Domů » Recenze » Recenze tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 2014: Za kvalitu se platí

Recenze tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 2014: Za kvalitu se platí

Po hardwarové stránce se jedná o nejvýkonnější tablet současnosti. Mezi jeho největší lákadla patří jemný displej, výkonný procesor, dotykové pero S-Pen a Android 4.3. Odradit vás ale může vysoká cena.

Řada Galaxy Note patří k tomu nejlepšímu, co Samsung uvádí na trh. Galaxy Note 8.0 je sice mnohými považován za nejslabší článek, to ale nic nemění na tom, že stále jde o kvalitní tablet. Galaxy Note 3 je špičkový tabletofon takřka bez kompromisů, který nadchne i náročného uživatele. A pak je tu Galaxy Note 10.1, který doposud byl přijímám spíše vlažně, ale edice 2014, kterou jsme pro vás otestovali, by to měla změnit a Samsung by se měl stát králem na poli tabletů.

  

Opravdu se tak stane? Na papíře možná ano, protože celkové parametry jsou zajímavé a převyšují snad vše, co by se vám dnes mohlo na českém trhu dostat do ruky. Příslib výjimečnosti je tu. Pořád však jde o klasický tablet, žádné hybridní zařízení obalené pochybnou klávesnicí, které musíte otáčet kolem dokola, abyste vůbec přišli na to, jak přístroj používat. Je až neuvěřitelné, jak někteří výrobci dokážou svým zákazníkům v honbě za invencí zkomplikovat život. Zcela zbytečně, protože pořád platí, že v jednoduchosti je krása.

Ale jaká bude realita s Galaxy Note 10.1 v edici 2014? Povedlo se Samsungu písmenka z papíru specifikací převést do reality a je nový Galaxy Note 10.1 opravdu tak dobrý, abychom si z něj sedli na zadek? A co na to Apple, respektive jeho iPad Air? Má se nedávno testovaný tablet, který jsme označili za skvělý, začít bát o svou pozici?

Klady (+)

 • špičkový displej s vysokým rozlišením
 • použitý hardware, vysoký výkon
 • 3 GB operační paměti RAM
 • S-Pen a jeho nadstandardní funkce
 • kvalitní stereoreproduktory, kvalitní zvukový výstup do sluchátek
 • výborná výdrž
 • Android 4.3 a bonusový software od Samsungu
 • kvalita fotografií a videa
 • 50 GB na Dropboxu zdarma
 • Evernote Premium na 3 měsíce zdarma

Zápory (-)

 • cena
 • vyšší hmotnost
 • lagování uživatelského prostředí TouchWiz
 • delší doba zapnutí po stisknutí tlačítka
 • delší doba nabíjení, nelze dobíjet z PC
 • absence NFC a HDMI výstupu

Graf ceny tabletu Galaxy Note 10.1 2014 (LTE) poskytuje Heureka.cz

Obsah balení

V základním balení najdete kromě samotného tabletu také microsUSB kabel (2.0, ne 3.0 jako u Galaxy Note 3), adaptér do zásuvky, uživatelskou příručku a náhradní hroty pro stylus S-Pen společně s kovovými „kleštičkami“ pro jejich snadnou výměnu. Sluchátka bychom v balení hledali marně.

Videopohled

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014)

Design a zpracování

Vzhledově si novinku nejspíš s ničím nespletete. Mnoha prvky jasně odkazuje na menší Galaxy Note 3 nebo úspěšný Galaxy S4. Není nepodobná ani svému předchůdci, ačkoli je menší a také lehčí.
Čelní stranu zabírá hlavně displej. Tablet je uzpůsoben pro používání v landscape režimu, protože displej má poměr stran 16:9, což je vhodné pro sledování videa, hraní her, ale už ne tolik pro čtení nebo surfování po webu.

- - -

Pod displejem jsou klasická tlačítka podle Samsungu, prostřední hardwarové a boční senzorová. Na dotyk reagují rychle a bez zbytečné prodlevy, mechanické tlačítko vyžaduje více síly, ale zvyknete si po pár dnech.Senzorová tlačítka lze navíc ovládat i skrze S-Pen. Tlačítka jsou podsvícená, ale pokud by vám jejich světlo vadilo, lze ho v nastavení vypnout nebo nastavit jiný časový interval. Nad displejem se kromě loga výrobce usadila přední kamerka a a světelné čidlo starající se o automatickou regulaci jasu.

-

Záda tabletu jsou přesně po vzoru zmíněného Note 3, tedy plast imitující kůži včetně nezbytného švu po obvodu. Stejně jako u Note 3, i v tomto případě mohu s klidem napsat, že to nepůsobí tak divně, jak mnozí po představení Note 3 tvrdili. Jak černá, tak bílá varianta působí na pohled zajímavě a že nejde o kůži zjistíte až lehkým poklepáním.

- - -

V levém horním rohu  najdete slot pro S-Pen, který je aktivní, což znamená, že tablet vykoná určité akce, pokud S-Pen z těla přístroje vyndáte. Doprostřed horní části Samsung umístil fotoaparát s přisvětlovací diodou. Boky přístroje také braly inspiraci u menšího Note 3 a jsou vyrobeny ze stejného materiálu (plast) ve stejnému vzhledu (podélné vroubkování) tak, aby navodily dojem kovu. To se celkem povedlo.

- - -

Spodní hrana nese microsUSB konektor (2.0, ne pro mnohé matoucí 3.0 jako u Note 3) a mikrofon. Na pravé hraně najdeme hlasitý reproduktor a 3,5 mm jack. Horní hrana vzala za své tlačítko Power, dvojtlačítko hlasitosti a infraport. Na pravé hraně pak najdeme druhý hlasitý reproduktor (ano, Note 10.1 2014 hraje stereo a velmi dobře), slot pro microSIM a microSDXC kartu.

-

Note 10.1 2014 je pohledné zařízení, hlavně v testované bílé verzi. Výše uvedené prvky jako záda nebo boky navozují celkem hodnotný dojem. Ale bohužel jen do chvíle, než začnete tablet zkoumat detailněji. Lehce poklepejte na levý nebo pravý reproduktor a zjistíte, že jejich mřížky nejsou usazeny pevně a trochu se hýbou, alespoň u námi testovaného kusu tomu tak bylo.

- - -

Stejné je to s „okénkem“ infraportu, které vykazuje ještě větší vůli. Infraport lze ve spolupráci s aplikací WatchOn využívat jako dálkový ovladač domácí elektroniky. Zadní kryt, ačkoli není odnímatelný, lze při troše snahy vycvaknout ze zámečků. Dělat to samozřejmě nebudete, není důvod proč, ale následkem toho se při promačkávání po obvodu zadní části ozývají nepříjemně vrzající zvuky. Teď jsem zabředl do vod zbytečného hnidopišství, které bych si klidně odpustil, pokud by cena tabletu byla výrazně nižší. Ale u zařízení za 20 000 Kč bych zkrátka očekával lepší přístup ke zpracování.

-
Zadní strana má imitovat kůži. Nenechte se ale zmást, je to pouze plast

Poslední celkem nepříjemnou vlastnosti je hmotnost. 547 gramů není na papíře tolik, ačkoli je to pořád více než u iPadu Air (478 gramů), avšak v ruce působí Note 10.1 2014 jako dost těžké zařízení a držení začne být po chvíli celkem nepříjemné, takže si budete tablet přehazovat z ruky do ruky a hledat tu správnou pozici. Držení nad hlavou při ležení také není to pravé. Note 10.1 je díky 16:9 displeji poměrně široký a při držení v jedné ruce za pravou nebo levou hranu vám bude postupně vypadávat.

Hardwarová výbava

Na papíře je Galaxy Note 10.1 2014 zařízení bez kompromisů a ve svých útrobách disponuje vším, co byste od top tabletu mohli očekávat. Posuďte sami z tabulky parametrů. Je na českém trhu k dostání nadupanější tablet? Podle mě ne. Co však výrobci neodpustíme, je absence NFC. V nižších modelech jej Samsung integruje, tak nám nejde do hlavy, proč v nejlepším tabletu výrobce chybí.

Jaký je Galaxy Note 10.1 2014 v praxi při každodenním používání? Pořád skvělý, ale kazí mu to některé drobnosti. Tou největší je uživatelské prostředí TouchWiz od Samsungu a jeho neodladěnost. Při používání Galaxy S4 a testování Galaxy Note 3 jsem nabyl dojmu, že se Samsung poučil a na svém prostředí zapracoval a zbavil se nepříjemného lagování. Bohužel, u Note 10.1 2014 se tento neduh vrací a při přecházení mezi plochami je jasně patrné, že plynulost se vytratila neznámo kam. Výkonu má přitom tablet na rozdávání a je smutné, že největší klacek pod nohy mu přistál přímo od výrobce, který zřejmě trochu podcenil optimalizaci.

Jakmile si na lagy zvyknete, nebude nic, co byste mohli tabletu po stránce výkonu vytknout. Doporučujeme podívat se na videopohled v první kapitole, kde jsou občasná zaseknutí při přecházení mezi plochami dobře viditelná. Full HD video přehraje bez jakéhokoli zamyšlení, a to i s vyšším datovým tokem. Náročné hry zvládá ukázkově v nejvyšším grafickém nastavení, nezadýchá se a ani se zbytečně nezahřívá. Méně náročné úkony, jako je spouštění aplikací nebo přepínání mezi běžícími, jsou otázkou mžiku. Za celou dobu se mi nepovedlo tablet zaseknout nebo uvést do stavu, že by se zamyslel a nevěděl jak dál. Jedinou vadu na kráse byly úvodní restarty při prvním nabíjení. Nicméně následně se tento jev již neopakoval.

Podrobili jsme Galaxy Note 10.1 2014 testům v oblíbených benchmarcích a dopadl takto:

 • 3D Mark – 35 219 bodů
 • AnTuTu Benchmark – první dva testy opět mimo rozsah a u Unlimited jsme kromě hodnocení 15 506 bodů dostali i hlášku, že zařízení nesplňuje pravidla benchmarku a výsledek by neměl být použit pro porovnání s ostatními zařízeními.

 

Velmi mile mě překvapily stereorepruduktory a zvukový výstup do sluchátek. Hlasitost nabízí široký rozsah v obou případech, včetně upozornění, že nastavení na vyšší úroveň může poškodit váš sluch. To je v případě sluchátek a dlouhodobého poslechu nejspíše pravda. Kvalita výstupu je dobrá jak u stereoreproduktorů (ke sledování videa super, pro poslouchání hudby jsou lepší sluchátka), tak u sluchátek. Jakmile připojíte jakákoli kvalitnější, v našem případě Jabra Revo, budete s výsledkem nadmíru spokojeni.

Nás tablet byl vybaven 3G/LTE modulem (a tedy procesorem Snapdragon 800, ostatní varianty mají Samsung Exynos Octa). Příjem signálu ze sítě operátora je špičkový a i v místech, kde jiné telefony takřka „skomírají“, má Galaxy Note 10.1 2014 alespoň dvě čárky. No a LTE je v takovémhle zařízení prostě parádní.

  
Galaxy Note 10.1 2014 zvládne volat a posílat textové/MMS zprávy

Po Praze je pokryto čím dál tím více lokalit a komfort surfování nebo sledování YouTube je na úplně jiné úrovni než přes 3G. Tablet dokonce umí i telefonovat a pracovat s SMS/MMS zprávami. Pokud s ním budete volat klasicky jako s mobilem, pravděpodobně na vás okolí bude koukat hodně nedůvěřivě, ale v případě spárování s Bluetooth sluchátkem tato funkce dává smysl.

-
N
ote 10.1 2014 umí také telefonovat, mobilní telefon vám ale vzhledem ke své velikosti nenahradí

Příjem Wi-Fi a GPS je taktéž na dobré úrovni a tablet lze zcela pohodlně použít pro navigaci v autě. No, pohodlně. Pokud se vám podaří umístit ho do nějakého držáku a pokud přes něj pak uvidíte na cestu.

Z hardwaru si nechávám to nejlepší na konec. 10,1 palce velký Super Clear LCD displej s fantastickým rozlišením 2560 x 1600 pixelů (299 ppi). Inženýry ze Samsungu z Full HD rozlišení očividně bolely oči a tak sáhli po ještě vyšší specifikaci :-) . Narovinu, ani při přímém porovnání rozdíly nepoznáte, pokud si nevezmete lupu, ale i tak je displej prostě krásně jemný.

- - -

Barvy jsou, jak je u Samsungu zvykem, více syté než by bylo nezbytně nutné, ale v menu je možné upravit teplotu barev. Rozdíly nejsou mezi jednotlivými volbami nijak výrazné, ale pro ten pocit, že je něco jinak, to bohatě stačí. Displej, jakožto brána do „duše“ přístroje je v tomto případě prostě špičkový a opravdu mu není co vytknout.

- -
Srovnání s iPadem Mini a Vodafone Smart Tab III

Vzhledem k tomu, že se nám v redakci Note 10.1 2014 sešel s iPadem Air (recenze), měli jsme možnost přímého porovnání obou panelů. Displej iPadu Air s úhlopříčkou 9,7″ disponuje nižším rozlišením (2048 x 1536 px, 264 ppi), ale co nám bylo záhadou, při detailním zkoumání byl obraz na jablečném tabletu přece jenom jemnější než u „papírově“ lepšího panelu Galaxy Note 10.1.

Baterie a výdrž

Velké zařízení s vysokým výkonem a displejem s nadstandardním rozlišením potřebuje baterii s pořádnou kapacitou. Bude 8 220 mAh, kterými Samsung svoji vlajkovou loď vybavil, stačit? Podle mě ano, naprosto dostatečně. Záležet bude na tom, jak tablet používáte. Hraní her nebo sledování videa ho vybije v podstatě během odpoledne.

Při hraní náročných her Note 10.1 2014 zvládne 7,5 hodiny, u sledování HD videa s 50% úrovní jasu se časomíra zastavila na 10 hodinách a 15 minutách. Jakmile ale přejdete do běžného (což pro každého z nás znamená něco jiného) režimu, budete nabíjet jednou za 3 až 4 dny, což je skvělý výsledek. Na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že takto velká baterie se bude nabíjet delší dobu, a to i přes to, že Samsung přibalil „výkonnější“ nabíječku. Z nuly na sto se tablet nabije bez pár minut za 5 hodin, což je poměrně dost a bude tedy potřeba nabíjet hlavně přes noc.

Nutno podotknout, že k dispozici jsme měli 3G/LTE verzi a po celou dobu byla v tabletu vložena aktivní SIM karta. A příjem signálu ze sítě operátora nebo využití datových přenosů se na výdrži také podepisuje. I tak je ale výsledek pořád nadmíru zajímavý. Pokud 3G/LTE modul oželíte, nejen že ušetříte nějakou korunu, ale dostanete se ještě zajímavější hodnoty výdrže na jedno nabití.

Fotoaparát a záznam videa

V recenzi iPadu Air jsem se podivoval nad tím, že někdo fotí tabletem a to samé budu opakovat i dnes. Nicméně proti gustu… Pořád po Praze potkávám turisty, kteří místo kompaktních fotoaparátů drží v ruce desetiplacový tablet a „sekají“ jednu fotku za druhou.

- - -

- - -

Galaxy Note 10.1 2014 dostal do vínku 8Mpx čip a k němu přisvětlovací diodu. Je to sice méně, než kolik nabízí jeho soukmenovci z řady Galaxy Note, ale na tablet by to asi vážně mělo stačit. Důležitější je, že prostředí je v podstatě stejné jako u Note 3 nebo Galaxy S4 a výsledky, které Note 10.1 2014 podává, jsou překvapivě dobré a patří jasně k tomu lepšímu, co vám dnešní tablety dokážou nabídnout. Nemůže se měřit s Note 3 nebo Galaxy S4, kteří fotí skvěle, ale i tak jsou fotografie více než uspokojivé a video ve Full HD je také kvalitní. Jak pro sledování na velkém a jemném displeji tabletu, tak pro zobrazení na počítači nebo televizi. A díky funkci Screen Mirorring to půjde hned a jednoduše.

- - -
Další snímky + odkaz pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Při focení lze přepínat mezi zadní a přední (2Mpx) kamerkou. K dispozici máte pokročilé funkce a režimy, které známé právě z Note 3, jako je panorama, překrásná tvář, nejlepší fotografie, nejlepší obličej, fotografie se zvukem, akční snímek, HDR, vymazání nežádoucích objektů z obrázku, noční režim a podobně. Stejně tak umí Note 10.1 2014 fotit oběma kamerkami naráz.

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition

Pokud už se tedy rozhodnete s tabletem fotit, což není nijak pohodlné, Note 10.1 2014 vás svými výsledky určitě nezklame, pokud od něj nebudete očekávat fotografie a videa srovnatelná s těmi nejlepšími smartphony na současném trhu.

Operační systém, prostředí a software

Galaxy Note 10.1 2014 se na náš trh dostává s Androidem ve verzi 4.3 a asi by byla ostuda, kdyby disponoval nějakou nižší verzí. Samsung je přeci jen lídr segmentu a mnozí od něj očekávají to nejlepší. Nad Androidem běží vlastní nadstavba výrobce, kterou všichni moc dobře známe. TouchWiz jako takové jistě není špatné, právě naopak, protože uživateli přináší mnoho funkcí s přidanou hodnotou. Jak už jsem ale zmínil v kapitole týkající se hardwaru, odladěnost prostředí není v tomto zařízení nijak úžasná a lagy při přechodu mezi plochami vás budou nejspíš obtěžovat. Druhou, menší vadou je zapnutí tabletu. Displej „obživne“ až za zhruba dvě vteřiny po stisknutí tlačítka. To mi přijde jako zbytečně dlouhá prodleva.

  

Jinak se ale můžete, kromě níže uvedených funkcionalit vztahujících se k S-Pen, těšit na další nálož funkcí a aplikací. Na prostorné zamykací obrazovce můžete mít umístěn vlastní widget a k němu až 5 zástupců různých aplikací.


Přepínače v notifikační liště

Velkou výhodou TouchWiz oproti konkurentům je možnost zobrazit dvě aplikace na displeji naráz (funkce Multi-Window). V jednom okně tak lze mít prohlížeč, ve druhém poznámky a pokud si k tomu přidáte další miniaplikace vytvořené pomocí S-Pen, získáte „multitasking“ jako na běžném PC.

  
Práce v režimu Multi-Window

V jednu chvíli ale displej začne být značně nepřehledný. Chválím také stále se rozšiřující se seznam aplikací, které lze v tomto režimu používat. Některé aplikace spolu navíc mohou být vzájemně propojené – pokud máte například otevřenou Galerii a e-mailového klienta, lze snímky snadno přetáhnout do těla e-mailu.

  
Uzamčená obrazovka, nabídka s programy a Nastavení

Dále jsou k dispozici funkce, gesta a bezdotykové ovládání, které známe z předchozích Galaxy S4 a Note 3. Některá z nich jsou jen pro parádu, jiná opravdu fungují a třeba taková intelignentí pauza při přehrávání videa funguje opravdu spolehlivě a škoda jen, že inteligentní posun stránky funguje jen ve standardním prohlížeči a ne v Chrome.

  
K dispozici jsou tři rozložení klávesnice: klasická, plovoucí a přichycená k okrajům

V nabídce nechybí ani nástroj Group Play pro společné přehrávání multimediálního obsahu na více zařízeních, komplexní utilita Samsung Knox pro oddělení soukromého a pracovního prostoru na tabletu, S Voice hlasové ovládání spolehlivě fungující jen v angličtině a dalších světových jazycích, poznámky, Samsung Hub a Samsung Apps, předinstalovaný Flipboard a Můj časopis pro zobrazení zpráv a aktualizací ze sociálních sítí. Je toho hodně a Samsung naštěstí už v základu roztřídil některé aplikace do složek, takže v menu není zbytečný zmatek.

S-Pen: Užitečný pomocník se spoustou funkcí

Stylus S-Pen je stejný jako u dříve testovaného tabletofonu Galaxy Note 3. Jak vzhledově, tak funkcemi. S Pen je opět plastové s postříbřeným koncem, tak aby zasunuté ladilo s boční hranou Galaxy Note 10.1 2014. Oproti předchozí generaci je ploché a lépe padne do ruky. Hroty jsou opět vyměnitelné a pár jich, včetně sponky pro výměnu, dostanete v základním balení. To je jedině dobře, protože si tak nepoškodíte displej ve chvíli, kdy se hrot stylusu obrousí do špičky.

-

Ovládací tlačítko S-Pen je na širší ploché straně a dobře padne pod prst. Zároveň je jedno, jestli pero zasunete do těla přístroje tlačítkem nahoru nebo dolů. Tablet vás také upozorní na to, že je S Pen z těla vysunuté ikonou v horní liště. To může zabránit jeho ztracení. A pokud se s tabletem od pera vzdálíte na delší vzdálenost, systém vás upozorní zvukovým signálem (lze v nastavení vypnout).


Nastavení pera

Jakmile máte pero venku, automaticky se objeví plovoucí nabídka s názvem Bezdotykové příkazy s pěti funkcemi, které můžete za pomoci S Pen vykonat. Lze takto vytvořit rychlou poznámku, výstřižek z webové stránky, screenshot, spustit vyhledávání nebo perem na displeji namalovat rámeček, ve kterém se vám následně spustí jedna z předem nastavených mini-aplikací. Prohlížeč, poznámky, Hangouts, kalkulačka, e-mail a další.


Nabídka s funkcemi, která se objeví po vysunutí pera z tabletu nebo po přidržení tlačítka na těle S Pen

Takových „okýnek“ můžete mít na displeji více. Nepleťte si to ale s funkcí Multi-Window, ve které vám na každé polovině displeje běží jiná aplikace, v tomto případě jde o plovoucí okénka, která lze libovolně přetahovat po ploše. S Pen dále umí zobrazit náhledy fotografií, SMS, záznamů v kalendáři a dalších položek, a to i v případě, že se hrotem stylusu displeje nedotýkáte. Nad takovou položkou totiž stačí pero chvíli podržet a náhled se sám zobrazí.

 
Plovoucí okna s mini-aplikacemi

S Pen dále umí zobrazit náhledy při přehrávání videa, nadcházející skladbu v playlistu nebo zvětšit odkazy na stránkách v prohlížeči. Nesmí zde chybět ani pokročilý poznámkovník S Note, jehož využití limituje jen vaše fantazie, protože k dispozici máte paletu tužek, propisek, fixů, gum, barev a dalších nástrojů pro psaní a kreslení.

   

Poznámkovníků si můžete vytvořit až deset. Další „poznámkovník“, Scrapbook, je místem, kam se soustředí veškeré výstřižky, které jste perem pořídili. Snad jen škoda, že na všechny poznámky tohoto typu není jedna aplikace. Takhle může velmi rychle vzniknout nepřehledný zmatek. Nemluvě o aplikaci Sketch Book for Galaxy Note, což je podle mě pouze pokročilá verze S Note fungující jako náčrtník. Poznámky lze naštěstí synchronizovat také s Evernote a společně s Galaxy Note 10.1 2014 dostanete na 3 měsíce Premium účet zdarma.

 

Konkurence

Desetipalcových tabletů je v současnosti na českém trhu opravdu hodně. Podle serveru Heuréka.cz dokonce okolo 170 (pokud počítáme Wi-Fi i datové verze). Opravdu použitelných a hlavně s dnes testovaným modelem srovnatelných, je však málo. V první řadě záleží na tom, jaký operační systém chcete. Android, iOS, nebo Windows RT či plnohodnotné Windows 8. Možností je opravdu hodně. Držme se ale výbavou a cenou kolem testovaného modelu.

Asus, Acer i Lenovo nabídnou výkonově a cenově srovnatelné tablety, ale žádný z nich nenabídne obdobu S-Pen a k němu přidruženého softwaru. V tom je testovaný tablet svým způsobem výjimečný. Všechny konkurenty lze samozřejmě ovládat stylusem a lze takto i psát, žádný z nich ale nemá práci se stylusem tak propracovanou včetně doplňkového softwaru.

  
Apple iPad Air (recenze)

Pokud se rozhodnete pro Android, nic lepšího než Galaxy Note 10.1 2014 dnes neseženete. Windows 8 vám nabídne spíše hybridní zařízení, s možná trochu jiným zaměřením. Největším konkurentem tak pro Galaxy Note 10.1 je iPad Air. V tomto případě dostanete menší a lehčí zařízení, s 3G modulem a 64 GB pamětí, lepé optimalizovaným systémem, ale bez stylusu, možnosti rozšíření paměti pomocí pam. karet a také možnosti telefonovat.

Jako vždy je to tedy hlavně o osobních preferencích, ale i přes uvedené chyby je Galaxy Note 10.1 2014 opravdu jeden z nejlepších, ale hlavně nejkomplexnějších tabletů na současném trhu. Mluvíme-li o klasických tabletech, ne všelijakých hybridech, kterými se trh poslední dobou jen hemží.

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy Note 10.1 Edition 2014 je výborný tablet, který papírově poráží všechny konkurenty na současném trhu. Má však pár chyb, které kazí celkový dojem z jinak povedeného zařízení. Tou největší je bezesporu cena. Pokud by ta nebyla tak vysoká, ostatní chyby byste mu nejspíš odpustili, ale za částku pohybující se okolo 20 000 Kč opravdu není prostor pro kompromisy.

Ne úplně příkladné zpracování může být vadou konkrétního kusu, proto ho berme s rezervou. Na vyšší hmotnost si časem snad zvyknete. Delší doba nabíjení, nemožnost nabíjení z PC a absence HDMI a NFC mohou pro mnohé být také jen drobnosti, ale jsou tu a nezbavíte se jich. Horší je to ale s prostředím TouchWiz a jeho optimalizací. Pár vteřin čekání na probuzení tabletu, viditelné lagy při procházení v systému jsou prostě neodpustitelné. Otázkou je, zdali by nebylo lepší počkat s nákupem do doby, než Samsung tyto softwarové chyby vychytá.

Graf ceny tabletu Galaxy Note 10.1 2014 (LTE) poskytuje Heureka.cz

Za svoje peníze dostanete vynikající hardware, fantastický displej, vysoký výkon, S-Pen, praktický doplňkový software, jenže těch peněz musíte vydat opravdu hodně a díky výše uvedeným chybám budete nejspíš váhat, jestli se nepoohlédnout někde jinde. Doporučuji více než kdy jindy uplatnit rčení „dvakrát měř a jednou řež“.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

51 komentářů

 1. Knoxx (neregistrovaný)

  Parametry a výkon jak desktop s lagujícím systémem plus cena 20K => vyhozené peníze..

  • Tony (neregistrovaný)

   To už radšej Surface Pro ktorý má pero, viac SW k nemu a tým pádom viac možností a je vo všetkom lepší ako tento predražený šmejd, okrem batérie teda, ale veľký rozdiel tam nieje + aj klávesnicu(aj s batériou) môžeš pridať.

  • Petr (neregistrovaný)

   Tony, vzpamatuj se. Surface pro bylo mrtvé už představení. Jen idiot by investoval do něčeho, co nemá budoucnost.

  • No rozhodne druhá séria Surface by som už ani z tabletom neporovnával, kedže je to samotná trieda Tableto/ultrabookov.

   Surface 1verzia rozhodne nič moc.

  • Tony (neregistrovaný)

   Petr: Prečo si to myslíš?? Práveže najväčšiu stratu mal MS na Surface RT, nie na Pro verzii.

   Simon: ale stále sa to s nimi porovnáva, prečo potom každý nadáva, že je ťažký, hrubý, pritom je ľahší a tenší ako jeho ultrabookova konkurencia. Ja by som to s tabletmi porovnával. Jak aj MS hovorí, je to ultrabook v tele tabletu.

  • Semeno (neregistrovaný)

   Petr: hrabe ? včom je mrtvý ? že to má plný Windows 8 ktory dostava každu chvilu aktualizacie a bude ešte do roku 2017 ? Pri androide o takom možeš snivať. a Surface pro ma i5 CPU ktory je uplne niekde inke ako tieto ARM „šity“

  • Zkrátka měl na mysli Surface, nikoli Surface Pro:-)

   Tohle krásně ukazuje „umění“ marketingu u MS, od počátku bylo jasné, že to bude nerozeznatelné…

  • za ty prachy si umím pořídit jiné užitečné věci. tak jsem zvolil střední cestu a koupil menší a levnější Prestigio [odkaz] Výkonem mi zcela postačuje

 2. chose007 (neregistrovaný)

  Nedá mi to, abych se na Smartmanii nepodíval pod jakýmkoli článkem týkajícím se Androidu do diskuze, jestli se už objevili místní MS fans… Díky, nezklamali jste :)

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Protože vlastně ten tablet je úplně božskej a bez chyby že ?

  • chose007 (neregistrovaný)

   Klidně a bez mučení se přiznám, že jsem článek vůbec nečetl, tablet mě nezajímá – ostatně, nekomentoval jsem článek. Jenom jsem prostě cvičně nakouknul do diskuze pro pobavení :). Můžete mi někdo dát odkaz na libovolný článek zde na Smartmanii s více příspěvky v diskuzi, kde se pod čímkoli týkajícím se Androidu neobjevili především MS fans (částečne se kryjící s Android haters) zarputile prosazující bezchybné produkty od MS? Jinak proti MS fakt nic nemám – jde jenom o princip :). Ale zatím je to dobrý, ještě tady není htcjirka, který by nám sem přihodil nějaký peprný joke o reklamosystému :D Dobrou

  • Tony (neregistrovaný)

   Ak sem tak často chodíš, tak by si mal vedieť, že ja nie som Android hater. Len proste za tú cenu je to predražený tablet.

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Si byl poslední pár let zamrznutý v ledě, že tě tohle překvapuje Amd x Nvidia,Apple x Google x MS, PS x Xbox a tak dále, ale to tu bylo vždy ať už jde o auta nebo toaletní papír…

  • chose007 (neregistrovaný)

   Proti fanouškovství jako takovému nic nemám, ale na Smartmanii mě baví to, že ač to (alespoň podle názvu a skladby článků na prvního pohled) není jednoznačně zaměřený server (typu SvětAndroida, Jablíčkář apod.), tak že se tady slézají výrazně častěji příznivci MS než ostatních platforem (alespoň podle procentuálního zastoupení mobilních MS produktů na trhu vůči dalším platformám nebo při porovnání s diskuzemi na dalších obdobných serverech). A ti se zde tváří, že to je přeci jasné, že nejlepší je MS. Což pak alespoň mě vyznívá neuvěřitelně groteskně. Ne proto, že bych si myslel, že MS produkty jsou špatné nebo že není nic pravdy na tom, co se zde často píše o Androidu nebo Samsungu, ale že objektivita místní diskuze je totálně mimo mísu :D Protože samozřejmě všechno má své pro a proti a když budete furt dokola neustále dávat důraz na svá pro a na proti u „nepřátelské platformy“, tak to fakt moc objektivní není :).

  • Koukni si fórum, od toho sa odrážajú ľudia v komentároch :) A keď chceš riešiť niečo o IOS a Android, skôr sa rád dočkáš na inom fóre.

  • Shepii (neregistrovaný)

   Ještě bych dodal Nikon x Canon, protože mezi těmihle tábory jsou bezkonkurenčně nejlepší slovní přestřelky..:D

 3. Já teda nevím, ale je to model k ničemu…HW výbava na papíře ok, používání otřes… 4jádro 3GB RAM a ono se to seká… to fakt Samsung čeká že to někdo koupí? Čekám na kvalitní tablet mimo Win a iOS od Samsungu, ale pořád nic…

  • trochu si odporují slova kvalitní a Samsung…

  • Jo taky si ted říkám :D

  • Alwe řeknu to asi takto: Seká se to, ty S-Pen blbosti každej použije 2x na vyzkoušení, de*ilně umístěný tlačítka a co nám zůstane?

  • Nejakej odborník koukám Pepanisko :) Nahlédni na fóro nebo se zeptej majitelú tabletofónov Note, jak často využívají S-pen… ;)

  • Note 3 mám a S-pen skoro nepoužívám…

  • No myslel jsem to takhle: Ovládání místo prstem S-Penem to beru… ale nechtěj mi namluvit, že byť půlka lidí co řadu Note vlastní, používá denně těch 5 voleb co jsou v bezdotykových příkazech? (jednu věc uznávám, výřez z Chromu a třeba poslání emailem), jinak si myslím že ty volby pro S-Pen jsou k ničemu… je to jen malování pro děti, žádnou moc výhodu to nemá.

  • Mám stylus na ThinPadu x220t a jeho použití je velmi zřídka. A to mám na Windows 8 lepší možnosti, jak na tomhle tabletu…

  • Zase vidím že „všetci užívatelia“ si odpovedali, radšej hrach na stenu hádzať :)

 4. Thargas (neregistrovaný)

  Zapomínáte na perfektní Xperia Tablet Z od Sony…

 5. Řekl bych ze každý Intel BayTrail tablet je vykonnejsi nez Snapdragon 800…

 6. Do doby, než jsem si pořídil iPad mini, jsem na kvalitu zpracování a kvalitní materiály moc nedal. Ale teď vidím, že můžete mít za podobnou cenu obojí. Výkonný a kvalitně zpracovaný tablet z ušlechtilých materiálů.

  Nevěřím vlastním očím, když vidím, že ten předražený Apple, kterého jsem neměl moc rád, vyrábí iPad Air, co je plynulejší, lépe zpracovaný, celý vyrobený z ušlechtilého hliníku a přesto skoro o 100 gramů lehčí a ještě o dva tisíce levnější, než plastový a průměrně zpracovaný Note.

  Věřte mi, rád bych si zase jedou koupil prémiový android tablet. Ale copak můžu?! :(

  • JAN (neregistrovaný)

   Xperia Tablet Z je vraj v pohode. Inak ale suhlasim. Tiez vlastnim iPad mini a celkovy dojem z toho tabletu je proste niekde inde.

  • Pokud si s iPadem spokojen, je to tvoje aplus, ale musím se zeptat na něco jiného:

   Co je na hliníku ušlechtilého?

  • romanek (neregistrovaný)

   Na tak hloupou otázku neumí odpovědět rozumně nikdo, kdo měl někdy v ruce Ipad a v druhé tablet Samsung.

   Prostě ten Apple je někde jinde, tak ze sebe nedělej ještě většího troubu, než jsi – a jak tak čtu tvé příspěvky, které začínají být proslavené, tak trouba už jsi velký dost:)

  • Právě si udělal akorát troubu sám ze sebe. Já se tu nebavím o kvalitě materiálu ani o kvalitě zpracování.

   Já jsem se ptal na to, proč hliník nazýváš ušlechtilým materiálem. Je to jen obyčejný hliník. Ve sběrných surovinách se vykupuje kolem 30 Kč za Kg.

   Pokud se na to podíváme z fyzikálního hlediska, tak je hliník dle Beketovovy řady kovů naopak neušlechtilý!

   Tak tu ze sebe nedělej hlupáka. Já mám v tom případě totiž telefon z ušlechtelého plastu…

  • Mimo dvou iPadů mám taky tři tablety od Samsungu, takže mám s čím srovnávat.

   Jasně, plast je oproti hliníku mnohem dražší! Za kolik, že se plast vykupuje ve sběrnách?! :D

  • Proboha to jste všichni tak natvrdlí? Já tu nesrovnávám plast vs. hliník. Neříkám, co je lepší nebo dražší. Neříkám, co je kvalitnější nebo hezčí. Jen říkám, že na hliníku není nic ušlechtilého.

  • adam (neregistrovaný)

   Co to je za debila ten Mecza, proboha….?!

  • Ve srovnání s plastem je hliník ušlechtilý. V běžném smyslu toho slova. Tedy vznešený. Netahej sem fyziku. Ušlechtilý může být i třeba člověk a taky ho nenajdeš v žádné tabulce. Ne náhodou jsou výrobky z hliníku povážovány za hodnotnější a prodávají se běžně dráž.

  • Proč musí být ve srovnání s plastem vznešený? Obecně to neplatí. Každý materiál má své pro a proti. Také závisí na jeho kvalitě (nekvalitní hliník vs. kvalitní plast).

   Já chápu a respektuji, že spousta lidí dává přednost hliníku.

   Ale nechápu, proč bychom ho měli nazývat ušlechtilým. Stejně tak, jako jsem nikdy neslyšel, že mám na autě místo ocelových disků ušlechtilá kola z hliníku…

  • Sa pos*** z nejakeho hliníku. Hliník tak ako plast môže byť ako je tu spomenuté buď kvalitný alebo šmejd. Ale rozhodne by som nebral do úvahy že kvalitný hliník je niečo viac ako kvalitný plast.

   A to že se prodáva dráž a lidi jsou tak hloupý a koupí to, budiš.

   Výrobcovia sú radi keď sa nájdu ľudia ktorý sú tak hlúpy a myslia si že práve to ich zariadenie je niečo extra a tak si za to priplatia.

   Mám plastový nexus, tak či tak ho mám v púzdre. Takže mi je totálne u… či zadná časť tabletu by bola zo zlata, striebra, titánu alebo plastu.

   Riešite už z prepáčením totálne…

   Ušlechtilý sú tu asi niekoho mozgy a tak trochu sa im nedokrvujú.

  • Kdyby dělali ten stejný model se steným HW, podobným designem, a naprosto stejnou cenou, ale jeden by byl celý z plastu a druhý celý z hliníku. To by mě zajímalo, co by si většina lidí vybralo.

  • Pokud by byl stejný model na výběr z těchto dvou laciných materiálů, vybíral bych si podle senzorických dojmů, hlavně však jak by se mi jevilo takové zařízení, co je určeno především do ruky, na omak. Pokud by byl zvolena kvalitní pevná umělá slitina, zvolil bych velmi pravděpodobně plast – hliník jako moc příjemný materiál do ruky nepovažuju – a to ani když z něho piju pivo.

  • Přesně tak. Vezmu oba modely do ruky a podle toho, který na mě bude působit lepším dojmem, který se bude lépe držet, tak ten vezmu.

   Svou roli určitě udělají i zkušenosti uživatelů a recenze – pokud uvidím video, kde se toto hliníkové tělo lehce poškrábe, ovlivní to moje rozhodnutí. Pokud si přečtu, že plastové modely vržou, ovlivní to moje rozhodnutí.

  • adam (neregistrovaný)

   Mceza – ty asi nemáš moc kamarádů, že?:):)

 7. No nevím nevím. Recenze špatná není, ale to srovnávání s konkurencí tu pokulhává.

  „Asus, Acer i Lenovo nabídnou výkonově a cenově srovnatelné tablety, ale žádný z nich nenabídne obdobu S-Pen a k němu přidruženého softwaru. V tom je testovaný tablet svým způsobem výjimečný. Všechny konkurenty lze samozřejmě ovládat stylusem a lze takto i psát, žádný z nich ale nemá práci se stylusem tak propracovanou včetně doplňkového softwaru.“

  Toto není vůbec pravda. Například Lenovo ThinkPad Tablet 2 nabízí stylus integrovaný plně do systému. Sám mám tento stylus na Windows 8 na ThinkPadu x220T a není nic, co bych s ním (kdybych chtěl, moc to nepoužívám) nemohl dělat.

  ThinkPad Tablet 2 má navíc za lepší cenu plnohodnotný OS, který se bez problému po připojení ke klávesnici a myši (případně k monitoru) změní ve stolní PC se všemi jeho funkcemi a možnostmi.

  Sám stylus na počítači mám a téměř ho nepoužívám. Klávesnice a myš je klávesnice a myš. Stylus používám snad jen u zápisu matematických vzorců.

  Radši vyhodím 20 tis. za počítač bez klávesnice, než za čtečku Facebooku.

  • Tony (neregistrovaný)

   Musím s tebou súhlasiť, ak stylus, tak jedine s W8, inak to nemá zmysel.

 8. Jakub (neregistrovaný)

  Nevím a zajímalo by mě, při jaké hře nebo jak se měřila výdrž baterie při hraní náročných her s výdrží na 7,5hodiny?? :O Mám LTEverzi, při modu letadla, mi vydrží hraní dle mého názoru nyní nejnáročnějších her jako je Dead Trigger2 a Real racing3 zhruba 1/3 maxima výdrže při normálmním používání, tedy 3-3,5hodiny. Pokud nastavim snížení výkonu procesoru, tedy úsporný režim, tak max.4-4,5 hodiny, ale 7,5??? :O To teda v žádném případě.

 9. mavcz (neregistrovaný)

  tablet mám /je to můj třetí /, jsem spokojený, diskutovat s někým, kdo ho nevlastní je zbytečný…kecy kecy kecy

 10. A já mám tablety Samsung Galaxy Note 10.1 (GT-N8000) a Sony Xperia Z LTE (SPG321), z mého pohledu mohu tablety od Samsungu jen doporučit. Verzi 2012 už seženete za 9.000,-. A můžu vám i potvrdit, že mám kamarádku, která s S-Penem dokáže zázraky. Nikdy jsem netušil, že lze skutečně malovat, stínovat, retušovat za pomocí S-Penu. Ale to je to samé, jako kdybych vám dál tužku a chtěl po vás, ať nakreslíte krásný portrét včetně stínování, že? Takže ano, zadavte se window 8, ať jsem haters Nicrosoftu, ale co jde udělat na Androidu na Windows 8 neuděláte. Jinak Model Samsung Galaxy Note 10.1 2014 (P6050) je zatím jeden z nejrychlejších a HW vyvážených tabletů na světovém trhu. Pro mne zatím cenově nedostižný… I IPAD musel sklonit hlavu… Více zde: [odkaz]

  • Péťo, moje Windows už od dob „XPéček“ umí se stylusem víc, než co tvoje kamarádka dokázala a kdy dokáže s S-penem.

   Na svém notebooku X220T mám stylus a displej s Wacom vrstvou. Existuje obrovské množství vysoce kvalitního profesionálního softwaru, se kterým jsou dělat zázraky. A nějaký S-Pen se jen smutně krčí vzadu…

   Ale asi je to zbytečný, seš jen hloupej hater, který uctívá něco, co se funkcemi ani zdaleka nevyrovná něčemu, co tak z duše nenávidí… Je mi tě líto Péťo…

 11. Sorry za vynechaná písmenka, ale zatemnilo se mi před očima, když jsem četl, jak tady někdo vychvaloval Windows 8 :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).