Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Články » Recenze Ollie by Sphero: Mrštný robot, který vás naučí přesnosti

Recenze Ollie by Sphero: Mrštný robot, který vás naučí přesnosti

Sphero kuličku zná každý, ale věděli jste, že firma vyrábí i robota, který je schopný pohybovat se rychlostí až 22 km/hod? Ollie je rychlý, mrštný a také velice odolný. Že by ideální tip na vánoční dárek?

Ollie je mrštný a velice rychlý robot, kterého můžete ovládat prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu se systémem Android nebo iOS. Stojí za ním tým, který už má na svědomí proslulou robotickou kuličku Sphero. Ollie je ale jiný – válcovité tělo robota pohání dva výkonné motory, se kterými lze dosáhnout maximální rychlosti až 22 km/hodinu.

Ollie svou konstrukcí vzdáleně připomíná segway, čímž se netají ani samotní autoři. Uvnitř také najdeme gyroskop, který během jízdy i v klidovém stavu vyrovnává tělo robota. Tvář mu dodávají barevné diody, které různě blikají a svítí v závislosti na zvoleném režimu jízdy, a zejména v noci je to parádní podívaná. První jízdu je rozhodně dobré absolvovat venku nebo na nějakém rozlehlém místě místě. Ideální je tělocvična nebo podzemní garáž, jelikož se zde díky jemnému povrchu dá dobře driftovat a především si na takovém místě rychleji osvojíte ovládání.

Videorecenze

Krušné začátky

Rozhodně nepočítejte, že budete s robotem ihned kamarádi. Ovládání vyžaduje určitou dávku zručnosti a především trpělivosti. Nenechte se proto odradit prvotními neúspěchy, my jsme si Ollieho důkladně osvojili až zhruba po 30 minutách ježdění. I z tohoto důvodu není vhodné první jízdy absolvovat doma, kde hrozí, že budete často narážet do nábytku či okolních předmětů, a po čase vás to hlavně přestane bavit.

 

Občas budete tápat a někdy vás dokonce i rozčílí. Jednoduše nebudete chápat, proč ještě před několika okamžiky při pohybu prstem směrem nahoru jel robot rovně a nyní couvá. Na pozicování a správný pohyb si budete muset zvyknout, ale jakmile se tak stane, budete se s ním s poměrně vysokou přesností schopni pohybovat po přesně vytyčené trase.

 

Nejvíce zábavy si ale užijete na prostorném místě. Já si nejvíce oblíbil podzemní garáž v domě, kde je krásně hladký povrch, na kterém je možné zatáčky doslova prolétávat smykem. Něco do sebe má i řízení zcela po tmě, kdy vám jedinou signalizací pohybu robota jsou blikající diody na jeho těle.

  

Skvěle zpracovaná aplikace

Pochválit musíme také povedenou mobilní aplikaci. K dispozici máte dva režimy ovládání, mezi kterými se lze jednoduše přepínat nakloněním telefonu či ruční volbou v nastavení. Ten základní doporučujeme pro prvotní osvojení a celkové pochopení ovládání. Při prvním spuštění vás navíc čeká tutoriál, který vás vše naučí. Pokročilý režim navíc přidává druhý panel, se kterým lze provádět nejrůznější triky, a to včetně jejich kombinací. Ollie se například umí rychle točit na místě, provést obrat o 180 stupňů, poskakovat nebo driftovat.

V nastavení aplikace lze také navolit maximální rychlost, citlivost ovládání a intenzitu zatáčení. Zpočátku doporučujeme používat výrobcem přednastavené hodnoty a teprve až se s Olliem více poznáte, můžete nastavit vyšší hodnoty. Pro lepší ovládání jsou rovněž předpřipravené profily pro venkovní a vnitřní ježdění. Rozhodně nemá smysl nastavovat robotovi jízdě po bytě maximální rychlost – v takovém případě jej jednoduše nezvládnete ukočírovat. Uzdu mu povolte až při jízdě venku.

Nejlépe se robot cítí na rovném a jemném povrchu (tělocvična, parkoviště…), ale bez problémů si poradí i s kobercem, i když na něm už pohyb bude o něco línější. Po trávě s ním nemá smysl jezdit, ale lesní cestu také zdolá. Pozor však na vodu, s tou Ollie příliš nekamarádí a mohla by se mu stát osudnou.

Pevné tělo a slušná výdrž

Samotné tělo robota je vyrobeno z odolného plastu, který toho vydrží opravdu hodně. Za dva týdny testování Ollie absolvoval stovky nárazů a pádu, ale až na pár škrábanců to na konstrukci není nijak znát. Troufli jsme si s ním sjet dokonce i schody; je pravda, že pohyb nebyl úplně plynulý a připomínal spíše poskakování splašeného tenisáku, ale za posledním schodem Ollie dál pokračoval ve své cestě za dobrodružstvím.

 

Gumové pneumatiky jsou odnímatelné – pokud se umažou, jednoduše je sundáte, umyjete a můžete pokračovat v krasojízdě. Výrobce navíc nabízí několik typů v různých barvách pro odlišné styly jízdy.

  

Dobrá je také výdrž baterie. Výrobce udává zhruba jednu hodinu provozu, nám robot v praxi vydržel okolo 55 minut na jedno nabití. Připojení s telefonem je zajištěno skrze rozhraní Bluetooth 4.0 a robota lze ovládat zhruba do vzdálenosti 25 metrů, pak ztratí spojení.

 

Pokud máte podobné hračky rádi, rozhodně vám koupi robota můžeme doporučit. Dá se s ním užít spousta zábavy a jak jsme si sami vyzkoušeli, vyblbnou se s ním nejen děti, ale také dospělí. Pochválit musíme kvalitní zpracování a pevnost celé konstrukce, dobře provedená je i samotná mobilní aplikace. Pokud pomineme absenci odolnosti vůči vodě, je největším záporem robota jeho cena. Ollie se aktuálně prodává za necelé tři tisíce korun.

Zaujal vás Ollie? Podívejte se, kde jej můžete sehnat za nejlepší cenu

Kromě Ollieho je na českém trhu dostupný také robot Parrot Jumping Sumo, který má navíc VGA kamerku a umí skákat až do výšky osmdesáti centimetrů. Ve srovnání s Olliem je ale o 1300 Kč dražší, vydrží méně na jedno nabití a jezdí zhruba poloviční rychlostí.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

6 komentářů

 1. Bernard (neregistrovaný)

  Suprový video! :) Kdyby to stálo půlku, tak hned kupuju.

 2. lukecz (neregistrovaný)

  Přesně tak, do patnácti stovek bych to bral hned :-)

 3. king125kg (neregistrovaný)

  Mohla by to byť dobrá sranda pre moju mačku!!!

 4. Daff.cz (neregistrovaný)

  Sphero věci jde ovládat i telefonem s Windows phone, je na to oficiální aplikace ve Windows (phone) Store… Takže prosím o doplnění a neopomíjet stále tento operační systém.

  • Daff_Cz (neregistrovaný)

   Tak se omlouvám, pro Ollie aplikace na Windows phone opravdu není, myslel jsem si , ze na Sphero a Ollie je stejná aplikace, ale evidentně to tak není. Škoda chtěl jsem si Ollie pořídit, ale mám WP, tak smůla. Doufám, že aplikaci dodělají…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel