěšný.

Baterie a výdrž

Výdrž mě mile překvapila. Kapacita 4600 mAh už je dostatečně vysoká na to, aby dokázala tablet nebo smartphone napájet dost dlouhou dobu. Záměrně píšu smartphone, protože v předchozí kapitole jsem naťukl, že Note 8.0 s GSM/3G modulem je v podstatě telefon a chová se tak. Po celou dobu testování jsem v něm měl SIM s datovým tarifem a používal ho plus minus stejně jako svůj smartphone, pokud pominu hovory. Navíc při cestování převzal Note 8.0 funkci terminálu pro web, sociální sítě, YouTube a podobně. A i při vysoké zátěži vydržel bez problémů dva dny v provozu. Jakmile jsem povolil, dostal jsem se na dny tři. Skvělý výsledek na smartphone, o něco horší na tablet. Vyberte si sami.

Note 8.0 jsme podrobili i testu přehrávání videa a vydržel 8,5 hodiny na jedno nabití při nastavení maximální úrovně jasu. Na cestu přes oceán to tedy nebude, ale na čtyři filmy standardní délky ano. Pokud se spokojíte s hudbou, tak 23 hodin přehrávání už by stačit mohlo.

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát fotí spíše průměrně, ale na tablet výsledky nejsou zas tak špatné. Kladu si také otázku, zda byste vážně chtěli fotit s touhle obří plackou?

- - -

- - - 
Další ukázkové fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii

- - -

Fotografie jsou poměrně ostré a za dobrých světelných podmínek je celková kresba velice věrná a to samé platí o reprodukci barev, i když ty mají ve výsledku spíše studený nádech a stejně pak působí i výsledný snímek. Velmi dobře si Note 8.0 poradí s focením textu, naopak rychlé záběry pohybujících se objektů mu příliš dobře nedělají a v tomto případě jsou výsledky dost rozmazané, a s ubývajícím světlem se kvalita rapidně zhoršuje a objevuje se výrazný šum. Přisvětlovací diodu bychom na těle hledali marně, takže se nelze spolehnout ani na její pomoc.

Fotoaparát má k dispozici různé funkce jako stabilizace obrazu (oceníte zejména při nahrávání videa), detekce obličeje, zaostřování prstem na displeji, různé režimy pro focení, včetně plynulého panoramatu. O něco lepší parametry by si rozhodně zasloužila přední kamerka. Ta má rozlišení jen 1,3Mpx a žádnou dramatickou kvalitu. Přitom na videohovory je Note 8.0 jako dělaný. Celkově fotoaparát bereme spíše jako doplňkovou funkci, ale pokud jej budete chtít využívát, rozhodně vás kvalitou snímků nezklame.

Operační systém, prostředí a software

Android 4.1.2 (již brzy se dočkáme aktualizace na 4.2.2) a uživatelské prostředí TouchWiz. Viděli jsme to už tolikrát, že netřeba popisovat. A ano, ač se bavíme o tabletu, stojím si za tím, že už jsme to viděli tolikrát. V Note 8.0 je totiž klasické telefonní rozhraní, jako v jiných smartphonech od Samsungu a ne tabletové, jako například v Note 10.1. Přijde vám to zvláštní? Mně také. Je zde zabitý potenciál velkého displeje a částečně a S-Pen. A také je to jeden ze sporných bodů, který z Note 8.0 dělá smartphone a ne tablet.

  

Jinak se připravte na klasickou nálož aplikací od Samsungu, hanlivě označovanou jako bloatware. Nechybí tedy S Poznámky, S Plánovač, vlastní hudební přehrávač, Chat On, Polaris Office, Readers Hub, S Voice, Samsung Apps, čtečka Wooky a další. Značnou část těchto aplikací můžete odinstalovat, pokud byste se však chtěli zbavit všech, budete muset udělat root přístroje, a to buďte velmi opatrní. O záruku přijdete raz dva a uvést přístroj do stavu „cihly“ také není žádný problém.

  

Ačkoli Samsung dodává vlastní internetový prohlížeč (respektive upravuje ten výchozí z Androidu), který rozhodně není špatný, stejně jako já asi nakonec nainstalujete jiný; v základu navíc najdete i oblíbený Chrome. Přeci jen jsou na trhu jiné, které nabídnou podstatně více. Ještě vhodnější je Note 8.0 pro přehrávání videí, třeba na cestách. Díky podpoře microSDXC až do kapacity 64 GB tak pojme celou nálož vašich oblíbených seriálů nebo filmů. Jeho relativně kvalitní displej a hlavně kvalitní zvukový výstup a sluchátka vám tak budou dobrými společníky.

  

Kouzelné pero S-Pen: Co všechno umí?

Stylus. Legendární „tužka“, kterou jsme donedávna ovládali většinu chytrých přenosných zařízení s dotykovým displejem, protože to jinak nešlo. Operační systémy nebyly připraveny na ovládání prsty a nikoho to snad ani nenapadlo, protože se to zdálo nepraktické. Do té doby, než přišel první iPhone a toto odvětví zcela změnil. Od té doby všichni matláme po displejích prsty.

Samsung jde tak trochu proti proudu a u některých svých zařízení se vrací ke stylusu. „Obalil“ ho přidanou hodnotou a začal mu vznešeně říkat S-Pen. Nejdřív se podívejme, co v případě Note 8.0 umí, suchá fakta a pak jak to umí, subjektivní dojmy.

- - -

S-Pen umí ovládat celý tablet, včetně tlačítek pod displejem. Na to hardwarové pozor, musíte víc zatlačit, tak abyste si nezlomili hrot ;-). Kromě klasického ťukání po displeji umí i gesta. Základní jsou definována v systému, další si můžete vytvořit sami. Pokud si gesta zapamatujete, jde o velmi návykové a rychlé ovládání celého systému, spouštění aplikací, hledání na webu a podobně. Například si můžete nadefinovat, že po provedení gesta ve tvaru písmene „O“ se spustí webový prohlížeč Opera a v něm se načte vaše oblíbená webová stránka www.smartmania.cz. Aby došlo ke zpracování gesta, je nutné na S-Penu zmáčknout hardwarové tlačítko.

  

Mimo to umí S-Pen za použití tlačítka pořizovat screenshoty obrazovky, otevírat rychlé poznámky kdekoliv v systému, rychle přepínat mezi perem a gumou při psaní a zobrazovat náhledy tam, kde je to možné, například v Galerii, e-mailech, textových zprávách či v přehrávači videa. Do určité míry lze jeho chování přirovnat k bezdotykovým gestům ze Samsungu Galaxy S4.

Volné pole působnosti má S-Pen v aplikacích S Poznámka a S Plánovač, kde můžete malovat a psát jak jen potřebujete a jste zvyklí. A pokud jste alespoň trochu zruční, je to určitě pohodlnější cesta než ťukání do virtuální klávesnice na displeji. Pokud byste nechtěli z nějakého důvodu používat S Poznámky, třeba proto, že občas startují pomaleji, než by bylo společensky vhodné, je v Note 8.0 k dispozici aplikace aNote HD, které nejen, že skvěle vypadá, ale je i velmi dobře funkční, praktická a chytře navržená. A samozřejmě i v ní využijete S-Pen. Výborné je také provázání aplikace S Poznámka s kalendářem, jelikož si nakreslené záznamy snadno můžete přiřadit k nějaké události, schůzce nebo upomínce. V tomhle je celkové provázání aplikací od Samsungu skutečně silné a konkurence může jen tiše závidět.

A jaký je S-Pen v praxi? To záleží na vás. Pokud jste zruční a alespoň trochu nadaní a kreativní, dokážete s ním na displeji doslova kouzlit. Pokud jste kopyto jako já, tak jej ani nevytahujte z těla Note 8.0. Gesta se musíte naučit a nikdy nefunguji na sto procent. Kreslení a náčrtky jsou jistě fajn, ale je to hodně o zvyku, protože nikdy nedocílíte přesnosti a citlivosti jako s tužkou a papírem, ačkoli s tou přesností vám pomáhá ukazatel na displeji, který se objeví, když je S-Pen zhruba centimetr od displeje.

Celkově je S-Pen fajn věc, ale v jednom měl Steve Jobs pravdu. Proč pro ovládání displeje používat tužku, když máte deset prstů? S-Pen je tak dle mého skromného názoru použitelný jen někdy, na některé úkony a jen pro někoho. Za celou dobu, co jsem Note 8.0 testoval, jsem S-Pen ani jednou nevytáhnul podvědomě, intuitivně. Vždy jen když jsem si na něj vzpomněl. A to je chyba, ale zřejmě ne na mojí straně.

Konkurence

Osmipalcových tabletů na trhu moc není, takže konkurenci má Note 8.0 jak mezi menšími, tak mezi většími úhlopříčkami. A to jak ve vlastních řadách – Note 10.1 – tak i u jiných výrobců a na jiných platformách. Nejblíže je mu svou velikostí a výkonem iPad mini, dále pak populární Nexus 7 a přehršel různých modelů od výrobců jako jsou Ainol, Prestigio, Evolve a podobně. Plně srovnatelný model ale zatím nenajdeme. Nakonec to tedy vypadá, že chcete-li osm palců, solidní hardware, podporu telefonování a něco navrch, je Note 8.0 sám voják v poli, i když jednoho výraznějšího konkurenta přece jenom má – sedmipalcový Asus Fonepad.

Asus Fonepad: Sedmipalcový konkurent pro Note 8.0 má sice horší výbavu, ale dostupný je za podstatně zajímavější cenu

Závěrečné hodnocení: Není pro každého

Note 8.0 je šikovné zařízení, které má své mouchy. Těch není tolik, avšak některé z nich nejsou úplně zanedbatelné. Vyšší cena, ne úplně špičkový displej, materiály, chybějící notifikační dioda a absence NFC. To nejsou zrovna malichernosti. Na druhé straně je tu příkladná kvalita zpracování, S-Pen, výkonný hardware, dobře optimalizovaný systém, velmi dobrá výdrž na jedno nabití, dostatek interní i externí paměti, možnost telefonovat a využívat 3G z něj dělají komplexní zařízení s širokými možnostmi využití. A zapomenout nesmím ani na infračervený port, se kterým Note 8.0 využijete jako dálkový ovladač k domácí technice.

Podívejte se, kde můžete Galaxy Note 8.0 ve verzi se slotem na SIM kartu, koupit nejlevněji?

I přes své mouchy jde o doporučeníhodný přístroj, který ale vzhledem k ceně a přítomnosti S-Pen, které není pro každého, prostě není pro každého. I tak ale doporučuji si ho někdo prohlédnout naživo, protože stejně jako menší Galaxy S4 vzbuzuje Note 8.0 dost emocí a je možné, že ačkoli teď o něm vůbec neuvažujete, nakonec se do něj beznadějně zakoukáte. Ideálním společníkem se stane v případě, ze přímo prahnete po tabletu, se kterým si zavoláte.

WiFi variantu Galaxy Note 8.0 seženete levněji, ale zase si z něj nezavoláte…

A je to tedy tablet, smartphone, nebo něco mezi? Opět záleží jen na vás. Já osobně jsem ho používal jen jako tablet s možností přípojení k internetu přes datovou SIM. Nicméně se jistě najdou tací, a sám jich pár znám, kteří budou uvažovat nad Note 8.0 jako náhradou za smartphone a tablet. Přeci jen s připojenými sluchátky nebo Bluetooth handsfree se s ním dá telefonovat pohodlně. A pokud by vám náhodou Note 8.0 padl do oka jen jako tablet, můžete si zakoupit i levnější WiFi verzi bez slotu na microSIM kartu.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

6 komentářů

 1. z jake aplikace je ten screenshot s poznamkama, ukoly apod? Pujde to i na GN10.1?

  • Je to Awesome Note HD, neni duvod, aby na 10.1 nesel. Sam pouzivam prave osmicku uz 2 mesice, kdy ji vyuzivam naplno jak telefon, tak i tablet. Dekuji za objektivni (i kdyz trochu kratsi a neuplnou recenzi) s vetsinou veci souhlasim.

  • Na xda je apk, na 10.1 funguje bez problémů

  • MARCOAMA: aNote HD, na 10.1 fungovat bude. Určitě doporučuji.

   AEON101: Co konkrétně vám v recenzi chybí? Děkuji.

 2. Macros (neregistrovaný)

  Dobrý večer, mám prosbu, aNote HD je velmi podobný Lotusu, který jsem používal. Bohužel, nikde nemohu pro tuto aplikaci najít češtinu a protože neumím jazyk, velice špatně se mi s aplikací pracuje a to je obrovská škoda. Existuje možnost stáhnout češtinu do této a dalších aplikací?

  Mac

 3. euripide (neregistrovaný)

  Mam ho a opravdu ho pouzivam i jako tablet i jako mobil. Nejvic se z nej ucim, at uz doma nebo v buse. :) Jinak co je nevyhoda je ten displej a cena plus barerka, ted uz bych sahla po nejakym lenovu s velkou vydrzi :) ale zase S pen je skvely…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).