Domů » Články » Internet Optimal AIR od O2: Otestovali jsme bezdrátový internet s 30GB FUPem

Internet Optimal AIR od O2: Otestovali jsme bezdrátový internet s 30GB FUPem

Operátor O2 nabízí bezdrátový internet, který využijete například v místech, kde nelze využívat ADSL či optického připojení. Surfovat můžete kdekoliv, kde je signál operátora. Jaká je tato služba v praxi, prozradí náš test.

Všichni tři operátoři již mají v nabídce tarif pro bezdrátový internet, u kterého využívají infrastruktury vybudované mobilní sítě. Pokud si vedle sebe jednotlivé nabídky poskládáme, zjistíme, že mezi nimi nejsou nijak výrazné rozdíly ať už se jedná o cenu či rychlost připojení, i když nabídka od O2 rozhodně patří mezi nejdražší na trhu, může se jevit jako výhodná v případě, že už u operátora máte mobilní tarif.

Výhodou tohoto řešení je jeho mobilita – pokud překousnete fakt, že s sebou budete muset tahat modem, můžete si jej s sebou vzít třeba na chatu. Omezeni jsme pouze pokrytým operátora a elektrickou zásuvku, do které je potřeba modem zapojit, jelikož neobsahuje žádnou vlastní baterii. Hardcore stahovači zřejmě toto řešení nevyužijí, pro ně bude limitující FUP limit 30 GB, ale pro běžné připojení k internetu dobře poslouží, zvláště pokud se nacházíte v místě s pokrytím sítě čtvrté generace (LTE).

30GB limit za pětistovku měsíčně

Jakmile je limit překročen, dojde ke zpomalení stahování souborů či sledování videí z YouTube na 256 Kb/s, rychlost načítání webových stránek se naštěstí po aplikaci FUPu nijak nezmění. Standardní cena za připojení k internetu je 499 Kč/měsíc při dvouletém úvazku. Jestliže máte u O2 některý z mobilních FREE tarifů, zaplatíte za Internet Optimal AIR měsíčně 399 Kč. Za stejnou cenu mimochodem své služby při úpisu na 2 roky nabízí také T-Mobile, avšak bez nutnosti mobilního tarifu.

 

Nechcete-li podepisovat smlouvu, připravte se na vysoký měsíční poplatek 749 Kč. K tomu je ještě potřeba připočítat cenu modemu 2 376 Kč, a to i v případě, že se rozhodnete operátorovi upsat – buď vás čeká 24 splátek po 99 Kč, nebo lze modem zaplatit rovnou za zmíněných 2 376 Kč. Právě cena modemu je nejvýhodnější v nabídce O2, T-Mobile si za modem účtuje 3 451  Kč, Vodafone 3 377 Kč (při nákupu bez úvazku).

 

Stabilní připojení po celý den

Maximální rychlost pro stahování je 20 Mb/s, pro upload pak 2 Mb/s. Připojení jsme testovali po dobu tří týdnů především na území Prahy, kde je LTE pokrytí bezproblémové a rychlost stahování se stabilně pohybovala okolo hodnoty 15 Mb/s po celý den. U uploadu jsme se nejčastěji pohybovali na hodnotě 1,9 Mb/s. Ping byl okolo 32 ms. V případě, že se do vytvořené Wi-Fi sítě připojí více účastníku, rychlost se mezi ně pochopitelně rozdělí, což v případě, že jsou aktivní 2 až 3 účastníci najednou, přestává být komfortní.

Pro srovnání, T-Mobile se svým tarifem Internet bez drátů (test) také nabízí 20 Mb/s pro download, avšak pro upload má 5 Mb/s. Nejpomalejší download nabízí Vodafone se svým Připojením na stálo za 449 Kč/měsíc (recenze), kde se nedostanete přes 8 Mb/s, případně 4 Mb/s pro upload. Ještě před několika měsíci tyto hodnoty dokonce byly poloviční. Vodafone mimochodem jako jediný od půlnoci do šesti ráno rychlost nijak neomezuje a v případě, že 30 GB FUP překročíte, omezí se rychlost v obou směrech na 256 kb/s. Nejhůře je na tom T-Mobile, ten po překročení 30GB FUPu zpomalí přenos pro upload i download na 16 kB/s.

 

Do dvou minut online

Připojení k internetu zajišťuje modem Huawei B315, ke kterému dále dostanete ethernetový a napájecí kabel a sadu uživatelských příruček. SIM karta s tarifem už je v zařízení vložena (slot najdete pod plastovou krytkou na levém boku zadní strany). Na krabičce nelze přehlédnou nálepku s doporučením, že nejlepší signál chytnete u okna. V případě, že modem umístíte doprostřed budovy daleko od oken, počítejte s tím, že se ochudíte a vyšší přenosovou rychlost.

  

Modem funguje ve všech evropských LTE pásmech a samozřejmě si poradí i s UMTS/GSM. Jeho hmotnost je 275 gramů a maximálně se k němu přes Wi-Fi (802.11b/g/n) může připojit 32 účastníků. O2 jej u nás nabízí jen v bílé barvě, což je škoda, protože Huawei jej na svých stránkách prezentuje ještě v pěkně vypadající černé variantě.

Na zadní straně najdeme několik konektorů, konkrétně 4x RJ-45 a 1x USB 2.0. Pod velkou plastovou krytkou se ještě nacházejí přípojky pro dvě externí antény, nalevo od černého konektoru pro napájení má své místo tlačítko pro restart modemu. Na přední straně nelze přehlédnout informační ikonky (zapnutí, síla  & typ signálu, Wi-Fi…). Jakmile modem zapnete a druhá ikonka zleva se rozsvítí azurovou barvou, máte vyhráno, jelikož ta značí připojení do LTE sítě. Modře je signalizováno 3G připojení, žlutě GSM. Celý proces startu modemu & inicializace připojení zabere necelé dvě minuty.

Administrační rozhraní

Jakmile je zařízení aktivní, můžete se připojit do bezdrátové sítě (název a heslo najdete na štítku ve spodní části modemu), případně lze využít připojení přes ethernetový kabel. Vaše první kroky by měli vézt do administračního rozhraní (najdete jej na adrese 192.168.8.1, výchozí login & heslo je admin/admin). Po přihlášení můžete upravit vlastnosti bezdrátové sítě, změnit její heslo či název.

Kromě toho zde také naleznete informace o množství stažených & odeslaných dat či jednoduchého SMS správce pro příjem a odesílání textových zpráv.

 

Vyplatí se především s mobilním tarifem

Nabídka O2 na první pohled příliš výhodně nepůsobí. Vlastně je ze všech tří nejdražší a smysl nám dává až v případě, že už u operátora máte některých z mobilních FREE tarifů, v opačném případě totiž nabídky T-Mobilu a Vodafonu vycházejí lépe. Pokud se nacházíte ve větším městě, pravděpodobně pro vás bude výhodnější některá z nabídek lokálních (kabelových) poskytovatelů, nicméně pokud si s sebou chcete modem brát třeba na chatu, pak už toto řešení začíná být zajímavější.


Pokrytí LTE a 3G internetem vypadá u O2 velmi slibně. Další informace o této službě najdete na webu operátora.

Nezapomínejte ale, že kromě měsíčního poplatku je nutné investovat také do modemu, což cenu služby ještě prodraží o necelých 100 Kč měsíčně. Operátorem deklarované přenosové rychlosti, zejména pak v místech s LTE pokrytím, jsou povětšinou dodrženy a bezproblémová je také stabilita připojení, nicméně jakmile se k modemu připojí více účastníků, mezi které se rychlost začne dělit, není už surfování tak pohodlné. A to se stále bavíme jen o LTE, v případě 3G a zejména pak GSM už si počkáte podstatně déle.

Recenze konkurenčních služeb

Bylo by skvělé, kdyby operátor umožňoval SIM kartu využívat přímo v telefonech, pak by při cestování odpadala nutnost nosit s sebou modem, nicméně něco takového O2 nedovoluje a kartu lze využívat pouze s modemem.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments