Recenze tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 2014: Za kvalitu se platí

Po hardwarové stránce se jedná o nejvýkonnější tablet současnosti. Mezi jeho největší lákadla patří jemný displej, výkonný procesor, dotykové pero S-Pen a Android 4.3. Odradit vás ale může vysoká cena.

Řada Galaxy Note patří k tomu nejlepšímu, co Samsung uvádí na trh. Galaxy Note 8.0 je sice mnohými považován za nejslabší článek, to ale nic nemění na tom, že stále jde o kvalitní tablet. Galaxy Note 3 je špičkový tabletofon takřka bez kompromisů, který nadchne i náročného uživatele. A pak je tu Galaxy Note 10.1, který doposud byl přijímám spíše vlažně, ale edice 2014, kterou jsme pro vás otestovali, by to měla změnit a Samsung by se měl stát králem na poli tabletů.

Opravdu se tak stane? Na papíře možná ano, protože celkové parametry jsou zajímavé a převyšují snad vše, co by se vám dnes mohlo na českém trhu dostat do ruky. Příslib výjimečnosti je tu. Pořád však jde o klasický tablet, žádné hybridní zařízení obalené pochybnou klávesnicí, které musíte otáčet kolem dokola, abyste vůbec přišli na to, jak přístroj používat. Je až neuvěřitelné, jak někteří výrobci dokážou svým zákazníkům v honbě za invencí zkomplikovat život. Zcela zbytečně, protože pořád platí, že v jednoduchosti je krása.

Ale jaká bude realita s Galaxy Note 10.1 v edici 2014? Povedlo se Samsungu písmenka z papíru specifikací převést do reality a je nový Galaxy Note 10.1 opravdu tak dobrý, abychom si z něj sedli na zadek? A co na to Apple, respektive jeho iPad Air? Má se nedávno testovaný tablet, který jsme označili za skvělý, začít bát o svou pozici?

Klady (+)

 • špičkový displej s vysokým rozlišením
 • použitý hardware, vysoký výkon
 • 3 GB operační paměti RAM
 • S-Pen a jeho nadstandardní funkce
 • kvalitní stereoreproduktory, kvalitní zvukový výstup do sluchátek
 • výborná výdrž
 • Android 4.3 a bonusový software od Samsungu
 • kvalita fotografií a videa
 • 50 GB na Dropboxu zdarma
 • Evernote Premium na 3 měsíce zdarma

Zápory (-)

 • cena
 • vyšší hmotnost
 • lagování uživatelského prostředí TouchWiz
 • delší doba zapnutí po stisknutí tlačítka
 • delší doba nabíjení, nelze dobíjet z PC
 • absence NFC a HDMI výstupu

Obsah balení

V základním balení najdete kromě samotného tabletu také microsUSB kabel (2.0, ne 3.0 jako u Galaxy Note 3), adaptér do zásuvky, uživatelskou příručku a náhradní hroty pro stylus S-Pen společně s kovovými „kleštičkami“ pro jejich snadnou výměnu. Sluchátka bychom v balení hledali marně.

Videopohled

Design a zpracování

Vzhledově si novinku nejspíš s ničím nespletete. Mnoha prvky jasně odkazuje na menší Galaxy Note 3 nebo úspěšný Galaxy S4. Není nepodobná ani svému předchůdci, ačkoli je menší a také lehčí.
Čelní stranu zabírá hlavně displej. Tablet je uzpůsoben pro používání v landscape režimu, protože displej má poměr stran 16:9, což je vhodné pro sledování videa, hraní her, ale už ne tolik pro čtení nebo surfování po webu.

- - -

Pod displejem jsou klasická tlačítka podle Samsungu, prostřední hardwarové a boční senzorová. Na dotyk reagují rychle a bez zbytečné prodlevy, mechanické tlačítko vyžaduje více síly, ale zvyknete si po pár dnech.Senzorová tlačítka lze navíc ovládat i skrze S-Pen. Tlačítka jsou podsvícená, ale pokud by vám jejich světlo vadilo, lze ho v nastavení vypnout nebo nastavit jiný časový interval. Nad displejem se kromě loga výrobce usadila přední kamerka a a světelné čidlo starající se o automatickou regulaci jasu.

-

Záda tabletu jsou přesně po vzoru zmíněného Note 3, tedy plast imitující kůži včetně nezbytného švu po obvodu. Stejně jako u Note 3, i v tomto případě mohu s klidem napsat, že to nepůsobí tak divně, jak mnozí po představení Note 3 tvrdili. Jak černá, tak bílá varianta působí na pohled zajímavě a že nejde o kůži zjistíte až lehkým poklepáním.

- - -

V levém horním rohu  najdete slot pro S-Pen, který je aktivní, což znamená, že tablet vykoná určité akce, pokud S-Pen z těla přístroje vyndáte. Doprostřed horní části Samsung umístil fotoaparát s přisvětlovací diodou. Boky přístroje také braly inspiraci u menšího Note 3 a jsou vyrobeny ze stejného materiálu (plast) ve stejnému vzhledu (podélné vroubkování) tak, aby navodily dojem kovu. To se celkem povedlo.

- - -

Spodní hrana nese microsUSB konektor (2.0, ne pro mnohé matoucí 3.0 jako u Note 3) a mikrofon. Na pravé hraně najdeme hlasitý reproduktor a 3,5 mm jack. Horní hrana vzala za své tlačítko Power, dvojtlačítko hlasitosti a infraport. Na pravé hraně pak najdeme druhý hlasitý reproduktor (ano, Note 10.1 2014 hraje stereo a velmi dobře), slot pro microSIM a microSDXC kartu.

-

Note 10.1 2014 je pohledné zařízení, hlavně v testované bílé verzi. Výše uvedené prvky jako záda nebo boky navozují celkem hodnotný dojem. Ale bohužel jen do chvíle, než začnete tablet zkoumat detailněji. Lehce poklepejte na levý nebo pravý reproduktor a zjistíte, že jejich mřížky nejsou usazeny pevně a trochu se hýbou, alespoň u námi testovaného kusu tomu tak bylo.

- - -

Stejné je to s „okénkem“ infraportu, které vykazuje ještě větší vůli. Infraport lze ve spolupráci s aplikací WatchOn využívat jako dálkový ovladač domácí elektroniky. Zadní kryt, ačkoli není odnímatelný, lze při troše snahy vycvaknout ze zámečků. Dělat to samozřejmě nebudete, není důvod proč, ale následkem toho se při promačkávání po obvodu zadní části ozývají nepříjemně vrzající zvuky. Teď jsem zabředl do vod zbytečného hnidopišství, které bych si klidně odpustil, pokud by cena tabletu byla výrazně nižší. Ale u zařízení za 20 000 Kč bych zkrátka očekával lepší přístup ke zpracování.

-
Zadní strana má imitovat kůži. Nenechte se ale zmást, je to pouze plast

Poslední celkem nepříjemnou vlastnosti je hmotnost. 547 gramů není na papíře tolik, ačkoli je to pořád více než u iPadu Air (478 gramů), avšak v ruce působí Note 10.1 2014 jako dost těžké zařízení a držení začne být po chvíli celkem nepříjemné, takže si budete tablet přehazovat z ruky do ruky a hledat tu správnou pozici. Držení nad hlavou při ležení také není to pravé. Note 10.1 je díky 16:9 displeji poměrně široký a při držení v jedné ruce za pravou nebo levou hranu vám bude postupně vypadávat.

Hardwarová výbava

Na papíře je Galaxy Note 10.1 2014 zařízení bez kompromisů a ve svých útrobách disponuje vším, co byste od top tabletu mohli očekávat. Posuďte sami z tabulky parametrů. Je na českém trhu k dostání nadupanější tablet? Podle mě ne. Co však výrobci neodpustíme, je absence NFC. V nižších modelech jej Samsung integruje, tak nám nejde do hlavy, proč v nejlepším tabletu výrobce chybí.

Jaký je Galaxy Note 10.1 2014 v praxi při každodenním používání? Pořád skvělý, ale kazí mu to některé drobnosti. Tou největší je uživatelské prostředí TouchWiz od Samsungu a jeho neodladěnost. Při používání Galaxy S4 a testování Galaxy Note 3 jsem nabyl dojmu, že se Samsung poučil a na svém prostředí zapracoval a zbavil se nepříjemného lagování. Bohužel, u Note 10.1 2014 se tento neduh vrací a při přecházení mezi plochami je jasně patrné, že plynulost se vytratila neznámo kam. Výkonu má přitom tablet na rozdávání a je smutné, že největší klacek pod nohy mu přistál přímo od výrobce, který zřejmě trochu podcenil optimalizaci.

Jakmile si na lagy zvyknete, nebude nic, co byste mohli tabletu po stránce výkonu vytknout. Doporučujeme podívat se na videopohled v první kapitole, kde jsou občasná zaseknutí při přecházení mezi plochami dobře viditelná. Full HD video přehraje bez jakéhokoli zamyšlení, a to i s vyšším datovým tokem. Náročné hry zvládá ukázkově v nejvyšším grafickém nastavení, nezadýchá se a ani se zbytečně nezahřívá. Méně náročné úkony, jako je spouštění aplikací nebo přepínání mezi běžícími, jsou otázkou mžiku. Za celou dobu se mi nepovedlo tablet zaseknout nebo uvést do stavu, že by se zamyslel a nevěděl jak dál. Jedinou vadu na kráse byly úvodní restarty při prvním nabíjení. Nicméně následně se tento jev již neopakoval.

Podrobili jsme Galaxy Note 10.1 2014 testům v oblíbených benchmarcích a dopadl takto:

 • 3D Mark – 35 219 bodů
 • AnTuTu Benchmark – první dva testy opět mimo rozsah a u Unlimited jsme kromě hodnocení 15 506 bodů dostali i hlášku, že zařízení nesplňuje pravidla benchmarku a výsledek by neměl být použit pro porovnání s ostatními zařízeními.

 

Velmi mile mě překvapily stereorepruduktory a zvukový výstup do sluchátek. Hlasitost nabízí široký rozsah v obou případech, včetně upozornění, že nastavení na vyšší úroveň může poškodit váš sluch. To je v případě sluchátek a dlouhodobého poslechu nejspíše pravda. Kvalita výstupu je dobrá jak u stereoreproduktorů (ke sledování videa super, pro poslouchání hudby jsou lepší sluchátka), tak u sluchátek. Jakmile připojíte jakákoli kvalitnější, v našem případě Jabra Revo, budete s výsledkem nadmíru spokojeni.

Nás tablet byl vybaven 3G/LTE modulem (a tedy procesorem Snapdragon 800, ostatní varianty mají Samsung Exynos Octa). Příjem signálu ze sítě operátora je špičkový a i v místech, kde jiné telefony takřka „skomírají“, má Galaxy Note 10.1 2014 alespoň dvě čárky. No a LTE je v takovémhle zařízení prostě parádní.

  
Galaxy Note 10.1 2014 zvládne volat a posílat textové/MMS zprávy

Po Praze je pokryto čím dál tím více lokalit a komfort surfování nebo sledování YouTube je na úplně jiné úrovni než přes 3G. Tablet dokonce umí i telefonovat a pracovat s SMS/MMS zprávami. Pokud s ním budete volat klasicky jako s mobilem, pravděpodobně na vás okolí bude koukat hodně nedůvěřivě, ale v případě spárování s Bluetooth sluchátkem tato funkce dává smysl.

-
N
ote 10.1 2014 umí také telefonovat, mobilní telefon vám ale vzhledem ke své velikosti nenahradí

Příjem Wi-Fi a GPS je taktéž na dobré úrovni a tablet lze zcela pohodlně použít pro navigaci v autě. No, pohodlně. Pokud se vám podaří umístit ho do nějakého držáku a pokud přes něj pak uvidíte na cestu.

Z hardwaru si nechávám to nejlepší na konec. 10,1 palce velký Super Clear LCD displej s fantastickým rozlišením 2560 x 1600 pixelů (299 ppi). Inženýry ze Samsungu z Full HD rozlišení očividně bolely oči a tak sáhli po ještě vyšší specifikaci :-) . Narovinu, ani při přímém porovnání rozdíly nepoznáte, pokud si nevezmete lupu, ale i tak je displej prostě krásně jemný.

- - -

Barvy jsou, jak je u Samsungu zvykem, více syté než by bylo nezbytně nutné, ale v menu je možné upravit teplotu barev. Rozdíly nejsou mezi jednotlivými volbami nijak výrazné, ale pro ten pocit, že je něco jinak, to bohatě stačí. Displej, jakožto brána do „duše“ přístroje je v tomto případě prostě špičkový a opravdu mu není co vytknout.

- -
Srovnání s iPadem Mini a Vodafone Smart Tab III

Vzhledem k tomu, že se nám v redakci Note 10.1 2014 sešel s iPadem Air (recenze), měli jsme možnost přímého porovnání obou panelů. Displej iPadu Air s úhlopříčkou 9,7″ disponuje nižším rozlišením (2048 x 1536 px, 264 ppi), ale co nám bylo záhadou, při detailním zkoumání byl obraz na jablečném tabletu přece jenom jemnější než u „papírově“ lepšího panelu Galaxy Note 10.1.

Baterie a výdrž

Velké zařízení s vysokým výkonem a displejem s nadstandardním rozlišením potřebuje baterii s pořádnou kapacitou. Bude 8 220 mAh, kterými Samsung svoji vlajkovou loď vybavil, stačit? Podle mě ano, naprosto dostatečně. Záležet bude na tom, jak tablet používáte. Hraní her nebo sledování videa ho vybije v podstatě během odpoledne.

Při hraní náročných her Note 10.1 2014 zvládne 7,5 hodiny, u sledování HD videa s 50% úrovní jasu se časomíra zastavila na 10 hodinách a 15 minutách. Jakmile ale přejdete do běžného (což pro každého z nás znamená něco jiného) režimu, budete nabíjet jednou za 3 až 4 dny, což je skvělý výsledek. Na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že takto velká baterie se bude nabíjet delší dobu, a to i přes to, že Samsung přibalil „výkonnější“ nabíječku. Z nuly na sto se tablet nabije bez pár minut za 5 hodin, což je poměrně dost a bude tedy potřeba nabíjet hlavně přes noc.

Nutno podotknout, že k dispozici jsme měli 3G/LTE verzi a po celou dobu byla v tabletu vložena aktivní SIM karta. A příjem signálu ze sítě operátora nebo využití datových přenosů se na výdrži také podepisuje. I tak je ale výsledek pořád nadmíru zajímavý. Pokud 3G/LTE modul oželíte, nejen že ušetříte nějakou korunu, ale dostanete se ještě zajímavější hodnoty výdrže na jedno nabití.

Fotoaparát a záznam videa

V recenzi iPadu Air jsem se podivoval nad tím, že někdo fotí tabletem a to samé budu opakovat i dnes. Nicméně proti gustu… Pořád po Praze potkávám turisty, kteří místo kompaktních fotoaparátů drží v ruce desetiplacový tablet a „sekají“ jednu fotku za druhou.

- - -

- - -

Galaxy Note 10.1 2014 dostal do vínku 8Mpx čip a k němu přisvětlovací diodu. Je to sice méně, než kolik nabízí jeho soukmenovci z řady Galaxy Note, ale na tablet by to asi vážně mělo stačit. Důležitější je, že prostředí je v podstatě stejné jako u Note 3 nebo Galaxy S4 a výsledky, které Note 10.1 2014 podává, jsou překvapivě dobré a patří jasně k tomu lepšímu, co vám dnešní tablety dokážou nabídnout. Nemůže se měřit s Note 3 nebo Galaxy S4, kteří fotí skvěle, ale i tak jsou fotografie více než uspokojivé a video ve Full HD je také kvalitní. Jak pro sledování na velkém a jemném displeji tabletu, tak pro zobrazení na počítači nebo televizi. A díky funkci Screen Mirorring to půjde hned a jednoduše.

- - -
Další snímky + odkaz pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Při focení lze přepínat mezi zadní a přední (2Mpx) kamerkou. K dispozici máte pokročilé funkce a režimy, které známé právě z Note 3, jako je panorama, překrásná tvář, nejlepší fotografie, nejlepší obličej, fotografie se zvukem, akční snímek, HDR, vymazání nežádoucích objektů z obrázku, noční režim a podobně. Stejně tak umí Note 10.1 2014 fotit oběma kamerkami naráz.

Pokud už se tedy rozhodnete s tabletem fotit, což není nijak pohodlné, Note 10.1 2014 vás svými výsledky určitě nezklame, pokud od něj nebudete očekávat fotografie a videa srovnatelná s těmi nejlepšími smartphony na současném trhu.

Operační systém, prostředí a software

Galaxy Note 10.1 2014 se na náš trh dostává s Androidem ve verzi 4.3 a asi by byla ostuda, kdyby disponoval nějakou nižší verzí. Samsung je přeci jen lídr segmentu a mnozí od něj očekávají to nejlepší. Nad Androidem běží vlastní nadstavba výrobce, kterou všichni moc dobře známe. TouchWiz jako takové jistě není špatné, právě naopak, protože uživateli přináší mnoho funkcí s přidanou hodnotou. Jak už jsem ale zmínil v kapitole týkající se hardwaru, odladěnost prostředí není v tomto zařízení nijak úžasná a lagy při přechodu mezi plochami vás budou nejspíš obtěžovat. Druhou, menší vadou je zapnutí tabletu. Displej „obživne“ až za zhruba dvě vteřiny po stisknutí tlačítka. To mi přijde jako zbytečně dlouhá prodleva.

  

Jinak se ale můžete, kromě níže uvedených funkcionalit vztahujících se k S-Pen, těšit na další nálož funkcí a aplikací. Na prostorné zamykací obrazovce můžete mít umístěn vlastní widget a k němu až 5 zástupců různých aplikací.


Přepínače v notifikační liště

Velkou výhodou TouchWiz oproti konkurentům je možnost zobrazit dvě aplikace na displeji naráz (funkce Multi-Window). V jednom okně tak lze mít prohlížeč, ve druhém poznámky a pokud si k tomu přidáte další miniaplikace vytvořené pomocí S-Pen, získáte „multitasking“ jako na běžném PC.

  
Práce v režimu Multi-Window

V jednu chvíli ale displej začne být značně nepřehledný. Chválím také stále se rozšiřující se seznam aplikací, které lze v tomto režimu používat. Některé aplikace spolu navíc mohou být vzájemně propojené – pokud máte například otevřenou Galerii a e-mailového klienta, lze snímky snadno přetáhnout do těla e-mailu.

  
Uzamčená obrazovka, nabídka s programy a Nastavení

Dále jsou k dispozici funkce, gesta a bezdotykové ovládání, které známe z předchozích Galaxy S4 a Note 3. Některá z nich jsou jen pro parádu, jiná opravdu fungují a třeba taková intelignentí pauza při přehrávání videa funguje opravdu spolehlivě a škoda jen, že inteligentní posun stránky funguje jen ve standardním prohlížeči a ne v Chrome.

  
K dispozici jsou tři rozložení klávesnice: klasická, plovoucí a přichycená k okrajům

V nabídce nechybí ani nástroj Group Play pro společné přehrávání multimediálního obsahu na více zařízeních, komplexní utilita Samsung Knox pro oddělení soukromého a pracovního prostoru na tabletu, S Voice hlasové ovládání spolehlivě fungující jen v angličtině a dalších světových jazycích, poznámky, Samsung Hub a Samsung Apps, předinstalovaný Flipboard a Můj časopis pro zobrazení zpráv a aktualizací ze sociálních sítí. Je toho hodně a Samsung naštěstí už v základu roztřídil některé aplikace do složek, takže v menu není zbytečný zmatek.

S-Pen: Užitečný pomocník se spoustou funkcí

Stylus S-Pen je stejný jako u dříve testovaného tabletofonu Galaxy Note 3. Jak vzhledově, tak funkcemi. S Pen je opět plastové s postříbřeným koncem, tak aby zasunuté ladilo s boční hranou Galaxy Note 10.1 2014. Oproti předchozí generaci je ploché a lépe padne do ruky. Hroty jsou opět vyměnitelné a pár jich, včetně sponky pro výměnu, dostanete v základním balení. To je jedině dobře, protože si tak nepoškodíte displej ve chvíli, kdy se hrot stylusu obrousí do špičky.

-

Ovládací tlačítko S-Pen je na širší ploché straně a dobře padne pod prst. Zároveň je jedno, jestli pero zasunete do těla přístroje tlačítkem nahoru nebo dolů. Tablet vás také upozorní na to, že je S Pen z těla vysunuté ikonou v horní liště. To může zabránit jeho ztracení. A pokud se s tabletem od pera vzdálíte na delší vzdálenost, systém vás upozorní zvukovým signálem (lze v nastavení vypnout).


Nastavení pera

Jakmile máte pero venku, automaticky se objeví plovoucí nabídka s názvem Bezdotykové příkazy s pěti funkcemi, které můžete za pomoci S Pen vykonat. Lze takto vytvořit rychlou poznámku, výstřižek z webové stránky, screenshot, spustit vyhledávání nebo perem na displeji namalovat rámeček, ve kterém se vám následně spustí jedna z předem nastavených mini-aplikací. Prohlížeč, poznámky, Hangouts, kalkulačka, e-mail a další.


Nabídka s funkcemi, která se objeví po vysunutí pera z tabletu nebo po přidržení tlačítka na těle S Pen

Takových „okýnek“ můžete mít na displeji více. Nepleťte si to ale s funkcí Multi-Window, ve které vám na každé polovině displeje běží jiná aplikace, v tomto případě jde o plovoucí okénka, která lze libovolně přetahovat po ploše. S Pen dále umí zobrazit náhledy fotografií, SMS, záznamů v kalendáři a dalších položek, a to i v případě, že se hrotem stylusu displeje nedotýkáte. Nad takovou položkou totiž stačí pero chvíli podržet a náhled se sám zobrazí.

 
Plovoucí okna s mini-aplikacemi

S Pen dále umí zobrazit náhledy při přehrávání videa, nadcházející skladbu v playlistu nebo zvětšit odkazy na stránkách v prohlížeči. Nesmí zde chybět ani pokročilý poznámkovník S Note, jehož využití limituje jen vaše fantazie, protože k dispozici máte paletu tužek, propisek, fixů, gum, barev a dalších nástrojů pro psaní a kreslení.

  

Poznámkovníků si můžete vytvořit až deset. Další „poznámkovník“, Scrapbook, je místem, kam se soustředí veškeré výstřižky, které jste perem pořídili. Snad jen škoda, že na všechny poznámky tohoto typu není jedna aplikace. Takhle může velmi rychle vzniknout nepřehledný zmatek. Nemluvě o aplikaci Sketch Book for Galaxy Note, což je podle mě pouze pokročilá verze S Note fungující jako náčrtník. Poznámky lze naštěstí synchronizovat také s Evernote a společně s Galaxy Note 10.1 2014 dostanete na 3 měsíce Premium účet zdarma.

 

Konkurence

Desetipalcových tabletů je v současnosti na českém trhu opravdu hodně. Podle serveru Heuréka.cz dokonce okolo 170 (pokud počítáme Wi-Fi i datové verze). Opravdu použitelných a hlavně s dnes testovaným modelem srovnatelných, je však málo. V první řadě záleží na tom, jaký operační systém chcete. Android, iOS, nebo Windows RT či plnohodnotné Windows 8. Možností je opravdu hodně. Držme se ale výbavou a cenou kolem testovaného modelu.

Asus, Acer i Lenovo nabídnou výkonově a cenově srovnatelné tablety, ale žádný z nich nenabídne obdobu S-Pen a k němu přidruženého softwaru. V tom je testovaný tablet svým způsobem výjimečný. Všechny konkurenty lze samozřejmě ovládat stylusem a lze takto i psát, žádný z nich ale nemá práci se stylusem tak propracovanou včetně doplňkového softwaru.

  
Apple iPad Air (recenze)

Pokud se rozhodnete pro Android, nic lepšího než Galaxy Note 10.1 2014 dnes neseženete. Windows 8 vám nabídne spíše hybridní zařízení, s možná trochu jiným zaměřením. Největším konkurentem tak pro Galaxy Note 10.1 je iPad Air. V tomto případě dostanete menší a lehčí zařízení, s 3G modulem a 64 GB pamětí, lepé optimalizovaným systémem, ale bez stylusu, možnosti rozšíření paměti pomocí pam. karet a také možnosti telefonovat.

Jako vždy je to tedy hlavně o osobních preferencích, ale i přes uvedené chyby je Galaxy Note 10.1 2014 opravdu jeden z nejlepších, ale hlavně nejkomplexnějších tabletů na současném trhu. Mluvíme-li o klasických tabletech, ne všelijakých hybridech, kterými se trh poslední dobou jen hemží.

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy Note 10.1 Edition 2014 je výborný tablet, který papírově poráží všechny konkurenty na současném trhu. Má však pár chyb, které kazí celkový dojem z jinak povedeného zařízení. Tou největší je bezesporu cena. Pokud by ta nebyla tak vysoká, ostatní chyby byste mu nejspíš odpustili, ale za částku pohybující se okolo 20 000 Kč opravdu není prostor pro kompromisy.

Ne úplně příkladné zpracování může být vadou konkrétního kusu, proto ho berme s rezervou. Na vyšší hmotnost si časem snad zvyknete. Delší doba nabíjení, nemožnost nabíjení z PC a absence HDMI a NFC mohou pro mnohé být také jen drobnosti, ale jsou tu a nezbavíte se jich. Horší je to ale s prostředím TouchWiz a jeho optimalizací. Pár vteřin čekání na probuzení tabletu, viditelné lagy při procházení v systému jsou prostě neodpustitelné. Otázkou je, zdali by nebylo lepší počkat s nákupem do doby, než Samsung tyto softwarové chyby vychytá.

Za svoje peníze dostanete vynikající hardware, fantastický displej, vysoký výkon, S-Pen, praktický doplňkový software, jenže těch peněz musíte vydat opravdu hodně a díky výše uvedeným chybám budete nejspíš váhat, jestli se nepoohlédnout někde jinde. Doporučuji více než kdy jindy uplatnit rčení „dvakrát měř a jednou řež“.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku