Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 920: Tak trochu zapomenutá královna

Recenze Nokia Lumia 920: Tak trochu zapomenutá královna

Lumia 920 je telefon s velkým potenciálem, přesto tahle vlajková loď Nokie stále nedokázala vplout na náš trh a raději dala šanci konkurenci. Promeškala svou šanci na úspěch?

Na Lumii 920 jsme se těšili hned z několika důvodů. Zaprvé, jedná se o telefon s novým operačíním systémem Windows Phone 8. Bohužel, ani Lumia 920, ani její sestra Lumia 820 u nás nestihly předvánoční trh a zdá se, že na oficiální uvedení si ještě několik týdnů budeme muset počkat. Pokud jste čekali na Windows Phone 8 zařízení, pravděpodobně jste už dávno sáhli po konkurenčním  HTC 8X či 8S.

   

Dalším důvodem, proč jsme se na Lumii těšili, je její fotoaparát s technologií PureView a stabilizací obrazu plovoucí čočkou. A do třetice jsme se samozřejmě těšili na bezdrátové nabíjení, se kterým na podzim Nokia přišla jako s velikou inovací. Proto jsme souběžně s telefonem testovali také stanici pro bezdrátové nabíjení DT-910. Ta bohužel není základní součástí balení a je nutné ji dokoupit. Cena zatím stanovena nebyla, ale očekáváme, že se za méně než 1 600 Kč prodávat nebude.

Klady (+)

– hardwarová výbava
– design a dílenské zpracování
– velký displej s HD rozlišením
– rychlost systému
– fotoaparát (PureView) a záznam videa 
– 32 GB vnitřní paměti 
– kvalitní navigace zdarma
– slušná výdrž  

Zápory (-)

– cena
– rozměry a hmotnost
– nedostupnost na českém trhu
– absence slotu pro pam. kartu
– méně aplikací pro Windows Phone 8 (bez problémů lze používat ty z Windows Phone 7.x)

Obsah balení

Telefon je zabalen v klasické Nokia krabičce, na kterou jsme u modelové řady Lumia zvyklí. Kromě samotného telefonu lze v balení nalézt poměrně standartní příslušenství: adaptér kompaktních rozměrů, synchronizační a napájecí kabel, designově povedená in-ear sluchátka a jehlu pro otevírání šuplíčku pro microSIM.

- -

Jak jsme již zmínili, bezdrátovou nabíječku v základním balení nenajdeme. Podle mého názoru je trochu škoda, že k telefonu vybavenému technologií NFC výrobce nepřibalil pár programovatelných štítků. Není to nijak omezující, ale pro lepší demonstraci této poměrně nové technologie by se to docela hodilo.

- - -
Bezdrátová nabíječka není základní součástí balení

Videopohled

Design a dílenské zpracování

Do rukou se nám dostala elegantní bílá varianta. Vyrábí se však celkem v pěti barvách, kromě bílé ještě v červené, žluté, šedé a černé. Poslední dvě barevné varianty mají matnou povrchovou úpravu. Dá se předpokládat, že nebudou tak náchylné na škrábance, jako námi testovaná bílá. Ta se bez mikroškrábanců neobešla hned po prvním dnu testování.

- - -

Design nemusíme příliš představovat. Až na pár odlišností je stejný jako u modelů Lumia 800 a 900. Rozhodně nejde o malý telefon, naopak. S rozměry 130 x 70,8 x 10,7 milimetrů a hmotností 185 gramů se Lumia 920 řadí mezi největší a nejtěžsí telefony na trhu. Pokud zrovna nebudete přesedlávat ze Samsungu Galaxy Note II, který se už řadí do kategorie tabletofonů, velikost Lumie 920 vás překvapí.

  - - -

Rozměrovově je podobná například Samsungu Galaxy S III. Působí však natolik mohutně a těžce, že jsem si chvílemi připadal jako zedník. Ta nadměrně vysoká hmotnost je zkrátka znát. Je ale pravda, že po pár dnech nošení v kapse jsem si na její mohutnost zvykl. Je ale nutné počítat s tím, že při přenášení v kapse o telefonu budete vědět. 

- - -

Konstrukčně se jedná o unibody tělo, což telefonu dodává na odolnosti. Celé šasi je vyrobené z polykarbonátu. Přední strana je osazena HD displejem o velikosti 4,5 palce. Pod displejem jsou tři senzorová tlačítka (zpět, domů a hledat), známé ze všech telefonů se systémem Windows Phone. V horní části se nachází kamera pro videohovory a telefonní reproduktor. 

- - -

To vše je odolným sklem Corning Gorilla Glass 2, i když na námi testovaném kousku se na displeji objevily mikroškrábance už po prvním dnu používání, a to jsme telefon nosili v kapse bez jakýchkoliv dalších předmětů. A rozhodně nejsme sami, podle diskuzních fór je tohle u Lumií 920 celkem častý problém. Možná by tedy stálo za zvážení, zda se nevyplatí investovat do ochranné fólie. A vzhledem k ceně telefonu by bylo ještě příjemnější, kdyby Nokia jednu rovnou dodávala v základním balení. 

  - - 

V prostředku spodní strany je zabudován konektor microUSB (pro napájení a synchronizaci multimediálního obsahu s PC/Mac), který doplňuje hlavní systémový reproduktor. V krajích jsou pak dva hvězdicové šroubky, po jejichž odšroubování můžete telefon velice snadno rozebrat. 


Rozebrat Lumii 920 je poměrně snadné… stačí odšroubovat dva šroubky a vysunout šuplíček na microSIM kartu.

Na horní straně je klasický 3,5mm jack pro připojení sluchátek a šuplíček pro microSIM kartu. Na pravém boku je několik ovládacích tlačítek – dole je dvoupolohová spoušť fotoaparátu, uprostřed klávesa Power, a nahoře kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti. 

  

Na zádech telefonu je přesně uprostřed kryt čočky fotoaparátu, přisvětlovací dioda a logo výrobce. Detaily bočních tlačítek a prvků fotoaparátu jsou vyrobeny ze zirkonia. Zejména u bílé varianty to vypadá velmi elegantně – ani černá, ani stříbrná, zkrátka zirkonium. Nevím, jestli je tento materiál použit jen kvůli vzhledu, nebo má nějakou zvýšenou odolnost proti poškrábání, ale za týden provozu jsem na těchto částech nenašel jediný mikroškrábanec. Zvláště u detailu fotoaparátu se to u předchozích Lumií škrábanci jen hemžilo. 

   
Srovnání: Nokia Lumia 920 a Lumia 820; žlutá a červená verze „devětsetdvacítky“

- -
Nokia Lumia 920 a Apple iPhone 5

Drobné výhrady bych měl k umístění tlačítka Power. Při ovládání jednou rukou (pravou) se mi často stávalo, že jsem si omylem vnitřní stranou dlaně vypnul displej. Dílenské zpracování je tradičně “finsky” precizní. Nikde žádná zbytečná mezera, nikde nic křivého, všechno lícuje jak má, ale na to jsme byli zvyklí už u Lumie 800 a Lumie 900. 

Hardware a výkon

Microsoft pro systém Windows Phone 8 celkem radikálně změnil minimální hardwarové požadavky. Za zmínku stojí určitě podpora vícejádrových procesorů, technologie NFC, vyššího rozlišení displeje a paměťových karet. A protože Lumia 920 rozhodně není žádný otloukánek, ihned několik těchto “novinek” využila. 

Telefon disponuje dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 o frekvenci 1,5 GHz pro každé jádro, grafickým čipem Adreno 225 a 1GB paměti RAM. Když i telefony s jednojádrovým procesorem a systémem Windows Phone 7 byly považovány za rychlé, Lumia 920 se dá považovat za ultrarychlou. Ostatně, v porovnání s HTC HD7 tomu tak je. Ne, že by chod systému u HD7 byl pomalý, ale s Lumií 920 se rozhodně srovnávat nedá. Zkrátka další krok kupředu v rychlosti. Během testování jsem prostě nenarazil na žádná zpomalení, ani trhání. Všechno bylo perfektně svižné a plynulé. 

Co se týká té viditelné části, Lumia dostala 4,5” WXGA displej s rozlišením 768 x 1280 px s technologií PureMotion HD+, který navíc můžete ovládat v obyčejných rukavicích, což teď v zimě určitě oceníte. Kromě rukavic jsem zkoušel i propisku či klíč od auta, a byl jsem překvapen, s jakou přesností se dá takhle netradičně telefon ovládat. Jinak samotnému displeji není moc co vytknout, podaní barev je velmi věrné, snad jen černá barva by mohla být trochu černější – díky použité technologii displeje má drobný nádech do šeda. 

- - -

Automatická regulace jasu je velmi citlivá a plynulá. Čitelnost na slunci je také velmi dobrá, i když pro tyto případy doporučujeme jas nastavit ručně na maximální úroveň. Nová technologie PureMotion HD+ slibuje při 60 FPS špičkově plynulý a ostrý obraz. Kvůli prozatímní absenci graficky náročnějších her to nejde příliš vyzkoušet, ale celkem znatelné je to i při posouvání stránky ve webovém prohlížeči. 

   

Pro váš obsah, ať už multimediální, nebo v podobě aplikací či různých pracovních dat, má telefon kapacitu 32GB. Něco málo z toho si zabere systém, ale v případě takto vysoké kapacity to pravděpodobně nikoho trápit nebude. Pokud jste ovšem zvyklí na sledování filmů z telefonů, musím vás zklamat. Rozšíření kapacity o paměťové karty Nokia trochu nepochopitelně využila pouze u nižšího modelu 820. Nejsem zastánce paměťových karet a většinou mi stačí 8 GB paměti, ale od vlajkové lodi s cenovkou nad patnáct tisíc bych tuto možnost rozšíření očekával. To je přesně příklad jednoho z mnoha kompromisů, které Lumia 920 uživatelům přináší. Na druhou stranu, spousta věcí jde dnes řešit úložištěm v cloudu. V případě Windows Phone se samozřejmě nabízí řešení SkyDrive. 

   

Systém Windows Phone 8 podporuje USB Mass Storage a po připojení telefonu k počítači lze k souborům přistupovat z klasického průzkumníka Windows. Jednotlivé systémové části zde mají své složky, takže pokud si například do složky Pictures nakopírujete fotografie, uvidíte je v hubu s obrázky, to stejné platí i pro hudbu.

- - - 
Bezdrátová nabíječka pro Lumii 920

Jednou z novinek, kterou Lumia 920 mezi telefony se systémem Windows Phone 8 přináší, je podpora technologie NFC. I zde se však projevil velmi podstatný kompromis. Při testování spolu s bezdrátovou nabíječkou DT-910 bylo hned několik momentů, kdy jsem jen zíral a ptal se “Proč?”.  Za první věc mohla nabíječka, když jsem hledal naprosto nepochopitelně umístěný NFC čip. Nebyl totiž v ploše pro nabíjení, ale v podstavě tohoto stojánku/nabíječky. 

- - -

Dalším problémem byla komunikace. V první verzi aplikace Accessories (umístěné v nastavení telefonu) je programování funkcí omezené jen na spouštění aplikací, a to pouze těch instalovaných ze Store. Můžete tedy zatím zapomenout na spuštění kalendáře, vypnutí zvuků, zapnutí emailové aplikace atd. Opravdu mi uchází využití NFC při spouštění Draw Something nebo Nokia Autem. Snad se to nějakým brzkým updatem a novými aplikacemi využívajícími NFC technologii zlepší. A aby té kritiky nebylo málo, každý příkaz pomocí NFC se musí potvrdit. Má tedy zatím vůbec smysl NFC v Lumii používat? 

Aktualizováno: Nokia vydala novou aktualizaci pro aplikaci Accessories (1.0.3), která přidává možnost spuštění speciálního spořiče, jež umí zobrazovat aktuální čas, informace z kalendáře a údaje o počasí.

 

Co se týká datové oblasti, do výbavy Lumie 920 patří HSPA+, WiFi, DLNA a Bluetooth 3.1. Prozatím Microsoft nestihl do systému zakomponovat podporu zdaleka všech Bluetooth protokolů, nicméně to hlavní – přenos souborů funguje bezproblémově. Aktualizace systému by měly postupně jednotlivé protokoly přidávat.

Bezdrátové nabíjení, baterie a výdrž

Jedním z lákadel Lumie 920 je bezpochyby bezdrátové nabíjení. Jak již bylo v úvodu zmíněno, bezdrátovou nabíječku v základním balení nenajdete. A protože za originální příslušenství si Nokia ráda nechá zaplatit, řekl bych, že moc uživatelů tohoto lákadla nevyužije.

V těžkém telefonu našla své místo baterie s velmi slušnou kapacitou 2 000 mAh. Snad i díky optimalizaci úspory energie ve Windows Phone 8 nemá telefon problém s dvoudenním fungováním na jedno nabití. A to myslím fungování v zápřahu pracovního procesu, tedy hromada e-mailů, hovorů, zpráv a webového hledání.

- - -

Samozřejmě, přehrávání HD filmu nebo dvouhodinová jízda s navigací dá telefonu zabrat, a patřičně ubere na výdrži, ovšem s tím se musí počítat. Konkrétně, při přehrávání filmu v HD rozlišení s jasem nastaveným na hodnotu „střední“ se telefon přihlásil o dobití po 5 hodinách a 55 minutách. Při prohlížení webových stránek v Internet Exploreru 10 (připojeno přes WiFi) se Lumia 920 vypnula po 5 hodinách a 25 minutách.

Operační systém, software

Novinkám ve Windows Phone 8 jsme se podrobně věnovali v samostatné recenzi. Za zmínku určitě stojí přepracovaná úvodní obrazovka s možností měnit velikosti live tiles (dlaždic), zamykací obrazovka, dětský koutek, Peněženka, integrace mapových podkladů od Nokie, podpora Mass storage a přenosů souborů pomocí Bluetooth.

   

S uvedením Windows Phone 8 se rovněž mění spoustu věcí, vývojáři mají konečně k dispozici potřebná API a mohou přistupovat k nativnímu C a C++ kódu, což ve výsledku přinese kvalitnější aplikace a hry. Díky nativnímu kódu bude možné poměrně snadno portovat pokročilé herní enginy, takže je jasné, že se brzy dočkáme her zvučných jmen. Podporu už ohlásil například Gameloft či autoři Havoku. 

Tip: Přečtěte si naši podrobnou recenzi systému Windows Phone 8
 

Co bych systému vytknul, je nedoladěná práce s dlaždicemi (v případě nejmenší dlaždice u e-mailu se například nevejde dvojciferné číslo v počtu emailů) a neobvyklá česká klávesnice. Do třetice pak barevní smajlíci, kteří do designového konceptu Windows Phone naprosto nezapadají, spíše zde působí jako pěst na oko. 

   

Internet Explorer 10: klasický webový prohlížeč. Oproti verzi 9 lze nastavit, v jakém vyhledávači má vyhledávat (Bing nebo Google), pokud místo adresy zadáte jen výraz k vyhledání. 

  

Nokia hodně dala na bonusový software, a co nepředinstalovala, tím naplnila Nokia Collection ve Windows Phone Store. 

Nokia Drive + (beta): offline navigace od Nokie, jak jí známe z Windows Phone 7.5 v nové verzi. Oproti předchozím verzím přidává některé nové funkce, jako jsou tři typy tras (nejkratší, nejrychlejší, ekonomická), nastavení, kterým úsekům se vyhnout, a nakonec multitasking. Navigace bude běžet na pozadí, řídit vás hlasovými pokyny, a vy můžete používat telefon dál, jak se vám to zrovna hodí. Citlivost GPS přijímače je bezproblémová a ve většině případů telefon vaši pozici zaměří během několika málo vteřin.

    

Městské Info (City Lens): Aplikace, která váš fotoaparát promění v rozšířenou realitu. Můžete snadno prozkoumat, co se okolo vás nachází za místa, ať už půjde o restaurace, pamětihodnosti, obchody, bankomaty, atd.

  

Čítače: aplikace, díky které budete vědět, kolik jste provolali minut, odeslali SMS zpráv a kolik MB dat jste prodatovali. 

Přenos dat: už z názvu je téměř pochopitelné, co aplikace umí. Z vašeho starého telefonu pomocí Bluetooth přenese vámi zvolená data. 

Photo Beamer: Velmi jednoduchá, avšak praktická pomůcka. Umožňuje fotogarafie promítnout na jakékoliv zařízení s displejem a přístupem k internetu. Stačí v nějakém zařízení otevřít stránku photobeamer.com, telefonem sejmout QR kód a odeslat fotku. Zajímavé řešení, které má ale co zlepšovat. Zatím lze takto nahrát jednotlivé fotky, galerii vcelku bohužel ne.

Panorama: Aplikace pro snímání panoramatických fotek. 

   

Chytrý fotoaparát: Ze série pěti fotografií si vyberete tu nejlepší. Můžete jednoduše odstranit nevhodné objekty či vyměnit “mrkající” obličeje. 

Creative studio: Nástroj pro úpravu fotek s několika barevnými filtry. Pokud se rádi s upravenými fotografiemi chlubíte na sociálních sítích, bude vám tenhle nástroj do příchodu Instagramu pro WP dobrým pomocníkem. 

Cinemagraph: Zábavná aplikace, kterou jsme si v redakci maximálně oblíbili. Skoro se nám až chce napsat, že právě kvůli téhle aplikaci byste si Lumii 920 měli pořídit :-). Skrze fotoaparát nasnímáte krátkou sekvenci snímků (animace), pak nastavíte, které objekty se mají pohybovat a které mají zůstat statické.

  
Pro zobrazení animace klikněte na obrázek, každý animovaný GIF má zhruba 1,5 MB (soubory jsme zmenšili, původní rozlišení každého GIFu z telefonu je 800 x 448 px). Původní soubory v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

S Cinemagraphem si rozhodně užijete spoustu zábavy, zejména při posezení s přáteli dostává aplikace zcela nový rozměr. Jen je škoda, že přímo v galerii s obrázky se animace nezobrazují a vy vidíte pouze statický obrázek. Přímo z galerie se ale snímek dá otevřít v aplikaci Cinemagraph, kde si animaci můžete zobrazit nebo ji opět upravit.

 

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát Lumie 920 se může pyšnit nejen optikou Carl Zeiss, ale i integrací technologie PureView. Čip s rozlišením 8,7 Mpx, skvělou světelností f/2.0 a mechanickým stabilizátorem obrazu dokáže vykouzlit velice kvalitní fotografie.

  

Abychom byli přesní, za dobrých světelných podmínek Lumia 920 fotí srovnatelně s iPhonem 5 či Samsungem Galaxy S III, kde ale vyhrává na plné čáře, je pořizování snímků při horších světelných podmínkách (šero, tma…). Tam, kde ostatní telefony fotí rozmazané a zrnité fotky, Lumia 920 exceluje a výborně funguje i stabilizace obrazu, což oceníte nejen při fotografování, ale i při záznamu videa. 

- - - 
Všechny snímky pořízené Lumií 920 najdete v naší galerii. Fotografie v původním rozlišení si můžete stáhnout zde. 

Dosah blesku coby přisvětlovací diody je zhruba 2,5 metru, do této vzdálenosti spolehlivě osvětlí scénu a využívat jej můžete i při záznamu videa. Přímo s fotoaparátem jsou provázané aplikace, které nějakým způsobem dovolují upravovat fotografie. To je jedna z novinek ve Windows Phone 8 a funguje to skutečně dobře. 

- - -

Telefon zároveň používá blesk jako pomocné světlo pro autofocus, což v horších světelných podmínkách pomáhá k rychlejšímu zaostření a celkově Lumia 920 v šeru fotí nejlépe ze všech telefonů, které jsme doposud testovali. PureView tedy u fotoaparátu není jen na ozdobu, tahle technologie za horšího světla dokáže vykouzlit podstatně kvalitnější snímky než na jaké jsme zvyklí u konkurenčních telefonů.

- - -

Kvalita videa je nadprůměrná. Ve výchozím stavu se video nahrává v HD rozlišení (1280 x 720 px), nicméně v nastavení se můžete přepnout na fullHD (1920 x 1080 px při 30 FPS). Obraz je pěkně plynulý, občas se trochu nepřirozeně projeví stabilizace obrazu, ale ve výsledku Lumia 920 video nahrává opravdu dobře.


Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)


Video ve fullHD rozlišení (1080p)

Závěrečné hodnocení

Dá se říci, že z hlediska výbavy je Nokia Lumia 920 nejlepší telefon s operačním systémem Windows Phone 8. Na druhou stranu, provází jí nemalé množství kompromisů, které mohou potenciálního zákazníka odradit. Abych byl upřímný, mě nejvíce odrazuje cenovka. Podle mých preferencí ji PureView či bezdrátové nabíjení ani zdaleka nedorovnají, a telefon navíc oficiální cestou není na našem trhu dostupný, což je veliká škoda.  

Kdo si Lumii 920 chtěl pořídit, pravděpodobně sáhl po neoficiálním dovozu prostřednictvím některého z e-shopů, případně si pro telefon zajel k sousedům do Německa. Nokia také nepřímo dala šanci HTC, které na náš trh oba své modely s Windows Phone 8 – HTC 8X a HTC 8S stihlo uvést včas. Během ledna bychom se měli dočkat také odpovědi Samsungu, který u nás začne prodávat výborně vybavený model Ativ S.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 920 poskytuje server Heureka.cz

Lumia 920 to tedy nebude mít vůbec lehké. Do karet ji hraje precizní dílenské zpracování, výkonný hardware, kvalitní fotoaparát, bezdrátové nabíjení, možnost ovládat displej v rukavicích i množství bonusových aplikací od Nokie, ztrácí však svou nedostupností, vyššími rozměry a hmotností a poměrně vysokou cenou.

Pavel Herceg

90 komentářů

 1. Podle mě to Nokia zase promeškala. Telefon sice pěknej a má pár super funkcí, ale ta cena je přemrštěná a je ten telfon zbytečně velkej a těžkej…. Bezdrátová nabíječka není součástí balení jak slibovali a dávat za o dalších 1600Kč ? Já jsem spokojenej majitel Lumie 800 a ani nemám důvod přecházet na WP8, ale kdybych měl tak bych si teď radši koupil jedno z těch HTC.

  • lajos (neregistrovaný)

   a k ejplu ti nevadi ze za kazdy shi tt co kto k tomu treba za kazdy kablik, redukciu sa plati ??

  • Nejdřív mi dalo práci to vůbec přečíst, ale ne nevadí mi to, apple nemám tak co? A hlavně apple má tak velkou základnu zákazníků, že si to může dovolit, což Nokia nemá.

  • xxx (neregistrovaný)

   No telefon není pro socky, stejně jako iPhone, který je ještě dražší…

 2. Na mě telefon působí, že už vyčerpal veškerý hype, který nejspíš měl. Byl představený někdy před půl rokem a do dneška si ho snad ani nejde koupit u nás (možná ale už jo) a to je kámen úrazu. Zlevazprava někdo vnucoval, že je to ultra telefon, bohužel na mě už působí jen jako obyčejný telefon, kterých je na trhu spoustu.

  • Oficiální cestou telefon na českém trhu zatím stále dostupný není, k dispozici jsou pouze kusy z neofiko distribuce, což je škoda – tohle Nokia opravdu nezvládla. Kdyby telefon stihl původně slibované uvedení v polovině prosince, bylo by to o něčem jiném. Na druhou sranu, jak píšeme v závěru recenze – kdo si telefon chtěl pořídit, pravděpodobně už jej má, buď si pro něj zajel do Německa nebo jej vzal skrze některý z e-shopů.

  • Omlouvám se to jsem asi přehlídl. Každopádně skvělá recenze

  • sweet (neregistrovaný)

   Je tovelmi zvlastne ked redaktor v uvode do koloniek MINUSY uvedie : nema slot pre rozsirenie pamati A potom v recenzi pise toto „Pro váš obsah, ať už multimediální, nebo v podobě aplikací či různých pracovních dat, má telefon kapacitu 32GB. Něco málo z toho si zabere systém, ale v případě takto vysoké kapacity to pravděpodobně nikoho trápit nebude.“ Takze to medzi minusmi nema co robit !! A este cena MOC ?? za 32GB Aplle nie je 18000 vela ????????? Alebo to je nedoktnutelne Eppl ? Na ktore redaktori „nemozu“ kalit ….. A este preostatnych radsej pockam 2 mesiace na kvalitny mobil (920, 620- vtej cene urcite) od poriadneho vyrobcu ako kupit „fail“ od napr Htc

  • Sweetheart (neregistrovaný)

   Srovnávat jen podle velikosti paměti je pěkná blbost.

   Např. HTC One X+ se prodává s 64 GB a je tak levnější než iPhone 5 nebo tahle Lumie.

   32 GB paměti je dost a chápu, že telefon nemá slot pro paměťovku, nejspíš by narušil unibody konstrukci.

 3. DLancova (neregistrovaný)

  Ja jsem si teda pod stromecek prala HTC 8s, protoze se dal oficialne koupit u nas za HODNE slusnou cenu (tmobile 6500 bez tarifu). Telefon za 17000 bych si nikdy nekoupila a uz vubec ne s tim, ze microsoft za dva roky rekne, ze na Windows 9 nepujde aktualizovat … Navic cekat na lumii 620, ktera „ma byt“ nekdy v unoru „asi“ za 7000… no to bych se nedockala. Nokia uvedeni WP8 vubec nezvladla a asi na tom hodne prodela.

  • V ČR určitě na tom moc nevydělá, to ano…

  • Co všichni s těmi aktualizacemi máte? Mobil není počítač a Microsoft se samozřejmě nepřetrhne portovat WP9 do dva roky starých pleček, stejně jako to nedělá Google s Android. Pokud to bude možné, portaci určitě bránit nebudou, ale mobil kupujete s WP8 a s tím prostě počítejte.

  • 2 MATKAL: tady jde spíše o aplikace. Již teď jich je pomálu a pokud to MS za rok/dva opět zařízne stejně jako s WP7, tak to potěš koště.. Na starém dvojkovém androidu bezproblémů spustíš i nejnovější aplikace u WP nikoliv, a nehodlám každý rok kupovat telefon za 15k, jenom kvůli dem**ní polítice MS

  • skeptik (neregistrovaný)

   Aplikace s WP7 fungují i ve WP8. Alespoň naprostá většina.

  • Frikulin (neregistrovaný)

   Jenze kvalita apek pro WP8 nebo WP7 zatim ani zdaleka nedosahuje kvality tech pro Android nebo dokonce iOS. A dokud nebudou kvalitnejsi apky, nebudou ani uzivatele. WP8 nema jinak moc na cem stavet. Neni moc rozdilny oproti WP7.

  • 2 SKEPTIK: Tady se bavím o tom, že na WP7 nespustíš aplikace na WP8. U androidu ANO.. A pokud příští rok opět MS zařízne WP8 ( tedy že aplikace psané pro WP9 nejpůjdou na WP8 ) tak si MS vykope hodně hlubokej hrobeček a lidé mu již další šanci nedají.

  • Optimista (neregistrovaný)

   2BLIKCVAK: MS WP 8 nezařízne, to je nesmysl. Už jen kvůli propojení s Win 8 a celkovým ekosystémem.

   Od začátku se mluvilo o tom, že WP7 a WP7.5 jsou v podstatě jen jakási beta, která se vazkouší na zákaznících a vychytají se chyby pro WP8.

   To, že zákazníci jim na to skočili a stali se tak pokusnými králíky, už je na jinou debatu.

  • Proto radši nekupovat!!!

  • „Od začátku se mluvilo o tom, že WP7 a WP7.5 jsou v podstatě jen jakási beta, která se vazkouší na zákaznících a vychytají se chyby pro WP8. “

   Ne, tak to ani omylem nebylo. Nikdo z lidi mimo tech v MS nevedel, ze se chysta nejaky nekompatiblni WP8.

 4. Pěkná recenze.

  Jinak L920 je opravdu pěkný kousek. A je opravdu škoda, že Nokia není schopná pokrýt trh alespoň na Vánoce. Sice je tu možnost dovozu a nebo nákupu „šedivky“, ale věřím, že hodně potenciálních zájemců dá raději přednost ofiko distribuci (i když výhoda záruky tu platí i pro ty „šedivky“).

  Jinak furt přemýšlím, jestli jít do Ativu S a nebo L920…

 5. gaspic (neregistrovaný)

  můžete si odpustit to věčné ukazování na mobil když o něm mluvíte?!!!!!

  • Myslíte ve videopohledu? Zkusíme na to pro příště dát větší pozor :)

  • gaspic: Příště jim zakážeš mluvit a ještě budeš vyžadovat takového toho pána v rámečku(z české televize) pro hluchoněmé né? :D

 6. Při používání l920 stále nacházím víc a víc drobných vylepšení oproti WP7.5, samotný telefon je perfektní, když si dnes vezmu do ruky starší wp přístroj, přijde mi jak chudý příbuzný :-)

  Chvíli po nákupu jsem si ještě nebyl úplně jistý svou patnáctitisícovou investicí, po měsíci už si jistý jsem. Vzhledem k tomu, že je telefon nejpoužívanější přístroj co mám (hned po pracovním kompu) a strávím s ním denně tolik času, můžu říct, že se to vyplatilo. S l920 jsem se prostě skvěle sžil. Co se týká vyšší hmotnosti, vůbec mi to nepřijde na škodu, pro mne je to „akorát“. Rozhodně z ní mám v ruce lepší pocit, než třeba z SGS3.

 7. tonda (neregistrovaný)

  ja bych ji nechtel ani za bura,natoz za 3x tolik. je oskliva, tezka a ke vsemu cirkus system wp.a nechapu,jak muze delat recenze nekdo,komu staci 8gb prostoru.ten mel zustat nekde u 3310 a nedelat do smartfounu.

  • No já spíš nechápu ty tvoje kecy. K čemu by recenzentovi, který používá mobil k práci bylo nezbytně nutné více než 8GB? Ještě před dvěma roky jsme žili horko těžko s 8GB kartou. Mobil není sklad dat, je v něm to, co člověk potřebuje. A co se týče ostatních dětských připomínek, mobil je jednoznačně nejhezčí, ne nadarmo za design vyhrává ocenění a WP rozhodně není cirkus, ale přesně naopak učesaný a dokonale funkční systém. Je zajímavé, že tyhle blbé kecy mají jen majitelé zparchantělého Androidu, který funguje slušně leda na SGIII, majitelé iPhone mlčí, protože respektují konkurenci. Viděl jsi někdy ty šašku srovnání levného Androidu a Lumia 610? Vůbec nevíš co mluvíš, L610 funguje přesně stejně jako L900, je rychlá a hlavně FUNKČNÍ.

  • TONDA: Slyšel jste někdy o cloudu? Každý nemá telefon pouze na poslech hudby či na přehrávání filmů – tam bych chápal i 64GB. Já třeba nejvíc poslouchám hudbu v autě, kde k tomu telefon nevyužiji. Na práci si bohatě vystačím s 8GB paměti a s nějakýmí 30GB úložiště ve SkyDrive. A jestli jste měl v Nokii 3310 8GB úložiště, tak jste pravděpodobně velký frajer ;) Nicméně, nikdo Vás nenutí si Lumii 920 kupovat, já si jí třeba taky příliš neoblíbil :)

  • B17S (neregistrovaný)

   Řekl bych že největší chyba tohoto systému je svázanost k PC. Mraky věci prostě bez PC nelze dělat vše se musí v něm konvertovat do „správného WP formátu“. Jako nevím napsat „dokonale funkční systém“ když musím mít u sebe PC abych něco do WP dostal,otevřel, přeposlal dál. To mě připadá kapku mimo.

   Ale zas na druhou stranu chápu že někomu může stačit pár omezeních formátu / 3gp,mp4,mkv, pdf, jpg, gif a office dokumenty…/ a úkolů aby byl spokojení a hlásil tomu dokonalé funkční systém. A na jiné záhadné pro něj formáty a úkoly má na zádech notebook kterým vše rychle vyřeší.

   Nebo se mýlím /To bych byl rád/ a že už alespoň všechny formáty který podporuje WP / a aplikace/ lze jednoduše stáhnout přes interní prohlížeč. /třeba pdf manuál, mp3 skladbu, 3gp video atd./ a vše přeposlat přes email?

  • skeptik (neregistrovaný)

   Ano, mýlíte se.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @B17 Kde na tie hluposti chodite?

  • dodik (neregistrovaný)

   B17S: no asi mas 10 rokov ked stale pozeras filmy na mobile. taketo daco moze kritizovat len pako. naco mas pc? ja sa uz ani nepamatam kedy som naposledy nieco take vyuzival… asi naposledy v symbianovskej nokii

   a ohladom cirkusu. mne pride android ako cirkus. vsetky tie ikony a milion ploch.. pokial nieco otvoris tak musis tri dni hladat. a ako to mrzne ani nehovorim.. kolko krat som chcel moj telefon s androidom hodit o stenu. wp je pre mna stale lepsie

 8. Občas se tu objeví zajímavé názory :-)… Nuž co, žijeme v demokratické zemi, je třeba je respektovat.

  • Respektovat je můžeš..,ale nad tou „demokratickou“ zemí se zamysli. Kecals,co?

 9. Pokud jsem pochopil, NFC je „must have“ feature, strašná kritika u iPhone, tady se nedostal ani do negativ?

  Nepřítomnost BT 4.0 nebo ANT+ je taky škoda, ono obecně tomu přístroji nějak chybí low power bezdrátové profily. Jinde u Hi-End přístrojů již i delší dobu standard.

  Tak jako je std. u vrcholných modelů i 64GB kapacita (někteří borci dokonce v kombinaci +slot) , zatímco zde je pouhá 32GB kapacita v kladech??? Nepřítomnost slotu na karty pak se do negativ také nedostal. Celkově, ty +/- jsou takové podivné. Např. + u rozlišení, přístroj se k nám dostane někdy 2013, kdy nastoupí Hi-End s FullHD, za podobné peníze, tedy toto HD bude „jen“ mainstream, a přesto je zde jako klad, který ale velmi rychle morálně zastará. Ono už dnes se dá podobný displej pořídit v o 1/3 levnějším přístroji…

  • NFC Lumia má, a ten displej opravdu nemá konkurenci, je na něj radost pohledět, i venku na sluníčku je krásně čitelný, a možnost ovládání v rukavicích, nebo jiným předmětem (jako stylusem) k nezaplacení..

   Když porovnám displej SGS3 a Lumie, tak ho Lumia má lepší, jasnější, a lépe čitelný..

  • Za NFC sorry, čerpal jsem ze zdejší tabulky, která jej nezmiňuje (29.12.). Ad. displej, měl jsem na mysli především rozlišení, kdy dávat u Hi-end přístroje dávat do kladů HD, když jsou před dveřmi FullHD…

  • Martin II (neregistrovaný)

   @UNI @M.BOBO Este by ste sa mali ospravedlnit aj za BT

   [odkaz]. A pri displeji netreba zabudat na obnovovaciu frekvenciu 60Hz co tiez nema ziaden mobil (ani z rozlisenim FullHD)

   No a podobny mobil sa naozaj neda dnes nikde kupit(a uz vobec nie o jednu tretinu lacnejsie).

  • ja Lumii nehaněl:P.. jen jsem konstatoval, že Lumie má NFC a lepší displej než SGS3, kterou sem také vlastnil.. opravdu vím, že ten telefon zatím nemá konkurenci (osobně je to pro mě top telefon společně s sgn2)

 10. Nějak nechápu u recenzentů tu kritiku na hmotnost.. to už jsou všichni uživatelé princezny, co neudrží v ruce 180g?..

  Neříkám, že je Lumia lehká, ale ta hmotnost je na velikost zcela adekvátní.. Takže, když jsem jí chytl po SGS3 a Padfonu do ruky, tak mi těžká opravdu nepřišla.. a za cenu kolem 15k také není předražená, je to prostě top windows phone.. jiné top smartphony, jsou za cenou podobnou a nenabídnou takové vychytávky…

  ano jsem teď štastným majitelem Lumie 920, jediný zápor je nedostatek aplikací, na které jsem byl zvyklý na Androidu. Zatím se rozmýšlím, jestli půjdu do SGS4

  • Tony (neregistrovaný)

   Tak prečo nepíšeš 500g perom alebo ceruzkou?? Veď to zvládneš udržať.

  • Co se týká hmotnosti – samozřejmě není problematické telefon udržet v ruce, tak to tady snad nikdo ani nemyslel. Ale když to konkurence zvládá s řádově nižší hmotností, nemůžeme to přehlížet. Každý má jiné preference, cílem recenze je telefon popsat co nejširší skupině potenciálních zájemců.

  • u pera je to trošku přehnané, ale smartphony vždy byly těžší.. baterie, materiál krytu a fotoaparát..

   fakt je to pěkně popsané v tom rozebíracím videu;)..

  • M (neregistrovaný)

   Radove nizsi hmotnosti? Jaky smartpjone vazi min jak 100 g?

  • „smartphony vždy byly těžší“ To je sice pravda, ale to neznamená, že by hmotnost měla úměrně růst s velikostí telefonu. Především od smartphonu se očekává, že ho budete mít často v ruce a něco s ním dělat, a rozhodně i pár desítek gramů navíc půjde dost poznat například když budete sledovat nějaký seriál cestou do školy, tam se ta váha prostě projeví, když telefon budete držet ve vzduchu třeba 20-30 minut.

  • s Lumií si „hraju“ většinu mojí 8mi hodinové směny v práci… většinu času píšu na výšku maily, nebo na gtalku.. občas si zahraju tu menšinu her které na wp jsou.. ale mám opravdu v práci v ruce telefon nepřetržitě i když opřený třeba částí o pracovní stůl, a ta váha mi zrovna u tohoto kousku nevadí (subjektivně mi přijde těžší iPhone 4S, právě protože je menší, zde je ta váha rovnoměrná)

  • skeptik (neregistrovaný)

   Konkurence to zvládá s ŘÁDOVĚ nižší hmotností? On nějaký smartphone váží 18g?

 11. Nevím,já si telefony nekupuji podle displeje.Jestli je displej FullHD,HDReady či jiný mě absolutně netrápí. Řídím při koupi telefonu vzhledem + hardwarovým vybavením + systémem. Pokud je nějaký telefon dle mého názoru dostatečně vyhovující těmto požadavkům,tak si ho koupím a neřeším ani cenu. Je hezké,že se podobný dispej dá sehnat o 1/3 cenu nižší,ale asi to nebude s WP8,že? Někteří lidé budou mít prostě celý život problém si něco pořídit,protože budou muset myslet na to,že když si dnes koupí FullHD,tak za půl roku už bude jinej a lepší a oni by mohli mít náhle „plečku s obyčejným displejem“.Pochopil bych ještě tyhle názory u tabletů(sám vlastním Asus Slider),kde je sledování filmů již pohodlné ,ale u telefonu je to ujeté.

  Co se týče oficiální dostupnosti,tak je to škoda,ale rozhodně zdejší prodeje až zas tak Nokii nevytrhnou jako jinde ve světě.Hodně lidí si stěžuje jak je L920 nedostupná ofiko a přitom už nyní nadávají na cenu a ta je zatím oficálně jen u šedivek a za oficiální cenu stanovenou pro ČR nikdo telefon ještě nekoupil,protože se ofiko stále neprodává. Pochybuji,že ta cena bude menší než je nyní u šedivek. Pokud by tomu tak bylo,tak to bude zázrak.

  No a na závěr chápu slova MATKALA vůči TONDOVI,jehož příspěvek je typický pro toho,kdo by hrozně moc chtěl L920,ale nemůže si jí dovolit. Takhle si potom lečí trauma v diskusích. Proč psát desítky vět o tom jak je to špatně když si stejně nechci tu věc koupit,zbytečná ztráta času.Je asi lepší ten čas věnovat študování toho co si chci koupit.Já si L920 chci koupit ,ale zatím si vystačím se svým Titanem.

 12. Tak nějak nechápu kritiku za „jenom“ HD rozlišení.

  Tak se ptám. A k čemu mi bude na displeji fullHD rozlišení ? Uvidím tak víc věcí ? Samozřejmě, že neuvidím. Na tak malé úhlopříčce, je celkem jedno jestli má displej HD a nebo fullHD. Je to totiž to samé jako 2 jádro versus 4 jádro…

  • no u těch jader to poskok je, přeci jen je rozdíl mezi SGS2 a SGS3 (stejná RAM i GPU), ale jiný procesor, a výkon poskočil o hodně;).. to samé i poté u Padfonu, který má „jen S4“ a ten výkon tam také není tak na výši jako na SGS3

  • Asi to není úplně o „…nechápu kritiku za „jenom“ HD rozlišení.“ Např. v jednom významném prodejci těchto přístrojů: „Nokia Lumia 920 očekáváme v průběhu 1.čtvrtletí 2013.“ Možná je docela reálný scénář, kdy než si tohle kloudně koupíme, budou tady přístroje v podobné cenové relaci s FullHD, kdy vedle toho toto „+“ bude vypadat poměrně vtipně.

  • x-maaan (neregistrovaný)

   Moje rec. Taky by mohli napsat, ze ma „jen“ dvoujadro. Tahle honba za „cim vic, tim lip“ je k nicemu. Dulezity je, jak telefon funguje. A Lumia 920 funguje skvele. Rychla, stabilni a v realu je displej uzasny.

  • R1S0 (neregistrovaný)

   to UNI

   dpc co tu stale omielas o full hd displejoch? chysta sa nejaky telefon so 4.5palcovym displejom a full hd? pretoze zatial je to iba pre megaplacky 5palcove a viac.btw este pred stvrtrokom sme tu nemali ani len HD a ty uz pises o HD ako o nedostatocnom pluse?

   wake up!

  • R1S0: Tak nevím, na kolik je odlišný trh s 5″ a 4,5″, dle mě to oslovuje stejné zákazníky:-)

   Ad krátkodobá (ačkoli tenhle trh je neuvěřitelně dynamický, těžko určit jednotku „krátký“), ono ani nic nezbývá, Apple nasadil „retina“ normu, zároveň Android začal významně růst v úhlopříčce, tedy zároveň musí růst i rozlišení (resp. hustota ppi). Však na to výrobci zareagovali a s oznámeními nových generací LCD se roztrhl pytel.

  • Displej s jemností přes 300 měl jako první sony ericsson xperia a lg arena, jinak displej s HD už tu byl před rokem.

  • R1S0 (neregistrovaný)

   oslovovat to moze koho chce,ale HD inak vyznie na 4.5p a inak na 5p.cize na 5p to moze byt kludne minus,no na 4.5p to kludne stacit moze a moze to byt v plusoch….

 13. Jirka (neregistrovaný)

  Jen co prijde na trh, tak ji kupuju. Je to porad nejvybavenejsi telefon a s pomalosti inovaci hardwaru na strane konkurence to asi i delsi dobu bude.

  • Ten nebyl nejvybavenější už při představení, natož teď po půl roce, kdy se začíná prodávat.

  • Radka (neregistrovaný)

   A cim jako ma byt nejvybavenejsi? Co ma, co jine telefony nemaji?

   Displej s vyssi citlivosti? To je fakt vyhra.

   Bezdratove nabijeni, kdyz Nokia nedodava slibene prislusenstvi? A jeste nefunguje se vsemi bezdratovymi nabijckami? To je taky vyhra?

   A co dal?

 14. Takže tak.

  Lumii 920 si můžeš klidně koupit i dnes. Není potřeba čekat…

  A opravdu nevidím žádný +, pořídit si mobil s fullHD displejem. Prd poznáš když na stole uvidíš vedle sebe mobil s HD a fullHD displejem. Na tak malé úhlopříčce to prostě neuvidíš. Tak k čemu mi je fullHD ??? K ničemu…Teda pokud člověk nechce honit triko.

  Rozdíl v tom jestli má mobil 2 a nebo 4 jádro taky moc nevidím. Měl jsem za poslední dobu vše s lepších Android mobilů a paradoxně mi nejvíce vyhovovala Xperia T „jen“ s S4… Je snad teď něco lepšího ??? Zatím ne (teda kromě S4 Pro)… Ale chápu, že pro někoho je prostě důležité mít v kapse 4 jádro a nebo nejlépe 8 jádro a na 4,7″ rovnou fullHD. Sice to k ničemu není, ale budiž. Je to in, cool a lidi se na ulici za mnou podívají :-)

  • Twister (neregistrovaný)

   Pěkně napsáno:) souhlas…

  • Tvrdit, že v těch displejích rozdíl nebude je předčasný, dokud to neuvidím na vlastní oči. Tohle se tvrdilo i u hd, že tam nebude rozdíl a přitom je obrovský. Podle redaktorů, co měli v ruce droid DNA ten displej kvalitnější je při srovnání s hd displeji, tak uvidíme.

 15. Lumii 920 mám týden. Nikdy předtím jsem WP v žádné podobě neměl, jen Blackberry, Android, dříve i Symbian a UIQ. Jako každá platforma WP má svoje pro i proti. 920tka je velice rychlá, konektivita skvělá, pracovní aplikace dotažené via Microsoft na velmi slušnou úroveň. Foto: za dne průměrné(čekat na aktualizace Portoriko oficiální cestou do února se mi moc nechce), za šera či v noci výborné. Video ve full HD na vysoké úrovni. Aplikace MarketStore přibývají, pokud umíte anglicky, je to velká výhoda a dá se vybrat. Ovšem citelně mi chybí například fungující aplikace na správu fór, která Vás zajímají – něco na bázi Tapatalk. Konsturkce skvělá, ovšem můj kus při vibracích chrastí v dolní části a to nejsem sám, kdo si na toto stěžuje. Váha mi vůbec nevadí, displej je skvělý, prohlížení netu bezproblémové. Výdrž? Jelikož jsem Lumii doposud velmi trápil, nemůžu říci, že by překročila cca 12-15 hodin denně plného nasazení. Při „normálním“ provozu to odhaduju na den. Ale to tak nějak nepřekvapuje a je to stejné i u ostatních smartphones poslední doby. Nejsem fanatickým vyznavačem jakékoliv platformy, vždy je dobré mít tu možnost si udělat vlastní zkušenost, nemyslíte?

 16. Ano, stabilizátor – to zní pravděpodobně. Jinak ještě jedna věc: navigační aplikace Nokia Mapy a Nokia Drive+Beta jsou naprostou špičkou(trochu Vám sníží pořizovací hodnotu telefonu).

 17. Rikejte si co chcete, ale ta baterka je docela bida. iPhone 5 da s vyrazne slabsi baterii (a mensim displejem) web browsing kolem 10ti hodin (podobne jako Galaxy S3) a stejne tak video prehrava na plnou baterku kolem 10 hodin (dle testu na GSMArene). Nevim tedy jaka byla metodika testu, ale tohle moc optimisticky nevypada.

  • Tak tak, naměřené hodnoty nejsou nijak hvězdné, spíše max. průměrné, je však možné, že tohle Nokia ještě trochu doladí aktualizacemi, nicméně není to nic ki vyzdvihnutí (další podivnost u +/-. A přesně tak, hodnoty kolem 10ti hodin jsou velmi dobré, zde to má dost daleko…

 18. Jenda82 (neregistrovaný)

  Ceska Nokia nas taha za nos a dela z nas pitomce. Prej do Vanoc. Pekny prd.

  Na tenhle telefon cekam jak dlouho a nic. Nastvalo me to tak, ze jsem nakonec koupil HTC 8X a jsem rad. Mensi, lehci, hezci a jinak v podstate to samy. A hlavne levnejsi. Vyrazne. Nokia se riti do pekel a dobre ji tak.

 19. Lumia 920 je jednoznacne jeden z nejpovedenejsich telefonu letosniho roku. Konkurenci ukazal, ze lze mit jiny design, kvalitni zpracovani a nove technologie, ktere jsou velmi zajimave.

  Bohuzel tento telefon srazi k zemi jeho vlastni tvurci.

  Z pohledu CR je cena a dostupnost opravu velka chyba. Jsme stale jednou z bast teto finske znacky, ale tenhle pristup dosavadni priznivce zene do naruce jinych znacek. Coz je skoda. Nokia si tak sama zavira dvere k lepsi budoucnosti. Nejen u nas.

  • Tento design Nokia rozhodně neukázala jako první u tohoto telefonu, ten vychází z dřívějších lumií. A taky by u takto drahýho telefonu měli zlepšit výstupní kontrolu, zmetkovost některých kusů je dost velká. Zvýšená citlivost displeje je zřejmě na úkor odolnosti skla.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @ GEARY Sirite hluposti, zvysena citlivost displeja nema zo sklom nic spolocne. Je to v novej technologii kapacitneho snimaca. Navyse je tam pouzite Gorila glass 2, ktore je odolnejsie ako to u iPhona.

   Zmetkovost nemoze byt u niektorych kusov, moze byt u niektorych serii (logicky nezmysel).

  • Už jsem četl asi pátou recenzi, kde si testující stěžují na to, že mají na displeji po pár dnech škrábence, sklo je náchylnější, než u jiných telefonů, tímhle trpí i Samsung. Nezajímá mně, jestli zmetci pochází z jedný série, člověk si kupuje jednotlivý kus.

  • Dano (neregistrovaný)

   Mozno zvysena odolnost nema zo sklom nic spolocne,ale pravda je ze Lumia 920 ma problemy s mikroskrabancami na svojom skle…

  • 2GEARY: Já jsem ale nenapsal, že Lumia 920 je první s tímto unibody designem. Vzhledem k tomu, že jsem testoval jak N9, tak Lumii 800 a Lumii 900, tak jsem si, doufám, všiml toho, že si jsou podobné ;)

   Problém je kolem kvality, jak píšete. L800 se škrábal displej a plíšek kolem foťáku. L900 to samé. U některých L800 se dokonce ukázalo, že plast nebude probarvený polykarbonát, protože pod odřeninami se objevila jiná barva (sám jsem viděl několik takových kusů).

   A L920 se hned po vyndání z krabice škrábe displej.

   Nokia má poslední dobou s kvalitou očividně docela problémy.

   A tohle u telefonu za 17 tisíc není zrovna dobrá vizitka.

   2MARTIN II: Gorilla Glass 2. Možná ano, možná ne. Zkušenosti ale spíš mluví pro tu druhou variantu. Paradox je, že na rozdíl od iPhone se displej poškrábe.

  • Jedna se o probarveny polykarbonat,ktery ma ale jeste na sobe nastrik,pro lepsi „matovost“ u matove verze a leskly u leskle verze.Nastrik se za cas zacne loupat..jak u N9,Lumie 800,Lumie 900 tak i nove u Lumie 920.Loupani zacina z mist, kde je to strojove dobrusovano,kolem plisku fotoaparatu apod.A ano,sklo se opravdu u Lumie 920 lehce poskrabe mikroskrabanecky.I pres tyto mouchy bych nemenil,kvalita jinych znacek tez pokulhava a na kazdem modelu/znacce se neco najde.

  • Mistni fans v klidu reknou, ze je tam GG2, sice se skrabe, ale je to jak iPhone. Ten se neskrabe, ale stejne je horsi :-)

 20. oli (neregistrovaný)

  Nokia co s týče marketingu opět zase totálně prohrála. Jinak vynikající telefon.

 21. ceerez (neregistrovaný)

  Suverenne najlepsi a najinovativnejsi mobil co prisiel na trh. RADSEJ mesiac dva pockam a budem mat super mobil dva roky ako kupit teraz hned (vianoce) a potom dva roky lutovat cosom kupil za smejd (S-III, A-5 …) A toto nie posledne slovo Nokie, ukazala ze je stale technologicky gigant odktoreho sa vsetci ucili a ucit sa (a samozrejme opakovat)budu !! Bravo NOKIA !

  • Obávám se, že ten gigagant už gigantem není, že řádně zaspal dobu a že jedním povedeným telefonem, kterým na chvilku srovnal krok s konkurencí to nezachrání.

  • ceerez: Ten „gigant“ stojí na stále méně účinných patentech, zatímco aktuální know-how je prakticky nulové. Napadá mě snad jen Nokia mapy/navigace a PureView. Na giganta poměrně málo. Když to porovnáme se skutečnými giganty (Apple, Google, Microsoft, Samsung…).

  • Pozeram, ze Nokia ma okrem Hulana tiez pocetnu zakladnu „oviec“ :) Bezdratove nabijanie tu uz bolo, navyse beztak musis telefon polozit na nabijaciu podlozku. Samotna nabijacka navyse nie je sucastou balenia, takze za nejaku extra vyhodu sa to povazovat naozaj neda. Lumia920 je najlepsi

   telefon s WP8, ale v provnani s ostatnou konkurenciou rozhodne nevycnieva…

 22. U mňa je celý problém 920 v tom, že na WP je minimálne množstvo aplikácií oproti Androidu alebo IOS. 200 tisíc je pekné číslo a reálne ich je minimum. Ako príklad uvediem, že na WP nie je žiadna banková aplikácia s našich končín ČR-SR. A dnešné smartphony sú hlavne o aplikáciách. A preto radšej než kúpiť 920 pôjdem do Nexus 4 alebo IP5.

  • Tak to je, že aplikace nejdřív pro iOs a android, pak dlouho, dlouho nic a pak někdy možná Wp

  • + o 1/3 dražší než na ostatní platformy. ( jelikož vývoj něco stál a základna „fanoušků“ není tak velká, proto vyšší ceny ) :D

  • Take si myslim, ze aplikaci je malo a rada z nich jsou nesmysly, ale s bankou nemate pravdu. Minimalne v CZ je ve WP storu Smartbanking od Unicredit bank, aplikace od CSOB a Postovni sporitelny. Je to mene, ale nejake jsou.

 23. harry (neregistrovaný)

  Pánové bohužel si tu musíme přiznat, že Česko není pro Microsoft a potažmo firmu NOKIA zásadní trh. Oni nyní vrhli a soustředili svoje síly na USA, v Evropě na Německo, UK, Itálii, nedávno pronikli přes China Mobile do Číny- v těchto regionech se rozhodne o bytí či nebytí Windows Phone. Tam se teď odehrává zásadní boj o spotřebitele. A jestli se to chytne tam tak za pár měsíců bude mít každej čech co chce být in LUMII 920. Taky mě mrzí, že do vánoc LUMIA920 ne českým trhu nebyla, ale hold si musíme přiznat, že my tu o ničem nerozhodneme. A tudíž napsat, že NOKIA si tím zavřela cestu je nadnesené. LUMIA920 je podle mě zatím nejlepší smartphone co se na zeměkouli objevil. Řeči o nedostatku aplikací (potřebuje normální jedinec stovky tisíc balastu na androidním tržišti?)či vyšší váze (iPhone5 je tak lehký že Vám bude neustále padat z ruky) oproti konkurenci jsou spíše k smíchu. Či -vzhledem k frekvenci užívání odpůrců -již spíše k pláči a politování. Kdo má mozek na správném místě měl by uznat nesporné kvality, jež LUMIA920 má. A my češi hold musíme být trpěliví než je poznáme taky:)

  • Nokia ve spojení s Microsoftem je ten nejpomalejší moloch na světě.Kdyby Elop a Microsoft měli zachraňovat svět,všichni pochcípou.Odklad takoveho updatu Portico az na unor je vysmech uzivatelum.HTC jej uz davno oficialne ma.

 24. Trapné je,že v českém FW je blokován výběr LTE/4G.Člověk taky jezdí za hranice,kde to již využije.A v ČR se to i testuje.Bravo Nokia ČR.Že by si to nepřáli operátoři?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).