Na letošním ročníku veletrhu CES tradičně nesměl chybět Samsung. Představení nových vlajkových modelů jsme se sice nedočkali, ale tento jihokorejský výrobce i tak nepřijel s prázdnou. V Las Vegas byl k vidění smartphone nesoucí označení Samsung Galaxy A8 (2018). Ten byl oficiálně představený na konci loňského roku.
Tato novinka patří do modelové řady Galaxy A, která nabízí telefony patřící především do střední a vyšší střední třídy. Galaxy A8 (2018) bude aktuálně nejlépe vybaveným kouskem z této série a zároveň i nejdražším. Cena na českém trhu se pohybuje kolem 13 tisíc korun, což je dost vysoká částka. Dokáže si novinka svou cenu obhájit? To prozradí dnešní recenze.
Videorecenze
Konstrukce a vzhled: kvalita na první dotek
Vzhled a kvalitní zpracování jsou jedním z poznávacích znaků modelové řady Galaxy A. Ani novinka není výjimkou a kvalitní zpracování je znát ihned při prvním uchopení do ruky. Základem je kovový boční rámeček, čelní a zadní stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass.
Celkové rozměry těla dosahují hodnot 149,2 × 70,6 × 8,4 milimetrů, hmotnost je 172 gramů. Velikostně je tak novinka téměř identická se Samsungem Galaxy S8 (recenze).
Spodní hrana obsahuje datový konektor USB-C a poněkud netradičně také 3,5mm konektor jack. Hlasitý reproduktor najdete na pravém boku těla. V jeho blízkosti je umístěno tlačítko pro spuštění telefonu.
Na levé straně sídlí kolébka pro ovládání hlasitosti. Pod ní se ukrývá samostatný slot pro paměťovou kartu microSD s kapacitou až 256 GB. Slot pro dvojici karet nanoSIM má své místo na horní hraně telefonu. Na trhu bude k dostání i verze určená pouze pro jedinou kartu nanoSIM, proto si při koupi dejte pozor, kterou variantu pořizujete.
Hlavní dominantou čelní strany je pochopitelně displej, který má v tomto případě úhlopříčku 5,6 palců. Nad ním je umístěná dvojice čelních kamer. Primární čip se chlubí rozlišením 16 megapixelů, zatímco sekundární se spokojí s 8 megapixely. Dvojici fotoaparátů můžete využít pro pořizování selfie fotografií s rozostřeným pozadím. V blízkosti fotoaparátů nechybí ani notifikační dioda.
Na zadních skleněných zádech je umístěná čočka hlavního 16megapixelového fotoaparátu, přisvětlující dioda a také čtečka otisků prstů. Umístění pod modulem fotoaparátu je jednoznačně lepší, než vedle něj (jako v případě Galaxy S8). Samotná čtečka otisků se řadí mezi rychlé a přesné modely. Kromě autentifikace prostřednictvím otisků prstů podporuje telefon také zabezpečení prostřednictvím rozpoznání obličeje. Technologie není tak propracovaná jako FaceID u iPhonu X (recenze), ale v praxi jsem byl mile překvapený rychlostí i přesností této metody zabezpečení. Rychlost i spolehlivost byla srovnatelná se Samsungem Galaxy Note8 (recenze).
Dobrým zvykem u „prémiovějších“ Samsungů se stala zvýšená odolnost vůči vodě a prachu. Ani Galaxy A8 není výjimkou a novinka splňuje požadavky certifikace IP 68. Po konstrukční stránce je smartphone opravdu podařený a kvalita zpracování se řadí ke špičce.
Displej: klasika od Samsungu
Displej s úhlopříčkou 5,6 palců se chlubí rozlišením 1080 × 2200 pixelů. Poměr stran tak činí 18,5 ku 9 a výsledná jemnost je 441 ppi. Výrobce vsadil na osvědčenou technologii Super AMOLED. Můžete se tak těšit na výborné barevné podání, velmi dobré pozorovací úhly i perfektní čitelnost za všech situací.
Chybět nesmí pochopitelně ani ambientní režim displeje. V pohotovostní stavu tak může být neustále zobrazen čas, datum případně upozornění na zmeškané notifikace. Intenzita svitu displeje se i v ambientním módu řídí dle úrovně okolního osvětlení. V nastavení si navíc můžete zvolit čas, kdy má být režim aktivní a kdy ne. Vliv na celkovou výdrž je však zanedbatelný a osobně jsem si na neustálé zobrazení informací na displeji velmi zvyknul.
Výkon by mohl být lepší
U telefonu s cenou kolem 13 tisíc korun většina zákazníků očekává již velmi slušnou hardwarovou výbavu i výkon. Samsung sáhl po novém čipu Exynos 7885 z vlastní produkce. Tento čipset je vyráběný 14nm procesem a disponuje celkem osmi procesorovými jádry (2 × Cortex-A73 s taktem 2,2 GHz a 6 × Cortex-A53 s taktem 1,6 GHz) a grafickým čipem Mali-G71.
Výkon čipsetu není špatný. V benchmarku AnTuTu se mi povedlo naměřit přes 78 tisíc bodů. I tak bych za 13 tisíc korun očekával o něco vyšší výkon. Operační paměť má dostatečnou kapacitu 4 GB. Vnitřní 32GB úložiště je možné rozšířit paměťovou kartou formátu microSD s kapacitou až 256 GB.
Možnosti konektivity jsou prvotřídní. Plná podpora českých LTE pásem je samozřejmostí, stejně tak i dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 a nechybí ani podpora NFC. Jediné, co by zde mohlo být navíc, je snad jen infraport pro dálkové ovládání spotřebičů. Díky podpoře technologií GPS, GLONASS a BDS je určení přesné polohy otázkou několika okamžiků.
Operační systém
Operační systém Android ve starší verzi 7.1.1 Nougat je doplněný o grafickou nadstavbu Samsung Experience. Celkový vzhled systému se od „čistého“ Androidu značně liší, ale nedá se říci, že to je na škodu. Veškeré prvky jsou totiž velmi pěkně graficky sladěné a celý systém působí dobrým dojmem.
Spokojený jsem byl i s plynulostí a stabilitou systému. Během doby testování jsem ani jednou nezaznamenal pád aplikace či delší reakci na povel. V tomto ohledu si dal Samsung záležet.
V telefonu jsou kromě systémových nástrojů předinstalovány pouze některé aplikace od Googlu a sada aplikací od Microsoftu. Kromě toho nabízí systém několik užitečných vychytávek. Kvůli velkému displeji je ovládání všech funkcí jednou rukou velmi problematické. V systému je proto připraven režim, kdy se celé prostředí zmenší, abyste na vše dobře dosáhli.
Další zajímavou funkcí je Zabezpečená složka. Do této složky, která je oddělená od zbytku systému, si můžete přidat vybrané aplikace, které jsou chráněny biometrickým zabezpečením (otisk prstu, rozpoznávání obličeje). Můžete tak mít například dva oddělené účty na Facebooku, Messengeru, Instagramu či v jiných aplikacích. Do zabezpečené složky si také můžete ukládat různá data jako například fotografie, videa a další. Vše je chráněno technologií Samsung Knox.
Baterie a výdrž
Akumulátor ukrytý pod skleněnými zády má kapacitu 3000 mAh, což je na dnešní dobu průměrná hodnota. Díky optimalizovanému systému a úspornému čipsetu je však celková doba výdrže i tak velmi dobrá. I při náročném vytížení vydrží Galaxy A8 v provozu bez potíží celý den.
Když už zamíříte k nabíječce, nebudete u ní trávit mnoho času. Telefon totiž podporuje rychlé nabíjení, kdy se dokáže za hodinu nabít přibližně na 80 procent. Do plna nabijete akumulátor za necelou hodinu a půl. Jediné, co postrádám, je bezdrátové nabíjení. To si Samsung schovává až pro své nejvybavenější smartphony.
Fotoaparát a záznam videa: dobrá světelnost hraje prim
Hlavní 16megapixelový fotoaparát disponuje objektivem s výbornou světelností f/1,7. Pro přisvícení tmavých scén slouží přisvětlovací dioda. Právě velmi dobrá světelnost je příslibem slušných výsledků, a to především během špatného okolního osvětlení.
Předpoklady se vyplnily bohužel pouze z části. Během dne dokáže telefon pořídit opravdu velmi kvalitní snímky, kterým nechybí věrné barevné podání, detailní vykreslení nebo slušný dynamický rozsah. V horších světelných podmínkách bych ale očekával přeci jen o něco lepší výsledky. Fotoaparát se řadí mezi ty povedenější, ale na špičku ani zdaleka nemá.
Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.
Jedním z největších nedostatků testovaného kousku je záznam videa. U telefonu s cenovkou 13 tisíc korun bych považoval za standard rozlišení 4k a frekvenci 30 snímků za sekundu. Novinka však nabízí maximální rozlišení FullHD. Postrádal jsem také optickou stabilizaci obrazu. U natočených videí je navíc patrné, že telefon velmi často samovolně přeostřoval. V tomto ohledu je Samsung Galaxy A8 jednoznačně zklamáním.
Příznivce selfies potěší alespoň dvojice čelních fotoaparátů (16 a 8 megapixelů). Ty můžete využít pro pořizování snímků s rozostřeným pozadím. Sekundární využití je pro rozpoznávání obličeje uživatele.
Závěrečné hodnocení: chce to slevu
Samsung Galaxy A8 (2018) je rozporuplný smartphone. Na jedné straně zaujme výborným zpracováním, povedeným designem, perfektním displejem a optimalizovaným systémem. Na opačné misce vah ale stojí průměrný výkon i fotoaparát, a především vysoká cena.
Konkurence zkrátka nabízí za stejnou částku lepší výbavu. Novinka má navíc silného konkurenta z vlastní stáje, kterým je starší Samsung Galaxy S7 (edge). Ten nabízí ve většině ohledů lepší výbavu. O moc dražší není ani aktuální vlajkový model Galaxy S8. Pokud bude chtít novinka na trhu uspět, bude to mít se současně nastavenou cenou velmi těžké. Pomoci by mohla sleva, která by zvýšila konkurenceschopnost.
Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu
Samsung Galaxy A8 (2018)

Klady
- výborné zpracování
- odolnost vůči vodě a prachu (IP 68)
- perfektní displej
- skvěle optimalizovaný systém
- duální přední kamera
- slušná doba výdrže
- možnosti konektivity
Zápory
- vysoká cena
- videa pouze ve Full HD rozlišení
- průměrný výkon
- skleněná záda jsou magnetem na otisky prstů
- jen lehce nadprůměrný fotoaparát