TOPlist

Recenze přenosného monitoru Viewsonic VP16-OLED: když chcete pracovat na cestách

Přenosný monitor Viewsonic VP16 OLED
  • Viewsonic VP16-OLED je přenosný monitor určený pro fotografy a grafiky
  • Ti se mohou těšit například na kvalitní displej, příjemné ovládání či integrovaný stojánek
  • Za 13 a půl tisíce se ale musíte smířit s nějakými kompromisy

Americká společnost Viewsonic je mezi výrobci monitorů poměrně známou značkou. Srdce nejednoho zákazníka si firma zvládla získat nejen poměrně kvalitními parametry, ale také příznivou cenou. Některým produktům od Viewsonic nechybí ani nápady, jako kupříkladu přenosnému monitoru s krkolomným označením VP16-OLED. Ten nabízí vcelku zajímavé parametry, které si s sebou můžete vzít prakticky kamkoli, pokud nutně potřebujete pracovat i na cestách. Co všechno může monitor nabídnout?

Design a parametry

Na první dobrou vás jistě překvapí rozměry a hmotnost. Ty jsou 359 × 226,6 (bez stojánku)/314,4 (se stojánkem) × 19 milimetrů a váha se zastavila na jednom kilogramu. Malé rozměry monitor prakticky předurčují k pohodlnému přenášení. Nízké hmotnosti Viewsonic dosáhl skrze použité materiály – zadní strana panelu je sice hliníková, stojánek je ovšem plastový. Ten minimálně v případě integrovaného stojánku působí velmi lacině, což monitoru v této cenové hladině rozhodně neslouží ke cti.

Přenosný monitor Viewsonic VP16 OLED
Integrovaný stojánek je velmi praktický

Co se týče samotného designu, na žádné prestižní mezinárodní ocenění to v tomto případě nebude. Minimalismus hraje prim a na pohled se určitě nejedná o líbivý monitor, za kterým se každý zvědavec otočí. Integrovaný stojan nabízí různé možnosti polohování, ať už tradičně na šířku, nebo v případě potřeby i na výšku. Tady mám jen drobnou výtku ke stabilitě, která není nejlepší. V režimu na šířku jsem s ní ale problém neměl. K monitoru dostanete také stylový „origami“ kryt, jenž se přichytává s pomocí magnetů a který na cestách obzvláště oceníte. Zároveň může fungovat také jako provizorní stínítko.

Samotná portová výbava je poměrně chudá, ostatně od přenosného monitoru bych ani velký výběr nečekal. Využít můžete dvojici USB 3.2 typu C s podporou DisplayPort a s možností 40W nabíjení, 3,5mm audio konektor a microHDMI 1.4. Osobně bych ocenil plnohodnotný HDMI port, ale rozumím tomu, že z prostorových důvodů musel výrobce sáhnout po menší variantě a díky podpoře DisplayPortu to až takový problém není. Viewsonic vám navíc v balení i jeden microHDMI kabel přibalí.

Přenosný monitor Viewsonic VP16 OLED
S různými polohami si můžete opravdu vyhrát

Pár slov k dvojici integrovaných 1W reproduktorů – pokud opravdu nemusíte, nepoužívejte je. Jejich kvalita je mírně řečeno mizerná, zvuk je plechový a postrádá jakoukoli hloubku. I levná sluchátka za pár stovek vám v tomto případě prokáží lepší službu. Viewsonic zkrátka integrované reproduktory ve svých monitorech moc neumí, byť občas má i své světlé chvilky, jako třeba v případě dříve testovaného monitoru VX1755. V tomto případě se ale Viewsonic moc nepřekonal.

Zmínit musím ještě spotřebu, která se pohybuje okolo 5 W ekologickém režimu, ve standardním poté 7 W a maximální spotřeba dosahuje hranice 15 W. Ve stand-by režimu je spotřeba 0,5 W. V balení dostanete přibalený externí 60W adaptér.

Kvalita displeje a využití

Prim hraje, jak už z názvu vyplývá, 15,6″ 10bitový OLED panel s rozlišením Full HD (1920 × 1080 pixelů), kontrastním poměrem 100 000:1, jasem 400 cd/m², odezvou 1 ms, pozorovacími úhly 170° horizontálně i vertikálně či obnovovací frekvencí 60 Hz. Pokrytí barevných prostorů je více než dobré: Adobe RGB 96 %, DCI-P3 100 %, EBU 100 %, REC709: 100 %, SMPTE-C: 100 %, NTSC: 107 % a sRGB: 100 %.

Přenosný monitor Viewsonic VP16 OLED
Displej se hodí především na práci s fotkami a grafikou

Jak hodnoty napovídají, jedná se o monitor vhodný především pro grafiky a fotografy, kteří potřebují pracovat i na cestách. Osobně moc nemám, co bych panelu v tomto ohledu vytknul, alespoň co se týče kvality – pokud vám nebudou vyhovovat přednastavené profily podle barevných prostorů, vždy si můžete kalibrovat monitor dle vlastní libosti. Pokrytí barevných prostorů je sice dostatečné, barevná věrnost je na tom o něco hůř. Podle výrobce je sice Delta E menší než 2, nicméně už se nedozvíme, v jakém barevném prostoru tomu tak je. Při některých nastaveních jsem měl pochybnosti, že tomu tak je, obzvláště v sRGB prostoru jsem měl pocit, že jsou barvy zdaleka nejméně přesné.

Obzvláště při používání mimo ideální podmínky domova se totiž naplno projeví lesklý povrch displeje, který je nejen magnetem na otisky prstů, ale skvěle také odráží okolní světelné zdroje. Rovněž za vyšší rozlišení bych se nezlobil – přeci jen Full HD je v dnešní době na profesionální práci zkrátka málo. Viewsonic jednoduše měl přinést alespoň 2K, nejlépe však 4K rozlišení. Otázkou ale je, jaký by to mělo vliv na cenu.

Ergonomie ovládání

Viewsonic v případě monitoru VP16-OLED šel do sebe a přinesl uživatelům zjednodušenou nabídku. Odpadá tak dlouhé lovení toho správného nastavení, které v některých případech bylo navíc i špatně přeložené. Nyní vás v menu přivítá Hlavní nabídka (možnost přepnout do lehce bohatšího, ale stále přehledného rozhraní), Barevný režim, ViewMode, Jas, Vstup a Hlasitost. Zkrátka položky, které potřebujete a konečně k nim máte rychlý a snadný přístup.

V rámci barevného režimu si můžete nechat zobrazit vámi preferovaný barevný prostor, ViewMode jsou přednastavené režimy od výrobce pro různé situace (třeba práce s fotografiemi či hraní her), jas vám umožní rychle korigovat jeho množství, ve vstupu si lze ovlivnit, odkud do monitoru bude téct obraz a hlasitost není patrně potřeba dopodrobna vysvětlovat. Ovládání probíhá skrze čtveřici tlačítek – nahoru, dolů, zpět a dopředu/potvrdit. Na boku stojanu se ještě nachází vypínací tlačítko s indikační diodou.

Jejich ovládání je intuitivní a za chvíli si na něj zvyknete. Potěšilo mě třetí tlačítko zpět, které aktivuje poslední vyvolanou nabídku – rychle se tak můžete dostat k ovládání hlasitosti či jasu, aniž byste se museli proklikávat celou nabídkou znovu.

Závěrečné hodnocení

Viewsonic VP16-OLED rozhodně není špatný monitor, právě naopak. Pokud potřebujete pracovat na cestách a vaší primární náplní práce je fotografování či grafika, jistě vám tato prodloužená ruka vašeho notebooku či tabletu přijde vhod. Vyzdvihnout musím především kvalitní displej s pokrytím velkého množství barevných prostorů, příznivé rozměry a hmotnost, integrovaný stojánek s rozumnými možnostmi polohování, dvojici USB-C 3.2 portů s podporou DisplayPortu či konečně příjemné ovládání.

Přenosný monitor Viewsonic VP16 OLED
Viewsonic VP16-OLED má ve své kategorii rozhodně co nabídnout

Jako nedostatek vnímám volbu materiálů, kvůli kterým vypadá monitor lacině, implementaci microHDMI, velmi slabé 1W reproduktory, pokud jde o kvalitu, subjektivně nízký jas, pouze Full HD rozlišení a nevýrazný design. Pokud se přes tyto nedostatky přenesete, připravte si částku 13 590 korun, což rozhodně není málo. Jestli ale opravdu potřebujete pracovat na cestách, oželíte zmíněné nedostatky a nestačí vám váš notebook či tablet, s Viewsonic VP16-OLED velkou chybu neuděláte.

Viewsonic VP16-OLED

Fotografie Viewsonic VO16 OLED
8.5

Design a zpracování

7.9/10

Kvalita obrazu

9.7/10

Konektivita

7.2/10

Ergonomie

9.1/10

Klady

  • kvalitní OLED panel pokrývající řadu barevných prostorů
  • příznivé rozměry a hmotnost
  • integrovaný stojánek s dobrou polohovatelností
  • dvojice USB-C 3.2 portů s podporou DisplayPortu
  • příjemné ovládání

Zápory

  • lacině působící materiály
  • špatná kvalita reproduktorů
  • jen Full HD rozlišení
  • nevýrazný design
  • microHDMI
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku